Készült: 2024.05.09.22:36:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  57-62. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:42


Felszólalások:   51-56   57-62   63-68      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt bármit mondanék, jelzem képviselő úrnak, hogy a magyar Országgyűlésben beszél, és ehhez méltó módon tegye azt. Köszönöm. Volt egy mondása, amit visszautasítok.

Tisztelt Országgyűlés! Házelnök úr már jelezte, hogy az el nem fogadott, interpellációra adott válasz kapcsán mi a további teendő. Nem ismétlem meg a mondatot.

Tisztelt Országgyűlés! Ander Balázs, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „Mit tesz a kormány az iskolai zaklatások megfékezése érdekében?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Tavaly ősszel az egész országot megrázta az a hír, miszerint egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, gyürei 11 éves kislány feltehetően az iskolai zaklatások elszenvedése miatt a vonat elé lépett. A 11 éves kislány lába, koponyája súlyosan roncsolódott, életveszélyes állapotban szállította a mentőhelikopter kórházba, de szerencsére túlélte ezt az öngyilkossági kísérletet. Reméljük, hogy azokat a lelki traumákat is ki tudja majd heverni valamikor, amiket korábban el kellett szenvednie.

Pisti, a légynek sem ártó, barátságos sümegi kamasz viszont szörnyethalt; az ő számára olyan poklot teremtettek a zaklatói, kínzói, hogy nem bírta elviselni a mindennapos megaláztatást és bántásokat, néhány nappal ezelőtt a robogó vonat elé vetette magát.

Azt, hogy a két, országos fölháborodást kiváltó eset között mi történik, mekkora a latencia, szörnyű statisztikák azért megvilágítják.

Nyilvánvaló módon a fiatalok, a diákok jelentős része idejének nagy részét intézményi keretek között, az iskolában tölti. Minden normális szülő úgy gondolja, és azt szeretné, hogy az ő gyermekét, szeme fényét, legdrágább kincsét  legyen az dagi kisgyerek, szemüveges, elálló fülű, bármitől furcsa, de mégis az övé, a legdrágább kincse  semmiféle bántódás ne érje az iskolában.

Ennek ellenére most az UNICEF felmérése azt mutatta ki, hogy a magyar középiskolás fiatalok arról számoltak be, hogy kétharmadukat tanulmányaik alatt rendszeresen érte vagy éri fizikai, lelki vagy verbális erőszak, az esetek csaknem felében napi rendszerességgel. És mivel modern időket élünk, ez a zaklatás nem ér véget az iskolaidő befejeztével, ez folytatódik az online térben is, folytatódik a közösségi média platformjain.

(15.10)

Jól tudjuk azt, hogy a legtöbb esetben egyébként maga a bántalmazó is bántalmazott, viszont ez csak egy szomorú magyarázat lehet, de semmiképpen sem mentség egy végtelenül tragikus jelenségre.

Éppen ezért nagyon fontos lenne a család felelőssége. Ezt konzervatív emberként mindig hangsúlyozni kell, hiszen a gyermek valóban érték és felelősség kell hogy legyen minden családban, a harmónia, a szeretet és az életigenlés megtestesítője. Olyan mintákat, olyan pozitív mintákat kell felé közvetíteni, hogy ő is így bánjon embertársaival és merjen a szülőktől segítséget kérni.

Azonban ez sokszor nem így történik, és ki kell mondani: a család mellett az államnak is felelőssége van ebben. Ellenzéki képviselőként államtitkár úrtól most azt kérdezem, hogy: mit tesz, mit tett a magyar kormány annak érdekében, hogy minél kevesebb ilyen tragédiával találkozzunk? Köszönöm, várom az érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, minden szülő aggódik a gyermekéért, hogy amikor közösségben van, akkor ott egy elfogadó szerepű közösség legyen, és ne pedig támadják, zaklassák, ne csúfolják, ne molesztálják vagy fizikailag ne bántalmazzák a gyermeket. Ez mindnyájunk számára fontos, ezért a kormány számára az egyik legfontosabb kérdés, amivel itt a parlamentben is foglalkoznunk kell, a gyermekvédelem ügye.

Ezért fogadtuk el a gyermekvédelmi törvényt is, mert nem csak a kormány gondolja így, hogy a gyermekvédelem fontos, ezt a magyar emberek is egyértelművé tették akkor, amikor az országgyűlési választással egy napon megtartott gyermekvédelmi népszavazáson még a kormánypártokra leadott rekordnagyságú, több mint 3 milliós szavazatszámot is messze-messze meghaladóan, 3,6 millióan szavaztak egy irányba, megerősítve a gyermekvédelmi törvényt. Köszönjük az ő megerősítésüket. Ez is mutatja azt, hogy a gyermekek védelme valóban minden területen  akár az iskolában is, de mindenhol máshol is  nagyon fontos kötelezettsége mindenkinek.

