Készült: 2024.05.10.01:20:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  200-203. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:   196-199   200-203   204-207      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Ágh Péter államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Földi László, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszter úrnak: „Milyen eredményeket ért el, és mit tervez a jövőben a Kormány a szakképzés területén?” címmel. Földi László képviselő urat, jegyző urat illeti a szó.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Nem volt könnyű helyzetben a magyar kormány 2010-ben, hiszen egy siralmas állapotban lévő szakképzési rendszert örökölt.

(17.50)

A képzési szerkezet elavult volt, amely növelte a lemorzsolódást. Az állam által elismert szakképesítéseket tartalmazó Országos Képzési Jegyzék nehezen volt átlátható, sok volt az átfedés, így az OKJ-ban szereplő szakképesítések száma indokolatlanul magas volt. A széttagolt szabályozás miatt nehezen voltak kezelhetők a modulrendszerű képzések dokumentumai, és túlbonyolítottak, illetve nehezen végrehajthatók voltak a szakmai vizsgák, így nem a helyi munkaerőpiac igényeinek megfelelő szakképesítéshez jutottak.

Ilyen helyzetben kellett rendet tennünk és ütőképessé tenni az ágazatot, hogy a XXI. század kihívásainak megfelelő, versenyképes tudást tudjon adni. Ennek érdekében újítottuk meg a szakképzés rendszerét. Az átalakítás egyben a szakképzés és a gazdaság közötti szoros kapcsolat fenntartását is szolgálja, továbbá lehetővé teszi a szakképzés rendszerének gazdasági elvárásokat rugalmasan követő működését, a munkaerőpiaci igényekhez igazodott képzési struktúra fenntartását.

Az elmúlt időszakban kiterjesztettük a duális képzést. Életszerűbbé tettük a képzési formákat. Létrehoztuk a szakképzési centrumokat és a szakmunkáshallgatók ösztöndíjrendszerét, valamint komoly lépéseket tettünk a digitalizáció irányába is. Az intézkedések sikerre vezettek, jelenleg tízből hatan döntenek a szakképzés mellett, a technikumokban pedig többszörös a túljelentkezés, ami a legnépszerűbb iskolatípussá vált hazánkban.

Fentiekre tekintettel kérdezem államtitkár asszonyt, hogy milyen eredményeket ért el, és mit tervez a jövőben a kormány a szakképzés területén. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Földi László képviselő úr, jegyző úr. Válaszadásra megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Való igaz, hogy 2020-ban átfogó átalakításra került a teljes szakképzési rendszer. Nemcsak a struktúrát és a jogi környezetet alakítottuk át, hanem magát a képzést is, és most már a gyakorlat került a középpontba, ami, azt gondoljuk, hogy elengedhetetlen az eredmények eléréséhez.

A szakképzési intézményhálózat folyamatos megújítása kiemelt feladatunk, az elmúlt négy évben csaknem 156 milliárd forintot fordítottunk erre a célra. Az oktatók nagyobb megbecsülése érdekében 2020 nyarán jelentős, átlagosan 30 százalékos béremelést biztosítottunk az állami fenntartású szakképző intézményekben dolgozó közel 32 ezer szakembernek. Idén pedig átlagosan 15 százalékos bérfejlesztést kaptak az oktatók. Diákok számára szakképzési ösztöndíjat és pályakezdési juttatást biztosítunk. Ebben a tanévben megközelítőleg 145 ezer tanuló részesül ösztöndíjban, amelyre 34 milliárd forintot fordít az állam.

A törekvéseink jó irányát, azt gondolom, visszaigazolják a középfokú felvételi adatok is, miszerint elsöprő fölénnyel nyerik a népszerűségi versenyt a szakképzések. Célunk jelenleg is az, hogy növelni tudjuk az általános iskola után a szakképzést választók számát. Ahogyan képviselő úr is említette, jelenleg tízből hatan döntenek a szakképzés mellett, és azon vagyunk, hogy ezt a számot hétre emeljük. Ezt segíti egyébként az egyetemekkel közösen létrehozott okleveles technikus képzések rendszere is.

A magyar szakképzésben tanuló fiatalok egyre jobb helyeken végeznek a nemzetközi versenyeken is. 2023 szeptemberében 26 versenyzővel vett részt hazánk az EuroSkills gdański állomásán. Ez a szakmák Európa-bajnoksága volt, ahol Európa legjobbja cím mellett 5 arany-, 1 ezüst-, és 4 bronzérmet, valamint 7 kiválósági érmet is hazahoztak fiataljaink. Összesítésben pedig második helyen végeztünk Svájc mögött. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Ezúton szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki a szakképzésben dolgozik és oktat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   196-199   200-203   204-207      Ülésnap adatai