Készült: 2024.05.14.01:13:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  130-139. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:56


Felszólalások:   122-129   130-139   140      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Harangozó Tamás képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Aktuális kérdésekről” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom önt, hogy miniszter úr Panyi Miklós államtitkár urat jogosította föl a válaszadásra. Tisztelettel kérdezem, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Elfogadom.

ELNÖK: Köszönöm szépen, hogy elfogadja. Harangozó Tamás képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Bár elegánsabb lett volna, ha ezt a pár percet még miniszter úr itt a teremben tölti.

Államtitkár Úr! A Győri Törvényszék 2023. május 3-ai döntése lehetőséget biztosított arra, hogy a győriek népszavazáson döntsenek arról, hogy akarnake akkumulátorgyárat Győrben. Bíztunk abban, hogy legalább az önkormányzati választások előtt egy évvel nem fogják utasítani a győri pártkáderként funkcionáló polgármesterüket, hogy elvegyék a lehetőséget a győri lakosoktól, hogy népszavazáson dönthessenek egy ilyen meghatározó kérdésről. Önök mégis ezt tették. Ráadásul tették ezt annyira átlátszó módon, hogy az alkotmánybírósági beadványokat az önkormányzattal és annak a százszázalékos tulajdonában álló cégével nyújtatták be, nevetségesebbnél nevetségesebb, jogilag teljesen megalapozatlan érveket felhozva.

Sőt, tették ezt törvénytelen módon, a győri közgyűlés döntése nélkül, ami egyébként egy önkormányzati alkotmánybírósági beadványnak törvényi előfeltétele a Mötv. szerint. Azt állítják ezekben a beadványokban, már önmagában az, hogy a győri lakosok népszavazáson mondhatják el a véleményüket, sérti a kormány jogait és érdekeit. Azt állítják, hogy ez a fajta kormányzati érdeksérelem Magyarországon egyenesen jogsértésnek számít. Ezzel azt mondják, hogy a kormány érdekei a győri lakosok érdekeinél előrébb valók.

Pedig a győriek okkal féltik az érdekeiket. A helyiek tavaly nyáron szembesültek azzal, hogy a kiemelt állami beruházásként kezelt 10 milliárdos ipari park fejlesztése során Gipz-besorolást kap az otthonaikhoz közel lévő, ma még mezőgazdasági szántó, vagyis veszélyes üzemet is fogadhat a terület.

Államtitkár úr, egy ilyen üzem létesítése előtt a győri emberek legalapvetőbb joga, ha úgy tetszik, emberi joga, hogy arról döntsenek, hogy saját magukat, a családjukat, a gyerekeiket kiteszike egy ilyen beruházásnak és az azzal járó következményeknek, vagy nem. Ezért kérdezem, miért utasították a győri pártkáderüket, hogy az Alkotmánybíróság előtt támadják meg a népszavazási kérdést. Miért akarják minden eszközzel megakadályozni, hogy a győriek elmondhassák a saját véleményüket és dönthessenek? S végül, fellépe, államtitkár úr, az önök tárcája és a kormányhivatal a győri lakosok jogainak, érdekeinek védelmében, tekintve, hogy önkormányzati törvényt sértő módon nyújtotta be az önkormányzat a fellebbezést? Várom válaszát. (Taps az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

(16.50)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Panyi Miklós államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

DR. PANYI MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Több vitát átélhettünk itt az elmúlt napokban, elmúlt hetekben az akkumulátorgyárak kérdésében.

Továbbra is szeretném azt hangsúlyozni, hogy ahogy az elhangzott korábban is, a kormányhivatal az engedélyezési eljárás során mindig a lehető legnagyobb körültekintéssel jár el, és a kiadott engedélyek tekintetében a legszigorúbb környezetvédelmi feltételeket szabja meg. Erre uniós szabályok vonatkoznak, és ezeken a határértékeken belül a magyar hatóságok a legszigorúbb szabályokat és a legszigorúbb előírásokat írják elő.

Szintén szeretném jelezni, hogy az akkumulátorgyárak üzemeltetésére, illetve engedélyezésére vonatkozóan a lehető legnagyobb transzparenciára került sor, hiszen a kormányhivatal eljárásában több ezer oldalnyi dokumentumot tölt fel folyamatosan, hiszen ez az eljárás része. A debreceni akkumulátorgyár esetében több mint 300 kérdés érkezett az engedélyezés során, ezeket a kérdéseket a kormányhivatal egytől egyig megvizsgálta. Bármilyen szabálytalanságra kerül sor, ezeket a kormányhivatal megvizsgálja, és hogyha törvénysértésre vagy jogsértésre kerül sor, akkor ezekben az esetekben eljár. Tehát ezek az eljárások transzparensek, ezek az eljárások megtörténtek, és hogyha bármilyen ilyen bejelentés van, akkor a kormányhivatal eljár.

Szintén szeretném jelezni, hogy az akkumulátorgyárak kapcsán olyan politikai vita van kialakulóban, ami mindenképpen szembemegy az ország érdekeivel. Ezekért a beruházásokért óriási verseny van, ezekért a beruházásokért sorban állnak, és a magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy ebben a nehéz gazdasági helyzetben is olyan munkahelyekkel, amelyek a jövő gazdaságába vezetik el az országot, biztosítsa az ország versenyképességét. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Harangozó Tamás képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Államtitkár Úr! Én nem kérdeztem önt sem Debrecenről, sem arról, hogy a kormányhivatal milyen engedélyt hogy ad ki. Érdemes megnézni, Gödön mi történt, és akkor azt az emberek pontosan láthatják a saját szemükkel, fényképek és beszámolók alapján, hogy mennyit ér az önök környezetvédelmi engedélye, de erről sem kérdeztem önt. Arról sem kérdeztem, hogy a magyar kormány mi mindent tesz meg azért, hogy az akkumulátorgyárak megépüljenek. Én azt kérdeztem öntől, hogy miért akadályozzák, hogy a győri emberek dönthessenek a saját életük, egészségük, családjuk élete és egészsége kérdésében. Miért támadnak meg egy bírósági döntést az Alkotmánybíróságon; és azt kérdeztem öntől mint a felelős államtitkártól, hogy a nyilvánvalóan önkormányzati törvényt sértő beadványt a kormányhivatal felülvizsgáljae, felelősségre vonjáke a győri polgármestert, amiért ezt megtette vagy nem, vagy majd megvárják, amíg a győri emberek fogják a polgármestert, ha máskor nem, a jövő évi önkormányzati választáson felelősségre vonni ezért az akciójáért. Várom a válaszát továbbra is. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg államtitkár urat is, parancsoljon!

DR. PANYI MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Göd kapcsán is szeretném biztosítani, hogy a kormányhivatal eljár, és bármilyen szabálysértést tapasztal, akkor abban az ügyben eljár.

A folyamatban lévő kérdés kapcsán Győr esetében azt szeretném jelezni, hogy ha bármilyen szabálytalanságot tapasztal a kormányhivatal, akkor természetesen élni fog a törvényességi felügyelet jogával, és el fog járni. Ugyanakkor szeretném visszautasítani a vádjait, amelyek az eljárás visszásságaira vonatkoznak. Ha törvénysértést tapasztal a kormányhivatal, akkor el fog járni ebben az ügyben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   122-129   130-139   140      Ülésnap adatai