Készült: 2024.05.20.10:59:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2023.10.10.), 82. felszólalás
Felszólaló Balassa Péter (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:59


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALASSA PÉTER, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt meghívott fiatal Vendégek! A Jobbik a kezdetek óta kiáll a GMO tiltása mellett; még egyszer hangsúlyozom: a GMO tiltása mellett. Ezt az álláspontot gazdasági, tudományos, társadalmi szempontok egyidejű figyelembevételével alakította ki. Az egyik fő szempont, hogy a tudósok körében sem egységes az álláspont az ártalmatlanságát illetően.

A Jobbik-Konzervatívok szerint az ország számára minden szempontból hasznosabb a GMO-mentességre törekedni. Ennek hazai engedélyezése a nemzetközi viszonylatban is jelentős hazai növénynemesítéssel foglalkozókat sodorná veszélybe, és nem tudni, mi lenne a vetőmag-előállítás és az -export terén. A GMO-t mind a hazai, mind az európai társadalom elutasítja; a közvélemény-kutatások szerint a társadalom nagy többsége elutasítja a GMO közvetlen előfordulását az élelmiszerekben.

A most tárgyalt rendelet lényegében az Európai Unió Bíróságának 2018-as döntését kívánja megkerülni. Ennek a döntésnek az értelmében az új génkezelési technikákkal, genomszerkesztéssel nemesített fajtákat is géntechnológiával módosított szervezeteknek kell tekinteni, és így rájuk is a 2001-es GMO-irányelv, valamint az ezt követő szigorú rendeletek vonatkoznak.

(13.40)

Ezek megteremtették a lehetőséget a tagállamok számára, hogy szuverén módon dönthessenek arról, hogy egy adott, uniós engedéllyel rendelkező géntechnológiával módosított szervezetnek a termesztését a területükön engedélyezike vagy sem.

A mostani rendelet nemcsak az 1-es kategóriájú NGT-k esetében fosztaná meg a tagállamokat ettől a lehetőségtől, hanem elvileg a GMO-jogszabály hatálya alatt maradó 2-es kategória esetében is, mivel változtat a kimaradásra vonatkozó szabályozáson. Ezzel nemcsak a szubszidiaritás elvét sérti, hanem a tagállami szuverenitásokat is. Sokkal, de sokkal súlyosabb, mint a kormány Brüsszel elleni permanens harcában sok másik példának felhozott ügy. Az uniós intézmények viszonyában pedig ez a rendelet lényegében azt jelenti, hogy a jogalkotó formai tekintetben ugyan nem, de tartalmi érvényesülésében hatályon kívül helyezi az Európai Unió Bizottságának a döntését. Erre még a jogalkotó intézményeknek sincs felhatalmazása.

A rendelet az új génkezelési technikák engedélyezését azzal is sürgeti, hogy enélkül az Unió versenyképességi hátrányba kerül. A versenyképesség azonban nem szűkíthető le a termelési, termesztési hatékonyságra, a minőség is meghatározó eleme, a magyar mezőgazdaságnak a GMO-mentesség minőségi előnye, aminek a fenntartása nemzeti érdek. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai