Készült: 2024.05.09.18:48:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  84-89. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:18


Felszólalások:   78-83   84-89   90-95      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelettel arra fogom kérni, hogy a következő időszakban majd igyekezzen betartani az időkeretet. Tudom, hogy ez az ön számára mint kezdő képviselőnek még nehézséget jelent, de fog az majd menni. Köszönöm szépen. (Berki Sándor: Köszönöm.)

Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be az agrárminiszterhez: „Mit tett, és mit tesz a magyar kormány a Sajó folyó szlovákiai szakaszán kialakult súlyos ökológiai katasztrófa ügyében, és a horgászélmények megismerésén túl milyen konkrét információkhoz jutottak a szennyeződés valódi veszélyeiről?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom, hogy Farkas Sándor miniszterhelyettes úr fog önnek válaszolni. Keresztes László Lóránt képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Én nagyon bíztam miniszter úr személyes jelenlétében. Az elmúlt időszakban én több alkalommal jártam a Felvidéken a Rozsnyói járásban, hogy személyesen is jelen legyek ott, ahol ez a borzalmas szennyezés megvalósult közös folyónkat, a Sajót érintően. Azért mentem több alkalommal, hogy a helyszínen információt gyűjtsek, tudjam tájékoztatni a közvéleményt, és én magam is megtegyek mindent annak érdekében, hogy végre elinduljon a cselekvés.

Tudjuk mindannyian, hogy egy súlyos ökológiai katasztrófa alakult ki, és több tíz kilométeres szakaszon a folyó gyakorlatilag halottá vált. Én azt gondolom, hogy a szlovák kormány felelőtlenségét nem lehet elég erőteljesen hangsúlyozni, hiszen évek óta pontosan tudták, hogy ez a szennyezés be fog következni, tehát megelőzhették volna a katasztrófát.

Az is megerősíti a felelőtlenségüket, hogy három hónapnak kellett eltelni, mire végre bármilyen munkát elkezdtek elvégezni, és sajnos ki kell mondani, hogy a hírekkel ellentétben még mindig nem találták meg a megoldást arra, hogy ezt a szennyezést teljes körben el tudják hárítani. Ugyanakkor, tisztelt államtitkár úr, én azt tudom mondani, hogy a magyar kormány is súlyosan megkésve reagált erre az ügyre. Én úgy érzem, hogy a cselekvés most sem elég határozott, mintha nem lennének a legalapvetőbb információk birtokában, illetve nem osztják meg a közvéleménnyel a rendelkezésükre álló információkat. És azt sem értem, hogy egy ilyen súlyos ökológiai katasztrófa esetén miért ennyire erőltetetten udvariasak és visszafogottak a szlovák kormánnyal.

Tisztelt Államtitkár Úr! Én a múlt alkalommal feltettem kérdést. Ön akkor szinte szó szerint azt válaszolta, hogy a folyóba a szlovákiai szakaszon nem mérgező vas-oxid került kizárólag. Tisztelt Államtitkár Úr! Ezt pontos mérések bebizonyították, hogy a szennyező anyagban az arzén az európai határérték 400-szoros mértékében van jelen, a cink pedig 100-szorosában. Államtitkár Úr! Önök nem kértek vagy egyszerűen nem kaptak a szlovák kormánytól konkrét adatokat a szennyezés összetételét érintően?

Kaptake információt, hogy milyen módon tervezi elhárítani teljes mértékben a szennyezést a szlovák kormány, illetve a szlovák hatóságok? Kaptake betekintést a kármentesítési tervekbe, hogy milyen lépéseket tervez a kármentesítés érdekében a szlovák kormány, és tudtake garanciákat felmutatni? Illetve azt is szeretném kérdezni, hogy mit tett még Nagy István miniszteren kívül a magyar kormány, Palkovics miniszter úr mint a környezetvédelemért felelős miniszter, illetve Szijjártó Péter miniszter úr a folyóink védelmében? És itt erőteljesen gondolok egyébként a Tisza erdélyi mellékfolyóit érintő súlyos szennyezések ügyére is, hiszen ott esetenként még súlyosabb, még veszélyesebb anyagok jutnak be.

Én nagyon sajnálom, hogy sem a szlovák környezetvédelmi miniszter, sem a magyar szakminiszter nem vette a fáradságot, hogy elmenjen a Sajó súlyosan szennyezett szakaszához, helyette egy videokonferenciát tartottak. Korábban azt posztolta miniszter úr, hogy ő nem illetékes Szlovákiában. Én azt gondolom, és ezt hangsúlyozni kell a nemzeti összetartozás napja után néhány nappal, hogy egy ilyen súlyos szennyezés esetén mindannyian illetékesek vagyunk, közös felelősségünk a közös természeti kincseink megóvása, és a szlovák kormány tétlenkedése nem csökkenti, hanem növeli a mi felelősségünket.

Itt egy felvidéki szennyezésről beszélünk, és a nemzeti összetartozás napja után (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) vagyunk néhány nappal… De akkor ezt majd a viszonválaszomban folytatom. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Farkas Sándor miniszterhelyettes úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban így van, két héttel ezelőtt ön már feltette ezt a kérdést itt a parlamentben, és azt követően dr. Nagy István agrárminiszter úr ellátogatott Szlovákiába.

Erről a szlovákiai tárgyalásról, amelyet Ján Budaj szlovák környezetvédelmi miniszter úrral folytatott, ezzel kapcsolatban szeretnék néhány gondolatot megosztani önnel. Megerősítette a miniszter úr, hogy a bányászati ágazat felügyelete nem hozzá tartozik, de értesítette a kompetens gazdasági minisztériumot és a kormányt is tájékoztatta.

Az elhárítási-kármentesítési munkák megkezdődtek, illetve folyamatosan monitoroztatja a Sajót; nem tudja, a bányászok milyen beavatkozást tettek, de ő ez ügyben büntetőfeljelentést tett ismeretlen tettes ellen a szlovák hatóságoknál.

(16.10)

A bányászati szolgálat és az ő elődjei is elhanyagolták a kötelességüket, mint környezetvédelmi miniszter ennyit tudott tenni, de a helyzetet megváltoztatni nem tudja  nyilatkozta. A szlovák környezetvédelmi ügynökség hetente figyeli a vízminőséget. Május 9e után május 30-án volt újabb mérés, melynek eredményét meg fogják osztani velünk. Elég furcsa szituáció, hogy ennyi idő telik el egy-egy vizsgálat után, és még a mai napig nem kapunk erről eredményt.

Ugyanakkor egyértelműen elismerte a miniszter úr, hogy ökológiai katasztrófa történt, és ennek az eredője a bányával összefüggő káresemény, amit mi is tudtunk. A legfontosabb intézkedések megtételére 15 napos határidőt vállalt. Az állat- és növényfajok összefüggő károsodásával kapcsolatban annyit tudott nyilatkozni, hogy ettől majd megfelelő felmérések után a Sajót is meg tudják majd tisztítani. Ezek a kijelentések, megmondom őszintén, számomra sem teljesen megnyugtatóak, sőt egy kicsit homályosak annak értelmében, hogy ebben valóban történike olyan előrelépés.

Miniszter úr a tárgyalás alatt hangsúlyozta: a Sajó folyó szennyezésének ügye abszolút prioritás, azonnali intézkedéseket igénylő kérdésről van szó, hiszen a nyomás egyre jobban érzékelhető, akár a közvélemény, a belpolitika, a nemzetközi kommunikációk területén is. Természetesen figyelembe kell vennünk azt is, hogy ilyen szempontból a szlovák belügyekbe nem szólhatunk bele, de ugyanakkor folyamatosan figyelnünk kell ezeket az eseményeket. Miniszter úr kiemelte, ha bármilyen támogatásra  és felajánlotta  szüksége lenne a szlovák kormányzatnak, a szlovák környezetvédelmi hatóságoknak, ebben nekünk sajnos elég komoly tapasztalataink vannak, és ezeket a tapasztalatokat megosztva, illetve segítségnyújtást is tud a magyar kormányzat az agrárkormányzaton keresztül biztosítani.

Megemlítem, hogy a készültség elrendelése óta a vízminőségi értékek a helyszíni műszeres mérésekkel kapott eredmények vonatkozásában nem lépik túl a vízfolyástípusra meghatározott határértéket. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Megkérdezem Keresztes László Lóránt képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm, elnök úr. Sajnos nem tudom elfogadni a választ. Abban ugyanakkor egyetértünk, hogy ez a hatásköri vita, ami a szlovák környezetvédelmi és gazdasági minisztérium között hónapokon keresztül zajlott, elfogadhatatlan, sőt minősíthetetlen. Ugyanakkor én azt gondolom, hogy itt egyrészt erkölcsi kötelességünk, hogy a közös természeti kincseink megvédése érdekében fellépjünk, de itt jogi lehetőségei is vannak a kormánynak a határvízi egyezményekből levezethetően. Tehát én azt gondolom, hogy a katasztrófa elindulásának másnapján kellett volna ezt a kapcsolatfelvételt nem videokonferencián, hanem személyesen megtenni, és bizony rendkívüli határozottsággal kellett volna követelni a kormánynak az azonnali kárelhárítást.

Ami most történik ott Alsósajó településen, az az, hogy a források vizét elterelik, és ilyen módon 80 százalékkal csökkentik a befolyó vagy a kifolyó szennyeződés mennyiségét, ugyanakkor szűrőberendezéseket is föl kellene szerelni, ami információim szerint néhány hét alatt elvégezhető lenne. Tehát a technológia megvan, a szlovák fél mégsem teszi meg. A magyar kormány, úgy érzem, nem kellően kemény, hiányzik az intézményrendszer, és hiányzik teljes mértékben a környezeti diplomácia.

Úgyhogy én azt gondolom, a magyar kormánynak is van tennivalója bőven az ügyben azért, hogy meg tudjuk védeni a folyókat, mind a Sajót, mind pedig a Tisza erdélyi mellékfolyóit. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:   78-83   84-89   90-95      Ülésnap adatai