Készült: 2024.05.09.22:23:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:19


Felszólalások:   2-20   21-24   25-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! További napirend előtti felszólalásokkal folytatjuk munkánkat.

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Csárdi Antal képviselő úr, LMP-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeinkről” címmel. (Zaj, több képviselő elhagyja az üléstermet.) Mielőtt megkezdi képviselő úr a felszólalását, arra kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy lehetőleg csendben hagyják el az üléstermet, akik nem kívánnak bent maradni. Köszönöm megértésüket.

Képviselő úr, most már indul az óra, öné a szó.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt vártam, hogy Szijjártó miniszter úr napirend előtt arról fog beszélni, hogy bejelenti: letettek arról a tervről, hogy Magyarországot akkumulátorgyarmattá tegyék.

Miután a miniszterelnök a múlt héten, legalábbis a szavak szintjén, a termőföldek védelmében egyetértett velünk, miután érzékelték, hogy egyre erőteljesebbek mindenhol a lakossági tiltakozások, miután a felszólításunk után talán elkezdték elkészíteni  óriási csúszás után  a nemzeti akkumulátorstratégia környezeti hatástanulmányát, és a kormányzat illetékesei is rájöttek arra, hogy ez az őrült terv akkumulátor-nagyhatalommá ugyan nem teszi az országot, de óriási környezetszennyezéssel jár. Sajnos nem kaptunk ilyen tartalmú bejelentést, nem kaptunk érveket, nem kaptunk környezeti hatástanulmányt, nem kaptunk válaszokat a kérdéseinkre, kaptunk viszont kormányzati és kormánypárti mellébeszélést, zöldre festést, a multinacionális nagyvállalatok szóvivőjeként megjelenő nyilatkozatokat.

Megkaptuk azt is, hogy az Európai Bizottságnak tökéletesen megfelel, hogy a magyar kormány adófizetői pénzből támogatja azt, hogy szennyezzék a termőföldjeinket és mérgezzék az ivóvizünket, valamint hulladéklerakóvá tegyék hazánkat. Mindezt úgy, hogy a külügyminiszter úr a saját szavaival mondta, hogy a következő időszak az élelmiszerválság időszaka lesz. Azt gondolom, hogy ezenkívül mást nem kaptunk, mint hogy gyakorlatilag ipari parknak nevezett konténervárosokat hoznak létre, hogy egyáltalán legyen megfelelő mennyiségű munkaerő ennek a feladatnak az ellátására.

Azt gondolom, hogy hiába próbálkoznak a mellébeszéléssel, hiába próbálkoznak azzal, hogy radar alatt tartsák ezt a tervet. Hiába próbálkoznak, mert az emberek látják, hogy gyarmatosítási terveit végre akarja hajtani a kormány. Mi, akik ezzel az üggyel vagyunk jelen az utcákon, a piacoknál, a lakossági fórumokon, közmeghallgatásokon, nap mint nap tapasztaljuk, hogy egyre többen vagyunk, akik pontosan értik, milyen veszélyes lenne Magyarország számára, ha akkumulátorgyarmattá válna. Nemcsak Debrecenben, Fóton, Iváncsán, Komáromban, Sóskúton, Nyíregyházán, Tatabányán, hanem szerte az országban és benne Budapesten is. Ugyanis önökkel ellentétben, tisztelt kormánypárti képviselők, mi ott vagyunk és meghallgatjuk az emberek problémáit és aggodalmait ezzel az eszement tervvel kapcsolatban.

Tisztelt Ház! A Fidesz-kormány nem meghallgatni akarja az emberek véleményét, hanem elhallgattatni őket! Ez minden irányból szembegy azzal, amit mi, zöldek gondolunk a világról. Ezért adtunk be országos népszavazási kezdeményezést, azért, hogy a magyar emberek mondhassák ki, hogy nem lehet akkumulátorgyarmattá és Európa hulladéklerakójává tenni hazánkat. Nem lehet felélni természeti kincseinket, tönkretenni termőföldjeinket és megmérgezni vízkincsünket!

Az elhallgattatásnak ékes bizonyítékát láttuk már Debrecenben is, de ugyanezt a téves és hibás taktikát folytatják többek között Győrben. A győri önkormányzat  összefogva a kormánnyal  négymillió négyzetméternyi területen akar ipari parkot létesíteni Győr legnagyobb városrészében, Győrszentivánon, az emberek megkérdezése nélkül. A terület megkapta a veszélyes iparterület besorolású minősítést, ami feltételezi egy súlyosan környezetszennyező akkumulátorgyár építését. A civilek, a helyi lakosok tiltakoznak a beruházás ellen. Azt gondolom, hogy ennek a tiltakozásnak a hangja el kell hogy jusson a kormányig is.

Mi, zöldek, nem kitérő válaszokat adunk, mi meghalljuk a győriek véleményét, és minden eszközünkkel segítjük is őket. Éppen ezért március 20-án várunk mindenkit, aki fel akarja emelni a szavát az akkumulátorgyártás ilyen mérvű idetelepítése ellen; várunk mindenkit, aki tiltakozni akar, hogy akkumulátorgyarmattá tegyék hazánkat. Magyarország zöldpártjaként nekünk felelősségünk és kötelességünk van. Felelősségünk kiállni a jövőnkért, és kötelességünk kiállni a helyi lakosok és civilek mellett. Ezt mi megtesszük. Köszönöm szépen. (Taps az LMP és az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úr válaszol. Miniszter úr, öné a szó.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Köszönöm szépen, hogy ezt a témát ismételten felvetette itt az Országgyűlésben, ugyanis szerintem számos ponton van egyetértés Magyarország Kormánya és magyar zöldpártja között, például abban, hogy a környezetünket, ezt a bolygót meg kell óvni, és lehetővé kell tenni az utánunk következő nemzedékeknek is, hogy ezen a bolygón egészségesen tudjanak élni.

