Készült: 2024.05.09.22:27:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2022.06.14.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:04


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A DK képviselőcsoportjából Oláh Lajos képviselő úr, az Országgyűlés alelnöke jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, alelnök úr, öné a szó.

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az, hogy miként áll a kormány az önkormányzatokhoz, az, hogy mennyire egyeztet velük, megmutatja, mit gondol a társadalmi együttműködésről.

A Covid ideje alatt már láttuk, hogy önök senkiben nem bíznak, míg Nyugat-Európában támogatták az önkormányzatokat, addig a magyar kormány részéről forráselvétel, megszorítás, titkolózás volt jellemző. Ezzel nem az önkormányzatokat bántották, hanem az ott élő embereket, hisz nekik lett kevesebb a szociális támogatás, kevesebb társasház- és önkormányzatilakás-felújítás lett. 402 forint 48 fillér egy euró, csak azért, hogy mondjuk ki minden egyes lehetséges alkalommal, hogy mennyi a forint/euró árfolyam. Ez a brutális megszorító Orbán-csomag egyik következménye, amely nemcsak az embereket általában, hanem a vállalkozásokat, valamint az önkormányzatokat is érinti. Persze, önök erről a választások előtt egyetlenegy szót sem szóltak.

Erzsébetváros és Terézváros egyéni országgyűlési képviselőjeként aggódom a kerületeinkért, városainkért, településeinkért, és ebben nem vagyok egyedül. Székesfehérvár fideszes polgármestere is aggódik, Cser-Palkovics András úgy nyilatkozott, náluk is gondot okoz, hogy az önkormányzatoknak maguknak kell kigazdálkodni a rezsiárakat. A villamos energia árának ilyen brutális emelkedését pedig nem tudjuk kigazdálkodni  jelentette ki a fideszes polgármester. De folytatom, hogy lássák képviselőtársaim, az Orbán-csomag milyen károkat okoz. Gémesi György, Gödöllő, illetve Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere ugyancsak aggódik. Tab ugyancsak fideszes polgármestere szó szerint azt mondta: „Három hónap múlva mindenki lába alatt égni fog a talaj.”

Tisztelt kormány, amikor válaszolnak, arra kérem önöket, hogy most ne úgy kezdjék, hogy a Gyurcsány, hanem úgy kezdjék, hogy az Orbán, mert fideszes polgármesterek lázadnak a fideszes kormány politikája ellen. Ők azok, akik tükröt tartanak. és azt mondják, hogy semmilyen egyeztetésre önök nem hajlandók, önök a megszorítások politikáját elkezdték, és látványosan ütik az önkormányzatokat.

Tisztelt Ház! Félő, hogy az Orbán-csomag miatt egyes kistelepüléseken a közvilágítást ki kell kapcsolni éjszaka, nagyobb megyei jogú városoknál milliárdos, kisebb városoknál százmilliós lehet majd a kiesés. Terézvárosnál és Erzsébetvárosnál csak az év hátralévő részében kerületenként 50 millió forintba kerül a rezsi növekedése. Igaza volt a Demokratikus Koalíciónak, miszerint energia-korszerűsítésre kellett volna inkább használni az uniós forrásokat, önök azonban stadionok, értelmetlen luxusberuházások mellett döntöttek, de legalább a miniszterelnök szülőfalujában van kisvasút. A társasházak, lakótelepek felújítása, energetikai korszerűsítése már rég leállt, pedig de jó lett volna, ha önök akkor nem állítják le.

