Készült: 2024.05.20.13:05:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2023.10.10.), 146. felszólalás
Felszólaló Barkóczi Balázs (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:56


Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Most egy olyan törvény vitáján veszünk részt, amely törvény tulajdonképpen megpróbál valamit visszaadni a gyerekeknek abból, amit az elmúlt 13 évben a kormány oktatáspolitikája elvett tőlük. Megpróbál visszaadni valamit azoknak a közösségeknek, akik kiszorulnak a magasabb szintű iskolai oktatásból, és sokszor önhibájukon kívül szorulnak ki ebből. Egész egyszerűen, ahogy már a vezérszónoki felszólalásomban is elmondtam, elindulnak olyan folyamatok a vidék Magyarországán, főleg ahol több fenntartó működtet egy oktatási intézményt, hogy azok elkezdenek szelektálni a gyerekek között, ami odavezet, hogy az állami vagy az önkormányzati fenntartású oktatási intézményekben megnő a hátrányos helyzetű gyerekek száma, és ezek között nyilvánvalóan vannak roma gyerekek, na de nemcsak roma gyerekek vannak közöttük.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most komolyan: amikor az oktatási rendszerünk szelektál és zár ki gyerekeket a minőségi oktatásból, mi az ország házában álszent módon elkezdünk filozofálni a családok felelősségéről? Ez komoly, tisztelt képviselőtársaim?!

Amikor visszavonják, megnyirbálják az államilag finanszírozott képzési helyeket a felsőoktatásban, amikor lecsökkentik a keretszámokat, visszanyesegetik a szociális juttatásokat, amikor az orbáni infláció miatt sokan, akik kiszorulnak, mondjuk, a kollégiumokból, nem tudnak maguknak lakást bérelni, és ezért kiesnek a felsőoktatásból, ott, árulják már el, hogy mi a családok feladata vagy mi a családok felelőssége. (Ander Balázs: Miért lenne álszent?) Tehát azért tényleg legyenek már olyan közös pontok itt az Országgyűlésben, amikor nem keresnek önök bűnbakot, vagy hogyha bármiféle bűnbakot keresnek, nem próbálják meg egy oktatási rendszer hibáját a gyerekekre és a családokra kenni.

(17.30)

Ugyanez egyébként a másik oldalról  mert szerintem az ül fordítva a lovon, aki egy oktatási problémából biztonsági problémát és rendvédelmi problémát akar csinálni. Mert igenis, például milyen biztonsági problémát jelent egy speciális nevelési igényű gyermek? Vagy ott hol van a szülők felelőssége? Vagy egy részképesség-zavarokkal rendelkező gyermek szüleit is önök felelősségre akarják vonni? Amikor olyan tágra nyílt a szelekciós olló a magyar közoktatásban, hogy ezek a gyerekek egymás után is  szeretném hangsúlyozni, nemcsak roma gyerekekről van szó  eshetnek ki a minőségi oktatásból, akkor mi valami nagy mellénnyel itt elkezdünk beszélni arról, hogy hohó, ez a te felelősséged is? Hát, szerintem nem.

Az államé elsősorban, hiszen állami feladat a működő közoktatás biztosítása. Itt Bodó képviselőtársunk beszélt arról, hogy nem arról van szó, hogy ezzel a törvénnyel egy nap alatt bárki bármit meg akar oldani  szerintem ez a törvény egyébként is alkalmatlan rá , arról van szó, hogy milyen lehetőségek adottak ahhoz, hogy ezt a diszkriminációt, ezt a szelekciót a közoktatás rendszerén belül csökkentsük például a háttérintézmények fenntartásával, például a támogatói szolgálatok finanszírozásával, nagyobb finanszírozásával, a szakszolgálatok finanszírozásával, de ugyanígy beszélhetnénk, mondjuk, a közoktatási intézményekben az akadálymentesítésről, ami most már több mint egy évtizedes elmaradása és tartozása az államnak, hogy a többiről már ne is beszéljünk.

Tehát ezek valóban csökkenthetnék ezt a szelekciós ollót, valóban csökkenthetnék azt a fajta szegregációt, amibe ez az elhibázott oktatáspolitika az elmúlt 13 évben belekergette ezt az oktatási rendszert, és valóban némely esetekben  én ezt nem vitatom  ott van a családi háttér, ott van a szülők felelőssége is, de képviselőtársaim, most hallgathatták meg Varga Ferenc képviselőtársunktól, hogy ezeknek a gyerekeknek a 80 százaléka még mindig egy szobában lakik a szüleivel, a családjával. Ezeknek a gyerekeknek a szocioökonómiai háttere olyan, amiből borzasztóan nehéz kitörni, még akkor is, ha minden jó szándék megvan bennük, és ami kitörést egyébként az államnak kutya kötelessége lenne mindenféle változókkal támogatni.

Tehát, én azt javaslom magunknak, hogy kanyarodjunk vissza az eredeti vitához, nézzük meg, hogy ez a törvényjavaslat mennyiben járul hozzá ahhoz, hogy ez a szegregációs olló ne nyíljon ilyen tágra, hanem egy kicsit  elnézést a fogalmazásért  összemenjen, hogy valamilyen módon tudjuk orvosolni azt a fajta problémát, ami nemcsak ezeknek a gyerekeknek és nemcsak ezeknek a családoknak a problémája, hanem  abban is igaza volt Varga Ferenc képviselőtársamnak  az egész magyar társadalom problémája is ez a probléma. Ez sokkal mélyebb annál, mint hogy mi társadalmi közösségeket kiválasszunk, vagy kisebbségeket kiválasszunk, és elkezdjünk ujjal mutogatni, és arról lamentálni, hogy bezzeg itt tejjel-mézzel folyó Kánaán lenne, ha az ő attitűdjeik megváltoznának. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai