Készült: 2024.05.10.16:42:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  263-272. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések vitája
Felszólalás ideje 22:45


Felszólalások:   261-262   263-272   273-280      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Soron következik az Európai Unió jövőjével kapcsolatosan képviselendő magyar álláspontról szóló előterjesztésről benyújtott bizottsági jelentés vitája. A Kövér László, Fidesz, Semjén Zsolt, KDNP, Simicskó István, KDNP, Kocsis Máté, Fidesz, Németh Zsolt, Fidesz, Hörcsik Richárd, Fidesz, és Nacsa Lőrinc, KDNP, képviselők által benyújtott előterjesztés H/364. számon a parlament informatikai hálózatán elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Megkérdezem az előterjesztőt. (Nincs jelzés.) Az előterjesztő nem kíván hozzászólni. Kérdezem, hogy a kormány részéről kíváne hozzászólni. (Jelzésre:) A kormány részéről jelezték, hogy kívánnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Rövid leszek. Mint azt a határozati javaslat általános vitája során is jeleztem, a kormány támogatja az előttünk lévő javaslatot, tekintettel arra, hogy nekünk, magyaroknak határozott elképzelésünk van Európa jövőjével kapcsolatban, amely több ponton nem vág egybe a brüsszeli elit elképzeléseivel. Sajnos, az is világos, hogy az Unió jelenlegi szerződéses keretei nem teszik lehetővé a magyar javaslatok megvalósítását, és nem teszik képessé az Európai Uniót arra, hogy megállja a helyét a válságok évtizedében. Ebből következik, hogy a szerződések felülvizsgálatának kérdését is meg kell nyitni.

Mivel a javaslatot módosítási szándék nem érintette, kérem képviselőtársaimat, hogy szavazataikkal a javaslatot az előterjesztés szerinti szöveggel támogatni szíveskedjenek. Köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tessely Zoltánnak, a kijelölt Európai Ügyek Bizottsága előadójának. Parancsoljon, képviselő úr!

TESSELY ZOLTÁN, az Európai Ügyek Bizottságának előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Európai Ügyek Bizottsága 2022. július 5-ei ülésén folytatta le a H/364. számú előterjesztés részletes vitáját. Bizottságunk kijelölt bizottságként járt el, így a benyújtott módosító javaslatról is állást foglaltunk. Az általános vita léptékét nem értük el, de élénk diskurzus jellemezte a bizottság ülését is.

Az előterjesztés kapcsán engedjék meg, hogy felidézzem, hogy az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat célja Magyarországon az volt, hogy a magyar állampolgárok véleményét felmérjük, és ezeket közvetítsük Brüsszel felé. Jómagam is részt vettem a négyfős országgyűlési delegáció munkájában, és sajnos be kellett látnom, hogy az európai fórumokon nem az állampolgár hangját hallottuk, hanem egyes brüsszeli intézményi véleményeket többféle csatornán keresztül. Ezeken a konferenciákon tehát az Unió mélyítésére, birodalomépítésre és a szorosabb integrációra törekvő álláspontok lényegesen nagyobb teret kaptak. A több mint 800 magyarországi esemény résztvevői világos, egyértelmű üzenetet küldtek Brüsszelbe, de az Európa jövőjéről szóló konferencia záródokumentumaiban a magyar emberek véleményét, javaslatait nem vették figyelembe. Éppen ezért tartottuk szükségesnek, hogy az Országgyűlés külön határozatban fejezze ki a magyar emberek álláspontját az Európa jövőjéről szóló vitában.

Az Európai Ügyek Bizottságának többségi álláspontja szerint a magyar nemzeti érdekekkel összeegyeztethetetlen az európai egyesült államokra való törekvés, illetve a tagállami hatáskörök átadása az Uniónak. Abban is egyetértettünk, hogy az Európai Bizottságnak meg kell maradnia a szerződések őrének, a nemzetállamok kölcsönös tiszteletére kell építeni, és a nemzeti parlamentek uniós szerepét meg kell erősíteni. Ezen szempontok a határozati javaslatban is helyet kaptak.

A Demokratikus Koalíció részéről benyújtott módosító javaslatot az Európai Ügyek Bizottsága nem támogatta, mivel az a tagállami hatáskörök Uniónak történő átadása mellett teszi le a voksát.

Az Európai Ügyek Bizottsága a részletes vitát a július 5-ei ülésen lezárta, jelentését benyújtotta, a megfogalmazott kisebbségi álláspont Gy. Németh Erzsébet részéről fog elhangozni. Kérem, támogassák majd a határozati javaslatot. Köszönöm figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Gy. Németh Erzsébetnek, aki a bizottság kisebbségi véleményét ismerteti. Parancsoljon, képviselő asszony!

GY. NÉMETH ERZSÉBET, az Európai Ügyek Bizottsága kisebbségi véleményének ismertetője: Igen, köszönöm szépen, elnök úr. Ahogy a bizottsági ülésen is elmondtam, illetve most a bizottsági alelnök úr elmondta, a Demokratikus Koalíció képviselői ehhez a határozati javaslathoz egy módosító indítványt nyújtottak be, mégpedig azért, mert a mi véleményünk szerint az eredeti előterjesztés az Európai Unió jövőjével képviselendő magyar álláspontról nem fedi és nem fedheti le a Demokratikus Koalíció álláspontját.

Mi ugyanis úgy gondoljuk  az Európai Unió, az európai értékek alapján és talaján álló pártként , hogy az a határozati javaslat, amit a kormánypárti képviselők nevében Nacsa képviselő úr, Kövér házelnök úr és a többiek beadtak, egészen egyszerűen nem tükrözi és nem tükrözheti a magyar emberek véleményét. Ezt most egyébként, ha nem is teljesen egyértelműen, de a szavaiból kiderülő módon Tessely képviselő úr is elismerte. Én azt gondolom, hogy az nem egy jó gyakorlat, hogy ha nekünk nem tetsző módon fogalmaznak a magyar állampolgárok, vagy más a véleményük, mint a kormánypárti többségé, akkor egy kormánypárti határozati javaslatban a tisztelt Házzal ezt elfogadtatják.

A mi véleményünk szerint semmi szükség nincs arra, hogy a jelenlegi európai parlamenti választás módját megváltoztassa az Európai Unió. Szerintünk annál demokratikusabb az Európai Parlament, minél inkább az egyes tagállamok állampolgárai közvetlenül választhatják meg az Európai Parlament tagjait.

A második, ami igazából számunkra teljesen elfogadhatatlan, azok a meghatározások és azok a mondatok, amelyek egyáltalán nem tükrözik az Európai Unió szellemiségét, és módosító indítványunkban ezeknek a kivételét javasoltuk. Ha komolyan gondolják a kormánypártok azt, hogy a szubszidiaritás elve egy fontos elv, és én így gondolom, és a Demokratikus Koalíció képviselői így gondolják, hogy ez egy fontos elv, akkor az elmúlt 12 évben ennek az elvnek a mentén kellett volna ezt az országot vezetni, kellett volna kormányozni, és ennek az elvnek a gyakorlati megvalósulását például az önkormányzatok tekintetében meghagyni, és képessé és alkalmassá tenni az önkormányzatokat ennek az elvnek, mármint a szubszidiaritás elvének a betartására és megtartására. Ezért nyújtottuk be a módosító indítványt. Sajnálom, hogy ezt a bizottság nem vette tudomásul.

És még egy dolgot hadd idézzek a bizottsági ülésről! Répássy államtitkár úrnak volt egy nagyon figyelemreméltó mondata, amikor azt mondta ezen a vitán, hogy akik egyáltalán részt vettek ezen a bizonyos 800 alkalmon, amikor ezt a vitasorozatot, konferenciasorozatot megrendezték Magyarországon, szóval, azt gondolom, hogy ha nagyon kevesen vettek részt Répássy államtitkár úr véleménye szerint is, akkor ezért elsősorban a viták megrendezőjét és a magyar kormányt terheli a felelősség. Sajnálom, hogy nem támogatták a módosító indítványunkat. Köszönöm a figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Most a képviselői felszólalások következnek. Megadom a szót Keresztes László Lórántnak, az LMP képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az általános vitában kifejtettük részletesen a pártunk véleményét, ezt csak nagyon röviden egészíteném ki.

Amikor megkezdődött ennek az Unió jövőjéről szóló vitának, vitafolyamnak az előkészítése, akkor én még a Régiók Bizottságában dolgoztam, az Európai Unió Régiók Bizottságában mint önkormányzati képviselő, a 12 fős nemzeti delegációnak voltam a tagja. Három évig volt szerencsém ezt a munkát végezni, és én magam is megtapasztaltam, hogy bizony az Unió működése igen sok kihívással küzd, és jól láthatóan egyébként korunk legfontosabb kihívásaival igen nehezen tud megbirkózni az Unió.

Az is látható volt, hogy sajnos sok tekintetben átláthatatlan az Unió működése, antidemokratikus bizonyos folyamatok tekintetében. Ugyanakkor önök a határozati javaslatban és egyébként az elmúlt időszak vitáiban jellemzően ezeket a problémákat nem is hozták ide a vitákba. Gondolok itt például arra, hogy tudjuk azt, hogy a különböző globális multinacionális cégeknek hány ezer, elképesztően jól megfizetett lobbistája dolgozik ott Brüsszelben, a Bizottság környékén. (Nacsa Lőrinc: Soros György.) Tudjuk azt, hogy az ő működésük átláthatatlan. Tudjuk azt, hogy milyen módon tudják érvényesíteni, egyébként játszi könnyedséggel ezek a multi cégek az érdekeiket az uniós döntéshozatalban.

(19.30)

Én nem kaptam még rajta önöket, hogy ezzel kapcsolatban bármiféle kritikát megfogalmaztak volna, vagy egyébként élve az önök számára rendelkezésre álló lehetőségekkel olyan javaslatot tettek volna, ami ilyen módon átláthatóbbá tette volna az Unió működését. Hasonlóképpen azt tapasztaltam, nemcsak abban a három évben, amíg a Régiók Bizottságának tagja voltam, hanem közéleti tevékenységeket aktívan figyelő helyi politikusként korábbi parlamenti ciklusokban is, hogy önök mind a hazai politikában, mind pedig az európai szinten különösebb korlátok, és hogy úgy mondjam, olyan biztosítékok nélkül, amelyek fontosak a magyar nemzeti érdekek szempontjából, mindig támogatták a korlátlan szabadkereskedelmet. Tehát önök mindig vidáman, boldogan érveltek amellett, hogy bizony adjuk fel Magyarország önrendelkezésének újabb és újabb szeleteit, újabb és újabb részeit, hogy ezek a szabadkereskedelmi egyezmények létrejöhessenek, és nem vettem észre, hogy konkrétan ezek ellen bármilyen módon is felszólaltak volna az Unióban.

Annak idején, mondjuk, a TTIP kereskedelmi egyezmény vagy éppen a szolgáltatáskereskedelmi egyezmények kapcsán éppen egyébként az Európai Unió zöldpártcsaládja volt az, amely az Európai Bizottság által antidemokratikusan elkaszált európai polgári kezdeményezést még akkor is egy ilyen petíció formájában próbálta továbbvinni. Konkrétan a szolgáltatáskereskedelmi egyezmény kapcsán az akkori nemzeti delegációban az egyetlen képviselő voltam, aki felhívta a figyelmet arra, hogy milyen módon készül az Unió egy ilyen egyezménnyel feladni a helyi önkormányzatiságot, a helyi önrendelkezést, és adott esetben olyan helyzetbe hozni városokat, kerületeket, településeket, hogy egy nemzetközi választottbíróságon, azaz néhány ügyvéden keresztül kiszolgáltatottak legyenek a multinacionális, globális cégek profitéhségének. Tehát ezt a fajta szabadságharcot nem lehetett még nyomokban sem megtapasztalni az önök részéről.

A legfájóbb talán az elmúlt évek vitáiból  akkor már országgyűlési képviselőként folytattuk le ezeket a vitákat, már akkor én is országgyűlési képviselő voltam , mindig felhívtam a figyelmet rá, hogy a legsúlyosabb tragédia ma az Unióban az elvándorlás, az, hogy több százezer magyar fiatal ment el megélhetési okokból. Akkor önök egyszerűen úgy érveltek, hogy semmi probléma nincs ezzel, csak működik a közös európai munkaerőpiac, és hogy ez milyen jó dolog. Én pedig azt gondolom, hogy ha valaki nemzeti alapokon gondolkodó politikusnak tartja magát, akkor azért kell küzdenie, hogy mindenki a szülőföldjén tudjon boldogulni, és tragédiának tekinti azt, ha százezrek vándorolnak el az országból, tragédiának tekinti azt, hogy emiatt családok ezrei szakadnak szét.

Azt gondolom, hogy egy kormány teljesítményét történelmi távlatokban, hosszabb távon úgy lehet megítélni, hogy képes volte biztosítani a szülőföldön való megmaradás feltételeit. Azt gondolom, hogy önök ebben nem teljesítettek jól. Bizony, elvárnánk az Európai Uniótól, hogy a valódi kiegyensúlyozott területi fejlődést tegye lehetővé. Tehát egy fontos szempont, egy fontos érték legyen a kiegyensúlyozottság, az, hogy az a fajta politika, amely a magállamok gazdasági dominanciáját érvényesíti és ilyen módon egy hatalmas népességveszteséget jelent a gyengébb gazdasági lehetőségekkel rendelkező országoknak, ez bizony nem jelent meg az Unió politikájában.

Amit még rettenetesen hiányolok, és ezt önök semmilyen módon nem említik a határozati javaslatukban sem, hogy az Unió nem biztosít kellő figyelmet a természeti kincseink védelmére. Azt gondoljuk általában is, hogy nem több, hanem jobb Európára van szükség, például olyan Európai Unióra, amely képes fellépni a közös természeti kincseink védelmében. Az elmúlt időszakban is láthattuk, akár a Sajó szennyezése, akár a Tisza erdélyi mellékfolyóinak szennyezése kapcsán, hogy bizony, amikor globális nagyvállalatok, adott esetben kanadai, amerikai vagy bármilyen nagyvállalatok az Európai Unió területén környezetpusztító tevékenységet folytatnak, kizárólag a profitérdeket látva maguk előtt, akkor az Unió nem alkalmas arra, hogy cselekedjen. A Sajó ügyében is hiába fordultak felvidéki aktivisták az Európai Bizottsághoz, nem segített ebben az Európai Unió.

Hasonlóképpen adós az Unió a munkavállalói jogok hatékonyabb képviseletével. Nyilván önöket ez a kérdés nem érinti, hiszen folyamatosan olyan politikát folytatnak, hogy minél kiszolgáltatottabb helyzetbe hozni a magyar munkavállalót, minél inkább arra alapozva a befektetést, hogy az olcsó bérért dolgoztatott munkavállalókra telepedjenek ide befektetők. Mi pedig azt gondoljuk, hogy ezzel ellentétes politikára van szükség, és tisztességesen meg kell becsülni a magyar munkavállalókat. Ilyen módon is lehet tenni egyébként az elvándorlás ellen.

Még egy dolog, azt gondolom, ebben egyetértünk, hogy valóban olyan Unióra van szükség, amely kiemelt figyelmet fordít az őshonos nemzeti kisebbségek jogainak védelmére. Ez megjelenik a dokumentumban, azt gondolom, hogy ebben a kérdésben egyetérthetünk.

Összességében viszont egyetértünk mi is a képviselő asszonnyal, hogy az európai parlamenti választások rendjének megváltoztatása nem indokolt. Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A vitát lezárom. Kérdezem a kormány képviselőjét, kíváne reagálni. (Dr. Répássy Róbert: Nem, köszönöm.) Nem. Kérem az előterjesztőt, parancsoljon, öné a szó.

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ha kapok hangot, akkor még inkább. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen a most és az általános vitában elhangzottakat is.

Először röviden reagálnék Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony szavaira. Azt mondta, hogy az Európai Ügyek Bizottsága nem vette tudomásul a módosító javaslatot. Nemcsak hogy tudomásul vettük, hanem meg is tárgyaltuk (Gy. Németh Erzsébet: Csak nem szavazták meg!), csak úgy döntöttünk, hogy nem támogatjuk. (Gy. Németh Erzsébet: Így, így!) Volt is róla tárgyalás, ott én kifejtettem bővebben az előterjesztők nevében, hogy mit gondolok a módosító javaslatról, és miért nem tartom azt összeegyeztethetőnek az eredeti nyilatkozattal, illetve arról, hogy mi mit gondolunk az Európai Unió jövőjéről, és hogy miért nem szeretnénk európai egyesült államokat, miért nem szeretnénk az önök vízióját viszontlátni az Európai Unió működésmódjában.

Szerintem egy nagyon hosszú és fontos vitát folytattunk az általános vitában a parlament plenáris ülésén pár héttel ezelőtt, de az látszik, hogy a benyújtott határozati javaslatunk aktuálisabb most talán, az elfogadásakor, mint a benyújtásakor volt, mert az Unió több újabb rossz lépést tett abba az irányba, ami az energiaválságot súlyosbítja, és ami megélhetési válságot vagy akár élelmiszerválságot is fog okozni az európai kontinensen.

A képviselő asszony félreértett valamit Tessely képviselőtársam szavaiban. Ő azt mondta, hogy a magyar véleményeket törölték ki; nem kormánypárti véleményeket, hanem en bloc magyar véleményeket az Európai Unió jövőjéről szóló konferencia internetes oldalán, ahova fel lehetett tölteni ezeknek a konferenciáknak a végkövetkeztetését, fel lehetett tölteni ezeknek a workshopoknak és a különböző beszélgetéseknek a szellemi termékét és eredményét, onnan töröltek ki magyar véleményeket nemes egyszerűséggel.

De hogy biztos legyen ebben, nem csak magyar példákat tudok mondani. Jelezték lengyel barátaink, spanyol, olasz barátaink, hogy azért, hogy ne legyen olyan színes a kép, hogy a Bizottság azt tudja mondani, hogy mindenki az európai egyesült államokat támogatja és csak ilyen víziók érkeztek be, ezért nemes egyszerűséggel kitöröltek véleményeket. Az európai demokrácia jegyében, gondolom, ezt majd megkérdezheti a kinti párttársaitól, kitöröltek véleményeket. Nem Magyarországon töröltek nem kormánypárti véleményt, hanem az Európai Unió központjában töröltek ki magyar, lengyel, olasz, spanyol és még más véleményeket, tisztelt képviselőtársam. Erre született válaszul ez a határozati javaslat, mert ha nem veszik figyelembe azt, amit a tagállamok mondanak, ha az egyik legaktívabb országként nem veszik figyelembe azt, amit az európai uniós állampolgárok mondanak, hiszen hatodikak voltunk az események számát tekintve, akkor igenis szükséges egy nemzeti parlamentnek lépnie. Az európai polgárok közül a magyar polgárok bennünket, magyar parlamentet hatalmaztak fel arra, hogy ilyen kérdésekben is véleményt tudjunk alkotni, főleg akkor, ha nem veszik figyelembe az ő véleményüket.

Mitől kevesebb egy magyar állampolgár véleménye, mint egy franciáé, tisztelt képviselőtársam? Mitől kevesebb egy lengyel állampolgár véleménye, mint egy németé? Másodrendű állampolgárok, másodrendű EU-s állampolgárok lennénk? Nem gondolnám. Ezért is fontos ez a határozati javaslat.

Államtitkár úr utalt rá, hogy akik részt vettek ezen konferencián, tehették, hiszen mindenki számára nyitott volt. Bárki szervezhetett ilyet, bárki regisztrálhatott az Igazságügyi Minisztériumnál, hiszen ő volt a gazdája a magyar szervezésnek, bárki regisztrálhatott, bárki eljöhetett, bárki elmondhatta a véleményét, és bárki feltölthette, tisztelt képviselőtársak. Arról beszélt az államtitkár úr, hogy akik eljöttek, megfogalmazták a véleményüket, mint ahogy az országgyűlési választásokon 71 százaléknyi, szavazati joggal rendelkező állampolgár gondolta, hogy eljön és megosztja a véleményét, és ez alapján állt fel a mostani parlament. Ez így működik minden demokráciában, tisztelt képviselőtársam.

Keresztes László Lóránt szavaira is szeretnék reagálni. Ha jól értem, a határozati javaslat szövegével, illetve a benne lévő pontokkal nincs túl nagy baja a képviselő úrnak, hanem hiányérzete van és bizonyos dolgok hiányoznak belőle. Ez már szerintem egy jó irány, mert akkor érdemes megszavazni ezt a határozati javaslatot és majd ki lehet bővíteni és lehet újabbakat is csinálni. Egyetértek, vannak olyan témák, természeti kincsek, a kulturális örökség védelme például vagy bármi más, amiről érdemes beszélni uniós szinten.

