Készült: 2024.05.09.07:47:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  136-143. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:48


Felszólalások:   128-135   136-143   144-145      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman és Lukács László György, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Lukács László György urat illeti a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kétségtelenül az elmúlt időszak egyik legérdekesebb törvényhozása volt, ami a Magyar Orvosi Kamarával történt. 24 óra alatt szüntették meg a kötelező tagságot, de az orvosok visszaigazolást adtak, hogy ez helyes volte vagy nem. Kétharmaduk  ez még az önök mércéje szerint is egy értelmezhető eredmény  úgy döntött, hogy maradna a kamara tagja.

De nem az Orvosi Kamaráról szeretnék beszélni és kérdezni öntől, hanem egy nagyobb közösségről, a vállalkozók közösségéről. Én az elmúlt napokban nyílt levéllel kerestem meg Parragh Lászlót, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökét, hogy ő mit gondol a saját, mögötte álló vagy mögötte nem álló vállalkozók tagságáról és az ottani kötelező tagságról, illetve arról az 5 ezer forintos hozzájárulásról, amelyet minden évben be kell fizetni. Tettem ezt azért, mert úgy látom, hogy Parragh László kamarája a vállalkozók érdekét és a nekik szükséges segítséget nem nyújtja, érdekét nem védi, és azt az 5 ezer forintot is lényegében sápként szedi be tőlük, de érdemi munkát cserébe nem ad a kamara. Sőt, ennél rosszabb a helyzet, ugyanis Parragh László nem olyan régen egy, talán önnel közös rendezvényen saját sikereként ismerte el a kata-jogviszony lényegében megszüntetését és olyan szintű korlátozását, hogy a legkisebb vállalkozások, amelyek kicsi adóteherrel, kicsi adminisztrációval tudták végezni a munkájukat, kiszorultak ebből a számukra kedvező jogviszonyból.

Így tehát azért, hogy ne mi mondjuk és ne mi politikusok kérdezzük, hogy mi legyen a vállalkozásokkal, szerintem érdemes megkérdezni a tagokat. Így azt kérdezem a miniszterelnöktől, támogatnáe, hogy legyen róla akár népszavazás, vagy kérdezzük meg magát a kamarát, hogy a kötelező tagság a Kereskedelmi és Iparkamarában megmaradjone, illetve hogy eltöröljüke az 5 ezer forintos hozzájárulást. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselőtársam! A helyzet úgy fest, hogy a kamara belső ügyeiben kizárólag a kamara illetékes. Én értem, hogy ön szeretné, ha a kormány a Kereskedelmi és Iparkamara belső ügyeiben járna el, de erre sajnos nincs mód, tehát ezt a kérését vissza kell utasítanom. Ezzel a kéréssel forduljon Parragh elnök úrhoz, mert a kamara belső ügyeiben a kamara választott vezetői illetékesek. Ezen nem változtat az a tény, hogy a magyar kormány a kamarákat általában is partnernek fogadja el, szívesen működünk velük együtt, szívesen egyezünk meg és szívesen hozunk akár közösen is gazdasági döntéseket.

Ön ugyan azt mondta, hogy nem az Orvosi Kamaráról beszél, de azért mégiscsak arról beszélt, ezért ha megengedi, kénytelen vagyok legalább néhány mondat erejéig világossá tenni az álláspontomat az Orvosi Kamara ügyében. Először is az Orvosi Kamarának köszönettel tartozunk. Az elmúlt időszak egyik legnagyobb horderejű változása az volt, amiről megegyeztünk az Orvosi Kamarával, és közösen végre is hajtottuk. Ha valaki azt mondta volna ezelőtt néhány évvel, hogy még fogunk olyan Magyarországon élni, ahol nem lesz hálapénz, akkor lehet, hogy kinevettük volna. Ehhez képest ma létezik egy jogi szabályozás, sőt azt gondolom, hogy egy biztató jogi gyakorlat is, amivel a hálapénzt sikerült kiszorítani a magyar egészségügyi rendszerből. Ez nem ment volna az Orvosi Kamara nélkül. Tehát ezért köszönettel tartozunk nekik.

