Készült: 2024.05.12.02:21:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:28


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Momentum képviselője, Tompos Márton Kristóf következik. Parancsoljon, képviselő úr!

TOMPOS MÁRTON KRISTÓF (Momentum): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Újra egy Budapest belső részét érintő ügyet hoznék az Országgyűlés elé, ez pedig a bulinegyed kérdése, leánykori nevén Belső-Erzsébetvárosé. Én ott lakom egészen konkrétan már jó ideje, ezért volt szerencsém végignézni azt, ahogy a két körút gyakorlatilag egybenőtt, és éttermek, kocsmák, különböző szórakozóhelyek hálózata alakult ott ki.

Nyilván ennek sok oka van. Ide lehet sorolni a Vizoviczki-birodalom megszüntetését, ide lehet sorolni a fapados forradalmat, pontosabban azt, hogy mennyire berobbant a fapados turizmus, a remek lokációt is, de az elsődleges az, hogy a környező kerületekben, sőt az Erzsébet körúton kívüli részen, tehát Külső- és Középső-Erzsébetvárosban is szigorú záróraszabályok vannak. (Nacsa Lőrinc: Mégsem nyertetek!) Ez azt jelenti, hogy a belső-erzsébetvárosi részre rá lett tolva a budapesti bulizók jelentős része, hogy ott tessék őrjöngeni, ott lehet nyugodtan. Nyilván ottani lakosként azért nem vagyunk feltétlenül boldogok ettől a helyzettől. A probléma az, hogy turistaként nyilván zavaró, de ha valaki ott él, és a reggelei azzal telnek az iskolába járás, a munkába járás, a kutyasétáltatás, hogy ürüléket, hányást és szemetet kell kerülgetni minden egyes nap, az probléma. (Közbeszólásra:) Hát, öntől például tudnék, de nem ez a téma.

Az a téma jelen pillanatban, hogy a VII. kerületen belül olyan helyzet alakult ki, hogy az önkormányzat, amelynek képviselőit üdvözlöm itt helyben, ők már nagyon régóta követik és próbálnak küzdeni ezzel a helyzettel, megpróbál valamit tenni, de nem tud annyit takarítani és olyan közbiztonsági rendszert fenntartani, amely a bulinegyedet bármilyen szinten gátolná. Ami ellenben van, az, hogy iparűzési adót kap vissza az önkormányzat. Ugyanakkor amennyit megtermel a VII. kerület az egész város számára, az lakosságarányosan jut vissza a kerületeknek, mégpedig a lakosságarányos visszajuttatás azt jelenti, hogy nincs pluszpénz se a közbiztonsági, se a köztisztasági feladatok pluszellátására.

Erre találták ki az úgynevezett felügyeleti díjat. A felügyeleti díj arról szólt, hogy márpedig, ha egy területen sokkal nagyobb a környezeti terhelés, sokkal nagyobb a forgalom, fizessenek pluszban, és azt a pénzt lehet majd köztisztasági és közbiztonsági feladatok ellátására fordítani. Csakhogy ezt a díjat az Országgyűlés maximálta, mégpedig olyan szinten, hogy semmi pénz nem jut a kerületnek. 15 millió forint jutott Erzsébetvárosnak a felügyeleti díjból, amely egy ilyen kerületben abszolút nem jelent semmit, sehova nem jutnak belőle. Viszont a Covid még azt sem tette lehetővé, hogy ennek az egyharmadát beszedje a kerület.

Ezért azt szeretném kérni önöktől, képviselőtársak, hogy kezdjünk valamit ezzel a helyzettel. Segítsenek a VII. kerületi önkormányzatnak betartatni a szabályokat, segítsenek abban, hogy azok a helyek, amelyek normálisan viselkednek, amelyek nyitottak az önkormányzati javaslatokra, amelyek hajlandók beszélni a helyi lakosokkal, azok jól járjanak, és azok a helyek, amelyek itatók, amelyeket nem érdeklik a szabályok, vagy zárjanak be, vagy kezdjenek el együttműködni. Ehhez viszont pénz kell. Ezért azt kérem önöktől, hogy fontolják meg a felügyeleti díj jelenlegi maximálásának feloldását legalább Erzsébetvárosra vagy Belső-Erzsébetvárosra vonatkozóan, mert akkor lehetne végre pénzt találni arra, hogy a belső-erzsébetvárosiak is normális környezetben élhessenek és a normális helyek is megmaradhassanak.

Ez nem olyan bonyolult, erre be fogok nyújtani egy módosító indítványt, és arra kérem önöket, hogy támogassák. Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Fürjes Balázs államtitkár úré a szó ismét.

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Talán egy megkésett erzsébetvárosi kampányfelszólalást hallottunk, hiszen Erzsébetvárosban is az történt, hogy a tegnapi napon, az időközi választáson a VII. kerületben, csakúgy, mint a szomszédos Józsefvárosban egyébként, a Fidesz képviselőjelöltje súlyos vereséget mért az önök képviselőjelöltjére. (Közbeszólásra:) Biztos, hogy nem cserébe történt, mert az időben korábban volt.

Mindenesetre gratulálok annak a sok önkormányzati képviselőnek, akit tegnap megválasztottak. Ahol mi szemben álltunk egymással a tegnapi napon, az első választás volt… (Zaj az ellenzéki oldalon.) Én megértem, hogy kellemetlen önöknek a tényekkel szembesülniük, de mi is meghallgattuk önöket, most, kérem, hallgassanak meg önök is engem.

Tehát az történt tegnap, hogy ahol szemben álltunk egymással, ott nagyon sok, nagyon kevés arányban (sic!) az önök önkormányzati képviselőjelöltjei és polgármester-jelöltjei vereséget szenvedtek. Április 3-a, az országgyűlési választások óta ez volt az első választás Magyarországon, a magyarok először tudtak véleményt mondani arról, hogy az április 3-a óta önök által és általunk mutatott teljesítményről kinek mi a véleménye. Úgy tűnik, mintha egészen más mozit néznénk mi és néznének önök, és egészen mást gondolnának a magyarok arról, hogy mi a fontos Budapesten és mi a fontos Magyarországon.

Azért is zavarban voltam, azon túl, hogy egy elkésett kampányfelszólalásnak tűnt ez a napirend előtti, mert most már önök a cicaharcot, ha jól értjük a sajtóból, rendezték a szövetségesükkel, Gyurcsány Ferenccel, és újra tud üléseket tartani a Fővárosi Közgyűlés. Ezt a felszólalást önnek Karácsony Gergely számára kell címezni. Egyetértek önnel, képviselő úr, gyalázatos állapotok vannak a fővárosban. Egyetértek önnel, képviselő úr, három éve, amióta nem Tarlós István a főpolgármester, a város esik szét, valóban nő a mocsok, romlik a köztisztaság állapota, romlik a közlekedés helyzete, folyamatosan csak épülő, de soha nem befejeződő fejlesztésekkel vagyunk szemben, és a mai napig nem tudni, hogy mikor lehet végre egyszer újra közlekedni a Lánchídon, hogy mikor lehet újra rendesen közlekedni a Blaha Lujza téren. (Szabó Rebeka: Majd ha az 1,6 milliárd forintot, amit megígértetek, megkapják!) Egyetértek önnel, képviselő úr, de ezt a főpolgármester úrral kell megbeszélnie és a Fővárosi Közgyűléssel, azok az állapotok, amelyek a fővárosban vannak, tarthatatlanok.

Jól ismerem persze most a közbeszólásokból is azt a narratívát, amire ön is utalt, tudjuk, a fővárosban, Karácsony Gergely és a fővárosi vezetés szerint  amelynek a Momentum is része, ugye  van a kicsi, szegény, tehetetlen, kiszolgáltatott, gyámoltalan önkormányzat, és van a nagy, bumfordi, erőszakos kormány, meg tudjuk, hogy mindig más a hibás, télen a hó, nyáron a meleg, esetleg Tarlós és mindig a kormány. (Szabó Rebeka: Nálatok meg a háború, Soros, Gyurcsány!) Ezzel önök persze megpróbálják magukat áldozatszerepbe helyezni, amivel rögtön megpróbálnak népszerűségre szert tenni és áthárítják a felelősséget. Mindig valaki más a hibás. Biztosan az április 3-ai választásokért is, meg biztos, a most vasárnapi budapesti önkormányzati választásokért is valaki más a hibás és nem azok a pártok, akik ezeket a vereségeket elszenvedik.

(14.00)

Nincs most  és valóban kicsit csodálkozom, mert ez tényleg egy fővárosi önkormányzati problémafelvetés , de keríthetünk arra alkalmat, hogy sorra vegyük a főváros pénzügyi helyzetét. Az iparűzésiadó-bevétel tekintetében ebben az évben a ’19-es év iparűzésiadó-bevételénél is magasabb iparűzésiadó-bevétele lesz a fővárosnak, tehát a válság előtti éveket meghaladja az iparűzésiadó-bevétel, úgy, hogy közben bevezettük a magyar családok és a magyar munkahelyek védelme érdekében a kisvállalkozók adókedvezményét, amelyet önök hevesen támadtak. Nem, képviselő úr  mindjárt véget ér a felszólalásra rendelkezésre álló öt perc , a legfontosabb talán az, hogy az önök kérésére, követelésére sem fogunk adóemeléseket, az embereket sújtó adóemeléseket bevetni.

Karácsony Gergelynek is megmondtuk a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsában, hogy a főváros eladósítását és az adók emelését nem tudjuk támogatni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.). A szükséges pénzeszközök önöknek rendelkezésre állnak a főváros működtetéséhez. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai