Készült: 2024.05.12.00:17:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:31


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gurmai Zita képviselő asszony, MSZP-képviselőcsoport: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem a tisztelt kormánypárti képviselőket, hogy gondoljanak bele a következő helyzetbe: valamelyik hozzátartozójuknak orvosi segítségre lenne szüksége, de hiába várják, nem jön. Képzeljék el, hogy az önök édesanyja, édesapja, házastársa vagy gyermeke a szemük láttára szenved, és nincs senki, aki megmenthetné! Félreértés ne essék, senkinek nem kívánom ezt. De ha egyetértenek velem ebben, azt kérdezem: amit nem kívánnak maguknak, miért teszik azt meg az országgal?

A Fidesz-kormány által bevezetett új ügyeleti rendszer ugyanis pontosan ilyen helyzetet okoz, és ezt nem én találom ki. A valóság szállítja a drámai tapasztalatokat. Tahitótfaluban egy nő a lábsérülése miatt próbálta hívni az ügyeletet, de fél órán keresztül senki sem vette fel a telefont. Vácott az ügyeleten nem tudtak belépni az informatikai rendszerbe, ezért nem tudtak ellátni egy fuldokló gyermeket. Mivel itt önöket akkor is hallani, amikor nincs bekapcsolva a mikrofonjuk, jól tudom, hogy az ilyen esetek hallatán a kedves képviselők inkább nem is figyelnek. De az ég szerelmére, ezek a tragikus helyzetek odakint nap mint nap megtörténnek, és önök miatt történnek meg. Akkor is ilyen süketek és vakok lennének, ha most az ellátatlan betegek hozzátartozói állnának itt önök előtt?

A Magyar Orvosi Kamara az elmúlt időszakban számos alkalommal jelezte, hogy az ország új ügyeleti rendszere szinte működésképtelen. Nap mint nap jönnek az újabb, egyre kétségbeejtőbb hírek. Egy szentendrei nő például édesapja halálakor hívta a 1830-as orvosi ügyeleti számot, senki sem vette fel a telefont. Végül apja gondosórájával sikerült mentőt hívnia, de még öt és fél órát így is várnia kellett.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez borzalmas! Tettethetik most magukat vagy süketnek, vagy vaknak, de mi van, ha egyszer az önök gyermeke kerül bajba, mert a helyzet az, hogy az új ügyeleti rendszerben alig maradt gyermekegészségügyi ellátás.

Mi lesz, ha az önök családjában történik a baj? Elkezdenek telefonálni, hogy jöjjön ki az orvos soron kívül, mert önök országgyűlési képviselők? Vagy magánorvost hívnak az éjszaka közepén? Ne gondolják, hogy az, amiről beszélek, önöket nem érintheti! Csak Pest vármegyében az addigi 52 ellátóhelyből mindössze 18 maradt 1,3 millió lakosra. Az egyetlen szentendrei ügyeletre például százezer beteg jut, és eközben a Fidesz-kormány még azt is elutasította, hogy az önkormányzatok segíthessenek ügyeletet biztosítani. Az önök kormánya ezt megtiltotta. Ez nem ügyeleti reform, hanem egy kegyetlen és cinikus emberkísérlet. Mielőtt kiforgatnák a szavaimat, határozottan kimondom, hogy ezért a helyzetért nem az egészségügyben dolgozók a felelősek.

A lelkiismeretesen dolgozó kizsigerelt orvosok, egészségügyi szakdolgozók is kiszolgáltatott helyzetben vannak, mert hiába az elhivatottság, az informatikai eszközök és a szoftverek hiánya vagy éppen működési zavarai, a betegadatokhoz való nehezített hozzáférés, a szűkös és méltatlan munkakörülmények szinte lehetetlenné teszik a minőségi és hatékony gyógyítást, és ezekért a körülményekért bizony a Fidesz-kormány a felelős. Az önök kormánya akadályozza meg, hogy a remek magyar orvosok a tudásuk legjavát adhassák. Ezt okozta a Fidesz-kormány új ügyeleti rendszere.

És még valami: amiről beszélek, az most van, most, 2024-ben. Erre nem válasz semmiféle visszamutogatás. Önök már 14 éve kétharmaddal kormányoznak. Szóval, ne csináljanak bohócot magukból, hogy még mindig a múltra hivatkoznak!

És végezetül: Konfucius mondta: „Soha ne tedd azt másoknak, amit magadnak sem kívánsz!” Ezért javaslom, hogy képzeljék maguk elé saját családtagjukat, akihez hiába várják az orvosi segítséget. Gondolják át, mit éreznének, és csak ezután válaszoljanak! Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr, miniszterhelyettes kíván válaszolni. Öné a szó, miniszterhelyettes úr.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Nem új dolog a baloldal részéről, hogy szerintük a magánkézben lévő egészségügyi ellátás a jó ellátás, és az állam által szervezett egészségügyi ellátás a rossz ellátás. (Dr. Gurmai Zita: Nem ezt mondtam!) Itt is arról van szó, hogy az elmúlt években magánszolgáltatókat bíztak meg sokszor az önkormányzatok az ügyeleti ellátás biztosításával. Ez önök szerint a jó rendszer.

(11.50)

És most, amikor az Országos Mentőszolgálat egy egységes, országos, több mint háromszáz helyszínen helyi segítséget is nyújtó rendszert hoz létre, akkor önök ezt támadják. Nyilván azért támadják, mert az a forrás, amely az ügyeleti ellátásra megy, az most a mentőszolgálaton keresztül hasznosul, a korábbi években pedig (Arató Gergely: Azért, mert nincs ügyeleti ellátás, azért támadjuk!) különböző kft.-ken és zrt.-ken keresztül hasznosultak ezek a források, rosszabb minőségű volt, és privatizált volt, ezért önök ezt mindig preferálják, most pedig jobb minőségű és állam által nyújtott, ez ellen vannak.

Emlékezhetünk arra, amikor a HospInvestnek kórházakat, rendelőket privatizált a baloldal, és itt győzködték a parlamentben a képviselőket, hogy a magánellátás a jó ellátás, sőt, a saját miniszterelnök-jelöltjük is, egyrészről Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnökük itt a parlamentben mondta a választás előtt pár hónappal, hogy valóságos, progresszív stratégiai reform volt a vizitdíj bevezetése és a privatizáció (Arató Gergely: Az ügyeleti rendszerről beszélj!), és a saját miniszterelnök-jelöltjük, Márki-Zay Péter is azt mondta, hogy ő akkor nyugodt, ha az egészségügy üzlet. Ennyit tehát az önök általános hozzáállásáról mindenben az egészségügyben: az a jó, ami privatizált, az a jó, ami valakinek profitot jelent.

Mi azt mondjuk, hogy az egészségügyi források ne magáncégeknek jelentsenek profitot, hanem a profit is menjen a minél magasabb szintű ellátásra az állami szférán belül. Ez a különbség kettőnk között. Önök magánosítanák a profitot, mi pedig a profit értékét is a betegek gyógyítására fordítanánk (Arató Gergely nevet.), mert így több jut gyógyításra. Ön azt mondta, hogy több forrásra van szükség mindig a gyógyításra, és önmaga ellen beszélt, hiszen a profitot is ki kell termelni meg a gyógyítás költségeit is, és nyilván egy magánvállalkozásnál mindig a profit az elsődleges (Arató Gergely: Az ügyeleti rendszerrel mi újság? Arról beszélj!  Az elnök csenget.), akkor ott jobb ellátásra nem számíthatnak a betegek. (Hegedüs Andrea: Várólisták!  Dr. Gurmai Zita: Ügyeleti rendszer!)

Ami konkrétan például a mentőszolgálat költségvetését illeti, ez 27 milliárd forintról 86 milliárd forintra emelkedett, tisztelt képviselő asszony.

Fontos az ügyelet kapcsán megjegyezni, hogy ha sürgős helyzet van, tehát folyamatos és gyors az állapotromlása a betegnek, akkor továbbra is a 112-t, vagyis a mentőszolgálatot kell hívni, és akkor a mentők kijönnek, és a gyors, hirtelen állapotromlás esetén ellátják a beteget, amit kell, már telefonon is segítenek, utána kiérkeznek, és ha kell, akkor beszállítják a beteget a kórházba. Az ügyelet nem a hirtelen, gyors állapotromlásnak, hanem valamilyen betegségnek, amit a család nem tud kezelni, és valami orvosi segítségre van szükség, ennek a hívószáma a 1830. Ez tehát nem a nagyon gyors, nagyon hirtelen állapotromlásé, amihez a mentő kell, hanem az olyan betegségé, amihez orvosi segítségre van szükség.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ha ön is megnézi, hogy országszerte mekkora a leterheltsége az ügyeleteknek, akkor azt látja, hogy országosan, átlagban, óránként egy beteget kell ellátni. Pest megyében is azt láthatta a bevezetési időszakban, hogy volt egy emelkedés, amikor mondjuk, egy hétvége alatt volt nyolcszáz olyan kihívás, ami mögött nem volt beteg, csak betelefonáltak direkt (Arató Gergely: Persze, sportból, hát hogyne!), és beteg nélkül nyolcszázan  nyolcszázan , és miután ez a hullám lecsengett (Arató Gergely: Szégyelld magad! Pest megyei képviselőként a választóid mit szólnak hozzá? -Az elnök csenget.), utána körülbelül kettő beteg jutott ebben az időszakban is egy-egy orvosra óránként.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ha megnézzük azt, hogy egy orvosra óránként egy beteg jut, azt hiszem, az egy olyan arány, amely teljesen ellentétes azzal, amit ön mond, hogy tumultus van, várakozni kell, nincs elég idő.

Arra törekedtünk, hogy a lehető legnagyobb biztonság legyen. Tudja, korábban úgy működött a rendszer, hogy az embernek először, ha látta, hogy ott van a hozzátartozója, vagy önmaga esetében akarta kihívni az ügyeletet, akkor kellett keresgélni, hogy egyáltalán ki az ügyeleti ellátó az ő utcájában, mert lehet, hogy az egyik utcában ez volt, a másik utcában az volt, településenként más, lehet, hogy az egyik kerületben ez, a másik kerületben az, az egyik városban ez, a másik városban az. Ez volt az első. Aztán fölveszike a telefont? Egyáltalán üle ott valaki, aki ott ül, az egészségügyi dolgozó-e? Ezt mind nem volt biztosított. Most biztosított.

Minden telefonhívás rögzített. Minden statisztika kimutatja, hogy melyik hívás az, amit nem vesznek föl, és utána azt a számot valahogy utol kell érni, azt az embert utol kell érni, aki azon a számon telefonált. Utána minden hívás rögzítésre kerül. A privatizált rendszerben nem volt ilyen, ön nem kereshette vissza, hogy mit mondott a beteg, ön nem kereshette vissza, hogy hány elmulasztott hívás volt. Most mindegyiket visszakeresheti.

Most egészségügyi dolgozó ül a telefon túlvégén  akkor nem volt biztosított. Volt, ahol egészségügyi dolgozó volt, volt, ahol nem, volt, ahol orvos volt, volt, ahol nem. Volt, ahol valaki fölhívott egy orvost, aki igazából nagyon távol volt, és nem tudjuk, hogy ki tudotte menni vagy sem. Most minden járásban új autókat vettünk, hogy kivigyék az orvosokat. Van egy sofőr (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) minden esetben, minden autóban, így az orvosnak csak be kell ülni a sofőr mellé, és így viszi ki. Önök ezt a rendszert támadják, és azért támadják, mert egyrészről kormányellenesek, másrészről jobban szeretik, amikor privatizált az egészségügy és magánkézben van. Köszönöm szépen. (Közbeszólás a DK soraiból: Waberer’s!  Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai