Készült: 2024.05.11.15:15:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.),  120-125. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:05


Felszólalások:   114-119   120-125   126-131      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a választ. Az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Mit tesz a kormány az illegális akkuhulladék-lerakás megakadályozása érdekében?” címmel. Az interpelláció megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Lantos Csaba energiaügyi miniszter urat bízta meg. Az interpellációra a miniszter úr felkésérése Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony válaszol. Öné a szó, képviselő úr.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Két erős állításra reagált a kormány: az akkugyárak egyértelmű elutasítására, illetve a ránk maradó veszélyes hulladékkal kapcsolatos aggodalmakra. Egyrészt azt mondták  azóta is nevetünk rajta , hogy az akkuiparra nálunk az európainál szigorúbb előírások vonatkoznak, illetve hogy bár a gyárak idejönnek, de nem fogunk az iparág hulladéklerakójává válni.

Most Sárbogárdon egy újabb messziről bűzlő ügy mutatja, hogy mi igaz mindebből: semmi. Ezúttal egy dél-koreai érdekeltségű cég, a CB Engineering Kft. sárbogárdi bérelt raktárában bukkant fel több száz tonnányi gyártási hulladék, amely korábban Tiborcz István egyik cégével mutyizott. Akkor a Tiborcz-érdekeltséget veszélyes akkuhulladék átcímkézése és illegális kezelése miatt megbüntette a hatóság. Most is a szokásos receptet látjuk: először tagadnak, aztán hazudoznak, végül egyértelműen lebuknak, és kirúgják azt a felelősségteljes raktárost, aki felhívta a figyelmet a botrányra.

A fideszes polgármester a cég tájékoztatására hivatkozva azt írta, hogy az ipari csarnokban kész termékek, akkumulátorok raktározását végzik jelenleg, amelyeket el fognak szállítani, a tevékenységhez szükséges engedélyekkel rendelkeznek. Csakhogy a CB Engineering Kft. engedélye, amelyet a Fejér Vármegyei Kormányhivatal adott ki  ez önmagában is problémás, hogy kiadták  január 23-án, nem késztermék, hanem veszélyes hulladék kereskedelmére és szállítására vonatkozik, összesen évi 10 ezer tonna mennyiségben. Az engedély 4.0.2-es pontja szerint a hulladéktároló helyen egyidejűleg tárolható hulladékmennyiség 4500 tonna. Még egyszer: 4500 tonna veszélyes hulladék Sárbogárd vízbázisán, a Mezőföld szívében, a lakóházak közvetlen szomszédságában.

A Párbeszéd-Zöldek által megszerzett és közzétett fényképfelvételek tanúsága szerint a sárbogárdi akkumulátorok a kormány által tejben-vajban fürösztött, ökogyarmatosító óriáscégtől, az SK Ontól származnak, az ő gyártási selejtjükről van szó. Hogy történhet meg ilyesmi újra és újra? Ez lenne az európainál szigorúbb hatósági kontroll? Ugyan már! Ez is bizonyítja, amit mi, zöldek már az első akkubotrányok óta képviselünk: egyrészt az ilyen volumenű akkumulátorgyártás összes feltétele hiányzik Magyarországon, másrészt mi leszünk az iparág hulladéklerakója.

Az aarhusi egyezmény, amelyet hazánkban éppen az első Orbán-kormány idején iktattak törvénybe, biztosítja az érintett lakosság számára környezeti ügyekben az információhoz jutás és a döntésekbe való beleszólás jogát. Sárbogárdon erről a ketyegő akkuhulladék-bombáról szinte senki nem tudott, amíg Jávor Benedek és én fel nem hívtuk rá a figyelmet.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Ki a felelős a veszélyes akkuhulladékokkal kapcsolatos ismétlődő jogsértésekért? Mit üzen a sárbogárdiaknak? Lesze veszélyeshulladék-temető a lakóházaik szomszédságában? Lesze akkubontó vagy akkumulátorkisütő üzem Sárbogárdon? Feszülten várjuk a válaszát. (Taps az ellenzéki sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Tudom, hogy nem fog tetszeni, amit mondok, de azért az embernek az igazságérzetét valahol mégis bántja az, hogy önök nyilvánvalóan politikai haszonszerzés miatt elmennek Sárbogárdra, ott riogatnak, lázítanak. Közben azért azt el kell mondani, hogy önöket az ott élők nem tisztelték meg a bizalmukkal, és azt gondolom, lennének olyan ügyek akár a környezetvédelemmel kapcsolatban, akár a természetünk megóvásával kapcsolatban, amelyeket az önök által vezetett fővárosban vagy fővárosi kerületben tudnának vinni, és úgy gondolom, ezek hitelesek lennének. Ettől függetlenül azért a konkrét üggyel kapcsolatban néhány dolgot szeretnék kiemelni.