Tisztelt Képviselőtársaim! Komoly bajban van Magyarország. Ezért is kell megerősíteni, ahol csak lehet, az önkormányzati képviselő-testületekben a demokrata mandátumokat, a kerületeket, a településeket vezető demokrata többségeket. Az időközi választásokon induló jelöltjeink, például a józsefvárosi Pityó László és az Erzsébetvárosban Jenei Kevin képviselik a demokrata irányt. Fiatalok, tehetségesek, ők már tudják és értik, hogy az önkormányzatiság, a kerületek működőképessége, szolgáltatásaik, zöldfelületeik fontosak. A házakat járva mindenhova becsöngetnek, és panaszhegyekkel fogadják a jelöltjeinket. Az embereket agyonnyomja az egyre drágább élet, sokaknak már megfizethetetlen a mindennapi kenyér, a hús, a tejtermék, a zöldség és a gyümölcs. Amit a választás előtt kaptak, mind elvitte már az infláció, a rezsi emelkedése. Panaszkodnak az idős emberek, a pályakezdő, családalapítás előtt álló fiatalok, a munkavállalók, gyakorlatilag mindenki, aki nincs a fideszes húsos fazék körül. Bezzeg mindenki más fizethet. Persze, a légitársaságokra, bankokra, vállalatokra kirótt terheket végül az egyszerű emberek fizetik meg. Ebben a helyzetben az önkormányzatok további ellehetetlenítése nem hiba, hanem egyenesen bűn.

Persze, biztosan önök meg tudják mondani azt, hogy miként lehet, hogy Erzsébetvárosban a Fidesz úgy döntött, hogy a korábban a vagyonkezelőnél dolgozó fideszes úriembert indítják el ezen az időközi választáson, aki érintett Schadl György ügyében. Amikor ez a vagyonkezelő nyolc lakást adott el Schadlnek, az önök jelöltje akkor ott dolgozott.

(10.10)

És akkor még egy csoda, tisztelt képviselőtársaim: a Gattyán-párt jelöltje ugyanakkor ennek a vagyonkezelőnek volt a vezérigazgatója. Tehát a Gattyán-párt jelöltje, akit elindít (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), az a fideszes jelölt a főnöke volt a Schadl György ügyeiben érintett panama idején, vezérigazgató, a fideszes jelölt pedig ott dolgozott. Köszönöm szépen. Elnézést. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök úr. Alelnök úr elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány nevében Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az egész világ rendkívüli időket él, tisztelt képviselő úr. Olyan híreket olvashatunk, hogy Németországban az első negyedévben csökkent a németek átlagkeresetének az értéke, magyarul: csökkent az életszínvonal. Olyanokat olvashatunk, hogy Nagy-Britanniában az egyik energiaszolgáltató elektromos takarókat oszt az embereknek, hogy ha nem tudják kifűteni a lakásukat, legalább a takarójuk legyen meleg, és azt tudják biztosítani, hogy akkor télen legalább az ágyban, ahol alszanak, ott meleg legyen, ha már a szobában és a többi helyiségben nem tud meleg lenni. Arról olvashatunk, hogy 2022 első hónapjához képest Bécsben mostanáig, tehát pár hónap alatt 53 százalékkal emelkedett az energiaszámla, Koppenhágában 15 százalékkal, Londonban 39 százalékkal, Amszterdamban 51 százalékkal, nem évek alatt, hanem pár hónap alatt.

Azt is láthatjuk, hogy így már mind villamos energia tekintetében, mind pedig földgáz tekintetében a magyarok kerültek a legelőnyösebb helyzetbe, és ezt az önök által nagyon sokszor támadott rezsicsökkentésnek köszönhetik. Hiszen míg egy kilowattóráért eurócentben számolva 10,32-t fizetnek Budapesten, addig Bukarestben 16-ot, Berlinben 42-t, Brüsszelben 44-et, Bécsben 48-at, Koppenhágában 53-at, Londonban 65-öt, a magyar 10,32-vel szemben. Ha pedig azt nézzük, hogy mennyi a földgáz ára, szintén eurócentben kifejezve, akkor látható, hogy Budapesten 3,26-ot, Bukarestben 6,27-et, Brüsszelben 16-ot, Berlinben 20-at, Koppenhágában 21-et, Bécsben 24-et, Amszterdamban pedig 30-at, tehát a magyar 3,26-tal szemben Amszterdamban 30-at fizetnek.