Ugyanakkor ehhez különböző zöldcélokat teljesíteni kell. És szerintem abban is egyetértünk, hogy azoknak a zöldcéloknak a teljesítése, amelyek közül többet európai szinten is kitűztünk, nem lehetséges a közlekedés jelentős mértékű átszervezése nélkül. Szerintem ebben egyetértünk. A közlekedés ma a károsanyag-kibocsátás egyik első számú forrása. Egyelőre konszenzus van abban, hogy a környezet védelme érdekében a környezetkárosító anyagok kibocsátását úgy lehet csökkenteni, hogy a hagyományos meghajtású gépjárműveket elektromos gépjárművekre cseréljük. Szerintem azt meg mindenki látja, hogy elektromos autó elektromos akkumulátor nélkül nincsen, tehát elektromos akkumulátor nélkül nincsen elektromos autózás, elektromos autózás nélkül nincsen csökkenő károsanyag-kibocsátás a közlekedésben.

Valószínűleg erre gondolhatott Frans Timmermans biztos úr, az Európai Bizottság alelnöke is, aki az elmúlt napokban éppen tömeges elektromosakkumulátor-gyártásra szólította fel az Európai Uniót.

Tisztelt Képviselőtársam! Abban is egyetértek önnel, hogy megértéssel kell fogadni azokat a kételyeket és aggodalmakat, amelyek a helyi közösségek részéről megfogalmazódnak, hiszen nincsen annál fontosabb az ember számára, mint hogy a mikrokörnyezete, a lakókörnyezete egészséges életre adjon lehetőséget. Éppen ezért tartom rendkívül felelőtlennek azt, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, amikor önök teljesen hiteltelen és hibás adatokkal próbálják megrémiszteni az embereket.

És kérem, engedje meg, hogy itt most egyenesen, világosan és őszintén beszéljünk ebben a kérdésben! Önök a debreceni vízbázis veszélybe sodrásával vádolják a debreceni akkumulátorgyár létrehozását. Na most, a debreceni vízbázis visszapótlódása jelenleg 75 ezer köbméter naponta. Debrecen város vízigénye 40 ezer köbméter naponta, a ’80-as években, amikor dübörgött a szocialista nagyipar, akkor 90 ezer köbméternyi vizet fogyasztott a város. Ehhez képest az új akkumulátorgyár vízigénye átlagosan 3378 köbméter lesz; 3378 köbméter lesz! Emellett pedig tisztelettel hívom fel az önök figyelmét arra, hogy a Debreceni Közgyűlés tavaly júniusban az ellenzéki képviselők egyhangú támogatásával fogadta el azt, hogy olyan ipari infrastruktúra épüljön a déli ipari övezetben Debrecenben, amely összesen 24 ezer köbméter víz felhasználását teszi lehetővé; tehát ezt az ellenzéki képviselők is megszavazták.

Aztán, képviselő úr, hadd említsek egy komáromi példát! Önök úgy hivatkoznak az elektromosakkumulátor-gyártásra, mint valami jövőben esetlegesen idetelepülő, ezért aztán senki által nem ismert, titokzatos történetre. Ma Magyarország a világon a negyedik legnagyobb kapacitással rendelkezik az elektromos akkumulátorok gyártása tekintetében. Komáromban egyébként az ottani akkumulátorgyár napi vízhasználata  napi vízhasználata!  a Duna öt másodperces  öt másodperces!  vízhozamának felel meg.

Gödön  ön Fótot mondott, lehet, hogy Gödöt akart, ha nem így van, akkor elnézést kérek -; szóval Gödön van egy nagy akkumulátorgyár, amely pedig 100 százalékban szürkevizet használ ahhoz, hogy működni tudjon, ráadásul Gödön a csapadékvizet, a szennyvizet és a tiszta vizet is egymástól hermetikusan elzárt rendszerekben kezelik.

(14.10)

Nos, tisztelt képviselő úr, tehát ezekért az elektromos akkumulátorgyárakért a világon hatalmas nagy verseny van. Németországban a zöldpárt egyik helyi minisztere Türingiában személyesen adta át a környezetvédelmi engedélyt, de ez nem kell hogy minket érdekeljen, mert ők a németek, mi meg a magyarok vagyunk. (Szabó Timea és Szabó Rebeka közbeszól.) Viszont azzal, ha önök azt szorgalmazzák, hogy ezeket a nagy akkumulátorgyárakat máshol építsék meg, más európai országokban, akkor önök azt szorgalmazzák, hogy ezek a magas hozzáadott értékű munkahelyek más… (Csárdi Antal közbeszól.) De ön ne sajnálja le a magyar munkásokat, azt kérem öntől. (Csárdi Antal: Én nem sajnálom le!  Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.) Lehet, hogy innen, Budapest belső kerületeiből ez így tűnik, de a magyar munkások tevékenységének a lesajnálása szerintem helytelen.

Tehát még egyszer megismétlem, elnök úr, a mondatot, ha szabad, és ezzel be is fejezem (Szabó Timea: Akkor miért vietnámi munkások jönnek?), megvárom, míg Szabó Timea is elmondja a magáét, hiszen ez az ő felszólalása, ha jól értjük. (Szabó Timea: Nem, én kérdezek!) Tehát azok, akik azt szorgalmazzák, hogy ezek a gyárak, ez a sok ezer munkahely máshol jöjjön létre (Szabó Timea: Lejárt az idő!), akkor azok más országok érdekeit szolgálják. Ez a mai viták során sajnos nem újdonság. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-20   21-24   25-32      Ülésnap adatai