Készült: 2024.05.10.17:03:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  108-115. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:14


Felszólalások:   108   108-115   116-125      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr a miniszterhelyettesi választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációk tárgyalásának végére értünk. Most az azonnali kérdésekkel folytatjuk munkánkat.

Arató Gergely és Kálmán Olga, a DK képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni miniszterelnök úrnak: „Hogyan?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a DK frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a DK-frakció következő kérdést feltenni kívánó képviselője következik. Gréczy Zsolt, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Hogy gondolják a történelmi épületek védelmét?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Vitályos Eszter miniszterhelyettes asszonyt jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy miniszter úrtól személyesen kéri a választ. (Gréczy Zsolt: Elfogadom.) Öné a szó, képviselő úr.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Sokakban kelthet megütközést, sőt felháborodást, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusa érdekében elbontanák a Magyar Rádió régi épületeit. A tíz épületből nyolcat ítéltek bontásra. Nemcsak régi rádiósok, a szakma nagyjai tiltakoztak, hanem a józsefvárosi önkormányzat és természetesen a Demokratikus Koalíció is.

Az önkormányzat helyi védelem alá helyezte a nemzeti kulturális örökség részét képező épületeket, így a kormányhivatal egyelőre felfüggesztette a bontási engedélyt. A Demokratikus Koalíció arra szólítja fel az illetékeseket, hogy újra vizsgálják át, le szabade dózerolni például azt a falat, amely a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai frontjára néz, azt a falat, amelyet már 1956. október 23-án találatok értek, és amelyre kiírták, hogy „Szabad Magyar Rádió”, ahonnan az Egmont-nyitány szólt. Szabade eldózerolni a híres Pagodát a belső udvarban, ahol két rádiófelvétel között felvonult a teljes magyar kulturális élet és világhírű művészek is?

Érdemes lenne egy nyilvános bejárást tartani, megnézni, milyen állapotban vannak az épületbelsők, a stúdiók, miből lehetne akár múzeumi céllal, akár felújítva a nyilvánosság számára megőrizni. Józsefvárosnak ez a része a Palotanegyed, nem lehet a történelmi és kulturális örökséget a földdel egyenlővé tenni még egy egyetemi campus kedvéért sem.

Kérdezem miniszterhelyettes asszonyt, hogyan gondolják a történelmi épületek védelmét, hajlandóke figyelembe venni, hogy a Magyar Rádió épületének bizonyos részeit meg kell őrizni az utókor számára. Várom válaszát. (Szórványos taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Vitályos Eszter miniszterhelyettes asszonynak. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Sajnálattal tapasztalom, hogy nem ez az első eset, amikor nem sikerül a témához a megfelelő címzettet kiválasztania, pedig már korábban is volt egy javaslatom ez irányban önnek, hogy a mobiltelefonnal mit lehetne csinálni, és hogyan lehetne a böngészőfunkciót jobban használni esetlegesen. Szíveskedjen áttanulmányozni a kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló kormányrendeletet, amely kimondja, hogy a kormány kulturális örökségért felelős tagja az építési és közlekedési miniszter. Úgyhogy a szomszédomnak kellett volna címezni ezt a kérdést, de nem probléma, megválaszolom.

(16.20)

A Pázmány-campus ügye. Csárdi Antal képviselő úr nemrégiben intézett interpellációt Lázár János miniszter úrhoz. Ő eltalálta, hogy kit kell megszólítani ezzel a témával kapcsolatban. Az egyetem több éven át folyamatosan követte képzési helyeinek kihasználtságát, és a felmérések azt mutatták, hogy a korábban a Piliscsabára meghirdetett képzésekre jelentkezők száma csökkent, míg a Budapestre meghirdetetteké növekedett. Mindezeket figyelembe véve a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és az egyetem egyetértésével született meg az a döntés, hogy az oktatási és kutatási tevékenység súlypontját Budapestre helyezzék át.

