Készült: 2024.05.09.20:15:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2023.12.12.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:03


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. A Jobbik képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Ander Balázs képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr! Öné a szó.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Egy szociopata vállalati vezér azt mondta, hogy azért kell Magyarországra migránsmunkásokat hozni, mert azok többet túlóráznak, és nincsenek kölykeik. Ez a beteg mentalitás gyakorlatilag munkaerőállatnak, igavonó baromnak, biorobotnak tekinti a munkavállalókat.

De nem kell ezen csodálkozni, hiszen évtizedek óta egy szentségtelen, gyarmati modell alapján fosztják ki a magyar társadalmat. A Tax Justice Network megbízható számításai szerint 1980 és 2010 között mintegy 242 milliárd dollárt szivattyúztak ki Magyarországról. 2010 óta ez az összeg egészen biztos, hogy tovább nőtt. Nem kell azon sem csodálkozni, hogy ilyen feltételek közepette az utolsók között kullogunk az európai uniós államok sorában az egy főre jutó fogyasztás tekintetében, nálunk kevesebbet csak a bolgárok tudnak vásárolni, és itt történt a legnagyobb reálbércsökkenés is.

Kérem szépen, kormánypárti képviselő urak és hölgyek, mindez akkor történik, amikor ezek a cégek a profitjukból gyakorlatilag semmit sem akarnak átengedni azoknak a magyar munkavállalóknak, akik a legfrissebb statisztikák szerint egyébként a legtöbbet dolgozzák az Európai Unióban. A magyar munkavállaló 1856 órát dolgozik éves viszonylatban, szemben, mondjuk, a francia 1578 órával. Ez azt jelenti, hogy a magyar munkavállaló egy 8 órás munkanappal számolva 35 ilyen munkanappal többet tölt munkában éves viszonylatban; 40 év alatt 74 ezer munkaórát dolgozik, a francia csak 63 ezret. Lefordítva másként: azt is mondhatjuk, hogy a magyar munkavállaló 40 év alatt 47 évnyi munkaviszonyt lapátolna össze Franciaországban.

És mit látunk ennek ellenére? A kormányzat, amely teljes mértékben lefeküdt a multinacionális globális nagytőkének, és amely a multicégek kottájából játszik, hallani sem akar arról, hogy mondjuk, a férfiak közül legalább azokat elengedjék nyugdíjba 40 év ledolgozott munkaviszony után, akik megerőltető, nehéz fizikai munkát végeznek. Nem, mert a multicégek disznófejű nagyurainak semmi nem elég; ez a neoliberális logika úgy van vele, hogy a magyarok még mindig keveset dolgoznak és még mindig sokat keresnek. Hát ez, kérem szépen, nem így van!

A kormányzat viszont azzal ellentétben, hogy egy érdemi bérfejlesztéssel rukkolna elő, inkább hallgat a jó NER-es kapcsolatokkal rendelkező munkaerő-kölcsönző cégek vezéreire, és zöld lámpást adott a migránsmunkásoknak, akik jönnek, akik elveszik a magyarok munkáját, mint ahogy történt az Makón is. Nem véletlenül voltam ott én magam is jobbikos képviselőtársaimmal néhány napja az érintett cég előtt, és tiltakoztunk azon gyalázat miatt, hogy kirúgják azokat a magyar dolgozókat, akik betanították a migránsmunkásokat, akik egyébként letörik a hazai béreket, amelyek amúgy is nyomorúságosak, és ha egy idő után elég magas lesz majd a migránsmunkások száma Magyarországon, akkor bizony megbontják hazánk kulturális egységét is.

Ezzel szemben egy egészen más paradigmában kellene gondolkodni, de sajnos a magyar állam rossz példát mutat a vállalati szektor számára, hiszen a magyar állam élen jár abban, hogy hogyan kell megnyomorítani a saját dolgozóit, hogyan kell őket kiszolgáltatni; gondoljunk, mondjuk, a szociális szféra valóban nyomorbéren tartott dolgozóira, gondoljunk arra, hogy a pedagógusoknak egy 18 százalékos éves infláció után 10 százalékos béremeléssel szúrják ki a szemét, ami azt jelenti, hogy reálbércsökkenést fognak elszenvedni. Ezzel szemben a cseheknél az átlagbérek 130 százalékára fejlesztik a pedagógusbéreket.

És nem véletlenül, nem ellenzéki hobbiból sztrájkoltak a Volánnál, és nem véletlenül érik a munkabeszüntetés a vasútnál is. Ugyanis a közösségi közlekedés dolgozói, a MÁV-Volán-csoport 56 ezer dolgozója bizony joggal követel magának normális béreket, és ha ezt a kormányzat nem hajlandó meghallgatni, akkor majd, ugye, a lábukkal szavaznak a sofőrök és buszsofőrök, a vasutasok is; és a munkaerőhiányra hivatkozva majd hozhatnak akkor be migránsmunkásokat ezekbe az állásokba is, mint ahogy történt az a miniszterelnök vejének kamionos cégénél, vagy éppen ahogy megfordult a budapesti buszos közlekedés egyes tótumfaktumainak fejében az az agyament ötlet, hogy migránsmunkásokkal, indiai sofőrökkel kell helyettesíteni a buszsofőröket.

Arra kérem önöket, ne feledjék, Erdély urai egykor a Kárpátokon túlról telepítettek olcsó román jobbágyokat a birtokaikra  meg is lett a szomorú eredménye. Kérem, azt se feledjék el, mit írt XIII. Leó pápa a Rerum novarumban: embertelen dolog embertársainkat a puszta haszonszerzés eszközeként használni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Ez lenne a keresztényszociális logika. Ne feledkezzenek meg róla! Vagy ha igen, akkor tapétázzák át az irodáikat migránsmunkás-toborzó irodává. Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány nevében Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány 2010 óta munkaalapú gazdaság kiépítésén dolgozik, ennek keretében a teljes foglalkoztatás elérését és a magyar munkavállalók reálkeresetének növekedését határoztuk meg stratégiai célként. A kormány foglalkoztatáspolitikájának köszönhetően ma egymillió emberrel több dolgozik, mint tíz évvel ezelőtt, mint a Gyurcsány-korszak idején, és az arra az időszakra jellemző 11 százalék feletti munkanélküliség ma tartósan 4 százalék alatt van.

Úgy gondolom, válaszomat tulajdonképpen e számok ismertetésénél abba is lehetne hagyni, mert ez alapjaiban válasz önnek a  hát, hogy mondjam  politikai hangulattal erősen determinált felszólalására.

Közbevetőleg jegyzem meg, ha már ön fölemlegette: a MÁV-Volánnál az elmúlt 12 évben munkabéke volt, és most is Budapesten tulajdonképpen az a Volán-szakszervezet, amely erősen Jobbik-kötődésű Volán-szakszervezet, kezdett sztrájkígéretet tenni. Meggyőződésem, hogy a MÁV-Volán-dolgozók 57 ezer fős kollektívája tisztában van a munkájukkal járó felelősségtudattal, és mint ahogy eddig is, most is meg fognak állapodni a munkaadóval, a tulajdonosi jogkör gyakorlójával.

Ami az elmúlt hetekben többször tárgyalt vendégmunkásokat illeti, az épp az előbb említett számokból eredően és a gazdaság növekedési pályára állásának eredményeképpen a munkaerő-tartalék jelentősen csökkent. Nem vitatjuk, van az országnak elsősorban északkeleti és déli részein 150-200 ezer olyan fő, aki jelenleg nem alanya a munkaerőpiacnak, és azon vagyunk, hogy az elkövetkezendő időszakban egy intenzív oktatással, átképzéssel, személyiségfejlesztéssel ebből a lehetséges létszámot még bevonjuk a termelésbe. De ezzel együtt a kormánynak úgy kellett a gazdaság érdekében döntenie, hogy nagyon szigorú szabályok keretei között lehetővé teszi a vendégmunkások átmeneti foglalkoztatását a hiányszakmákban annak érdekében, hogy a magyar gazdaság eddigi gyors ütemű európai felzárkózását ne akadályozza a munkaerő-kínálat csökkenése.

Magyarországi tartózkodás idegen állampolgárok számára nem alapjog. Külföldi személy kizárólag a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, meghatározott ideig és feltételek teljesülése esetén tartózkodhat Magyarországon.

(8.40)

Harmadik ország állampolgára a magyar állam engedélyével kizárólag akkor vállalhat munkát, ha magyarországi munkavállalása egyetlenegy magyar állampolgárt nem hoz kedvezőtlen helyzetbe. Ennek megfelelően egy adott munkaposzton csak és kizárólag akkor foglalkoztatható harmadik országbeli állampolgár, ha arra a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat magyar állampolgárt nem tud kiközvetíteni. A vendégmunkások maximális számát a jövőben éves kvóta fogja korlátozni. Emellett a törvényjavaslat elfogadását követően további szigorításokat vezetünk be a magyar munkavállalók és a hazai munkaerőpiac védelmében.

A kormány az aktivitási és a foglalkoztatási ráta növelésével, a hazai munkaerő-tartalék mobilizálásával, a munkavállalók képzésének támogatásával, a hátrányos helyzetű állást keresők helyzetbe hozásával segítette eddig is, segíti most is és segíteni fogja a jövőben is a vállalkozások munkaerőigényének kielégítését. Ismeretes, hogy a magyar munkaerőnek csekély a mobilitási hajlandósága, de minden munkáskézre szükség van, ezért a kormány, folytatva a korábbi programját is, a lakhatási lehetőségeket támogatja. A következő négy évben összesen 20 milliárd forint felhasználásával 25-30 újabb munkásszállást indítunk el, ahol alapvetően és alapszabályként legalább 50 százalékban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) magyar munkavállalókat kell elhelyezni.

Összességében, én úgy gondolom, hogy képviselő úr állításai, mondjuk úgy, igaztalanok, és az ön által idézett felelőtlen vállalati nyilatkozatot pedig esetenként én is felháborítónak tartom. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai