Készült: 2024.05.10.18:18:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  4-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:53


Felszólalások:   2-3   4-6   7-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAKOS BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az LMP régóta követeli a budapesti dugódíj bevezetését, hiszen a légszennyezés, a zaj, a torlódások és a balesetek csak így csökkenthetők. A kormány viszont mereven elzárkózik ettől arra hivatkozva, hogy nem kívánja megmondani az embereknek, hogy hogyan éljenek. Azonban a XXI. század kihívásaira nem tudunk megfelelően reagálni, például az energiaválságra és a klímaválságra, ha nem változtatunk az életmódunkon. Fürjes Balázs múlt heti válasza éppen azt mutatja, hogy a kormány még nem ismerte fel ebben a felelősségét.

Ma Budapesten az autóktól nem lehet haladni, és nem pedig azért, mert buszsávok és kerékpársávok kaptak helyet az utakon. Itt az ideje felismerni (Közbeszólás a Jobbik soraiból.), hogy a probléma gyökere nem az, hogy a főváros nem bír el több autót, ezért egy átfogó, a teljes városra, tehát a belvárosra és a külvárosra egyaránt vonatkozó és az agglomerációs településeket partnerként bevonó forgalomcsillapítási tervre van szükség. Természetesen a fővárossal szemben is van kritikánk, mivel még nem készült hatástanulmány az általunk javasolt használat- és szennyezésarányos dugódíjról, a főpolgármester úr pedig nemrég azt mondta, hogy nem időszerű a dugódíj bevezetése, holott az a választási programjában is szerepelt.

Azonban a kormány még törvénnyel is ellehetetleníti a városi úthasználati díjak bevezetését, pedig a dugódíj bizonyítottan hatásos eszköz a forgalomcsillapításra, hiába próbálják ezt eltagadni. Ahol bevezették, ott csökkentek a dugók, kisebb lett a forgalom. Stockholmban például a bevezetés előtt a lakók 70 százaléka elutasította, de a bevezetés után pedig népszavazáson megerősítették; nem csoda, hiszen 20 százalékkal csökkentette a forgalmat. Londonban 10 százalékos, Szingapúrban 13 százalékos forgalomcsökkentést tapasztaltak.

A múlt héten szintén államtitkár úr lényegében azt mondta, hogy a probléma ugyan valós, de a dugódíj rossz megoldás. Azonban azt is kimondhatjuk, hogy a kormány nemhogy nem keresi a jó megoldásokat, hanem még súlyosbítja is a helyzetet, például a klímabérlettel kapcsolatos állásfoglalást hetek óta halogatják, miközben a benzinárstopról szinte azonnal döntést tudtak hozni. A magyar kormány egyedülálló módon ebben a helyzetben is az autózást támogatja a közösségi közlekedéssel szemben, az sem számít, hogy a közlekedésben használt kőolaj 70 százaléka Oroszországból érkezik. De nemcsak a klímabérlet nincs még meg, hanem egységes agglomerációs bérletet sem vezettek be, pedig a regionális tarifaközösség hosszú évek óta terítéken van.

12 éve nemhogy nem tesznek a város szétfolyása ellen, hanem még ösztönzik is azt, például a lakástámogatási politikájukkal. Ennek következtében lassan Tárnoktól Monorig, faltól falig épülnek be a Pest megyei települések, mindeközben a szükséges infrastruktúra sem épült ki, ezért most, 2022-ben vízkorlátozást kellett bevezetni 11 településen.

Szintén nem tesznek semmit azért, hogy csökkenjenek a felesleges utazások, nincsenek otthoni munkavégzést támogató programok, az agglomerációban sokszor nincsenek helyben olyan szolgáltatások, mint az óvodák, az iskolák, az orvos, a színház vagy éppen a munkahelyek, így aztán csak az ingázás marad. Nincs a lakásbérbeadást jobban szabályozó törvényi háttér, sem a bérlők, sem a bérbeadók nem érzik magukat biztonságban, és semmi nem gátolja az albérletárak elszabadulását sem, így ez is plusz mobilitási igényeket szül.

A diákváros területén ellehetetlenítettek egy autómentes mintaprojektet, amely több ezer vidéki hallgató lakhatását biztosíthatta volna. A Galvani híddal százmilliárdokat szórnának el az ingázók és a tranzit-teherforgalom városon belüli vezetésére, nem számít, ha zöldterület vagy éppen kertváros van az útjában. Ferihegy környékén pedig gombamód szaporodnak a különféle logisztikai központok, miközben az ott élők életszínvonala jelentősen romlik.

A mi álláspontunk az, hogy Budapest nem autópálya, hanem 1,7 millió ember lakhelye, ezért elvárjuk, hogy ne a nagytőke érdekeinek megfelelően, hanem az embereknek fejlesszék a várost. Mi abban hiszünk, hogy a város nem az autóké, hanem az embereké, ezért az LMP kiáll a budapesti forgalom csillapítása mellett, és az LMP továbbra is követelni fogja a használat- és szennyezésarányos útdíj bevezetését. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az LMP és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Dömötör Csaba államtitkár úrnak adom meg a szót.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Képviselő Asszony! Nem ez az első alkalom, hogy azt tapasztaljuk, azt halljuk, hogy a baloldal támadja az infrastrukturális beruházásokat és egyébként a jól működő otthonteremtési programot. Mi a saját tulajdont részesítjük előnyben, hogy a magyarok saját lakástulajdonhoz jussanak, önök pedig nem ebben gondolkodnak, hanem bérlakásprogramban, ami nagy különbség.

Látunk arra is egyértelmű törekvést, hogy osztályharcos megközelítésben egymás ellen hangolják az autósokat és azokat, akik más módon közlekednek. Szeretném önnek egyértelművé tenni, hogy nem attól lesz élhető egy város, ha ilyen konfliktusokat generálnak, hanem ha mindenki talál a saját élethelyzetének megfelelő lehetőséget a közlekedésben, mindezt egyre jobb színvonalon.

Egy dolog biztos: az nagyon nem jó irány, tisztelt képviselő asszony, hogy a háborús infláció időszakában a baloldal újabb és újabb terheket akar rakni a magyarok, így a budapestiek vállára: emelik a parkolási díjakat, erről az imént megfeledkezett, nehezebbé teszik az autós közlekedést, dugódíjat terveznek. Mit terveznek  követelnek, és számonkérik a kormányon! Ezek mind pluszterhek, és különösen súlyosbítja a helyzetet az, hogy egyáltalán nem kérték ki az érintettek véleményét, a budapesti családok véleményét és az autóval közlekedők véleményét úgy, hogy ha jól tudom, a Városházán van egy társadalmi párbeszédért felelős egység, osztály, központ. Miért nem kérdezték meg az érintetteket?

(13.10)

Ha szeretnének valamit tenni Budapest élhetőségéért, akkor győzzék meg a főpolgármesterüket arról, hogy végre álljon a sarkára, és számolja fel azt a közlekedési káoszt, amit okozott. Egymással össze nem hangolt és csúszó beruházások, az igényeknek nem megfelelő közlekedési rend, és a sort folytathatnám. Ami ma a fővárosban a közlekedés színterén zajlik, az Karácsony Gergely cselekvésképtelenségének első számú következménye. Itt az ideje, hogy változtassanak rajta. Önök adnak főpolgármestert, hát, akkor rajta! És egyébként az sem véletlen, hogy itt a Házban lobbizik a dugódíjért, mert tudja, hogy nem bízik már abban, hogy a Városháza bármit is képes lenne tenni.

Ami a Budapesttel kapcsolatos politikájukat úgy általában illeti: az, hogy a baloldal, az önök pártja és az összes baloldali párt milyen teljesítményre képes, minden másnál jobban megmutatja, hogy mire képesek Budapest egészén, ahol közel három éve kormányoznak. Burjánzik az összevisszaság, a tehetetlenség és a káosz. Jól jellemzi az egészet, hogy pár napja átadtak egy fővárosi költségvetésről szóló plakátkiállítást, hát, nekünk is lett volna javaslatunk pár témára.

Mi lenne ezeken a plakátokon, ha a valóságot ábrázolnák? Például lenne ezeken a plakátokon 3 ezer leszerelt kuka, plusz a nyomában hagyott szeméttenger. Szerepelne a plakátokon a romló hajléktalanhelyzet és a gondozatlan közterületek, amiket néha szép szóval méhlegelőnek hívnak. Autósok számára felújított rakpart is szerepelhetne rajtuk, amelyet most mégis elvennének tőlük. Végtelen autósorok a rosszul szervezett építkezések és a meglepő nyomvonalon haladó bicikliutak miatt. Az is megérne egy plakátot, amikor a főpolgármester úr buszsávban közlekedik, miközben autósok, munkába igyekvők tömegei araszolnak a hídon. Mindenképpen megérne egy plakátot az is, amikor a főpolgármester-helyettes asszony a tengerből kilovagolva megállapítja, hogy az embereknek többet kellene takarékoskodni, és máshogy kellene élniük.

Mindenképpen érdemes ábrázolni a metrós légkondit, amit Tordai Bence és pár képviselőtársa félmeztelenül követelt nem is olyan rég, hogy aztán, amikor hivatalba kerültek, akkor ejtsék az egész projektet. Hadd kérdezzem meg, tisztelt képviselő úr, hogy hol van a korábban félmeztelenül követelt légkondi! És végül a hagyományos körképek mintájára javaslunk egy olyan alkotást, ahol a baloldali pártok dobra verik a Városházát, háttérben Bajnai Gordonnal és a 41 tanácsadóval.

Komolyra fordítva a szót, három év telt el, tisztelt képviselő asszony, és ha a Városházán múlt volna, akkor Budapest egy tapodtat nem ment volna előre, „karácsonyi pangás” lett volna a sorsa. Bármekkora is legyen ugyanakkor a baloldali összevisszaság, nem fogjuk engedni, hogy Budapest is a baloldali kudarcpolitika áldozata legyen, a fővárosban sem hagyjuk és az országban sem. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-3   4-6   7-12      Ülésnap adatai