Egy picit távolabbról nézzük a dolgot! Amit mindenképpen el kell mondani: Magyarországon a hulladékgazdálkodási tevékenység kizárólag érvényes hulladékgazdálkodási engedéllyel és a szigorú jogszabályok betartásával végezhető. A hatóságok minden esetben  hiába próbálják azt mutatni, hogy nem  megteszik a szükséges intézkedéseket, az irányadó jogszabályoknak megfelelően lefolytatják a hatósági eljárásokat, helyszíni ellenőrzéseket tartanak, kötelezik a jogsértőket, valamint szankciókat szabnak ki, a kockázatos tevékenységeket folyamatosan nyomon követik, és önök is tudják, hogy ha szükséges és ha kell, akkor akár felfüggesztik egy adott üzemnek a működését. Úgy gondolom, önök azt is tudják, hogy egyébként a hulladékot újra lehet hasznosítani, és a magyar kormány a körforgásos gazdaság elérésén dolgozik.

Ami a konkrét ügyet illeti, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal és a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a múlt héten közös helyszíni ellenőrzést tartott Sárbogárdon. Az ellenőrzés eredményéről a város polgármestere részletesen tájékoztatta az ott élőket; egyébként én is megnéztem ezt a nyilatkozatot, valóban rendkívül részletes. A telephely hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkezik, amely azonban nem az egykori laktanya egész területére, hanem csak az úgynevezett nagycsarnok egy kijelölt részére szól. Az ellenőrzés megállapította, hogy a csarnokban tárolt termékek nem hulladékok, a nemzetközi előírásoknak megfelelő, bontatlan csomagolásban tartott árut csupán tárolják a telephelyen, ahonnan továbbszállítják azokat.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány álláspontja egyértelmű: Magyarországon minden üzemben, minden telephelyen mindenkinek maradéktalanul be kell tartania a szigorú előírásokat. A kormány számára nagyon fontos az, hogy a magyar emberek jogos környezetvédelmi és biztonsági szempontjait figyelembe vegyék, és az illetékes hatóságok ennek megfelelően járjanak el.

Önök a szavak szintjén nagyon tudnak aggódni, de azért ki kell hogy emeljem, hogy amikor a hulladékgazdálkodással kapcsolatos törvényjavaslat szavazására sor került, akkor ön és a Párbeszéd frakciója is nemmel szavazott. Nemmel szavazott! (Tordai Bence: Igen.)

(19.30)

Még egy dolgot szeretnék kiemelni. Egyeztettem Varga Gábor képviselő úrral, aki most is itt van a teremben. Azt gondolom, hogy az ott élő emberek bizalmat adnak azoknak az embereknek, akik ott élnek, és úgy gondolom, hogy mindig, minden körülmények között azért dolgoznak, hogy az ő érdekeiket képviseljék. A képviselőtársamat negyedszer választották országgyűlési képviselővé Mezőföldön, Sárbogárdnak pedig háromszor megválasztott polgármestere van. Nyilván ők azon dolgoznak, hogy mindig a helyi emberek érdekeit képviseljék.

Úgyhogy képviselő urat pedig arra szeretném kérni, hogy ne elmenjenek vidékre, mert vannak, akik pedig ott élnek, és ott élik a mindennapjaikat, hanem azon dolgozzanak, hogy ne a riogatás, hanem a valós ügyek mellett álljanak ki, és ebben kérem képviselő úr együttműködését. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Államtitkár asszony, amit maga politikai haszonszerzésnek nevez, az valójában a politikai képviselet. Tudom, hogy ez ismeretlen önök számára, de majd mesélek róla részletesebben.

Lehet, hogy önöket megtisztelték a bizalmukkal a sárbogárdiak, viszont visszaéltek ezzel a bizalommal. Tény és való, hogy az engedélyt megkapták; kérdés, hogy miért adták ki ezt az engedélyt. A másik kérdés, hogy december eleje és január 23-a között miért végzett engedélyköteles tevékenységet ez a cég úgy, hogy nem volt meg az engedélye. És valóban volt egy helyszíni bejárás, ami után az önök polgármestere, Sükösd Tamás megtámadta ezt az engedélyt, bejelentette, hogy megtámadja a maguk kormányhivatalának az engedélyét. Tehát akkor a fideszes belharcokat egy picit játsszák le. Ha a polgármester átállt a mi oldalunkra, a lakosság oldalára, akkor lehet, hogy mégis valami bűzlik Sárbogárdon.

Úgyhogy az a kérdésem, hogy tudnake garanciát adni arra, hogy nem lesz ott illegális akkuhulladék-lerakás, nem lesz ott akkukisütő üzem, nem lesz ott akkubontó üzem, és kiállnake most szerdán 17 órakor Sárbogárd népe elé, a minisztérium vagy a képviselő úr jelen lesze ezen a fórumon. Köszönöm szépen. (Dr. Gurmai Zita és Csárdi Antal tapsol.)




Felszólalások:   114-119   120-125   126-131      Ülésnap adatai