Szívesen működünk velük együtt a jövőben is. Az Orvosi Kamara ügyeibe sem kívánunk beleavatkozni. És bennünket egyáltalán nem zavart az a körülmény sem, hogy az Orvosi Kamarának egyébként kötelező tagsági jogviszonyrendszere volt, mert vannak kamarák, ahol kötelező tagsági jogviszonyrendszer van. Mi ezt el tudjuk fogadni. Egyetlen esetben nem fogadjuk el  akkor föllépünk és változtatunk , ha fölmerül a gyanú, hogy a kötelező tagság jogi lehetőségét a kamarai tagokra nyomásgyakorlásra, vagyis hatalommal való visszaélésre használják fel. Akkor se számolunk föl kamarát, mert ehhez nincs jogunk meg ilyen szándékunk sincs, de a kötelező tagságot ebben az esetben meg kell szüntetnünk. Ez történt az Orvosi Kamarával. Egyébként az Orvosi Kamarának sok sikert, eredményes szakmai munkát és további partnerséget kívánunk a kormánnyal való együttműködésben. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót, képviselő úr.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Miniszterelnök úr, én azt javaslom önnek, hogy vegye föl a kötelező tagság felülvizsgálatának esetkörét akkor is, amikor egy kamara nem végzi el azt a munkát, amit elvárnak tőle a kamarai tagok. Ugyanis ez a helyzet a Kereskedelmi és Iparkamarával. Az a helyzet, hogy a tagok lényegében azt érzik  és ebben egyöntetű az álláspontjuk , hogy nem megfelelő az érdekképviseletük. De hogy ne abból tájékozódjunk, hogy mit gondolunk, érdemes lenne ugyanazt a modellt bevezetni, amit önök az Orvosi Kamaránál alkalmaztak: töröljük el a kötelező tagságot, és mutassa meg a tagság, mutassa meg Parragh László, hogy vane mögötte kétharmados felhatalmazás, akarnake a vállalkozások ott maradni és akarnake tagok lenni. A Jobbik-Konzervatívok azt az álláspontot képviseli a vállalkozások pártján állva, hogy ők szabadon dönthessenek a csatlakozásról. Nem tartjuk helyesnek a kötelező sápokat, mint például az 5 ezer forintot, még ha az csak egy szimbolikus összeg is. Mi abban hiszünk, hogy egyszerű és biztonságos vállalkozás legyen Magyarországon, és ezt tudjuk támogatni.

Továbbra is az a kérdésem, miniszterelnök úr, hogy tudnáe támogatni, hogy a tagok dönthessenek arról, hogy akarnake a Kereskedelmi és Iparkamara tagjai maradni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszterelnök urat. Öné a szó.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Azt hiszem, hogy csak ők dönthetnek ebben a kérdésben. Ha a Kereskedelmi és Iparkamara tagjai összegyülekeznek, eldöntik, hogy másképpen szeretnének működni, mint eddig, akkor nekünk egyetlen dolgunk van: ezt tudomásul fogjuk venni. De mi helyettük nem hozhatunk ilyen döntést. Ezt a kamarai tagoknak kell eldönteni. Hogy bűt vagy bát fognak mondani, az nem a kormányra tartozik, hanem kizárólag a kamarai tagokra.

Mindamellett, ha már szóba került a kamara, szeretném az Orvosi Kamara mellett megemlíteni a Kereskedelmi és Iparkamarát is, amely rendkívül sok segítséget nyújtott a kormánynak, a kormányon keresztül pedig az egész országnak ebben a mostani nagyon nehéz helyzetben, amikor látja, hogy milyen hitelkamatokkal működik, illetve nem működik a magyar hitelpiac. A legbiztatóbb és legsikeresebb program, ami ma fut, az a Kavosszal közösen futtatott programja a magyar kormánynak, amely egy vállalkozási és hitelezési program, és amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara működtet, felügyel és ellenőriz. E nélkül még nagyobb bajban lennének a magyar kis- és középvállalkozók, úgyhogy innen is szeretném megköszönni az együttműködést a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   128-135   136-143   144-145      Ülésnap adatai