Készült: 2024.05.09.07:24:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  182-189. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:34


Felszólalások:   174-181   182-189   190-197      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Zsigmond Barna Pál, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszternek: „Miért akarnak minket belekeverni?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Menczer Tamás államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Öné a szó, képviselő úr.

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! 130 napja zajlik közvetlenül a szomszédságunkban az orosz-ukrán háború. A magyar kormány kezdettől fogva a béke pártján áll, és végig azt hangsúlyozta, hogy minél előbb tűzszünetre és a béketárgyalások megkezdésére van szükség, valamint, hogy Magyarországnak ki kell maradnia ebből a konfliktusból, mert ez nem a magyarok háborúja.

Sajnos azonban nem mindenki osztja ezt az álláspontot, vannak, akik a háború oldalán állnak. Közéjük tartozik Soros György fia, Alexander is, aki az apja birodalmához tartozó Európai Külkapcsolati Tanács múlt heti ülésén arról beszélt, hogy az Egyesült Államoknak és az európai szövetségeseinek már régen be kellett volna avatkozniuk a háborúba.

(18.10)

Ifjabb Soros szerint nem a tárgyalóasztal mellett kell rendezni a konfliktust, hanem katonákat kell küldeni Ukrajna megsegítésére. Nem ez az első hasonló nyilatkozat a Soros család részéről, Soros György már alig két héttel a háború kitörését követően arról írt, hogy vadászgépekkel kellene segíteni az ukránokat, a davosi világgazdasági fórumon pedig az ukrajnai konfliktust egyenesen a nyílt és a zárt társadalmak küzdelmeként állította be.

Tisztelt Államtitkár Úr! A Külkapcsolati Tanács a Soros-hálózat egyik fontos fóruma, ahol olykor magyar politikusok, például Bajnai Gordon vagy Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára is megfordul. Ennek fényében talán nem véletlen, hogy a Gyurcsány-pártok is ezt a háborúpárti hangot ütik meg. Emlékezzünk csak vissza, hogy közös miniszterelnök-jelöltjük még a kampányban azt mondta, hogy Magyarországnak katonákat kellene küldenie a háborúba.

Kérdezem államtitkár urat, hogy miért akarják Soros György és Magyarország régi szövetségesei belerángatni Magyarországot az orosz-ukrán háborúba. Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Menczer Tamás államtitkár úrnak. Parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A háború és béke kérdésében egyszer lehet dönteni, egyszer lehet jól dönteni, ugyanis, ha valaki a háborút választja, akkor ebből a döntéséből soha többet nem tud visszajönni, ezt a döntését soha többet nem tudja megmásítani.

Ahogyan ön is említette, a magyar kormány álláspontja kezdettől világos volt: mi a béke pártján, a béke mellett állunk, és azt mondtuk, hogy ez nem a mi háborúnk, ebből nekünk ki kell maradni. Több nagyon súlyos okunk is van ezzel kapcsolatban: egyrészt ez a háború a szomszédságunkban zajlik, tehát nagyon közel hozzánk, másrészt Ukrajnában nagyszámú magyar nemzeti közösség él, legalábbis békeidőben, tehát nekünk nagyon nyomós okaink vannak arra, hogy a béke mellett álljunk. Ráadásul április 3-án, a választáson a magyar emberek világosan döntöttek és világosan választottak két alternatíva közül: mi a békét mondtuk a háború és béke kérdésében, és valóban, ahogyan ön is említette, a baloldali miniszterelnök-jelölt a háború mellett foglalt állást, azt mondta, hogy lenne olyan helyzet, amikor ő bizony magyar katonákat és fegyvereket küldene ebbe a háborúba. A magyar emberek világosan döntöttek a béke mellett, és a kormány továbbra is ezt képviseli.

Ráadásul a háború számos veszélyt jelent: fizikai veszélyt és kihívást, gazdasági kihívást, itt van a háborús infláció, energetikával kapcsolatos kihívást, energiaválságot, ezeket mind itt látjuk magunk előtt. Minderre az egyszerű és világos válasz a béke: ha béke van, akkor mindezekkel a negatív következményekkel nem kell a továbbiakban számolnunk. A háborúra az egyetlen jó és helyes válasz a béke.

Azzal kapcsolatban pedig, hogy Sorosék a háború mellett állnak, szerintem semmi meglepő nincs: spekulánsokról van szó, a háború káoszt jelent, a spekulánsok pedig a zavarosban szeretnek halászni. Ettől mi még a magyar nemzeti érdeket képviseljük továbbra is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Valóban, a magyarok nem akarnak ebbe a háborúba belekeveredni, mert ez nem a mi háborúnk, hanem két másik országé. Természetesen az ukrán barátaink mellett állunk, szimpatizálunk velük, segítjük őket, soha nem látott mértékű humanitárius segítségnyújtás történik az ukrán emberek érdekében, a magyarok és ukránok érdekében. Több mint 800 ezer ukrán állampolgár jött közvetlenül Magyarországra, és több százezren jöttek közvetett módon másik országból, és őket a magyar emberek önzetlenül segítik. Ebben részt vesz a kormány, a civil szervezetek, az önkormányzatok, a segélyszervezetek, együtt a magyar nemzet segít az ukránokon. Valóban, nekünk ebből a háborúból ki kell maradni, akkor is, ha a Soros-hálózat és a felelőtlen baloldal bele akar rángatni bennünket ebbe a háborúba.

Ne felejtsük azt, hogy háborús infláció is sújtja Magyarországot. Ameddig nincs vége a háborúnak, addig ez a magas infláció velünk lesz. Ezért is kell a háborúnak véget érnie, hogy szűnjön meg az infláció, és újra növekedési pályára tudjon állni a magyar gazdaság, egész Európa gazdasága, hiszen a háború egész Európát gyengíti. Nekünk egy erős Európa az érdekünk, egy erős Magyarország az érdekünk, ehhez pedig béke kell.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Még egy aspektusra hadd hívjam fel a tisztelt Ház és a tisztelt képviselő úr figyelmét, illetve még egy aspektust hadd hozzak ide! NATO-csúcs volt a múlt héten, és továbbra is az a helyzet, ami korábban volt, nevezetesen az, hogy a NATO álláspontja teljes mértékben megegyezik a magyar kormány álláspontjával. Mi azt mondjuk kezdettől, hogy nem küldünk katonákat és nem szállítunk fegyvereket ebbe a háborús konfliktusba, mert az veszélyeztetné a magyar biztonsági érdeket és egyébként a Kárpátalján élő magyarok és nem magyarok biztonsági érdekeit is. A NATO-álláspont is az továbbra is, hogy a NATO mint szövetség nem szállít fegyvereket ebbe a konfliktusba, és a NATO álláspontja is ugyanaz, mint a magyar álláspont: mindent meg kell tenni azért, hogy ez a konfliktus ne terjedjen túl Ukrajna határain, mert egy NATO-Oroszország fegyveres konfliktus egyet jelentene a harmadik világháborúval. Mindenáron el kell ezt kerülnünk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   174-181   182-189   190-197      Ülésnap adatai