Készült: 2024.05.11.17:16:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  309-316. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 15:28


Felszólalások:   301-308   309-316   317-320      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Soron következik a körforgásos gazdasággal összefüggő törvénymódosításokról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/4030. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontját ismerteti Ovádi Péter, a bizottság előadója. Öné a szó, képviselő úr.

OVÁDI PÉTER, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. június 8-án tartott ülésén megtárgyalta a körforgásos gazdasággal összefüggő törvénymódosításokról szóló T/4030. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 28 igen szavazattal, 6 nem szavazat ellenében és 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvénymódosítási javaslat egyik célja, hogy biztosítsa az összhangot más részletszabályokkal, illetve az európai parlamenti és tanácsi irányelvekkel kapcsolatban. Ezekre példa a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer szabályaival való harmónia megteremtésére irányuló indítvány. A törvénymódosítás a hulladékgazdálkodás új modelljeire történő átálláshoz szükséges pontosító módosítás mellett fogalommeghatározásokkal kíván az egységesítésre törekedni. A javaslatban meghatározott „feltöltés” fogalma támogatja a felszín alatti vizek védelmét, hiszen a magyarázat segítségével kizárhatók azok a lehetőségek, amelyekben a vizek és a felszín alatti vizek érintettsége megjelenhet.

A törvényjavaslat több ponton is kitér a tájékoztatási kötelezettségekre, többek között az önkormányzatok és az ingatlantulajdonosok információátadási feladataira gondolva, amelyek elengedhetetlen elemei az eredményes feladatellátásnak.

A körforgásos gazdasággal összefüggő törvénymódosításokról szóló javaslat számos ponton érinti az illegális lerakóhelyek elleni küzdelmet. A megelőzés érdekében amellett, hogy racionális módon egyszerűsíti le a meghatározott körben és a kis mennyiségben keletkezett hulladék elszállítását, pénzügyi ösztönzők meghatározására tesz javaslatot az átadásra kerülő hulladék mennyiségének növelése érdekében.

(21.00)

Az eddig tett erőfeszítések ellenére napjaink legfőbb gondjai közé tartozik az illegális hulladéklerakók kialakulása, a már meglévő kupacok indokolttá teszik, hogy a javaslatban meghatározott jogsértés esetén a hulladékfelszámolási kötelezettség elmulasztása során biztosítva legyen a jelzálogbejegyzésre vonatkozó kérelem benyújtási lehetősége.

A Törvényalkotási Bizottság tagjai június 8-án vitatták meg a törvényjavaslatot, az ülés során 43 módosító tételt fogadtak el, amelyekben a szövegpontosító és normavilágosságot szolgáló javaslatpontokon kívül technikai jellegű és kodifikációs pontosításokat javasoltak. A TAB tagjainak néhány javaslata felhívja a figyelmet, hogy az adott törvénymódosításban több olyan bekezdés található, amelyet korábban már kihirdetett törvény szabályoz, így a szerkezeti egység keretein belül szükséges bizonyos paragrafusok újraszabályozásával megteremteni a jogalkotói célt. Született olyan helyesbítő javaslat is, amely meghatározza, hogy a hulladékgazdálkodási hatóság lehetőséget kapjon méltányossági kérelem saját hatáskörben történő elbírálására azon esetekben, amikor az ingatlantulajdonos számára a hulladék felszámolása aránytalan terhet jelentene. Ez még egy lépés a hulladék megfelelő elhelyezése érdekében és az illegális lerakók elleni küzdelemben.

A törvényjavaslat szabályozza az adatkezelési célt is, részletesen meghatározza a kezelt adatok körét. A Törvényalkotási Bizottság javaslatai között olvasható a kiemelt szabálysértést elkövetők ellenőrzése érdekében a hulladékgazdálkodási hatóság által vezetett nyilvántartási listára vonatkozó változtatási szándék is, amely kiegészíti a nyilvántartás tartalmi elemeit például a jogsértés időpontjával és annak leírásával. Emellett kiemeli, hogy az archív nyilvántartásban lévő adatot az archív állományba kerülésétől számított öt év elteltével a hatóságnak törölnie kell.

A módosító javaslatok egyike a koncessziós rendszerre való felkészülést szolgáló határidő meghosszabbítására irányul, ugyanis a 2023. évi második negyedéves számviteli időszakra vonatkozó közszolgáltatói adatszolgáltatás nehézségbe ütközhet, így a korrekció elengedhetetlen az ügyfél-elégedettség és a többletfeladatok elvégzése miatt.

(Az elnöki széket Dúró Dóra, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Az előttünk fekvő törvényjavaslat megannyi rendelkezést tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek a hulladékgazdálkodás új rendszerének fogalomhasználata miatt, és amelyek támogatják, hogy hazánk a körforgásos gazdaság kialakítása által a jövő nyertese legyen. A Fidesz-KDNP képviselőcsoportja az elfogadott módosítások figyelembevételével támogatja a javaslat elfogadását, és kérem ellenzéki képviselőtársaimat, hogy tegyék ugyanezt. Köszönöm, hogy meghallgattak.

ELNÖK : Köszöntöm képviselőtársaimat. A vitát pedig azzal folytatjuk, hogy megkérdezem az előterjesztő képviseletében államtitkár asszonyt, hogy kíváne most élni a felszólalás lehetőségével. (Dr. Raisz Anikó: Nem.) Jelzi, hogy nem kíván. Ebben az esetben Keresztes László Lóránt képviselő úr következik, a kijelölt Fenntartható Fejlődés Bizottságának kisebbségi véleményét ismerteti. Öné a szó, parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT, a Fenntartható Fejlődés Bizottsága kisebbségi véleményének előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Asszony! Igyekszem nagyon röviden összefoglalni, hogy mi volt a kisebbségi vélemény lényege a Fenntartható Fejlődés Bizottságának ülésén.

Arról beszéltünk, hogy a törvényjavaslat fő tartalma, illetve az indoklásának fő mondanivalója, a körforgásos gazdaságra való áttérés nyilván egy konszenzusos elképzelés, nagyon fontosnak tartjuk. Ugyanakkor azt meg kell jegyezni, hogy ez gyakorlatilag csak egy technikai jellegű törvényjavaslat, amely egy olyan irányt, egy olyan konkrét megvalósítást próbál továbbvinni az úton, amivel ugyanakkor mi nem tudunk egyetérteni. Tehát az, hogy ilyen módon hozták monopolhelyzetbe a MOL-t úgy, hogy másik oldalról pedig rengeteg alapvető fontosságú kérdésre nincs garancia vagy nincs válasz, az nyilván nem teszi lehetővé, hogy ezt a javaslatot támogassuk.

Ugyanakkor nem szeretném elhallgatni, ezt a bizottság ülésén sem tettem, hogy vannak ebben pozitív előrelépést jelentő elemek, például ilyen, amit a képviselőtársam is említett, hogy ha valaki egy évnél tovább tárol hulladékot engedély nélkül az ingatlanán, akkor végre lesznek érdemi lehetőségek a jelzálog bejegyzésével, hogy valóban olyan magatartást lehessen tanúsítani a hatóságok részéről, hogy az ilyen módon a hulladékot engedély nélkül tárolókkal szemben valóban fel lehessen lépni. Ez egy fontos lépés önmagában, bár nem feltétlenül lesz elégséges.

Egy negatívumot is szeretnék kiemelni, amely viszont igen súlyos negatívumnak tűnik számunkra, ez pontosan a feltöltés fogalmának módosítása, kezelése, illetve az, hogy nem kell vízvédelmi hatósági eljárást lefolytatni ilyen esetekben. Úgy gondoljuk, hogy ha ezt nem kell lefolytatni, akkor nem lehet pontosan tudni, hogy a feltöltés okoze kárt a felszín alatti vizekben. Ez egy rendkívül komoly kockázat. Ezzel kapcsolatban volt is egy módosító javaslata egyik képviselőtársamnak, de ezt nem támogatta a kormányoldal, összességében tehát így ki tudott alakulni egy olyan helyzet a bizottságban, hogy mi kisebbségben maradtunk ezzel kapcsolatban.

Ugyanakkor, hogy a törvényjavaslat tárgykörében kicsit általánosabban kezeljük ezt a fontos problémát, elhangzott a Törvényalkotási Bizottság véleményének ismertetésekor, hogy óriási feladat és óriási kihívás az illegális hulladéklerakók felszámolása elleni küzdelem. Nos, azt gondolom, sokan fogalmaztak meg elfogadható és reálisnak tűnő aggodalmat amiatt, hogy mivel rengeteg a bizonytalanság ebben a rendszerben, amely nemsokára életbe lép, nincs garancia, hogy az egyébként nagyon komoly tapasztalattal és szakemberállománnyal rendelkező cégek hogyan tudnak integrálódni, bizony megfogalmazódik az aggodalom, hogy nem jelente ez a változás egy terepet annak, hogy még több helyen jelennek meg ilyen illegális hulladéklerakók.

Illetve, ha ez megtörténik, bár elég, ha csak megnézzük a jelenlegi helyzetet, akkor mikor lesz érdemben végre olyan jogszabály-módosítás, amivel valóban hatékonyabban lehet fellépni a szennyezőkkel szemben? Illetve még néhány további kérdésem is lesz, de akkor azt a frakció időkeretében fogom feltenni. Köszönöm, elnök asszony.

ELNÖK: Valóban most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség, és Keresztes László Lóránt képviselő úr jelentkezett is hozzászólásra. Öné a szó, parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Akkor folytatnám is. Nos, rengeteg esetben szembesültem azzal, hogy a hatóságok egyszerűen eszköztelenek az illegális hulladéklerakók felszámolása esetében, és még akkor sem igazán tudtak mit kezdeni a helyzettel, amikor konkrét bizonyítékokat, akár fényképes vagy videós bizonyítékot szolgáltattunk és felismerhető volt a szennyező, a hulladékot jogtalanul elhelyezők személye. Egyszerűen sorozatban történik meg az, hogy nem tudják érdemben felelősségre vonni a szennyezőket. Tehát azt gondolom, ideje lenne valóban egy olyan jogszabály-módosítást kezdeményezni, és hozzáteszem, hogy ez csak részben az önök minisztériumának feladata, amivel ezt az eszközrendszert megerősítené a hatóságok kezében.

Továbbá szintén óriási probléma, hogy rendszerszinten lehet tapasztalni Magyarországon, hogy áramlik be a külföldi szemét Magyarországra. Több esetben küzdöttünk olyan helyzettel, ahol jellemzően Olaszországból származó műanyaghulladékot úgy hoztak be az országba, hogy ehhez kaptak is egyébként kormányhivatali olyan engedélyeket, amelyek a hulladék feldolgozására vonatkoznak, ugyanakkor úgy adták ki ezeket az engedélyeket, hogy jól láthatóan nem voltak meg a feltételei a hulladékfeldolgozásnak. Cégek behoztak adott esetben elképesztő mennyiségben műanyaghulladékot. Ennek a feldolgozása, mondhatjuk, természetesen nem történt meg, majd a céget felszámolták, igazából felelős nem volt, és egy óriási veszélyforrás alakult ki itt-ott, mondjuk, Tamási településen azáltal, hogy hatalmas hulladékhegyek jöttek létre a lakott területektől néhány száz méterre. Aztán az államnak pedig óriási költséget jelentett ennek az ártalmatlanítása. Tehát azt gondolom, hogy itt is lenne tennivaló.

Ha már ezekről a kérdésekről beszélünk és a bizottság ülésén is megemlítettem, itt is szeretném megemlíteni, hogy vannak olyan nagyon-nagyon komoly restanciák, amelyek nem is ennek a kormánynak a felelősségi területéhez tartoznak, de nagyon komoly hiányosságok. Ilyen például a különböző brutális talajszennyezések ártalmatlanításának az ügye, ami évtizedek óta húzódik. Gondolok itt például akár Budapesten az Illatos út ügyére, vagy ha éppen szűkebb lakóterületemhez közelebb keresgélünk, például Hidas településre, ott is volt a Budapesti Vegyiműveknek még korábban, jó néhány évtizeddel ezelőtt egy ilyen szennyezése, ami most is megoldatlan, vagy eddig nem megoldott feladatot jelent.

