Készült: 2024.05.11.14:53:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  87-92. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:04


Felszólalások:   81-86   87-92   93      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr a miniszterhelyettesi választ elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! Harrach Péter képviselő úr, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „Mit jelent a polgári kormány számára az idősek megbecsülése?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! November 10-én az emelt összegű nyugdíjak megérkeztek két és fél millió nyugdíjashoz, ezzel egyidejűleg kapták meg azt a kiegészítő nyugdíjemelést is, amelyről a nyugdíjas fogyasztói kosár figyelembevételével döntött a kormány. Ezek a juttatások valóban nagy segítséget nyújtanak az inflációs helyzetben élő nyugdíjasoknak. Ezzel a kormányzat teljesítette azt a vállalását, hogy a nyugdíjak értékét az inflációs környezet ellenére sem hagyja veszni, sőt megtörtént a bejelentés, hogy januárban emelésre kerül sor, februárban pedig érkezik a 13. havi nyugdíj szintén emelt összegben.

Itt kell egy pillanatra megállnom, és általában a nyugdíjrendszerről néhány szót szólni. Ez egy biztosítási alapon működő rendszer, mindenki annak arányában kap nyugdíjat, amennyit aktív korában az alapba befizetett. Természetesen a mindenkori kormányzatnak megvan a lehetősége arra, hogy a nyugdíjak karbantartását elvégezze, befolyásolja azok értékét  ez már nem mindig a törvényi kötelezettség, hanem saját döntés alapján történik. Ez történt most is, és tulajdonképpen régebben volt, de azért érdemes a figyelmet felhívni rá: 1999-ben, az első Orbán-kormány idején a kormány differenciált nyugdíjemelést valósított meg, ezzel egyfajta szociális szempontot érvényesített, a kis nyugdíjak lemaradását próbálta pótolni.

Amikor arról beszélünk, hogy minden kormányzatnak megvan a szerepe, akkor bizony emlékeztetnünk kell arra is, hogy 2010 előtt szintén közbelépett a kormányzat, de nem a segítséggel, hanem a nyugdíjasok helyzetének rontásával. Nemcsak a 13. havi nyugdíjat vették el, hanem befagyasztották, és ezzel hagyták elértéktelenedni a nyugdíjakat. A gáz és az áram árát a többszörösére emelték, és gyakorlatilag elszegényítették idős honfitársainkat. Nemcsak a kifizetéssel, hanem gazdasági intézkedésekkel is lehet tehát a nyugdíjasok helyzetét vagy javítani, vagy rontani.

Kérdezem ezért az államtitkár urat, mit jelent a polgári kormány számára az idősek megbecsülése. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Tállai András miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Amióta a polgári kormányok vezetik az országot, mindig gondoskodtunk, és ígéretünkhöz híven továbbra is gondoskodunk a nyugdíjasokról, nem felejtjük el azt, hogy ha kellett, vérrel, verítékkel építették országunkat, Magyarországot. A kormány továbbra is folytatja azt a munkát, amivel megőrizzük a nyugdíjak vásárlóértékét, ezáltal a nyugdíjasok megbecsülését; megőrizzük, hiszen háborús időszakban is megőriztük és meg fogjuk őrizni a nyugdíjaknak a reálértékét. Az inflációkövető nyugdíjemelés végrehajtásához a fedezet a világgazdasági körülmények ellenére a jövő évben is biztosított.

Egy kis visszatekintést engedjen meg, képviselő úr, hiszen 2010 óta több mint a kétszeresére emelkedett a nyugdíjak összege, a vásárlóértéke pedig 20 százalékkal javult. Az átlagnyugdíj a 2010-es 97 ezer forintról 2023 novemberére a kiegészítő nyugdíjemeléssel együtt már több mint a duplájára, 217 400 forintra emelkedett.

2010-ben a kormány első feladata volt, hogy a magyar gazdaságot növekedési pályára állítsa, hiszen ez biztosítja azt, hogy a nyugdíjak növelését is évről évre garantálni tudjuk. A kormány gazdaságpolitikája ennek köszönhetően lehetővé tette az ön által is említett 13. havi nyugdíj visszaépítését, illetve nyugdíjprémium kifizetését, ami az elmúlt évben is megtörtént, az elmúlt évben már ötödjére történt meg.

Bizonyítva, hogy a nyugdíjasoknak tett ígéretünket teljesítjük, ebben az évben január 1-jén 15 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, ugye, a várható magas infláció miatt. Novemberben további emelést biztosított a kormányzat, ami 3,5 százalékpontot jelentett a január 1-jei nyugdíjakhoz viszonyítottan. Én azt gondolom, hogy ez bizonyítja a kormány szándékát a nyugdíjasok felé, hogy a nyugdíjasokat megbecsüljük, és a nyugdíjasokat mentesítjük a külső gazdasági, politikai, egyéb, például háborús tényezőktől, és a nyugdíjasok számára azt a megélhetést, amit a nyugdíj számukra biztosít az inflációval növelten vagy attól magasabban is, minden évben biztosítani tudjuk.

Ez a kiegészítés például most két és fél millió nyugdíjasnak mintegy 190 milliárd forintot jelentett, de ahogy mondtam, a költségvetés ezt biztosítja. Az elmúlt két évben, amikor igen nehéz időszak volt, több mint 30 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, 2022-ben 14 százalékkal, s 2023-ban pedig a már említett 18,5 százalékkal. A 13. havi nyugdíjemelés is biztosított, erre 463 milliárd forintot biztosítunk. 2024. január 1-jén pedig újabb 6 százalékkal növekednek a nyugdíjak.

A jövő évi költségvetés biztosítja a 6540 milliárd forintot, a nyugdíjaknak, illetve a nyugdíjemelésnek a fedezetét. A kormány a 2010-ben tett ígéretét eddig is teljesítette (Az elnök csenget.), és teljesíteni is fogja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem a képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Öné a szó.

HARRACH PÉTER (KDNP): Amit az államtitkár úr felsorolt, az válasz a kérdésemre, hogy mit jelent a kormány számára az idősek megbecsülése, ezért fogadom el a választ, és hozzátenném még azt, hogy nem csak a 13. havi nyugdíj visszaállítása; az öt alkalommal fizetett nyugdíjprémium, a rezsicsökkentés maga és különböző gazdasági eszközök is segítik a nyugdíjasok életét.

Most egy apróságra hadd hívjam fel befejezésképpen a figyelmet, a Gondosóra-programra! Ez eddig 300 ezer idős embernek nyújtott segítséget, méghozzá az azonnali segítséghez jutás lehetőségét, és ez az idős emberek számára egy fontos szempont. Köszönöm szépen a válaszát, ismét mondom, elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(16.00)




Felszólalások:   81-86   87-92   93      Ülésnap adatai