Készült: 2024.05.10.02:41:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  70-75. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:58


Felszólalások:   64-69   70-75   76-81      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő úr a választ nem fogadta el. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka képviselő asszony, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be az energiaügyi miniszter úrhoz: „Mi a fontosabb: Orbán Viktor tekintélye, vagy a fenntartható jövő?” címmel. Szabó Rebeka képviselő asszonyt illeti a szó.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Ha a döglött lovon hátrafelé lovaglás olimpiai szám lenne, akkor Magyarországtól senki nem vehetné el az aranyérmet. (Moraj és derültség a kormánypártok soraiban.) Bár Orbán Viktor egy ideje már leszokott az általa kitalált dakota közmondásokról, arra mégis szerintem egy egész ország emlékszik, amikor ezt a kedvenc álaforizmáját elmondta: ha észreveszed, hogy döglött lovon lovagolsz, szállj le róla!

Nos, a Párbeszéd-Zöldekben mi azt gondoljuk, hogy a mostani, idősebb Orbán Viktor hallgathatna a fiatalkori Orbán Viktorra, hiszen a tervezett paksi bővítésnél döglöttebb ló ugyanis nincs széles e Kárpát-medencében. Orbánék viszont ahelyett, hogy leszállnának róla, egyre erőszakosabban sarkantyúzzák, és nem veszik észre, hogy háttal ülnek rajta, arccal a háborús agresszor Oroszország felé és egy fenntarthatatlan gazdasági modell felé. Hogy ez az orosz részvételű paksi bővítés befuccsolt, azt a miniszterelnök környezetén, illetve a Lavrov kitüntetését naponta megszolgálni igyekvő Szijjártó Péteren kívül már mindenki tudja, olyannyira, hogy Szijjártó Péter, ugye, most is Oroszországban tárgyal.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója nemrég itt az Országgyűlésben azt állította, hogy ezt a beruházást Németország blokkolja. Tisztelt Kormánytöbbség! A helyzet ennél sokkal súlyosabb: a beruházást az orosz Roszatom blokkolja, ugyanis immár kilencedik éve nem képes az uniós szabályoknak megfelelő, engedélyezésre alkalmas tervdokumentációt benyújtani. És nemcsak nálunk, Finnországban sem, csak éppen a finnek gyorsabban kapcsoltak, és már kiadták a nemteljesítő Roszatom útját. A magyar kormány viszont tovább vágtat hátrafelé, pontosabban vágtatna, ha a döglött ló hajlandó lenne megmozdulni. De nem hajlandó.

Pedig a napnál is világosabb, hogy mit kellene tenni. Egyrészt fel kell mondani az eleve hazugságban született Orbán-Putyin-paktumot az orosz fél szerződésszegő magatartása miatt. Az egész Paks II. projekt úgy, ahogy van  ezt már megmondtuk akkor is, amikor megkötötték a szerződést , rossz irány. Másrészt hátat kell fordítani a múltnak, vagyis az orosz energiaforrásokra utalt, ezért egyszerre politikai és gazdasági kockázatot jelentő gigantikus erőműveknek. Itt az ideje, hogy arccal a jövő felé forduljunk: a jövőt, a valódi energia-önrendelkezést pedig a zöldenergia jelenti. Vagyis azonnal el kell törölni a napelemadót és a szélerőmű-tilalmat is. Meg kell valósítani a magyar lakásállomány energetikai korszerűsítését, amiben egyébként egy Századvég-tanulmány szerint másfél paksnyi tartalék van.

Tudom, hogy ez komoly presztízsveszteség lenne a Fidesznek és személyesen Orbán Viktornak is, de azt gondolom, hogy most van az a pont, amikor el kell dönteni, melyik a fontosabb: Orbán Viktor tekintélye vagy Magyarország függetlensége és fenntartható jövője? Erre kérem szépen a válaszát. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Szabó Rebeka képviselő asszony. Megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak, hogy válaszoljon a feltett kérdésre.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A feltett kérdésével kapcsolatban, pontosabban a stílussal, meg azért az üzenetekkel kapcsolatban is a következő dolgok jutottak eszembe: kevés párbeszéd, hangzatos szavak, politikai rosszindulat, vagy annak reménye, hogy Magyarországon bárcsak rossz lenne  valahogy ezek a dolgok kavarogtak a fejemben, miközben hallgattam önt.

Azt szeretném rögtön kiemelni, hogy az Európai Bizottság nemrég közzétett felmérése szerint az európaiaknak a 48 százaléka aggódik azon, hogy ki tudjáke fizetni a rezsiköltségeiket. Gondoljunk bele, hogy ha az önök nukleáris energiával kapcsolatos állításai megvalósulnának, akkor a rezsicsökkentéssel itt Magyarországon mi történne!

Beszéljünk egy picit az atomerőművekről is! Azzal kapcsolatban azt azért biztosan látja a képviselő asszony is, hogy az egész kontinenst sújtó energiaválság következtében az atomerőművek szerepe nagyon nagy mértékben felértékelődött. Nem véletlen az sem, hogy az atomenergia területén Bulgária, Csehország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia nemrég szorosabb és széles körű együttműködésről állapodott meg  ezt biztosan képviselő asszony is tudja , illetve vannak már konkrét példák arra, hogy milyen döntések születtek. Belgiumban már tavaly úgy döntött a kormány, hogy korábbi határozatával ellentétben, két atomerőmű élettartamát tíz évvel meghosszabbítja. A francia parlament márciusban nagy többséggel megszavazta a kormány nukleáris beruházási tervét, amely hat új atomreaktor építését tűzte ki célul. A francia energiaügyi miniszter szerint: „ez az első építőköve annak a hatalmas projektnek, amely nukleáris iparunk újraindítását célozza”, hozzátéve: „az a célunk, hogy Franciaországot egy nagy, szén-dioxid-mentes és szuverén országgá tegyük”. Egyébként magában a karbonsemlegesség elérésében, amelyet Magyarország is célul tűzött ki 2050-re, szintén nagyon fontos szerep jut a nukleáris energia kérdésének. Friss németországi hír, hogy a liberális FDP, szembemenve a szociáldemokrata kancellárral, a kormánykoalíció tagjaként kitart az atomerőművek működésének meghosszabbítása mellett.

Hazánk szempontjából: ugye, mi próbáljuk mindenféle szempontból növelni a hazai kitermelést, de azért jelentős saját kőolaj- és földgázforrásaink nincsenek, és az a helyzet, hogy további importenergia-függetlenedési projektre van szükség. A nukleáris energia kiemelkedő lehetőség számunkra azzal kapcsolatban, hogy függetlenedni tudjunk a nemzetközi energiaválság helyzetében. Éppen ezért a kormány ösztönzi a megújuló energiaforrások térnyerését is, illetve mindent megteszünk azért, hogy az energiabiztonság a jövőben is fennmaradjon, és a rezsivédelmet is fenn tudjuk tartani. De nem mondunk le sem Paks I. üzemidő-hosszabbításáról, sem pedig Paks II. megépítéséről.

A baloldal és a magyar emberek álláspontja itt azért nem igazán találkozik, hiszen egy március elején közzétett felmérés vagy kutatás szerint jelentősen nőtt az atomenergia támogatottsága hazánkban. A magyarok 66 százaléka úgy fogalmazott, hogy az atomenergiát mint a lakosság biztonságos és folyamatos áramellátásának biztosítóját látják  ezt gondolják a magyar emberek. Nekem mindig az a problémám, amikor önök a nukleáris energiával szemben próbálnak kardoskodni, hogy annak a következményeit soha nem mondják el, hogy mi történne, ha azok a dolgok egyszer véletlenül tényleg megvalósulnának, amit önök kérnek. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Megkérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Kedves Államtitkár Asszony! Ha megvalósulna az, amit mi javasolunk évek óta, akkor lehet, hogy már nem függenénk ilyen mértékben Putyintól és az agresszor Oroszországtól. És egyébként jó, hogy itt erős a mennyezet, mert amikor pont ön mondja, hogy politikai rosszindulat volt az én felszólalásomban, akkor nem tudom, azt minek kell hívni, amikor önök minket folyton például háborúpártisággal vádolnak, ami természetesen hazugság; természetesen mi is a béke pártján állunk, önök mégis elmondják naponta negyvenhatszor ezt az ostoba propagandaszólamot.

S az az igazság, hogy az alternatívákat is el szoktuk mondani. Jávor Benedek, aki a Párbeszéd-Zöldek európai parlamenti listájának vezetője, írásbeli kérdéssel fordult önökhöz annak érdekében, hogy megtudja, hogy például az amerikai Westinghouse-fűtőelemeket tervezike használni a már meglévő paksi blokkokban. Hiszen az egyik kritikánk valóban a nukleáris energia miatt van, és erre soroltam fel az alternatívákat; de a másik szintén nagyon fontos, hogy ne Putyintól függjünk, és Szijjártó Péter ne folyton Oroszországba rohangásszon, hanem esetleg próbáljon meg függetlenedni.

Úgyhogy egyáltalán nem tudom elfogadni ezt a válaszát, sőt nagyon ijesztőnek tartom. Köszönöm.




Felszólalások:   64-69   70-75   76-81      Ülésnap adatai