Ha komolyan vesszük, hogy ilyen módon a hulladékok, illetve a szennyezések ártalmatlanítása, a felszámolása megtörténjen, akkor ebben a témakörben is kell érdemi lépéseket tenni. Úgyhogy remélem, hogy ezekkel kapcsolatban hallunk jó híreket, pozitívumokat majd államtitkár asszonytól. Köszönöm, elnök asszony.

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a fennmaradt időkeretekben kíváne még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom. Megkérdezem államtitkár asszonyt, hogy kíváne válaszolni. (Dr. Raisz Anikó: Igen.) Jelzi, hogy válaszolni kíván, így Raisz Anikó államtitkár asszonyé a szó. Parancsoljon!

DR. RAISZ ANIKÓ energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a vitában történő részvételt mindannyiuk részéről, és köszönjük szépen a támogató hozzászólásokat is. Valóban, egy képviselői módosító javaslat benyújtásra került a törvényjavaslathoz, illetve a Fenntartható Fejlődés Bizottsága valóban nem nyújtott be javaslatot.

A módosító javaslat benyújtására a részletes vita lezárását követően a TAB eljárásán is sor került, és ahogy azt képviselő úr említette, többek között jogtechnikai pontosításokat, normavilágosságot szolgáló, illetve az eredeti jogalkotói szándékot egyértelműsítő rendelkezések szerepelnek ebben.

(21.10)

Az expozéban is említettük, hogy a javaslat legjelentősebb része maga a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény módosításait tartalmazza, így ezúton is még egyszer emlékeztetek arra, hogy valójában a rendelkezések nagy része, amikhez most a pontosító módosító javaslatokat tettük, két évvel ezelőtt már egy akkori módosításban elfogadásra került.

Röviden reagálva azokra, amelyeket a bizottság, illetőleg képviselői székéből Keresztes László Lóránt képviselő úr felvetett: valóban a nagy része tényleg technikai a módosításoknak, és valóban azt szolgálják, hogy a június 1-jével elinduló koncessziós modellnek a finomhangolását jogszabályi szinten még megtegyék.

Valóban az egyik legfontosabb cél, amelyet a két évvel ezelőtti klíma- és természetvédelmi akciótervben is elfogadtunk, hogy egy tiszta Magyarországot kapjunk. Valóban fontos cél az illegális hulladék lerakása elleni küzdelem, és ennek érdekében a jövőben is meg fogunk tenni mindent. Úgyhogy köszönjük az elismerést, amely ennek a módosításnak is ezen részeire vonatkozott.

Még egyszer szeretnénk tisztázni, hogy a feltöltés fogalmával kapcsolatban félreértésről van szó, éppen szigorítást tartalmaz. Ami pedig a vízvédelmi eljárást illeti, ott éppen a társtárca jelzése alapján kellett a koherenciát megteremteni. Megvan a vízvédelmi eljárás, csak nem ebben az eljárási keretben, hanem a rendszerben egyébként jelentkezik, úgyhogy itt éppen egy pontosításról volt szó. Nem esett ki a vízvédelem, éppen az a cél, hogy ezt továbbra is fenntartsuk.

Köszönjük szépen még egyszer, hogy az illegális hulladékot szóba hozzák, továbbra is számítunk az együttműködésükre az ez ellen való küzdelemben.

Egy rövid mondattal hadd utaljak az utóbbi felszólalásban említett szennyezések kérdésére. Valóban, a kármentesítés egy hosszú évtizedek óta fennálló, olykor még rendszereken is átnyúló örökség, amellyel meg fog küzdeni mindenki az elkövetkezendő időkben. Hadd tájékoztassam képviselő urat arról, hogy mind a két említett esetben éppen zajlik a kármentesítés folyamata. Ez egy hosszabb folyamat, de mind a két eset részt vesz egy olyan nagyszabású projektben, amellyel próbálunk ez irányú lépéseket is tenni, tehát mind az Illatos út, mind pedig Hidas tekintetében; egyébként sok más projekt is szerepel ebben.

Úgyhogy a magam részéről megköszönöm a hozzászólásokat, a támogatást, és arra kérem önöket, annak érdekében, hogy minél gyorsabban átállhassunk a körforgásos gazdaságra, támogassák az előttünk fekvő törvényjavaslatot. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   301-308   309-316   317-320      Ülésnap adatai