Készült: 2024.05.11.23:28:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:09


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Momentum nevében Gelencsér Ferenc szólal fel. Megadom a szót.

GELENCSÉR FERENC (Momentum): Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarországon hivatalosan háborús és migrációs válsághelyzet van  nem hivatalosan, a valóságban pedig forintválság, mégpedig történelmi léptékű forintválság. Elképesztő mértékben emelkednek az árak, és romlik a nemzeti valuta, ami minden család megélhetését súlyosan fenyegeti.

Régi mondás, hogy a pénz mozgatja a világot, valójában ez ilyen formában nem igaz. A pénz önmagában semmit sem ér, a valódi érték a pénz mögött álló bizalom, a társadalmi konszenzus és a bizalom abban, hogy a pénzemért kapok valamit, amire szükségem van. Ebből adódóan a bizalom az, ami mozgatja a világot.

Magyarország miniszterelnöke is tudja ezt, hiszen 2008-ban ellenzékben a következőket mondta: a forinttal nincsen nagyobb baj, a forinttal akkor lesz baj, hogyha nem tudjuk a bizalmi válságot megoldani. A miniszterelnök-csere a megoldása a forintválságnak. Ezzel a bizalmi helyzettel, amiben most a miniszterelnök és a kormánya van, nem lehet a forint esését megakadályozni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök úrnak igaza volt 2008-ban, sajnos azonban képtelen volt megoldani a bizalmi válságot. Az önök kormányzása óta szabadesésben van a nemzeti valuta, játékpénzzé silányították a magyarok fizetőeszközét. A forint árfolyama 12 év alatt több mint 50 százalékot esett az euróhoz képest. Ez egy dolgot jelent: bizalomhiányt. Ez azt jelenti, hogy az üzleti világ és a piac nem bízik a magyar kormányban, nem tartják alkalmasnak arra, hogy kiszámíthatóan és stabilan kormányozzon.

Ez a bizalmatlanság már ott tart, hogy az ötforintos érme értéke kevesebb, mint maga az anyag, amiből készült. Ha összeolvasztják a rezet, a nikkelt és a cinket, amiből készül az ötforintos, majd ráírják, hogy „forint”, kevesebbet ér, mint előtte. Ez az önök felelőssége, ez az önök hibája.

A 2008-as állításaikkal szemben önök most azt állítják, hogy a forint gyengülésének az oka az Ukrajnában zajló orosz invázió. Ez nyilvánvalóan nem igaz. De ha igaz lenne, akkor mivel magyarázható az, hogy ezzel egy időben nem értéktelenedik el ugyanígy a cseh korona, a horvát kuna, a román lej vagy a lengyel złoty?  azzal együtt, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy mindeközben ezekben az országokban sokkal alacsonyabb az alapkamat, mint itthon. A forintválság tehát valójában kormányválságot jelent, a megoldás gyors, halaszthatatlan lépéseket követel meg. Ha csak a háború lenne az oka a romló forintnak, akkor miért avatkozott be a kormány a gazdaságba az ársapkák rendszerén keresztül már a háborút megelőzően is? A háború nem segített az infláción, ez tény, de a forint rohamos gyengülése már tavaly nyáron megindult.

Tisztelt Képviselőtársaim! Önök is tudják, mi is tudjuk, mindenki tudja, hogy ezt a válságot, a forint válságát önök idézték elő, és az is evidens, hogy kétharmados felhatalmazással az önök felelőssége megoldani. A felelősség önöket terheli, a hazánk azonban közös, ebből adódóan az önök felelőtlen döntései mindannyiunk életére kihatnak.

Kérem, kezdjenek el kormányozni, és próbálják meg helyreállítani azt a bizalmi válságot, amit előidéztek, mert csak így lehet megmenteni a forintot! Igazuk van abban, hogy az infláció elleni legfontosabb eszköz jelenleg a béke, azonban valójában önöknek kellene végre békét kötniük az Európai Unióval. Ha a kormány nem képes hazahozni a magyar emberek pénzét, akkor segíteni fogunk neki: benyújtjuk azokat a javaslatokat, amikre három éve próbáljuk felhívni a kormány figyelmét.

A Magyar Nemzeti Bank kezdje el ellátni a legalapvetőbb feladatát, folytasson értelmezhető monetáris politikát! A bizalom helyreállítása érdekében váltsák le a Magyar Nemzeti Bank elnökét! Csökkentenünk kell hazánk energiakitettségét, szorosabb energetikai együttműködésre kell törekedni az Európai Unióval, az oroszoktól való energiafüggetlenedés érdekében. Egy globalizált világban a szuverenitás érvényesítése sokkal egyszerűbb, ha ezt egy 500 milliós közösség teszi, mint ha egy tízmilliós kis ország. Az energiafüggetlenség részeként engedélyezzék végre a szélerőművek építését, és hosszabbítsák meg Paks I. üzemidejét!

Ha Rómában járnak, viselkedjenek úgy, mint a rómaiak! Kössenek végre békét az EU-val, vegyék magukra is érvényesnek a közösség szabályait, keleti nyitás helyett horgonyozzunk le Európában! Vegyék figyelembe a jogállamisági ajánlásokat, és csatlakozzunk az Európai Ügyészséghez! Ne idegenítsék el hazánkat Európától, ahova több mint ezer éve tartozunk vagy tartozni vágyunk!

Tegyenek lépéseket az euró bevezetésére, hiszen globális bizonytalanság esetén mindig általános jelenség, hogy a biztonságosabb eszközökbe menekül a tőke, jellemzően a kemény valutákba, így az euróba is. Köszönöm. (Taps a Momentum, az MSZP és a DK soraiban.)

ELNÖK: Ismét Tállai András államtitkár úr fog válaszolni. Megadom a szót.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr!  vagy pártelnök úr, nem is tudom, most éppen minek választották meg önt. Gratulálok hozzá! De a felszólalásához nem; azért nem, mert olyan dolgokról beszél, ami önöknek az álma, a vágya.

Önöknek az a vágya, hogy ne legyen bizalom az ország iránt. Önöknek az az álma, hogy a befektetők ne adjanak pénzt, ne jegyezzék le az államkötvényeket, és ezáltal az ország ne tudjon működni. Semmiféle bizalmi válságban nincs Magyarország, hiszen a devizakötvény kibocsátása az elmúlt időszakban is sikeres volt, és sikeres lesz a jövőben is.

Igaz, hogy nehéz helyzetben van az ország, ezt természetesen ön a felszólalásában elfelejtette mondani. Bár a háborút említette, de azt nem említette, hogy ez a háború milyen hatással van Magyarországra, milyen hatással van egész Európára, milyen hatással van a magyar gazdaságra, a magyar költségvetésre. Olyan hatással van, hogy a hatásaitól meg kell védeni a magyar embereket, meg kell védeni a családokat, elsősorban attól, hogy elveszítsék a munkahelyüket. Akármilyen bajban van az ország, azt nem mondhatja, hogy az embereknek nincs munkája, és sorra elveszítik a munkahelyeiket, mert be kell zárni az üzemeket. Ezért küzdünk, hogy ez ne is következzen be.

Ha ön reálisan nézné, hogy mi is a probléma Európában és elsősorban Európában, akkor azt is tudná, hogy az energiaválság a probléma. Az a probléma, hogy például a gáz vagy a villamos energia ára a többszörösére emelkedett, a négy-ötszörösére, és ez bizony a magyar vállalatokat, a magyar gazdaságot nagyon nehéz helyzet elé állítja. Mi ezt a küzdelmet vívjuk, és sikerrel vívjuk. De láthatja, hogy más országok Európában, például Németország, az a Németország, amelyik az export bajnoka, most külkereskedelmi mínuszt kell hogy elkönyveljen, azaz az importja meghaladta az exportot.

(13.50)

Németországban már sokkal nagyobb baj van, mint Magyarországon, és mi ettől szeretnénk megóvni az országot; attól, hogy bekövetkezzen a gazdasági növekedés visszaesése, hogy elvesszenek a munkahelyek, hogy a családoknak piaci áron kelljen rezsiköltséget fizetni, hogy a magyar nyugdíjasok nyugdíjának a vásárlóértéke ne tudjon megmaradni.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön másik válságról is beszélt, kormányválságról. Magyarországon nincs kormányválság. (Kálmán Olga: Nincs kormány.) Magyarországon önök álmodoznak arról, hogy kormányválság legyen. Attól, hogy a forint árfolyama, összehasonlítva a közép-európaiakkal, kicsit gyengébb (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.  Kálmán Olga: Kicsit gyengébb?! A világon a leggyengébb!), ez még nem azt jelenti...  az infláció tekintetében Magyarország jobban áll, mint ezek az országok, az árfolyam tekintetében kicsit gyengébben áll. De ha megvizsgáltuk azt, hogy mennyi a gazdasági növekedés, a költségvetési hiány csökkenő, és az államadósság is csökken, akkor azt kell mondjuk, hogy a magyar költségvetés stabil, a magyar gazdaság állja a kihívások próbáját. Ön pedig ne vizionáljon bizalmatlanságot, és ne vizionáljon, ne vágyakozzon Magyarországon válságra!

A kormány teszi a dolgát, a kormánynak az első dolga az, hogy a magyar embereket megvédje, és a magyar emberek megvédésében eddig, azt gondolom, Európában példát tudunk mutatni, és ezt a politikát fogjuk folytatni a jövőben is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai