Készült: 2024.05.10.11:14:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:29


Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Varju László következik.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! A kormány válaszai közül Tállai úrnak szeretném megvilágítani az inflációra vonatkozó következtetéseinek a helytelenségét, és segíteni abban, hogy jobban érezze át azt a helyzetet, amibe az emberek kerültek a megélhetési válságban. Felsorolni is nehéz, hogy hány különböző, egzotikus elnevezésű akciótervvel próbálta már az Orbán-kormány megmenteni a saját kezével tönkretett magyar gazdaságot, pedig mindössze két-két adat szembeállításával ezt könnyen elvégezhetjük, és nyugodtan bemutathatjuk, hogy mikor buktak meg újra. Íme, az első két adat: a 24,5 százalékos orbáni infláció szemben a 15 százalékos nyugdíjemeléssel. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint is 24,5 százalékos orbáni infláció van Magyarországon, ami abszolút negatív rekord az Európai Unióban, egyetlen ország sem közelíti meg, a román infláció is alig 10 százalék.

(14.10)

Eközben Orbán Viktor javaslatára egy mindössze 15 százalékos emeléssel képes volt kiállni a nyugdíjasok elé az idei évben. Ezerforintos tejfölök, ezerforintos kenyerek sorjáznak a boltok polcain, Orbán Viktor pedig azt mondja az időseknek: egy élet munkája után csukjátok be a szemeteket, felejtsétek el az orbáni inflációt. Felejtsétek el a legnagyobb élelmiszerár-drágulást Európában! Felejtsétek el, a világ legmagasabb áfáját fizetitek a pénztáraknál számos alapélelmiszerért, például a zöldségekért; felejtsétek el, hogy a nyugdíjatokat szép lassan felfalja az orbáni infláció!

De higgyék el, a magyarok ezt nem fogják elfelejteni! És íme, az újabb két adat: a KSH szerint átlagosan 64 ezer forinttal nőttek a havi megélhetési költségek a magyarok számára, miközben 154 280 forint a jelenlegi havi nettó minimálbér. Hallják ezt a két számot, képviselőtársaim? Sejtik egyáltalán, hogy milyen érzés lehet úgy dolgozni napi 8-12 órában, hogy a hó végén a fizetésük már kevesebbet ér, mint amire egyébként szükségük volna?

Belegondoltak abba, hogy dolgozó emberek milliói, fiatal pályakezdőktől kezdve középkorú családos emberekig élik meg azt, hogy a bérük a megélhetésre nem elég? Ráadásul az orbáni infláció miatt elszálltak az albérleti árak, a rezsi a hétszeresére nőtt, a lakáshitelkamatok megfizethetetlenek. A magas benzinárak miatt pedig lassan luxussá válik autóval menni munkába, iskolába vinni a gyereket, az óvodába eljutni vagy éppen orvoshoz menni, ne adj’ isten, ha kórháza kell menni valamiért, mert nem jön a mentő.

Orbán Viktor tehát nyilvánosan elbukott. Akciótervet hazudott, de csak árakat emelt. Az orbáni infláció felfalta a fizetéseket és a nyugdíjat. Eközben az Orbán-kormány bezsebelte a növekvő áfabevételeket a növekő árak után. Bebizonyosodott, hogy Orbán Viktor és kormánya nem ért a kormányzáshoz, csak a padlássöpréshez.

Azonban van már megoldás az orbáni infláció legyőzésére: Dobrev Klára árnyékkormánya kidolgozta azt a 13 pontos antiinflációs programot, amely bizonyítja, hogy készen áll a magyar gazdaság rendbetételére; készen áll az árak és a rezsi csökkentésére; készen áll a fizetések és a nyugdíjak emelésére. Az orbáni infláció megtörését az alapélelmiszerek áfájának nulla százalékra csökkentésével kezdenénk az év végéig, hogy véget vessünk a történelmi mértékű élelmiszer-drágulásnak.

Dobrev Klára árnyékkormánya ezután eltörölné a hétszeres rezsiemelést és a rendszerhasználatidíj-emelést, továbbá literenként 500 forint alá vinné le a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag adóinak csökkentésével. De nem állnánk meg itt: Dobrev Klára árnyékkormánya bevezetné Magyarországon az Európai Unióban már jóváhagyott európai minimálbért.

A felsorolt intézkedések pénzügyi alapja ott van a költségvetésben a bevételi sorokban, de az árnyékkormány nem hagyná ott egyébként a fideszes milliárdosok érdekeltségeinek, köztük a kaszinók megadóztatásával kell ezt kiegészíteni. Mindezek az intézkedések csak Orbán Viktornak és a fideszeseknek fájnak, de magyarok milliói számára ez reményt jelent az európai jólétre.

A Dobrev Klára vezette árnyékkormány ugyanis azért dolgozik, hogy letörjük az orbáni inflációt és (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) ne az árak, hanem a bérek és a nyugdíjak emelkedjenek. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a DK padsoraiból.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretnék röviden szólni a magyar gazdaság helyzetéről. Azt talán ön sem tagadja, hogy az egész európai gazdaság nagy nehézségekkel néz szembe.

Hogyha megnézi ön a nagy nemzetközi szervezetek előrejelzéseit, a Világbankét, a Valutaalapét vagy mondjuk, az OECD-ét, akkor azt fogja látni, hogy Európának jósolják a legnagyobb gazdasági visszaesést a meghatározó gazdasági térségek közül. Olyannyira, hogy van olyan nagy, meghatározó gazdasági szervezet, amelyik azt mondja, hogy Európában nem is lesz gazdasági növekedés, miközben az Egyesült Államokban olyan 1,5 százalékos, Kínában pedig 5 százalék körüli, ebben is egyetértés mutatkozik. (Varju László: Magyarországon lesz, biztos!) És mivel a magyar egy exportorientált, nyitott gazdaság, ezért ennek hatásai alól, tehát a rossz brüsszeli döntések hatásai alól mi sem tudjuk kivonni magunkat.

Ezért is nagy szó, hogy a magyar gazdaság ennek ellenére is növekedési pályán maradt, 2021-ben 7, tavaly 4,6 százalékos volt a gazdasági növekedés. Ezzel együtt az is látható, hogy a gazdasági szankciók káros hatása ebben a negyedévben csúcsosodik ki igazán, ez már látszik a számokban. Mindezek ellenére a második negyedévben már javuló számokra számítunk, az egész évben az év egészére vonatkozóan pedig mégiscsak növekedésre.

Nem mellékes körülmény  én tudom, hogy ezt megpróbálják letagadni, de nem mellékes körülmény , hogy az energiaárak emelkedése, ami a szankciók következménye, 4000 milliárd forinttal szűkíti a magyar gazdaság mozgásterét. (Gréczy Zsolt közbeszól.  Varju László: Milyen szankciók? Nem kellett volna ilyen szerződést kötni…) Ennyivel nőtt az áramszámlánk, ennyivel többet kell előteremteni a családoknak, a vállalkozásoknak és a magyar államnak. Ez nem kevés pénz, és sokkal jobb lenne másra költeni. Így néz ki a gazdasági helyzet.

Most ami az akcióterveket illeti: hát, önöknek nem nagyon volt akcióterve. (Varju László: Na, ne!) Nem nagyon volt akcióterve! Én nem nevezném akciótervnek azt, hogy több százezer magyar embernek elveszett a munkája, utcára tették őket, közalkalmazottakat, másokat is. Nem nevezném akciótervnek azt, hogy a maradék állami vagyont is eltékozolták volna. És nem nevezném akciótervnek azt, hogy érdemben nem volt nyugdíjemelés a baloldali gazdasági válság éveiben.

Na de mit tesz a kormány? Fenntartjuk az árstopokat. Önök hiába állították azt, hogy az egész egy ostobaság, mi fenntartjuk. Tudja, azokról az árstopokról van szó, amelyeket önök következetesen támadtak. Fenntartjuk az élelmiszerárstopot is, sőt folyamatos akciókra kötelezzük a nagyobb boltokat.

Ami a nyugdíjak kérdését illeti: azért azt talán ön sem próbálja meg letagadni, de azért ebben nem vagyok biztos, hogy idén is volt nyugdíjemelés, volt nyugdíjprémium, volt nyugdíj-kiegészítés, és ez volt az a kormány, amelyik visszaadta, tehát nem elvette, hanem visszaadta a 13. havi nyugdíjat, amelyet, még egyszer mondjuk el, önök vettek el tőlük. (Kálmán Olga: 13 év után…)

És hogy ne szálljanak el a törlesztők, fenntartjuk a kamatstopokat is, sőt a diákhitelekre is kiterjesztettük őket. Nem tudom nem felhozni, hogy mikor a devizahitelesek százezrei vergődtek adósságcsapdában az önök kormányzása alatt, akkor semmi-, de semmiféle segítséget nem kaptak; nem volt semmiféle akcióterv.

Aztán nézzük a minimálbért, ezt is említette ön: mennyivel emeltek önök nem kevés időnyi kormányzás alatt? Huszon-egynéhányezer forinttal. A mostani kormány mennyivel emelt? A háromszorosára emelte  ennyit arról, hogy melyik kormány képes valójában minimálbért emelni.

Fenntartjuk a rezsicsökkentést. Önöknek ez nemhogy nem jutott eszükbe, hanem erre is azt mondták, hogy ostobaság. A családok közel 70 százaléka változatlan árat fizet az áramért, közel 80 százalékuk pedig változatlan árért vásárolhatja a gázt. Hogyha nem lenne ez az intézkedés, akkor az átlagosan havi 181 ezer forintos pluszt jelentene minden családnak. Hiába hazudják önök azt, hogy hétszeresére nőtt az energia ára Magyarországon, ez egész egyszerűen nem igaz.

De szeretnénk, hogyha a közlekedéssel kapcsolatos terhek is csökkennének, ezért döntött a kormány a vármegyebérletről. Nem véletlen, hogy ezt már több százezren igénybe vették.

És hogy még egyet mondjak: a kisvállalkozásokról sem feledkezünk el, sokuknak csökkentettük az áramdíját; többen élhetnek a kamatstoppal, és megdupláztuk a munkába járás támogatását is. És a helyzet az, tisztelt képviselő úr, hiába tagadja le, ezt a sort még hosszasan folytathatnánk.

Nem várjuk el önöktől egyáltalán, hogy mindenben egyetértsünk, de azt joggal reméljük, hogy támogassák azokat a lépéseket, legalább azokat a lépéseket, amelyek több százezer vagy adott esetben több millió magyar embernek jelentenek mindennapi segítséget. De hogyha ezt nem érjük el, már azzal az eggyel is beérnénk, hogyha nem folytatnának kampányt azért, hogy Magyarország ne kapja meg a neki egyébként járó uniós forrásokat. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai