Készült: 2024.05.12.01:39:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  156-167. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:47


Felszólalások:   156   156-167   168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Jámbor András Imre és Tordai Bence, a Párbeszéd képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: ”Mi folyik itt?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Párbeszéd frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Jámbor András Imre, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Mi folyik itt?” címmel.

(17.20)

A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Répássy Róbert miniszterhelyettes urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jámbor András Imre: Elfogadom.) Öné a szó!

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Pár órával ezelőtt érdeklődéssel hallgattam itt volt jó miniszter asszony szavait arról, hogy milyen korrupciós ügyeket derítene fel. Két V betű és egy S betű hiányzott ebből a felszólalásból, a „végrehajtás”, a „Völner” és a „Schadl” nevek mintha hiányoztak volna a nagy korrupció elleni küzdelemből.

Pedig lassan már két éve annak, hogy a végrehajtói maffia elleni nyomozási eljárás eljutott abba a szakaszba, hogy letartóztatásokat foganatosítottak, mégis azt látjuk, hogy két év után sem változott igazából semmi ebben a rendszerben, márpedig Völner és Schadl nem a földből nőttek ki, nem a teherautóról estek le, hanem ez egy rendszerszintű problémának a következménye, és ezt a rendszerszintű problémát kéne alapvetően kijavítani.

Répássy államtitkár úr a választási kampányban azt ígérte, hogy ki lesz majd vizsgálva az, hogy mit kell a végrehajtáson változtatni, a nyomozati anyagokból pedig tudjuk azt, hogy Völner és Schadl azok, akik a tanúvallomások szerint diktálták azt a végrehajtási törvényt, ami jelenleg hatályban van. De ha ez nem is lenne így, akkor is látjuk azokat az eseteket, ami miatt szükség lenne arra, hogy átnézzük ezt a végrehajtási törvényt, és szükség lenne arra, hogy javítsunk ezen a végrehajtási törvényen.

Erre számos javaslatot tettünk, számos alkalommal próbálkoztunk azzal, hogy egyáltalán hozzuk be a Ház elé, és vitassuk meg azt, ami 480 ezer ember problémája jelenleg ma Magyarországon, ennyi ember ellen zajlik végrehajtási eljárás. Azóta pedig az a helyzet, hogy nem csökkentek ezek a kiskapuk, és nem csökkentek ezek az ügyek; a fizetési meghagyások ügye, amiben egy furcsa koalíciót kell alkotnom a PestiSrácokkal, akik a múlt héten írtak ebben a témában, és csináltak egy nagyon hosszú riportot. Például azt látjuk, hogy nemhogy bezárták ezeket a kiskapukat, hanem továbbra is lehet olyan lakásmaffia-szerű módszerekhez folyamodni, amivel embereket utcára raknak.

Úgyhogy a kérdésem az lenne az államtitkár úrhoz, hogy mikor lesz átnézve a végrehajtás rendszere, mikor lesznek ezek a rendszerszintű hibák kijavítva, és mikor lesz olyan végrehajtási törvény (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), ami egyben az adósságbehajtást is segíti és a bajba jutott embereknek is…

ELNÖK: Képviselő úr!

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): …segítséget nyújt.

ELNÖK: Kettő perce volt.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Én őszintén örülök annak és őszintén tisztelem az ön szándékát, hogy napirenden tartja a végrehajtási törvény felülvizsgálatát, ez teljesen legitim, és azt kell hogy mondjam, hogy ez nem áll messze a mi szándékainktól sem. Hiszen az igazságügyi miniszter azt vállalta, ami egyébként a jogalkotási törvényben a kötelessége is, hogy a jogszabályok hatályosulását folyamatosan figyelemmel kíséri, folyamatosan elvégzi az utólagos hatásvizsgálatokat. Nyilván ebbe beletartozik az egész polgári bírósági eljárás, kezdve az anyagi jogi kérdésekkel, egészen a végrehajtásig. Tehát az Igazságügyi Minisztérium folyamatosan vizsgálja a törvényeket és azoknak a hatályosulását.

Az nem szerencsés, hogy ezt, a végrehajtási jognak a felülvizsgálatát összeköti egy bűnüggyel, egy büntetőeljárással. Azért nem szerencsés, mert annak a büntetőügynek a kinevezésekkel kapcsolatos bűncselekmények a tárgyai, és egyáltalán nem a végrehajtási eljárásokkal kapcsolatban fogalmazódtak meg ebben az ügyben vádak.

