Készült: 2024.05.11.11:47:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  130-139. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:59


Felszólalások:   122-129   130-139   140      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen a miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Lesze abból haszna a magyar embereknek is, hogy a Fidesz-kormány ennyi akkumulátorgyárat és vendégmunkást hozat Magyarországra?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Tisztelt Miniszter Úr! Olyan emberként állok most itt ön előtt és teszem fel a kérdést, aki a saját bőrén tapasztalta meg azt, hogy milyen sokat túlórázni; a saját bőrén tapasztalta meg azt, hogy milyen az, amikor egy cég nem tartja be a környezetvédelmi és a munkavédelmi előírásokat; és olyan emberként állok itt, aki a saját bőrén tapasztalta meg, hogy milyen távol lenni a családtól, milyen az, amikor egy olyan jövő vár az emberre dolgozóként, hogy ötvenévesen halálra túlórázza magát, feldobja a bakancsot, otthagyja a családot egy csomó adóssággal, és lehet, hogy még eltemetni is majd hitelből fogják. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy önök milyen gazdaságpolitikát választanak. Rendkívül fontos, hogy milyen munkahelyeket teremtenek.

Azt látom, hogy önök elkötelezték magukat az autógyárak mellett. Azt is látom, hogy elkötelezték magukat az akkumulátorgyárak mellett. Azt is látom, hogy teljesen mindegy, úgy látszik, hogy kik mennyit és hogyan tiltakoznak, ezeket a terveket önök meg fogják valósítani. De azért én mégiscsak megkérdezném, hogy milyen konkrét haszna van abból a magyar embernek, a magyar dolgozóknak, hogy önök tömegével telepítenek be akkumulátorgyárakat az országba és vendégmunkásokat.

Azért kérdezem ezt, mert azt látom, hogy milyen haszna van belőle önöknek, azoknak a munkaerő-kölcsönző cégeknek, amelyek ezeket az embereket behozzák.

(17.00)

Látom azt, hogy milyen haszna van azoknak a NER-közeli vállalkozóknak, akik a munkásszállókat és a munkáshoteleket üzemeltetik. Csak azt nem látom, hogy az a rengeteg befektetés, az a közel 8000 milliárd forint, amit önök erre szánnak, mikor fog a magyar emberek hasznára válni.

Említették ma itt többször felszólalásaikban, hogy nagyobb biztonságot akarnak a magyar embereknek. Ha nagyobb biztonságot akarnak a magyar embereknek, magyar dolgozóknak, akkor fogadják el egy igazi baloldali, igazi szociáldemokrata párt, az MSZP javaslatait (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy harmadik országból érkező munkavállaló ne jöhessen Magyarországra úgy, hogy nincs kollektív szerződés hatálya alatt dolgoztatva. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdésre Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úr válaszol. Öné a szó, miniszter úr.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az utolsó mondatával elbizonytalanított, képviselő úr, mert én az MSZP-t eddig abba a szövetségbe soroltam, aminek a vezetője Gyurcsány Ferenc, és ami annak idején a kerítés megépítését mindvégig ellenezte, és le is akarta azt bontani. Ha a kerítés nem lenne, akkor nem egyébként szabályozott eljárásban ideérkező vendégmunkásokról beszélgetnénk, hanem migránsok százezreiről és millióiról. De én mindenféleképpen azt üdvözlöm, hogy most, hogy az ellenzék, úgy tűnik, lesz olyan választás, ahol külön indul, a Magyar Szocialista Párt immáron elhatárolja magát saját korábbi szövetségeseinek a véleményétől.

Ami a munkaerőpiaci helyzetet illeti: azzal a gonddal néz szembe Magyarország, hogy nem a munkanélküliség 10 százalék fölötti aránya az, amivel szembesülünk, mint egyébként a Szocialista Párt kormányzásának az időszakában, hanem azzal, hogy sok helyen a szakképzett munkaerő megtalálása egy-egy beruházásnál komoly nehézséget okoz. Ezért a kormány egy világos elvet rögzített, ez a világos elv pedig úgy hangzik, hogy amíg van magyar munkaerő, addig külföldi állást nem foglalhat el. Ha már nincs magyar munkaerő, akkor van lehetőség szabályozott eljárásban vendégmunkásoknak a munkavállalásra. Ráadásul, tegyük hozzá, az eddigi törvényt is szigorítani fogjuk, az Országgyűlés lényegesen szigorúbb szabályokkal kell hogy találkozzon majd a következő hónapokban, mint amilyenek eddig hatályban voltak Magyarországon.