A kormány és a katolikus egyház közötti együttműködés eredményeképpen a budapesti Palotanegyedben a katolikus egyház igénye alapján egy 50 ezer négyzetméteres, hétemeletes új felsőoktatási intézmény születik majd meg, amely XXI. századi színvonallal járul majd hozzá ahhoz, hogy az egyetem még jobb és még versenyképesebb legyen. 2021-ben döntött a kormány a beruházásról, 2022 óta folyik a beruházás előkészítése, a kiviteli terv 2024. április 30-ára fog elkészülni. Számos funkció létrejön, amelyben jelenleg az egyetem hiányt szenved, ilyen az étterem, a kollégium, a modern könyvtár avagy a tornaterem. Kiemelkedő, azt gondolom, az is, hogy a mostani tervek alapján közel 4 ezer négyzetméter zöldfelület is létre fog jönni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Azt gondolom, amikor önök hetente váltogatják a kormányzati struktúrát (Vitályos Eszter: Nem váltogatjuk! Nem, nem!), hogy éppen kihez mi tartozik, Varga Mihályt egyik héten lefejezik, utána átadják a másik miniszternek a jogokat, utána Lázár János kap jogokat, akkor átrakják Navracsics Tiborhoz, és még hosszasan sorolhatnám (Vitályos Eszter: Persze!), szerintem ön nincs abban a helyzetben (Dr. Latorcai Csaba közbeszól.), hogy képviselőket ez ügyben kioktasson. (Vitályos Eszter: Nem kioktattam!  Rétvári Bence: Elfogadott törvény!) Önnek az a dolga, hogy szakmai választ adjon. (Vitályos Eszter: Meg kell nézni a törvényt!  Rétvári Bence: Elfogadott törvény!)

Szakmai választ pedig nem adott arra a kérdésemre, hogy megőrzike a Magyar Rádió épületét, hogy megőrzike például a Bródy Sándor utcai falat, a szabad Magyar Rádió egykori épületét. Örülök, hogy bukszusokkal fogják betelepíteni és 28. századi típusú épületet fognak építeni, de ettől még van ott építészeti örökség, a Palotanegyed, és ha önök állandóan arra büszkék, hogy mennyire őrzik a magyar nemzeti kulturális örökséget, kicsit odafigyelhetnének a Magyar Rádióra is.

Arra figyelmeztetem még egyszer, hogy ne kioktassa a képviselőket (Vitályos Eszter: Majd te megmondod, hogy én mit csináljak!), hanem szakmai választ adjon. Köszönöm szépen. (Taps a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Viszonválasz illeti meg a miniszterhelyettes asszonyt. Parancsoljon, öné a szó.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Nos, képviselő úr, én pedig a leghatározottabban visszautasítom azt, hogy engem kioktatással vádoljon. Nézzen utána, legyen szíves, annak, hogy a kormánynak milyen hatás- és feladatkörei vannak, kik a címzettjei az egyes kérdéseknek (Gréczy Zsolt és dr. Lukács László György közbeszól.), és úgy nyújtsa be a kérdéseit! Ez a magyar Országgyűlés felelős tagjának a dolga, azt hiszem.

Kedves Uram! Érzékelve a helyi önkormányzat és néhány helyi érdekeltségű természetes személy támadását a beruházás ellen, az Építési és Közlekedési Minisztérium már kilenc alkalommal egyeztetett az ön által most képviselt civilekkel és egyéb szervezetekkel. Nagyon bízom benne, hogy mindez kielégíti a baloldal magas fokú transzparencia iránti igényét, amit persze mindig csak akkor tapasztalhatunk, amikor önök ellenzékben vannak, mert a 4-es metró ügyében, a Gyurcsány-féle velencei-tavi földmutyi idején még nem volt ilyen erős vágyuk az üvegzsebre.

Szeretném azt is megerősíteni, ma lesz egyébként újabb közmeghallgatás ebben a témában, ahol a főépítész úr fog részt venni, hogy az egyeztetési folyamatba bevonta az ÉKM a kerület és a főváros főépítészét is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   108   108-115   116-125      Ülésnap adatai