Ilyen helyzet van világszerte, ilyen helyzet van Európa-szerte, tisztelt képviselő úr, és ebben van olyan kormány, amelyik meg tudja védeni a saját polgárait, és van olyan kormány, amelyik nem tudja megvédeni a saját polgárait. Az önök európai parlamenti képviselőitől sosem hallottuk azt, hogy kiálltak volna a rezsicsökkentés mellett, sosem hallottuk azt, hogy megvédték volna a magyar rezsicsökkentést, de számtalanszor hallottuk, hogy támadták a magyar rezsicsökkentést egyrészről politikailag, azt mondva, hogy ez egy hibás konstrukció, ostobaság. Gyurcsány Ferenc is azt mondta, hogy ez üzletileg majd csődbe viszi a szolgáltatókat és ezzel az országot, és mindenképpen kell hogy legyen profit, és üzlet nincsen profit nélkül. Mi úgy gondoljuk, hogy a közszolgáltatásoknál másfajta szemléletet kell követni. Támadást tehát láttunk a rezsicsökkentéssel szemben, támogatása viszont nem volt a rezsicsökkentésnek.

Tíz éve volt  tíz éve volt! - a Demokratikus Koalíciónak arra, hogy egyetlenegy mondatot kimondjon, ami a rezsicsökkentést támogatná. Tíz év alatt, 3600-nál is több nap alatt egyetlenegy nap nem volt, egyetlenegy politikusuk nem volt, aki azt mondta volna, hogy igen, a magyar embereket meg kell védeni attól, hogy ne fizessenek kétszer-háromszor akkora rezsit; soha egyetlenegyszer. Mit csináltak? A saját időszakukat mentették, hogy igenis indokolt volt 15-ször rezsit emelni, tisztelt képviselő úr.

És az önkormányzatok helyzete kapcsán: 2010-ben önök olyan helyzetet teremtettek, hogy 1300 milliárd forinttal kellett konszolidálni az önkormányzatokat. 1300 milliárd forinttal kevesebb pénzt adtak az önkormányzatoknak, mint amennyi feladatot adtak nekik. A feladatokat elvárták, a kormányhivatalok ellenőrizték, törvényességi felügyelettel ott voltak, minden feltételt betartattak az önkormányzattal, úgy, hogy nagyon jól tudták, hogy egyébként az önkormányzatoknak nem adnak annyi pénzt, amennyivel ez ellátható, hanem azt mondták, hogy akkor megengedjük az önkormányzatoknak, hogy kötvényt bocsássanak ki és hitelt vegyenek föl.

Önök nem tudták, hogy mi fogja megoldani ezt a problémát, mint ahogy országosan sem tudtak megoldást adni, csak vegyenek föl hitelt, ideig-óráig akkor elketyegnek az önkormányzatok, elműködnek az önkormányzatok, aztán majd egyszer valaki ezeket a hiteleket majd visszafizeti. És valahogy az elmúlt 32 évben úgy van, hogy egyszer valamikor mindig a jobboldali kormányok fizetik ki azokat a hiteleket, amelyeket a baloldali kormányok vesznek föl, vagy amelyeket a baloldali kormányok idején az alulfinanszírozás miatt vesznek föl az önkormányzatok.

Tisztelt Képviselő Úr! Azért van erősebb helyzetben ma Magyarország, mint 12 évvel ezelőtt, mert akkor az emberek 57 százalékának volt munkája, most 73 százaléka dolgozik. Akkor a minimálbér összege 73 500 forint volt, most 200 ezer forint. Ez az embereknél sokkal nagyobb biztonságot jelent. Többen dolgoznak, és jóval többet keresnek. Ezért vannak nagyobb biztonságban az emberek, és ezért mondjuk azt, hogy ha külső tényezők nem rontják a magyar emberek helyzetét, magyarul, hibás brüsszeli szankciós politikával nem lehetetlenítik el a magyar gazdaság működését, akkor arra képes, amire az előző esztendőben képest volt: 7,1 százalékos növekedésre. Önök folyamatosan visszaesésről beszélnek, miközben történelmileg a legmagasabb, 7,1 százalékos GDP-emelkedést értünk el tavaly, és ilyen kilátásunk lenne a következő évekre is, ha az olajár emelkedésével, a gázárszankciókkal nem veszélyeztetnék Brüsszelből azt, hogy a magyar emberek munkájával a magyar emberek és a magyar önkormányzatok is sokkal jobban tudjanak boldogulni.

Kérjük, ezeket az intézkedéseket támogassák, és ne támadják! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai