Készült: 2024.05.09.07:49:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  76-81. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:28


Felszólalások:   70-75   76-81   82-87      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő asszony a választ nem fogadta el. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a külgazdasági és külügyminiszter úrhoz: „Miért kizsákmányoló és elidegenítő munkahelyeket teremtenek Magyarországon, miközben a világon gyűrűző válság miatt enyhíteni kell az emberek kiszolgáltatottságát?” címmel. Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó.

(15.30)

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Van pár alapvetés, amit a kormány sem tagad el. Ilyen többek között az, hogy a kormány a multinacionális vállalatokat támogatja közpénzből, kifejezetten arra építi a gazdaságpolitikáját, hogy a nemzetközi tőkét hazánkba csábítsa. Teszi ezt több száz milliárdos állami támogatásokkal és adóparadicsomi környezet biztosításával. Pedig, ha valami egyértelművé vált az elmúlt három évben, az az, hogy a jelenlegi rendszer működésképtelen.

A járvány alatt megmutatkozott, hogy a hosszú ellátási láncok milyen problémákat okozhatnak, az ökológiai válság miatt egyre jobban fogynak az erőforrásaink, a gazdasági válság miatt egyre durvább az infláció. Ezek a problémák egy tőről fakadnak: a kizsákmányoló, profithalmozó, félperifériás, vadkapitalista rendszer hibáiból. A kormány azonban nem túlhaladni akarja ezt, hanem folytatni az elhibázott politikáját, ugyanis a külföldi tőke bevonzásával, a magyar munkavállalók és természeti erőforrások kiárusításával van elfoglalva.

A munkavállalók kizsákmányolása ott is megmutatkozik, hogy ezek a multinacionális vállalkozások elvileg jobb életszínvonalat ígérnek a dolgozóknak. Miközben nem is számottevő a különbség, az esetlegesen megszerezhető, kicsivel jobb fizetéseket túlórával, többműszakos előírásokkal, a munkavédelmi szabályok figyelmen kívül hagyásával biztosítják. Ezek a munkavédelmi előírások különösen fontosak az akkumulátorgyárak esetében. Az elmúlt években több akkumulátorgyár is megsértette a rá vonatkozó szabályokat, a kormány mégis alig büntette őket. Közben annyira leépítették a munkavállalói jogokat, hogy sztrájklehetőség gyakorlatilag nincsen. A munkavállalók jogainak figyelmen kívül hagyása, a kölcsönzött munkaerő terjedése még kiszolgáltatottabbá teszi a dolgozókat. Magyarországnak sem elegendő természeti erőforrása, sem elegendő dolgozója nincs az akkumulátorgyárak idecsábítására; ezt többször elismerték. Nagy Márton miniszter is ezzel turnézik a médiában megjelenő publicisztikáiban.

A képlet egyszerű: a nagytőkének nincs ideológiája. A nagytőkének egyetlen logikája van, ez maga a tőke, a profitmaximalizálás. Ehhez kell megfelelő környezetet teremteni  mondja a kormány , és ha az a környezet busás állami támogatásokat jelent, a dolgozók kizsákmányolását, a természeti erőforrásaink, az erdeink, földjeink, vizeink elpazarlását és kiárusítását jelenti, akkor a magyar kormány ezt készséggel megteszi, mert azt mondják, hogy így tudják vonzóbbá tenni hazánkat a multinacionális tőkének.

A kérdésem ezek alapján viszonylag egyszerű: miért nem fektet nagyobb hangsúlyt a magyar dolgozók védelmére a kormány? Mikor szünteti meg kiszolgáltatott helyzetüket? Várom a kormány képviselőjének válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, Kanász-Nagy Máté képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Menczer Tamás államtitkár úrnak.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön a munkahelyekről beszélt több összefüggésben, a mondandója végig a munkahelyek körül forgott, illetőleg ezen téma körül. Tehát mindenekelőtt, mielőtt a mostani kormány teljesítményére rátérnénk, amit ön volt kedves értékelni  tartok tőle, hogy az értékeléssel kapcsolatban nem értünk egyet , de mielőtt erre rátérnék, engedje meg, hogy azért azt elmondjam, hogy abban szerintem egyetértünk, hogy a munkahelyek létrehozása és védelme rendkívül fontos  legalábbis bízom abban, hogy ebben egyetértünk , ugyanis a kormány felfogása szerint, ha munka van, akkor minden van, akkor van rendszeres jövedelem, van a családnak rendszeres bevétele, kiszámítható jövőképe és egzisztenciája. Ezzel szemben, ha nincs munkahely és nincs munka, akkor bizonytalanság van, és akkor ezzel együtt a félelem is nyilvánvalóan megjelenik.

Azért ehhez tegyük hozzá azt, hogy 2010 előtt, amikor az önök elvbarátai vezették ezt az országot, akkor 11,5-12 százalékos volt a munkanélküliség. Tehát ön most a munkahelyek mikéntjéről beszél, illetőleg bérekről, különböző körülményekről. Ezek fontos kérdések, de amikor önök vezették ezt az országot, akkor nem erről kellett beszélni, hanem arról, hogy vane munkahely, vagy nincs, és a válasz meg az, hogy nem volt. Éppen ezért rengeteg családnak nem volt bevétele, nem volt biztos jövedelme, nem volt egzisztenciája, csődbe vitték e tekintetben és még számos más tekintetben is önök az országot; tehát ezt azért szögezzük le első pontként.

A második az, hogy ön adóparadicsomot emleget. Nem, Magyarország nem adóparadicsom, tisztelt képviselő úr. Az igaz ezzel szemben, hogy ez a kormány az adócsökkentés kormánya, és értem, hogy önök és az önök elvbarátai számos programban és számos módon adóemelést akarnak, de mi erre mindig nemet mondunk. A mi politikánk az és annak az eredménye az, hogy ma Magyarországon a személyi jövedelemadó a legkisebb az Európai Unióban, a társasági adó pedig az egyik legkisebb, ott a dobogós helyeknél van a magyar társasági adó. Mi nem kívánunk adót emelni akkor sem, ha önök ezt kérik és ezt várják tőlünk.

A harmadik, amit megjegyeznék, az az, hogy ön azt állítja, hogy a magyar gazdaságpolitika csődöt mondott. Most persze, a helyzet rendkívül nehéz: volt koronavírus, most van háború, vannak káros szankciók. Tehát én nem akarom azt mondani, a helyzet könnyű, dehogyis az! Szankciós inflációt szenvedünk el és minden káros hatását a háborúnak és a szankcióknak. De ezzel együtt attól még az a helyzet, hogy a tavalyi esztendőben, a legutóbbi, legutolsó lezárt 2022-es esztendőben az államadósságunkat a korábbi 77 százalékról 73,5-re tudtuk levinni, és az idén 70 százalék alá csökkentjük. Tehát mi csökkentünk államadósságot önökkel ellentétben, nehéz helyzetben.

Ezzel együtt, már a meglévő nehéz helyzettel együtt igaz, hogy tavaly Magyarországon 4,6 százalék volt a GDP-növekedés, tavalyelőtt 7,1 százalék, ez történelmi rekord, a 4,6 százalékos 2022-es eredmény is 1 százalékkal több, mint az uniós átlag. És az is igaz, hogy a szankciós infláció ellenére, ami nagy probléma  ezért beszélünk a szankciók ellen és a szankciókkal szemben , de a reálbérek tavaly 2,6 százalékkal még így is növekedtek, és ha 2010-hez viszonyítjuk, az önök kormányzásához, akkor családi adókedvezmény nélkül is 70-71 százalékkal, több mint 70 százalékkal nőttek a reálbérek. Tehát ezt sok mindennek lehet nevezni, csak csődnek nem.

Az akkumulátorgyárakkal és a beruházásokkal kapcsolatban pedig zárásként hadd mondjak annyit, hogy ezekért a beruházásokért  teljesen mindegy, hogy önök mit mondanak itt hétfőről hétfőre vagy keddről keddre a parlamentben  óriási verseny folyik a világban. Ezek a munkahelyek megtartását, új munkahelyek létrehozását szolgálják, és a magyar gazdasági növekedést. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Sajnálatos, hogy önök ebben is a magyar érdekkel szembe mennek, ahogyan a migrációnál is így volt, a koronavírusnál, a háborúnál, és a szankcióknál is így van ez, ezt sajnálattal látjuk. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Úgy látszik, államtitkár úr még az európai szinten is rekordalacsony 9 százalékos társasági adót is túl magasnak gondolja. Tehát lehet, hogy ebből arra kell következtetni, hogy valóban itt offshore-paradicsomi állapotokat szeretne államtitkár úr kialakítani a multinacionális vállalatoknak.

A munkahelyekről viszonylag kevés szó esett. Azt mondta államtitkár úr, hogy ezek létrehozása rendkívül fontos. Kérdés, hogy kinek hozzuk létre ezeket a munkahelyeket, ugyanis tudjuk nagyon jól, hogy ezek az akkumulátorgyárak a munkahelyek jelentős részét úgy töltik be, hogy külföldről távol-keleti munkaerőt hoznak be. Nem tudom, ez nekünk hol éri meg. A másik pedig az, hogy ami magyar munkaerő dolgozik ezekben a gyárakban, ezek az akkumulátorgyárak már meglévő magyar vállalkozásoktól szívják át a munkaerőt. Tehát, ha létre is hoznak egy munkahelyet, a másik oldalon megszüntetnek egy másik munkahelyet.

A munkahelyek védelméről sajnos államtitkár úr nem igazán ejtett szót, így a választ nem tudom elfogadni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:   70-75   76-81   82-87      Ülésnap adatai