Készült: 2024.05.10.04:24:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  142-151. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:   132-141   142-151   152      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen politikai igazgató úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Hiller István, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Önnek mi a véleménye erről? Kérdések a felsőoktatásról” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Vitályos Eszter államtitkár asszonyt, miniszterhelyettest jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét vagy miniszter úrtól személyesen kéri a választ.

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Elfogadom, elnök úr.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Asszonyok és Képviselő Urak! Történt néhány héttel ezelőtt, hogy egy egyetemi professzor a saját szakterületén, amelynek évtizedek óta kutatója, nemzetközi hírű, elismert művelője, előadást akart tartani a saját egyetemén. Valljuk meg őszintén, hogy ez idáig nem olyan hír, amit meg kellene jeleníteni a magyar Országgyűlés plenáris ülésén és a kormányhoz fordulni.

Az már sokkal inkább, hogy ez az ember, egyébként egyetemének korábban volt választott rektora, még egyszer mondom, vegyészprofesszorként nem most találta ki azt a témát, amivel foglalkozni kívánt egy előadásában, hanem évtizedek óta művelője, szakértője, nemzetközi hírű ismerője. Történetesen ez most kapcsolatban áll az akkumulátorral, az akkumulátorgyárakkal, de nem azért kezdett el vele foglalkozni, mert önök most akkumulátorgyárakat akarnak létesíteni, hanem mert évtizedek óta ez a szakterülete.

Ennek az embernek, ennek a professzornak az előadását az egyetem dékánja betiltotta arra tekintettel  idézem , hogy „nem adnak teret olyan programnak, ahol aktuálpolitikai kérdések szerepelnek”. De hát ez az ember évtizedek óta ezzel foglalkozik! Ráadásul néhány nappal korábban a kormány egy minisztere, Nagy Márton miniszter úr „A háború és a szankciók hatása a gazdasági folyamatokra” címmel ugyanezen egyetemen előadást tartott; természetesen tarthatott. Önnek mi erről a véleménye? (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Néhány héttel ezelőtt, ha jól emlékszem, már volt egy csörténk itt az azonnali kérdések kapcsán, amikor is szóba került a felsőoktatás modellváltása. Akkor számomra világossá vált, azt nem mondanám, hogy teljesen, de hogy a szakmai véleményünk eltér a hazai felsőoktatás jelenéről és jövőjéről, az egészen biztos.

Nem vitatom, hogy korábban, az önök kormányzása alatt az állami fenntartású hazai egyetemek és főiskolák, ahogyan most is, az elmúlt évtizedekben is mindent megtettek a magas minőségű oktatás érdekében, mégis az a meggyőződésünk, hogy a hozzájuk fűzött reményeket nem tudták beváltani, nem sikerült a korábbi modellben jelentős pozíciójavulást elérniük, így mi indokoltnak tartottuk a változtatást.

Én őszintén sajnálom, hogy ön mint oktatási szakember akkor is hangot adott annak, hogy nem fogadja el a változtatás szükségességét, nem ért egyet a modellváltással, pedig jól láthatóan  statisztikai tények is ezt igazolják  sikeres volt az egyetemi modellváltás, és igenis versenyképességi fordulat következett be a magyar felsőoktatásban. Megállapíthatjuk, hogy most a magyar felsőoktatás autonóm, kiszámítható és átláthatóan működik, és nagyon is versenyképes felsőoktatási intézmények jöttek létre, amit az is bizonyít, hogy idén 126 449-en jelentkeztek az immár teljesen elektronikus felvételi eljárás keretében valamelyik magyar felsőoktatási intézménybe. Ez is mutatja, hogy a felvételi rendszer 27 százalékkal növelte a jelentkezői számot, és minden alaptalan támadás ellenére nagyobb arányban, mintegy 29 százalékkal többen választottak modellváltott egyetemeket.

A következő válaszomban rátérek majd kérdésének a második részére is. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes asszony válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Nagyon örülök, bár az én kérdésemnek csak egy része volt, következésképpen igazából csak arra érdemes rátérni, második része nem volt.

A helyzet az, hogy azt kérdeztem: amikor egy évtizedek óta a saját szakmájában nagy tekintélyre szert tett professzor az előadását meg akarta tartani, azt mondták neki, hogy azért nem tarthatja meg, mert aktuálpolitikai, miközben amikor elkezdett ezzel a kérdéssel foglalkozni, még egyáltalán nem volt aktuálpolitikai, meg három évvel ezelőtt se volt aktuálpolitikai, de akkor is ezzel foglalkozott. Néhány nappal korábban meg a kormány minisztere „A háború és a szankciók hatása a gazdasági folyamatokra” című előadását  aminél sajnálatos módon aktuálisabb kérdés nincs is  pedig megtarthatta. Ez nem az autonómia kérdése. Ez nem az autonómia kérdése! Ez valami egészen más. Szeretném öntől hallani, hogy hogyan vélekedik erről. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót a miniszterhelyettes asszonynak. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Most térek rá arra a részre, amit az előbb is említettem. Ön most a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara dékánjának egy tervezett szeminárium ügyében hozott szakmai döntését bírálja. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy a Debreceni Egyetem is modellváltott egyetem, úgynevezett alapítványi fenntartású egyetem.

(16.50)

A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítványról, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány és a Debreceni Egyetem részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi XIII. törvény 1. § (4) bekezdése alapján az alapítói jogok teljes körének gyakorlására az alapítvány kuratóriuma került kijelölésre. Mindezekre tekintettel, és különösen a baloldal által sokszor hangoztatott egyetemi autonómiára is tekintettel ez az ügy kormányzati szervet, nevezetesen a minisztériumot nem érinti, és az egyetem autonóm döntésének tekintjük.

Kérem, fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   132-141   142-151   152      Ülésnap adatai