Készült: 2024.05.10.14:58:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  126-133. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:   126   126-133   134      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Szabó Szabolcs és Tompos Márton Kristóf, a Momentum képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Momentum frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így a miniszterelnök úrnak távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Momentum-frakció következő, kérdést feltenni kívánó képviselője következik. Bedő Dávid, a Momentum képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Kérem, válaszoljon, Miniszterelnök Úr!” címmel. Tájékoztatom önöket, tekintettel arra, hogy a Momentum frakcióvezetője ezen azonnali kérdésnél előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadás kérelméről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdésfeltevő képviselő személyes válaszadást nem kér. Öné a szó, képviselő úr.

BEDŐ DÁVID (Momentum): Köszönöm szépen. Másfél hete egy különleges vendége volt a parlamentnek Karsai Dániel személyében. Karsai Dániel azért küzd, hogy méltóságteljesen fejezhesse be az életét, ha egyszer eljut oda. Azért küzd, hogy szabadon dönthessen, szabad életvégi döntést lehessen hozni Magyarországon. A Momentum ezt maximálisan támogatja, kiáll Karsai Dániel mellett és minden olyan beteg mellett, aki hasonló betegségben, gyógyíthatatlan betegségben szenved. A Momentum a szabadság pártján áll, és a szabad életvégi döntések pártján áll. Ezt elmondtam két hete is a napirend előtti felszólalásomban, akkor a kormány nem támogatta, és azt mondta, hogy ők az élet pártján állnak.

Maximálisan tiszteletben tartjuk azt, hogy ebben is különbözik a világfelfogásunk, különböznek a nézeteink, viszont azt gondoljuk, és remélem, ebben egyetértünk, hogy szükség van az ilyen fontos, meghatározó kérdésekben társadalmi párbeszédre, és szükség van arra, hogy a magyarok is dönthessenek ebben, és beleszólhassanak ebbe a nagyon-nagyon fontos kérdésbe.

Ezért a mai napon Karsai Dániellel közösen egy népszavazási kezdeményezést nyújtottunk be az életvégi döntések témakörében az aktív eutanáziáért. Én azt szeretném megkérdezni önöktől, támogatjáke azt, hogy a magyarok népszavazáson döntsenek erről a meghatározó kérdésről. Köszönöm. (Taps a Momentum és a Párbeszéd soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az alkotmányos jogszabályok világosan rendelkeznek a népszavazás lehetőségéről, ami jelen pillanatban azt jelenti az ön által említett kezdeményezés kapcsán, hogy először a Nemzeti Választási Bizottságnak kell a kérdésről állást foglalnia, majd ezt követően jogorvoslattal lehet a Kúriához fordulni, miután mindenki jogorvoslatra jogosult. Tehát bármely magyar állampolgár jogorvoslatra jogosult, ezért feltételezem, hogy a Kúriához fog az ügy kerülni, amely a végső szót kimondja, illetve még az Alkotmánybíróságnál is lehet élni alkotmányjogi panasszal.

Ha ezek megtörténnek és ezek a döntések a népszavazási kezdeményezésre vonatkozóan pozitívak, akkor utána van lehetőség arra, hogy négy hónapon belül kétszázezer aláírást összegyűjtsön a kezdeményező. Ezt követően van szerepe az Országgyűlésnek, mert ebben az esetben, ha népszavazásra a kétszázezer aláírás összegyűlik, akkor az Országgyűlésnek kell dönteni a népszavazás elrendeléséről. Hozzáteszem, ebben mérlegelési jogköre az Országgyűlésnek nincsen, úgyhogy feltételezem, hogy az Országgyűlés az alkotmányos keretek között fog eljárni.

A kormány véleményét az ügyben ön is említette, azt több alkalommal, többen is kifejtettük, nem változott. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót. Képviselő úr, parancsoljon!

BEDŐ DÁVID (Momentum): Köszönöm szépen a leírást Gulyás miniszter úrnak, hogy végigvezetett, hogy működik a népszavazás, viszont nekem nem az volt a kérdésem. Nekem kimondottan az volt a kérdésem, hogy a kormány ebben a kérdésben kíváncsie a magyarok véleményére, kíváncsie az a kormány, amelyik rendszeresen indít nemzeti konzultációkat, leveleket küld ki minden magyar állampolgárnak, hogy kikérje a véleményüket. Ez a kormány hajlandóe támogatni egy olyan népszavazási kezdeményezést, amely egy ilyen meghatározó kérdésben kikéri a magyarok véleményét?

Június 9-én lesz egy választás  európai parlamenti választás, valamint önkormányzati választás , lehet már 2022 óta egy napon tartani népszavazást is, a részvétel is magas lenne. Itt a lehetőség, hogy valóban egy meghatározó kérdésben kikérjük a magyarok véleményét; én erre voltam kíváncsi.

Én azt szeretném kérni öntől, hogy válaszoljon egy „igen” vagy egy „nem” szóval, hogy a kormány támogatjae, hogy a magyarok véleményt nyilvánítsanak ebben a kérdésben; ennyire egyszerű a kérdésem. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum és a Párbeszéd soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Viszonválasz illeti meg miniszter urat. Öné a szó, miniszter úr.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Nem azért ismertettem az eljárásrendet, mert ne lenne talán mindkettőnknek jobb dolgunk annál, semmint hogy a magyar közjogi rendszer magasságait és mélységeit megismerjük, hanem azért, mert ebből látszik, hogy a népszavazási eljárásban a kormánynak egyáltalán nincsen szerepe, az Országgyűlésnek van.

Az Országgyűlésnek tiszteletben kell tartania a választópolgárok akaratát, ha kellő számban támogatják egy népszavazás megrendezését, arról nem is beszélve, hogy ezt megelőzően van egy eljárásrend, amiben azt is tisztázni kell, hogy a népszavazást alkotmányos keretek között meg lehete tartani, vagy sem. Miután erre vannak intézmények, részben a választási eljárási törvényben, részben az Alaptörvényben nevesített és hatáskörrel felruházott intézmények, ezért erről nekik kell dönteni. A kormány egyáltalán nem lesz, de azt követően lesz az Országgyűlés, az Országgyűlés frakciói lesznek abban a helyzetben, hogy a véleményüket kifejtsék. Úgyhogy ezért a legnagyobb sajnálatomra azt tudom mondani, hogy az egész népszavazási eljárásban a kormánynak a konkrét esetben semmilyen szerepe nincsen.

Annak örülök, ha már Szabó Timea képviselő asszony megteremtette annak a lehetőségét, hogy egy napon lehessen népszavazás, országgyűlésiképviselő-választás vagy akár európai parlamenti választás, hogy most önök ezzel élni kívánnak. Legutóbb mi is ezt tettük, önöknek is sok sikert kívánunk! (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   126   126-133   134      Ülésnap adatai