Hogy mi ne emlegettük volna az elmúlt években és ne hoztuk volna fel számtalanszor nemzetközi hálózatok brüsszeli lobbistáinak és embereinek a tevékenységét, hát, tisztelt képviselőtársam, ön csúfolódott még a plakátkampányunkon Soros Györgyről és a hálózatáról. Pont azt próbáltuk leleplezni, hogy hány és hány, köztük egyébként az ön európai pártcsaládjában, a Zöldek pártcsaládjában  ahova tartozik az LMP  ülő képviselő van nyilvánosan elérhető adatbázisok szerint Soros György fizetési listáján, tisztelt képviselő úr. Hát, pontosan erről beszéltünk az elmúlt években, hogy van ilyen hálózat, működik, és a nemzetállamok ellenében cselekszik.

(19.40)

Hát, végre akkor egy oldalon vagyunk, és egy dologról beszélünk. Pontosan erről beszéltünk, hogy károsak ezek a hálózatok, és károsak, hogy bele akarnak szólni, és sokszor nagyobb hatalmat követelnek maguknak, mint ami egy nemzetállamnak van vagy lehetséges, és ezeket követelik a brüsszeli Bizottságtól. Szerintünk is káros ez a folyamat, tisztelt képviselő úr.

A szülőföldön maradással én a végletekig egyetértek, csak máshogy közelítem meg ezt a kérdést. Tehát nem tragédiának kell tekinteni, hanem mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy aki elment, az haza tudjon jönni, és boldogulni tudjon itthon, mint ahogy egyébként több százezer fiatal például itthon munkavállalóként vagy fiatal vállalkozóként tud boldogulni, családot alapítani, otthont teremteni, és így tovább. Azt kell bemutatni, hogy ez egyrészt Magyarországon lehetséges, az elmúlt tíz év folyamatai ebbe az irányba mutattak, hiszen több mint duplájára nőtt az átlagbér, folyamatosan nőtt például az egészségügyre, oktatásra fordított forrás, és így tovább.

A családtámogatások bővültek, tehát sorolhatnám itt végig, akkor sosem mennénk haza, nem ezért vagyunk itt, de megtettünk mindent annak érdekében, és ezt kívánjuk a jövőben is folytatni, hogy Magyarország egy olyan hely legyen, ahonnan nem érdemes elmenni, de érdemes hazajönni. És természetesen, ha valaki arra érez késztetést, hogy külföldön versenyképes nyelvtudást szerezzen, versenyképes szaktudást szerezzen, tapasztalatot szerezzen, az szerintünk egy helyes dolog, és mi annak örülnénk, és olyan országot próbálunk építeni, ahol ezt a tapasztalatot, versenyképes nyelvtudást, szaktudást itthon tudja majd kamatoztatni a saját közössége érdekében. Erről kellene hogy szóljon az Európai Unió. Most nem szól erről, de erről kellene hogy szóljon.

A természetpusztításról pedig, tisztelt képviselő úr, megint csak azt tudnám a figyelmébe ajánlani, részben szintén egyetértek, hogy önök a Zöldek frakciójában ülnek. A Zöldek egy, bár létszámában kisebb, de befolyásában nagy parlamenti csoport az Európai Parlamentben, sokszor hatással vannak a liberálisok és a szocialisták szavazataira is, és a liberálisok és a szocialisták felszólalásaira is. Ott érdemes lobbizni ezen ügyek érdekében, mert sokszor a Zöldek maguk sem veszik napirendre ezeket az ügyeket, mert fontosabbnak tartják például a Soros György-féle lobbit vagy bármi más, globális, például a transznacionális listák szerepét, amire ön azt mondta, hogy nem kéne változtatni. Az önök pártcsaládja mégiscsak azt szeretné, hogy transznacionális listák legyenek az európai parlamenti választáson.

Úgyhogy szerintem fontos, amiket felvetett, de érdemes a saját pártcsaládjánál kezdeni. Szerintünk a határozati javaslat szolgálja azt a célt, amire benyújtottuk. Aktuálisabb, mint pár héttel ezelőtt volt, pedig akkor is volt aktualitása, ezért én arra kérek mindenkit, hogy a holnapi szavazáson támogassa azt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   261-262   263-272   273-280      Ülésnap adatai