Készült: 2024.05.09.17:25:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2023.12.12.),  123-130. felszólalás
Felszólalás oka Vita kivételes eljárásban
Felszólalás ideje 10:27


Felszólalások:   113-122   123-130   131-132      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Most pedig soron következik a szkíták Magyarországon honos népcsoporttá nyilvánítására irányuló kezdeményezésről szóló előterjesztés összevont vitája. Az Igazságügyi Bizottság által benyújtott előterjesztés H/6393. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott házszabálytól eltérés szerint a nyitóbeszéd és a zárszó elhangzására összesen 5 perc, a kormány képviselőjének nyilatkozatára 5 perc, a Törvényalkotási Bizottság felszólalására 5 perc, ebből a kisebbségi vélemény ismertetésére 2 perc, a képviselőcsoportok felszólalására összesen 5-5 perc áll rendelkezésre.

Elsőként megadom a szót Vejkey Imre úrnak, az Igazságügyi Bizottság elnökének, a napirendi pont előterjesztőjének. Felhívom figyelmét, hogy a vitában történő nyitóbeszéd és az esetleges zárszó ismertetésére mindösszesen ötperces időkeret áll rendelkezésére. Öné a szó, bizottsági elnök úr.

DR. VEJKEY IMRE, az Igazságügyi Bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága 2023. december 5-ei ülésén tárgyalta meg kijelölt bizottságként a szkíták honos népcsoporttá nyilvánításáról szóló H/6393. számú kezdeményezést és döntött házelnöki felkérés alapján az ezzel összefüggő határozati javaslat benyújtásáról.

Dr. Pócs Alfréd László magánszemély kezdeményezést nyújtott be a szkíta népcsoport Magyarországon honos népcsoporttá nyilvánítása tárgyában. A kezdeményezést a Nemzeti Választási Bizottság 2023. június 6-án meghozott határozatával hitelesítette, mely döntés, jogorvoslat hiányában, 2023. június 21-én jogerőre emelkedett. A kezdeményezést az aláírásra gyűjtésre nyitva álló határidőn belül több mint ezer, magát a szkíta kisebbséghez tartozónak valló, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán szavazati joggal rendelkező magyar állampolgár, választópolgár támogatta aláírásával. Az aláírás-ellenőrzés eredményéről szóló NVB-határozat 2023. november 27-én jogerőre emelkedett.

Az Igazságügyi Bizottság meghívta ülésére Pócs Alfréd László kezdeményezőt, aki felszólalt és elmondta álláspontját, szembehelyezkedve az Akadémia által kifejtett nemleges állásponttal és elfogadva a Magyarságkutató Intézet kutatásainak ajánlásait.

(20.10)

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Igazságügyi Bizottság az MTA állásfoglalását elfogadva és alapul véve egyhangú döntésével azt javasolja a tisztelt Országgyűlésnek, hogy ne támogassa a szkíták magyarországi közösségének honos népcsoporttá nyilvánítását, és az Igazságügyi Bizottságnak a döntést tartalmazó H/6393. számú határozati javaslatát fogadja el. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, bizottsági elnök úr. 2 perc 23 másodperc; ha még a zárszóban használja az időt, akkor van még két és fél perce.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, a kormány nevében kíváne valaki felszólalni. (Jelzésre:) Soltész Miklós államtitkár úr jelzi, hogy az ötperces időkeretben hozzá kíván szólni.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Bizottsági Elnök Úr! Először, amikor ezt a beadványt láttam, én azt hittem, hogy vicc. De mégsem az, valakik komolyan gondolják, még akkor is, ha minden józan ésszel szembemegy az előterjesztésük. Hiszen az egyik, amit nem vesznek figyelembe, hogy Magyarországon most már évtizedek, évszázadok óta 13 őshonos nemzetiség él a magyar nemzet részeként, érdemes is fölsorolni: bolgárok, görögök, horvátok, lengyelek, németek, örmények, romák, románok, ruszinok, szerbek, szlovákok, szlovének és ukránok. Őket az Alaptörvény a magyar politikai közösség részeinek és államalkotó tényezőknek is nevezi; ők egyszerre vallják magukat magyar állampolgárnak és az adott nemzetiséghez tartozónak, elfogadják és megbecsülik Magyarország kultúráját, keresztény gyökereit, szokásait, törvényeit; hazánk dolgos és jó polgárai.

Ez az előterjesztés vagy beterjesztés sok mindennel szembemegy, és éppen ezért én csak a Magyar Tudományos Akadémia elnökének hivatalos állásfoglalását tudom ideidézni a szkíták honos népcsoporttá nyilvánításáról. Idézet következik: „Megismerve dr. Pócs Alfréd László magánszemély beadványát a Nemzeti Választási Bizottsághoz a magyarországi szkíta népcsoport honos szkíta nemzetiségként történő elismerése érdekében, továbbá a beadványhoz készült szakértői jelentéseket, az MTA II. osztálya szerint nem állnak fenn sem a fizikai, sem pedig a törvényes feltételei annak, hogy a több mint két évezrede a történelem színpadáról eltűnt szkítákat  mely megnevezés gyűjtőfogalomként több egykori népcsoport etnikumát, nyelvét és kultúráját öleli fel  ma is élő, saját hagyományait és nyelvét őrző honos nemzetiségként lehessen elismerni Magyarországon.”

Mindezek alapján a kormány semmilyen körülmények között nem támogatja ezt a törekvést, nem lesz a parlamentben a közeljövőben 14. lehetséges szószólói hely a nemzetiségek számára.

Egy dolgot szeretnék ideidézni: a Törvényalkotási Bizottság elnökének volt egy teljesen jogos felvetése, amelyet egyébként egyöntetűen, ha nem is szavaztak róla, de a jelen lévő bizottsági tagok láthatóan támogattak, hogy fölül kellene vizsgálni ezt a törekvést, miszerint ha ezer ember aláír egy ilyet, és magát bármilyen nemzetiséghez tartozónak vallja  az előbb fölsoroltakon kívül , akkor ezzel az Országgyűlés is és sok mindenki más is foglalkozzon.

Sokkal inkább figyelembe kellene venni a Magyar Tudományos Akadémiának az ilyen jellegű észrevételeit, hozzászólásait, és akkor az megkönnyítené az ilyen késő esti vitáknak a dolgát is. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Soltész Miklós államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, ezért megadom a szót Vécsey László képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. december 11-én megtárgyalta a szkíták Magyarországon honos népcsoporttá nyilvánítására irányuló kezdeményezésről szóló H/6393. számú határozati javaslatot. A bizottság a határozati javaslatot megvizsgálva megállapította, hogy az megfelel a határozati házszabály 44. § (1) bekezdésében foglalt követelményeknek.

A határozati javaslathoz képviselői módosító javaslat nem érkezett, és a bizottság sem fogalmazott meg módosításra irányuló szándékot.

Az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 34 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Azt csak megerősíteni tudom, amit államtitkár úr elmondott: a bizottság egyöntetű álláspontja megegyezett az elnök úr felvetésével, miszerint valóban szükséges lenne módosítani az adott szabályozást. Köszönöm szépen a figyelmüket, köszönöm a szót, elnök úr. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, Vécsey képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek. Felhívom figyelmüket, hogy a frakcióknak 5-5 perc áll rendelkezésükre.

Először az írásban jelentkezett képviselők felszólalása következne, ha lett volna ilyen. Kérdezem, kíváne valaki hozzászólni a fennmaradt időkeretekben. (Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Ezért az összevont vitát lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne válaszolni az elhangzottakra a fennmaradt időkeretében. (Dr. Vejkey Imre: Ez inkább zárszó.) Öné a szó, Vejkey bizottsági elnök úr.

DR. VEJKEY IMRE, az Igazságügyi Bizottság elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezúton is köszönöm tisztelt képviselőtársaim támogatását a határozati javaslat tekintetében. Kérem, hogy a holnapi nap során ennek megfelelően hozzák meg döntésüket. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:   113-122   123-130   131-132      Ülésnap adatai