És ahogy ön is mondta, előfordulhatnak akár az iskolában és máshol is olyan esetek, amikor egyik gyerek a másikat nemcsak piszkálja, hanem ez már egyfajta gúnyolódáson is túlmutat, olyan zaklatás, amely maradandó sérüléseket is okozhat a gyermek lelkében. Ezért indítottuk el azt a plakátkampányt is pont az elmúlt napokban, amelyik 4500 iskolába juttatja el azt az információt minden gyereknek 15 ezer plakáton, hogy hova lehet fordulni ezekben az esetekben, mik azok az esetek. Nyolcféle esettípus: különböző internetes képekkel való visszaélés, zaklatás, gúnyolódás esetében vagy akár valamilyen egyéb, a gyermek méltóságát sértő, a gyermeket zaklató esetben lehet fordulni akár az NMHH, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segélyszolgálatához, amely nagyon eredményes, hiszen eddig 17 ezer esetben segített, és adott esetben, ha valakiről valamilyen sértő tartalom vagy olyan kép, amelyet nem a nyilvánosságra szánt, de mégis nyilvánosságra kerül, a hatóságok közreműködésével akár 24 órán beül eltávolítható, pontosan azért, hogy a videó terjedése vagy a fénykép terjedése minél inkább megállítható legyen. Hiszen ez ma már egy okostelefonon csak egy gombnyomás, de lehet, hogy valakinek utána egy életre szóló sérülés lesz, ha valakiről ilyeneket terjesztenek, vagy valakik megpróbálnak valami olyan képet, videót kicsikarni belőle, amit ő saját maga igazából nem is tenne meg.

Ezen túlmenően a gyermekvédelem számára fontos az az ingyenes telefonszám, a 0680620055-ös, ahol mindig mindenki segítséget tud kapni, hogy kihez fordulhat, milyen lehetőségei vannak.

Fontos az iskolaőrprogram, amelyik most már 736 helyszínen segít a fizikai, tettleges erőszaktól való megóvásban. Ön is tudja, hogy a gyerekeknek akár az egymással kapcsolatos, akár a szülőknek vagy a tanároknak a gyermekekkel kapcsolatos erőszakos cselekményét megelőzendően vannak ott az iskolaőrök. Sajnáljuk, hogy a baloldal részéről csak gúnyolódás tárgyát képezték az iskolaőrök, miközben el kéne ismerni azt, hogy ők pontosan a gyerekeket, a tanárokat, az iskola rendjét védik.

Fontos ezeknek a megelőzése, hogy amikor már látható, hogy ilyen helyzet kialakulhat, legyen kihez fordulni az iskolában is. Ezért fontos, hogy az iskolapszichológusok száma a kormányzásunk előtt 998 fő volt, tehát kevesebb mint 1000, most 1922 fő, tehát közel 2000 fő az iskolapszichológusok száma.

Sok programot indítottunk: nagyon fontos az iskolai erőszak elleni pedagógiai programok közül a bántalmazás megelőzésével kapcsolatos; a mentálhigiénés alapprogram, az ENABLE-program, az EFOP-programok; a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács keretében is indítottunk ilyen programot; a Nemzeti alaptantervben most már hangsúlyosabban jelenik meg ezeknek a veszélyeknek a felismerése és kezelése; az etika tantárgy keretében vagy a közösségi nevelés, de az osztályfőnöki órák keretében is sokkal hangsúlyosabb az új NAT-ban az ilyesfajta zaklatásokkal szembeni fellépés.

De vannak rendőrségi programok is: a DADA-program, az Ellenszer-program, az iskolai bűnmegelőzési tanácsok, az ovizsaru-, az iskolarendőr-program pont mind abban segít (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hogy az iskolai közeg minél biztonságosabb közeg legyen minden diák számára. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszerhelyettesi választ. Öné a szó.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Államtitkár Úr! Nagyon fontos dolgok azok, amelyekről beszélt, ezek támogatandó dolgok, de nagyon kevesek.

Az a helyzet, hogy nem mi voltunk az az ellenzéki párt, amelyik hisztizett amiatt, hogy bevezették az iskolaőri intézményt, hiszen tisztában vagyunk a valósággal, tudjuk, hogy van olyan intézmény, ahova sajnos tűzoltási jelleggel szükséges az ilyesmi is. És mi voltunk azok, akik elfogadtunk egyébként a gyermekvédelmi törvényt is, mert azt mondjuk, hogy a pedofilokra a legsúlyosabb büntetést kell kiróni, és ezért mondtuk azt, hogy Kaletát meg a hozzá hasonlókat nyugodtan ott lehetett volna hagyni Peruban, hadd kapja meg ott valamelyik börtönben azt, amit egyébként megérdemel.

És azt is mondjuk konzervatív alapon, hogy bizony a gender-indoktrinációra nincsen szükség az iskolákban, és ez nem összekeverendő a felvilágosítással. Államtitkár úr, az ön válaszából viszont hiányzott az, hogy végre mikor becsülik meg erkölcsileg és anyagilag a pedagógusokat, valamint a gyermekvédelmi és szociális területen dolgozó dolgozókat, akik egyébként ezzel az egész problémával nap mint nap szembesülnek. Nagy szükség lenne erre is, és éppen ezért ezt a választ sajnos nem tudom elfogadni. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   51-56   57-62   63-68      Ülésnap adatai