Készült: 2024.05.09.20:19:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

45. ülésnap (2022.12.07.),  88-89. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:   86-87   88-89   90-91      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Ovádi Péter képviselő úr. Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Lukács László György, a Jobbik képviselője: „Hogyan tovább?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bizony, hogyan tovább egy olyan nehéz helyzetből, amivel nagyon sokan szembesülnek. Azok a családok, ahol speciális nevelési igényű gyermekek vannak, sokszor teszik fel maguknak ezt a kérdést, hogy amikor az életük egy pillanat alatt egy diagnózissal megváltozik, miként kell berendezniük az életüket másképp.

Látjuk, hogy egy ilyen esemény egy család életében komoly odafigyelést igényel. Az ő körülményeik alapvetően változnak meg, függően attól, hogy a gyermeknek milyen diagnózisa van, vagy étrend-kiegészítés, fejlesztési órák, illetve bármilyen más szakember hozzájárulása szükséges ahhoz, hogy a fejlesztés még korai szakaszban megvalósuljon, vagy a gyermek gondozását, nevelését akár intézményben, akár otthon, saját maguk családi körében tudják biztosítani.

Nagyon sokszor probléma, amiről képviselőtársaim a mai napon már beszéltek, az utazási költség, hiszen nem minden városban, általában megyeszékhelyeken áll rendelkezésre olyan fejlesztőközpont, vagy olyan óra, vagy olyan segédlet egy-egy egyébként jól képzett…  és Magyarországon, tegyük hozzá, rendkívül sok jól képzett fejlesztőpedagógusunk van. Szóval, ezek a megyeszékhelyeken állnak rendelkezésre, és kénytelenek a családok az utazási költségükre is költeni. Ez egy társadalmi és egyébként családi feladat is, és azt szeretnénk, és a Jobbik mint egy konzervatív közösség, azt szeretné, hogy a társadalomnak is legyen lehetősége segíteni ebben a kérdésben.

Nagyon sok esetben a speciális nevelési igényű gyermekeknél a diagnózis mellé és az említett fejlesztés mellé megérkezik az is, amikor gyógyszeres terápiára van szükség. A gyógyszeres terápiára való szükségnél az egyik óriási probléma a közgyógyellátás kérdése. Meghatározott törvényi feltétele van, hogy mikor jogosult valaki a közgyógyellátást igénybe venni, és mikor jogosult ezt a 12 ezer forintot havonta felhasználni. Hozzáteszem, 12 ezer forint a mai világban ilyen gyógyszerárak mellett…  hiszen a technológia folyamatosan fejlődik, szerencsére a gyógyszerek egyre több mindenre képesek, a gyógyászati segédeszközök is egyre több mindenre képesek, de ennek ára van, az árat pedig a társadalomnak kéne részben fizetnie. Most ebben, mondjuk úgy, nagyon fukar a magyar költségvetés, a magyar társadalom. A jelenlegi jövedelmi viszonyokat, a jelenlegi árakat figyelembe véve egy nagyon kicsi hozzájárulást tud biztosítani.

Azt is látjuk, hogy összességében nagyon nehéz ezeknek a családoknak a közgyógyellátásban részt venniük, illetve kijönni abból, amely keret rendelkezésre áll. Ezen nagyon egyszerűen lehet változtatni. Két dolog van, amit tehet ebben az esetben a törvényhozó és a döntéshozó. Egyrészt belenyúl abba a részébe  és szerintem egy idő után szükség is van rá, és talán szakmai konszenzus van abban, hogy a betegségek nemzetközi osztályozásában, az úgynevezett BNO-kódok tekintetében végre egy olyan tisztítás jöjjön létre, amellyel nagyon pontosan és nagyon határozottan meg lehet állapítani azt a fajta zavart, vagy azt a diagnózist, amellyel lényegesen könnyebben lehet indikálni, javasolni a gyógyszeres kezeléseket, és sokkal célzottabban lehet a terápiát igénybe venni. Ebben jelenleg a szakma le van maradva Magyarországon, és nemcsak az SNI-vel kapcsolatosan, és nemcsak az autizmussal kapcsolatosan, hanem mindenhol máshol. Már nagyon régóta ennek a betegségosztályozásnak egy időszerű frissítésére vár a rendszer. Ez egy helyes megoldás lehetne, ennek az újragondolása, egy jobb ellátás, egy jobb diagnózis nagyon sok esetben segítené a családokat.

A másik pedig teljesen nyilvánvaló: a közgyógyellátásra szánt összegek emelése. Ez egy költségvetési tétel, ez egy költségvetési módosítást igényel. Szerintem nincs ma Magyarországon olyan  itt akár azok a közgyógyigénylők is, akik a koruknál fogva vagy a krónikus betegségüknél fogva is jogosultak rá, vagy azok a családok, akik a gyermekeik jogán jogosultak erre , aki ne értene egyet abban, hogy ezt az összeget növelni kell.

Világosan látszik, hogy az elmúlt időszakban több olyan járadékhoz, több olyan, az állam által nyújtott támogatáshoz is hozzányúltunk és hozzá is kellett nyúlni, ami a társadalmi igazságosságot segítette elő. Teljesen világosan látszik, és szerintünk mindannyiunk által támogatott  és a Jobbik mint konzervatív közösség, ebben támogatni tudja a kormányt, ha van ebben lehetőség és szándék , hogy a közgyógyellátás erre szánt keretét, tehát a 12 ezer forintot emelni lehessen.

Ez nemcsak egyébként a krónikus betegeknek, hanem azoknak a családoknak is az érdeke, akik speciális nevelési igényű gyermekeket gondoznak, nevelnek, akár otthon, vagy akár intézményben, intézetben. Az ő számukra ez a segítség, bár számunkra ez egy kisebb költségvetési tétel lenne, számukra egy óriási segítség, és minden család számára ez egy kiutat jelenthetne és egy átmeneti megoldást, hiszen ők a maguk részéről a gondoskodást hozzáteszik, viszont a társadalomnak is készen kell állnia arra, hogy őket segítse, és a gondoskodást megadja. Nagyon szépen köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   86-87   88-89   90-91      Ülésnap adatai