Ami pedig az autóipart illeti: 170 ezer embernek ad az autóipar ma munkát. Ez az elsődleges szám, ha azt nézzük, hogy alvállalkozóknál az autóiparnak, a beszállítóknál mennyien dolgoznak, akkor ez a szám ennek a háromszorosa is lehet, ez több mint félmillió ember. Ön éppen a munka becsületéről és a munkások megbecsüléséről beszélt, úgy gondolom, hogy a kormány az ő munkahelyüket meg akarja védeni, akkor az mindenféleképpen önök által is támogatandó cél kell hogy legyen, különösen, hogy az Európai Unió szabályozása alapján 2035-től belső égésű motorok nem működhetnek majd Európában. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót. Parancsoljon, képviselő úr!

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Rendkívül fontos, hogy megvédjük a magyar munkavállalókat, de még egyszer szeretném hangsúlyozni: akkor kezdjék azzal, hogy partnerként tekintenek a szakszervezetekre, valódi érdekegyeztetést folytatnak, meghallgatják a javaslataikat. Az MSZP is ezeket a javaslatokat hozza rendre ide. Nem a kisujjunkból szívjuk ezeket a javaslatokat, hanem ezeket a való életből hozzuk; nem csupán szakértők papírjaiból olvassuk, hanem azoktól a munkásoktól halljuk, akikkel nap mint nap találkozunk a gyárakban, gyárkapukban.

Minőségi munkahelyekre van szükség, nem olyanokra, ahol a magyar dolgozó ott fogja hagyni az egészséges máját és tüdejét. És most ez zajlik, ez folyik. Hiába mondják önök azt, hogy betartják a környezetvédelmi előírást, és meg fogják büntetni azokat, akik nem tartják be a munkavédelmi előírásokat, nem ez történik. Jelen pillanatban is mérgezik a magyar dolgozókat.

És egyébként mint szociáldemokrata, én nem tehetek különbséget vendégmunkás és magyar dolgozó között a tekintetben, hogy munkás. (Rétvári Bence: Mi viszont teszünk különbséget.  Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Meg kell védeni mindenkit. (Az elnök ismét csenget.) És az az uszítás, amit önök véghez vittek…

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): …a migránsozással, annak a levét fogják most meginni. De nem lehet, hogy összecsapás legyen a magyar dolgozók és a vendégmunkások között emiatt. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm, lejárt rég az idő. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszter urat. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a sz

ót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Attól tartok, hogy képviselő úr a nyugati médiában vagy legalábbis a nyugati városokban látott képeket téveszti össze a magyar helyzettel, ott vannak összecsapások migránsok és a helyi lakosság között. Magyarországon ilyen probléma nincsen, Magyarországon a közbiztonság Európában a legjobbak közé tartozik.

Ami pedig a magyar munkásemberek érdekvédelmét illeti: természetesen a hatóságok a munkavédelmi előírások betartásáért és betartatásáért felelnek. Ha önnek bárhol tudomása van bármely munkavállaló egészségének a veszélyeztetéséről, akkor tegyen bejelentést (Komjáthi Imre: Úgy lesz!), megígérem, hogy a hatóságok a lehető leggyorsabban és legszigorúbban ezt ki fogják vizsgálni.

De abban, ami a szakszervezetek szerepét illeti, valószínűleg mi nem értünk egyet, és az egyetértés köztünk már nem is fog létrejönni. A legjobb a munkavállalóknak is az, ha jól képzett munkaerőre van szükség, ha van elég munkahely, és éppen ezért a munkáltatók pedig versenyeznek azért, hogy minél magasabb bérekkel tudják alkalmazni a munkavállalókat. Magyarországon ez a helyzet. Ma az átlagbér lassan a háromszorosa lesz annak, mint a Gyurcsány-kormány utolsó évében volt. Ha az inflációt figyelembe veszem, akkor is közelítünk értékben a kétszereséhez. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   122-129   130-139   140      Ülésnap adatai