Készült: 2024.06.03.17:16:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap, 202. felszólalás
Felszólaló Jámbor András Imre (Párbeszéd)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:19

Felszólalások:  <<  202  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Kicsit sajnálom, hogy a miniszterelnök úr és a kormánypárti képviselők 70 százaléka elment a felszólalás előtt.

Sokat beszéltünk ma a gazdasági válságról és az energiaválságról, de keveset beszéltünk arról a szociális válságról, ami Magyarországon jelenleg van. Az elmúlt héten én két olyan történettel is találkoztam, ami kilakoltatásokkal kapcsolatos. Múlt héten egy törvénytelen kilakoltatást kellett megakadályoznunk „A város mindenkié” csoport és az Utcajogász segítségével, és ma reggel pedig önök leszavazták az Igazságügyi Bizottságban, hogy a Végrehajtói Kar tevékenységét átnézzük, pedig erre bőven szükség lenne. Az elmúlt hetekben bőven tapasztaltunk olyan ügyeket, amelyeknél felmerül annak a lehetősége, hogy a Végrehajtói Kar nem jól járt el, és törvénymódosításokat kellene eszközölni.

Ez a szociális válság iszonyatosan nagy terhet fog róni az intézményrendszerre, és az a helyzet, hogy én már két írásbeli kérdést feltettem miniszter úrnak a szociális intézmények rezsije kapcsán, amikre Rétvári Bence válaszolt, hiszen az a teher, amit rárónak a szociális intézményekre, ennek a szociális válságnak a következménye, és ez nagyon durván fog jelentkezni. És ehhez kapcsolódik az az energiaválság, amelyben ezek az intézmények egyre nehezebben fogják tudni kifizetni a rezsit.

A miskolci Szimbiózis Alapítvány, amelyik autista gyerekekkel foglalkozik, a Facebookon írta ki, hogy 75 millió forinttal fog növekedni az éves költségvetésük. Erre nem válaszolt Rétvári úr, hogy az egész szociális ellátórendszerben milyen támogatást fognak tudni adni.

A Szociális Munkások Egyesülete egy kutatást végzett, 64 intézmény válaszolt nekik. Ebből az derült ki, hogy a válaszadók közel fele az áram árában 26-75 százalék közötti költségemelkedéssel számol, 28 százalékuk pedig 1,5-2-szeres energiaköltség-növekedéssel számol. A gázrészben még durvább a helyzet.

A kérdésem az lenne, hogy egy olyan helyzetben, amikor egyre többen kerülnek nehéz helyzetbe a világgazdasági válság kapcsán, mit fog tenni a kormány annak érdekében, hogy ezek a szociális intézmények ne menjenek csődbe, és hogy a fogyatékos embereket, a hajléktalan embereket és az idősgondozásban lévő intézményeket megsegítse a válságban. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd és az MSZP padsoraiból.)

Felszólalások:  <<  202  >>    Ülésnap adatai