Készült: 2024.05.13.02:47:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.),  92-99. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:43


Felszólalások:   86-91   92-99   100-105      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr, aki a választ nem fogadta el. Tájékoztatom önöket, az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül majd a sor.

Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „Miért nem segítenek a kisnyugdíjasokon? Meddig hitelezzenek még a nyugdíjasok a kormánynak?” címmel. (Komjáthi Imre nincs az ülésteremben.) Nézek körbe, Komjáthi képviselő úr… (Dr. Gurmai Zita: Cserét kérünk.) Akkor sajnos a házszabálynak megfelelően úgy kell tekintenem, hogy visszavonta a képviselő úr.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Szabolcs, a Momentum képviselője, interpellációt nyújtott be (Szabó Szabolcs: Én itt vagyok.) a technológiai és ipari miniszterhez: „Mennyivel tolódik ki a megszorítások miatt a Csepeli és a Ráckevei hév felújítása?”

(17.20)

Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Lázár János építési és beruházási miniszter úr fog válaszolni. Szabó Szabolcs képviselő urat illeti a szó.

SZABÓ SZABOLCS (Momentum): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Megtisztelő, hogy egyből miniszter úr válaszol. Nem először kérdezem, akkor még nem önhöz tartozott a terület. Általában, amikor kérdezgettem, Fónagy úr, mint az akkori illetékes államtitkár válaszolt csepeli ügyekben, a csepeli HÉV meg a ráckevei HÉV ügyében. Én nagyon örülök egyébként, hogy azóta  mert akkor én megkaptam, hogy én vagyok a rossz, aki metrót akar, mert az nem jó  a kormány elindult ebbe az irányba. Én örömmel tapasztaltam, hogy szakmailag nagyon jó kezekbe került a BFK-nál Vitézy Dávid vezetésével a projekt. Még személyes tájékoztatást is kaptam tőlük, örültem.

De ehhez képest meglepő volt az, hogy a választások előtt a kiírt közbeszerzési eljárást a járművekre visszavonták, és nagyon furcsa híreket hallunk a választások óta eltelt időben. Először a BFK-t átnevezték, utána, ha jól halljuk, akkor a metróprojekten dolgozó kollégák egy jelentős részét mintha áthelyezték volna onnan. Még olyan híreket is hallottam, hogy az engedélyezési eljárások egy bizonyos körét felfüggesztették.

Ez azért életbevágó kérdés Csepel és Soroksár életében, tehát a választókerületem életében, mert még itt a Covid utáni időszakban is, amikor nem rendeződött teljesen vissza a tömegközlekedés, még mindig napi 60 ezer ember utazik a két HÉV-vonalon, nagyjából most öt évtizedes szerelvényeken, és olyan pályán, ami többé-kevésbé azért már felújításra érett. Tehát nagyon kellene, hogy legyenek új szerelvények, felújított pálya, és ez legyen meghosszabbítva. Most már teljesen egyetértünk a kormánnyal, meg mindenki ebben az országban a szakmával együtt, hogy a Kálvin térig meg kell hosszabbítani, és 5-ös metrót kell építeni.

Ha most azonnal elindítanánk ezt a projektet, mondjuk, a járművek beszerzésére a közbeszerzési eljárást újra kiírnánk, akkor körülbelül három év, mire az első szerelvény megjelenhetne. Nagyjából hasonló ez, mint annak idején a tramtrain volt, bőven van tapasztalata miniszter úrnak, hogy ez bonyolult. Ez is sok szempontból egy egyedi jármű, amit ide tervezni kéne.

Ha most azonnal elindítanánk az összes engedélyezési eljárást a meglévő pályák felújítására és meghosszabbítására, mondom, egészen a Kálvin térig, hát, nagyon optimista becslés a 2030. Tehát minden egyes nap csúszás csak azt eredményezi, hogy még rosszabb, még régebbi infrastruktúrát használva utazunk, és akkor nem öt, hanem majd hat évtizedes szerelvényeken kell utaznunk. Ezért kérdezem, és kérdezik a csepeli és soroksári választók tőlem állandóan  és ezért akkor miniszter úrtól is kérdezem , hogy hogy áll konkrétan ez a projekt, és a megszorítások milyen csúszást eredményeznek majd ebben a projektben. Várhatóe ilyen csúszás? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Lázár János miniszter úrnak.

LÁZÁR JÁNOS építési és beruházási miniszter: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársam! Először is szeretném megköszönni a lehetőséget, amelyben alkalmat biztosít arra, hogy a kormány képviseletében megnyugtassam minden budapesti választópolgártársamat, hogy a rosszindulatú hírekkel ellentétben Budapest és a budapesti fejlesztések, a nemzet fővárosának fejlesztése a kormány számára továbbra is prioritást élvez, és a főváros alatt mindig értem az agglomerációban lakó sok-sok százezer vagy milliónyi embert is.

Ahogy az előbb hallható volt miniszterelnök úr beszédének utolsó része, egy olyan politikai közösség vagyunk mi, fideszesek, amelyik a nehézségek ellenére sem adja fel soha a stratégiai célkitűzéseket, amelynek sorában a miniszterelnök első pontban az ország közlekedési infrastruktúrájának a javítását jelezte, nem véletlenül.

A további években, akár tízesztendős távlatban is számos közlekedéspolitikai célkitűzésünk van, nemcsak a magyar állami kezelésben maradó 31 ezer kilométernyi közúttal, hanem a kötöttpálya fejlesztésével kapcsolatban is. Ez a munka több minisztérium és több országgyűlési képviselő közös gondolkodását igényli, hiszen most fog eldőlni a következő fél évben az, hogy a kötöttpályás fejlesztések, vasúti típusú fejlesztések közül mi az, amit az Európai Bizottság támogatni fog, és mi az, amit nem. Mint ön is tudja, ezek a legdrágább beruházások közé tartoznak, drágább, mint a közút, azonban a társadalmi hasznosságában közöttünk teljes egyetértés van.

Azt tudom önnek mondani, hogy a kormány egyrészről a választók felé tett ígéretét betartva, részben országgyűlési képviselőtársaink közbenjárására 2019-ben elrendelte ezeknek a HÉV-vonalaknak a felújítási terveit. 2022 júniusára az engedélyezési tervek elkészültek. Itt három HÉV-ről beszélünk, hiszen beszélünk a szentendrei HÉV-ről is, amiben Vitályos Eszter országgyűlési képviselőtársam is érintett mint a térség országgyűlési képviselője. Ezeknek az engedélyes terveknek az elkészülte után a kormány döntött arról is, hogy a hatósági hozzájárulások megszerzését is elindítja. Magyarul, azt garantálni tudom a kormány képviseletében, hogy a három HÉV-vonal teljes felújítását, kibővítését és meghosszabbítását megtervezzük, kiviteli tervig és hatósági engedélyezésig elvisszük.

Innen azonban kinyílik két vita. Az egyik, hogy vagyunke olyan anyagi állapotban, a háborúra való tekintettel szükséges tartalékképzés okán is, illetve az Európai Unióval folytatott beszélgetések és megállapodás-előkészítés okán, hogy a finanszírozási oldal meglegyen  ez az egyik kérdés. Jelen pillanatban  szeretnék egyértelműen válaszolni önnek  ennek a programnak, ennek a nagyívű kötöttpályás HÉV-es programnak a finanszírozási oldala nem áll rendelkezésre. Tehát nincs annyi pénz az ország költségvetésében, és nincs olyan megállapodás egyelőre még az Európai Bizottsággal, amely biztosítaná ezt a forrást.

Abban az esetben, ha a kötöttpálya fejlesztéséről megállapodunk az Európai Bizottsággal, akkor kinyílik egy intellektuális vita arról, hogy Magyarországon csak a központi régióban fejlesztünk kötöttpályát, vagy pedig vidéken is vannak olyan projektek  ön is említett egy szeged-hódmezővásárhelyi kiváló projektet, és mondhatnék még tucatszám más megyei jogú városok és azok agglomerációjára vonatkozó elővárosi vonalakat , amelyek érdemesek lehetnek az Európai Unió finanszírozására.

Azzal kell számolnia az Országgyűlésnek, hogy körülbelül 1300-1400 milliárd forint áll a közlekedésfejlesztési programban kötöttpályára rendelkezésre. Ha ezt a három HÉV-vonalat komolyan vesszük és a következő 8-10 évben megcsináljuk, ez a keret nagy részét kimeríti, más budapesti kapcsolódó közlekedési beruházásokkal együtt.

Ez nem ellentétes a kormány elképzeléseivel, de tisztáznunk kell azt, hogy ha a fejlesztési források egy jelentős részét Budapestre koncentráljuk, akkor mi marad a vidéki fejlesztésekre, illetve milyen forrásból tudjuk a vidéken élő választópolgártársaink közúti közlekedésének vagy vasúti közlekedésének a feltételeit biztosítani.

Tehát a válaszom az, hogy elvisszük a tervezés végéig, lesznek engedélyek és tervek, és meg fogjuk beszélni az Országgyűlésben is és a szakmai fórumokon is, hogy melyik megoldást válasszuk, a fővárosi agglomeráció vagy a vidék fejlesztése legyen prioritás. Ebben még nincs döntés. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Lázár miniszter úr. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a miniszteri választ.

SZABÓ SZABOLCS (Momentum): Köszönöm szépen a szót. Köszönöm a választ, ami világos volt és egyértelmű, ezt miniszter úrban mindig is tiszteltem.

Először annyit tennék hozzá, hogy amennyiben a brüsszeli tárgyalásokhoz kell háttérsegítség lobbizásban, bármiben, mi szívesen segítünk, vannak momentumos európai parlamenti képviselők, akik talán ebben tudnak segíteni. Bízom abban, hogy egyébként tényleg a kötöttpályás közlekedésre minél több forrás jut. Miniszter urat meg a kormányt pedig csak biztatni tudom, hogy a budapesti fejlesztésekre is megfelelő forrás majd álljon rendelkezésre a jövőben. Tényleg, egyszerűen le fognak állni ezek a szerelvények, ha a hat évtizedet elérik.

Értelemszerűen a csepeli és soroksári választók képviseletében ilyenkor kénytelen vagyok egy ilyen válasz után azt mondani, hogy ezt most nem tudom elfogadni, hiszen mi szeretnénk, hogy ez most megvalósuljon, mert tervet már nagyon sokat láttunk, de mondom, az együttműködési készség részünkről megvan ebben az ügyben. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tehát együttműködik, de a választ nem fogadja el. (Szabó Szabolcs nemet int.) Most elfogadja a választ?

SZABÓ SZABOLCS (Momentum): Szó szerint azt mondtam, elnök úr, hogy a választ nem fogadom el. Hogy előmozduljon a projekt a későbbiekben, szívesen együttműködünk. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   86-91   92-99   100-105      Ülésnap adatai