Ha a végrehajtási eljárással kapcsolatban megfogalmazódik egy vád, akkor elég sok lehetősége van egy adósnak vagy bárkinek, akár a végrehajtást kérőnek is, hogy jogorvoslatot kérjen. Végrehajtási kifogást emelhet a végrehajtási eljárásban az, aki kifogásolja a végrehajtást, vagy akár végrehajtási pert is indíthat  végrehajtás megszüntetése iránti pert vagy más végrehajtási pert , hogyha vitatja, hogy a tartozása valós és végrehajtható. Tehát van rá lehetőség, hogy jogorvoslattal éljenek az adósok.

Azt viszont ne ígérje, és ne is sugallja, kérem, politikusként, hogy ha megváltozik a végrehajtás rendszere, akkor az adósoknak nem kell megfizetnie a jogszerűen (Az elnök csenget.) megítélt adósságot. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót, képviselő úr, egy percben.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Az utolsó mondatára nagyon egyszerűen tudok reagálni, hiszen soha nem sugalltam ezt, hogy ez fog történni.

De visszatérve arra, hogy miért ehhez a büntetőügyhöz kötöm a dolgokat, nyilvánvalóan a büntetőügyben, amit én egy kirakatpernek tartok, pontosan azért, merthogy csak azokat a dolgokat vizsgálja, amiket ön is mond; a kinevezéseket, azt a tényleg mérföldnyi hosszú tanúvallomássort, mindenféle más, különböző etikátlan, a büntetőperek határait súroló dolgokat, amik a vallomásokban elhangzottak, azt egyszerűen nem vizsgálja.

Szerintem attól, hogy ebben a büntetőperben kivettek pár kirakatdolgot, amivel úgy lehet tenni, minthogyha itt nem lenne egy rendszerszintű probléma, az pont nem igazolja azt, hogy nem léteznek ezek a rendszerszintű problémák. Nyilván az államtitkár úr is olvasta ezeket a sajtóinformációkat, talán még a nyomozati anyagokat is, és látja azt, hogy itt abszolút vannak problémák, amikre rá lehetne menni, és vannak olyan egyszerű változtatások, amiket meg lehetne csinálni, ezt már többször elmondtam, például az adósok nézhessék meg, hogy milyen adósságuk van. Ez segítené az adósságbehajtást is, és segítené azt is, hogy ez a végrehajtói maffia ne húzzon be mindenféle trükkökkel embereket csapdába, abba, hogy elveszítsék a lakásukat vagy nyomorogjanak azért, mert a fizetésük 50 százalékát vonják le.

De nagyon sok javaslatot tettünk már. Én örülök, hogyha nyitott kapukat döngetünk, csak én azt látom, hogy ezek a kapuk zárva vannak. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszterhelyettes urat, parancsoljon.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Abban szerintem jó lenne, hogyha egyetértenénk, hogy a bírósági végrehajtásra szükség van, a bírósági végrehajtás egy szükségszerű következménye annak, hogy igazságszolgáltatás van. Az igazságszolgáltatás döntéseit a bírósági végrehajtók hajtják végre, tehát nem maguk találják ki a végrehajtók, hogy mondjuk, egy okirat alapján, egy ítélet alapján milyen tartozást kell behajtani, hanem a bíróság döntött ezekről vagy közjegyzői okirat alapján hajtják be a tartozásokat.

(Hiszékeny Dezsőt a jegyzői székben Szabó Sándor váltja fel.)

Tehát nagyon fontos különválasztani azt az eljárást, amiben megállapítanak egy adósságot. Nagyon fontos, hogy ezt szétválasszuk a végrehajtástól. A végrehajtás során pedig, hogyha a végrehajtó törvénytelenül jár el, akkor ezzel szemben van helye jogorvoslatnak, és a Pénzügyi Szervezetek Állami…  bocsánat, a szabályozott tevékenységek felügyeletét ellátó hatóság felügyeli a végrehajtók tevékenységét, és a bíróság is felügyeli.

Tehát azt tudom mondani önnek, hogy megint csak összekever két dolgot: az egyik az, hogy tartoznake, jogose az a követelés, amit egy adósnak meg kell fizetnie, ez az egyik kérdés, és a másik kérdés, hogy azt törvényes módon kell utána végrehajtani. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Egyetértek mind a kettővel, törvényes végrehajtásra van szükség az adósok védelme érdekében. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   156   156-167   168      Ülésnap adatai