Készült: 2024.05.12.19:26:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  185-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:40


Felszólalások:   177-184   185-192   193-201      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szászfalvi László képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Hogyan tudunk védekezni a szankciók okozta élelmiszerválság által generált újabb migrációs hullámok ellen?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat bízta meg. (Jelzésre:) Köszönöm szépen, hogy elfogadja válaszadónak. Szászfalvi László képviselő urat illeti a szó, parancsoljon!

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A szomszédunkban zajló háború, az elhibázott brüsszeli szankciók és a szankciók okozta válsághelyzet súlyos következményein túl nap mint nap kapjuk a híreket a déli határunkon áttörni szándékozó, onnan nem tágító újabb és újabb migránscsoportokról. A Magyarországot fenyegető migrációs nyomás ugyanis továbbra sem enyhül, sőt ellenkezőleg, a háborús helyzet okozta élelmiszerválság hatására csak még inkább fokozódni látszik. (Szabó Szabolcs közbeszól.)

A határ túloldalán várakozó illegális bevándorlók pedig egyre agresszívabbak és türelmetlenebbek. Erőszakos magatartásuk közismert, elég csak a rendőrök, a katonák, a határvadászok, a helyi lakosok elleni agresszív fellépéseikre, a nők zaklatására, az önkényesen elfoglalt házakban történt gyújtogatásaikra gondolnunk. De mára már az is nyilvánvalóvá vált, hogy az esetek többségében egyébként felfegyverkezett mígránsok a lőfegyverhasználattól sem riadnak vissza.

Joggal aggódnak tehát mind a határ mentén élők, mind az ország teljes lakossága attól, hogy akár a határ közelében, akár az ország belsőbb területein könnyen e gátlástalan illegális bevándorlók áldozataivá válhatnak. Az országba való bejutásukat ráadásul továbbra is kitartóan segítik a különféle nációjú embercsempészek és azok az embercsempészbandák, akik jól szervezett bűnözői hálózattal a hátuk mögött tevékenykednek az egymás közt felosztott területeken és migránsútvonalakon a határszakasz szerbiai oldalán.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindannyian tapasztalhatjuk, hogy az elhibázott brüsszeli szankciók milyen súlyos hatással vannak az élelmiszer-ellátásra. Az egekbe szökött gázárak a mezőgazdasági és ipari termelés költségeit, míg az olajárak drasztikus emelkedése a szállítási költségeket emelte kiugró mértékben. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezek alapján tisztelettel kérdezem: hogyan tudunk védekezni a szankciók okozta élelmiszerválság által generált újabb migrációs hullámok ellen? Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bene miniszterhelyettes, államtitkár úrnak, parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A múlt héten is a déli határnál jártam, engedje meg, hogy pár szóban beszámoljak, milyen állapotok uralkodnak ott. Október 24-én éjszaka a jelzőrendszer jelzett, hogy embercsempészek nagyobb tömeget visznek át a határon, szokás szerint a riasztásra odamentek. Amikor üldözőbe vették a rendőrök az embercsempészeket, akkor az ő irányukba lőttek lőfegyverrel, majd amikor megközelítették őket karnyújtásnyira, akkor az embercsempészek könnygázt használtak a rendőrökkel szemben. Ilyen állapot van.

Amikor megnéztünk videókat az ottani elfogásokról, az látható rajtuk, hogy amikor kiérkeznek a rendőrök, kiérkeznek a határvadászok, nem az történik, amit logikusan gondolnánk, meglátják őket, menekülnek, megpróbálnak elfutni, hogy ne kapják el őket, hanem mintha egy csatajelenetet látnánk, keresik, hogy mi kerülhet a kezük ügyébe, és azzal dobálják, ütlegelik a rendőröket. Nem elmenekülnek, nem azt mondják, hogy majd két nap múlva újra próbálkozom, hanem erőszakkal át akarnak törni a magyar határon és a magyar rendőrökön. Nemcsak a kerítést rongálják meg, hanem fizikailag megtámadják akár a magyar határt védő rendőröket is.

Ezért volt fontos a határvadászegységek felállítása. Ezért fontos a kerítés megerősítése. A kerítésre egy úgynevezett hattyúnyakat, egy Y alakú toldatot helyezünk föl, melynek mindkét oldalán és a közepén is szögesdrót szerepel, hogy nehezebben tudjanak átmenni létrával az illegális migránsok, és egy másik, kisebb Y-t is helyezünk el a kerítés elé, hogy nehezen is tudják nekitámasztani a létrájukat. Hiszen bár egy nagyon vastag, a betonozásnál használt vasrács is van már a kerítésben, és mozgásérzékelő és elektromos áram is van belevezetve, de ettől függetlenül tömegesen jönnek. 234 ezren próbálkoztak már idén átlépni. 1624 embercsempészt fogtunk el, amire soha nem volt példa még 2015-ben sem. 894 határvadász már szerződést kötött, ők már erősítik a déli határt, de ezt érzik a túloldalon is. Kapuzárási pánik van az embercsempészeknél (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), érzik a határ megerősítését, érzik, hogy jönnek a határvadászok, ezért egyre több és több embert hoznak a határhoz. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(15.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Szászfalvi László képviselő úré a szó. Parancsoljon!

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen, államtitkár úr, a választ. A migrációs védvonalat a szomszédos országok segítségével délebbre kell tolni. Ennek érdekében nagyszerű dolog az, hogy az osztrák, a szerb és a magyar álláspont közös álláspont, és ennek érdekében tesznek a kormányok. A szerb-észak-macedón határra kell tolni tehát ezt a védvonalat.

Azt is tudjuk, és el kell mondani újra és újra, hogy az illegális migráció és az embercsempészet bűncselekmény, és ennek megfelelően kell fellépni ellene. Egyre több ország ismeri fel, hogy az Európai Unió súlyosan elhibázott migrációs politikájával szemben a szétosztást sürgető kvóták helyett a határok őrizetére kell a hangsúlyt fektetnünk. Éppen ezért a magyar határok és a magyar családok megvédésében továbbra is támogatjuk a kormány konzekvens és határozott politikáját. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg államtitkár urat is. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az is mutatja, hogy mennyire tartanak a határvadászoktól az embercsempészek, hogy megpróbáltak beépülni, jelentkeztek a képzésre, de nem tudták elkezdeni, hisz a Nemzeti Védelmi Szolgálat kiszűrte őket, és nem tudtak már a képzésen elindulni.

Ön is említette a kvótákat, tisztelt képviselő úr. Amikor Luxemburgban jártam, mintha egy párhuzamos valóság lett volna a belügyminiszterek között, akik sikerként értékelték az önkéntes áttelepítést, ezt a kvótát, mert két év alatt 74 főt Olaszországból Németországba áthelyeztek. A magyar déli határon naponta több mint ezren akarnak átjönni, de a brüsszeli álláspont szerint 74 fő áthelyezése bizonyítja, hogy ez a módszer működik.

Több mint 600 milliárd forintot költöttünk eddig a déli határ védelmére. Csak a börtönökben az ott levő embercsempészek többletellátási költsége 3 milliárd forint évente. Egy embercsempész 5 millió forintunkba kerül, mert hosszú, 4-5 éves szabadságvesztésre ítélik őket. Brüsszel adósunk, mi meghiteleztük, megelőlegeztük az európai határ védelmét, erre már több mint 600, közel 650 milliárd forintot költöttünk, itt lenne az ideje, hogy kifizessék az adósságukat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   177-184   185-192   193-201      Ülésnap adatai