Készült: 2024.05.20.14:10:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2023.03.01.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Európa és a NATO a biztonságunk, ezért a Jobbik-Konzervatívok frakciója természetesen támogatja Svédország és Finnország NATO-csatlakozását.

De nézzük csak meg, milyen nemzetközi környezetben és a fideszes egypárti túlhatalom kormányának milyen nemzetközi megítélésével történik mindez, és zajlik ez a mai vita. Az 1945 utáni világrend, a globális biztonsági rend egy első körös hullámban 1989-90-ben megváltozott. Ebben a történelmi időszakban a mi hazánk is felszabadult végre a szovjet-orosz megszállás alól, és elindult egy olyan úton, amelyről azt hittük annak idején, hogy már bizonyosan egy kiegyensúlyozott polgári demokráciában és egy szociális piacgazdaságban élhetünk innentől kezdve, és egy idő után abban a jólétben és szabadságban, amiről annak idején mi azt gondoltuk, hogy nekünk is jár.

(14.10)

Aztán megváltozott a világ, hiszen február 24-én a putyini Oroszország agressziója Ukrajnával szemben egy teljesen új, egy másik hullámát indította el ennek a globális biztonságpolitikai berendezkedésnek. Hiszen ’45 óta ilyenre nem volt precedens, hogy mindenfajta nemzetközi szerződést sutba vágva, egy ország lerohanja a szomszédját tankokkal, a civil lakossággal szemben háborús bűnöket kövessen el. Nem volt ilyenre példa.

Azt gondolom, hogy ebben a helyzetben az a hazai nemzeti érdek, az hazánk nemzeti érdeke, ha szilárdan és egyértelműen kiállunk a NATO jó szövetségeseként azon értékek mellett, amelyek az európai kultúrkör értékei, abban a kultúrkörben, amelyben mi, konzervatívok hiszünk, amelynek az alapjai a görög filozófia, a római jog  tisztelt fideszes képviselőtársaim, ennek a modern neve a jogállamiság, amivel kapcsolatban önök nagyon súlyos kritikákat hallgatnak, teljesen jogosan sajnos (Közbeszólások a kormánypártok soraiból, köztük: Nem igaz!  Az elnök csenget.)  és a keresztény kultúrkör. Azt gondolom, hogy ennek az értékválasztásnak az egyik eklatáns példája az a fajta teljes külpolitikai egyensúlyvesztés, amely az Orbán-kormány 13. évében sajnos ebben a mai vitában is már látszik.

Hiszen nézzük meg, mi történt! Senki nem állítja azt, hogy hazánknak Európa szívében ne kellene minden égtáj felé kiegyensúlyozott politikai és gazdasági kapcsolatokra törekedni. Ez lenne hazánk nemzeti érdeke. Természetesen.

Na, de kérem, amikor a szomszédságunkban dúl egy öldöklő, agresszív orosz háború, amelyben egyébként a kárpátaljai magyarságot is ki szeretném emelni, amely túszként ott van, és amelyre nézve meggyőződésem, hogy már középtávon a fideszes külpolitika nagyon hátrányos következményekkel fog járni sajnos; ebben a helyzetben az a fajta külpolitikai magatartás, amelyet a háború kitörése óta Orbán Viktor miniszterelnök úr és a Fidesz kormánya gyakorlatilag tanúsít, nagyon komoly mértékben sérti a magyar nemzeti érdeket; és ami egészen bizonyos, az az, hogy a nemzeti érdek érdekérvényesítő képességét végletesen beszűkítette az önök politikája.

Hiszen azért azt lássuk be, hogy a jobboldaliság nem jelentheti azt, hogy valaki oroszpárti és nyegle, mint ahogy az az önök propagandamédiájából nap mint nap látnivaló. Idézem az önök volt kommunista Bencsik elvtársát, aki nyíltan szurkol az oroszoknak. Ez az önök propagandatévéje. Ez az önök propagandatévéje! És aztán még előadják azt a fajta szomorújátékot, valóban, ahogy az korábban már néhány képviselőtársam szájából elhangzott, hogy svéd és finn barátaink egy nagyon komoly világtörténeti átalakulás kapcsán beadják a csatlakozási kérelmüket, majd a magyar küldiplomácia konkrétan megígéri nekik, hogy mondjuk, a nyár után bekövetkező legelső parlamenti ülésen ratifikálják őket, majd azt tapasztalják svéd és finn barátaink, hogy önök hazudtak, ahogy szoktak idehaza is. (Zaj.) Ez szégyen, tisztelt képviselőtársaim, ez nemzeti szégyenünk! Én, mint az Országgyűlés Külügyi Bizottságának konzervatív alelnöke, innen is megkövetem svéd és finn barátainkat az önök nevében is, mert ez nemzeti szégyen, ez a szomorújáték, amit önök azóta eljátszottak.

Azt már nem is mondom el, hogy milyen jelenetek zajlottak le a Külügyi Bizottságban és a Házbizottságban. Valami szégyenletes volt az a fajta farizeus és álságos és cinikus módszer, amivel önök húzták-halasztották ennek a mai vitának a napirendre tűzését. Az a fideszes egypárti túlhatalom, amely gyakorlatilag 24 óra alatt rögtönítélő bíróságként ki tudja végezni a Magyar Orvosi Kamarát, eljuttatott minket oda, hogy gyakorlatilag most így a legutolsók között végre vitázhatunk erről a kérdésről.

Azt gondolom, hogy a diplomácia világában nagyon jól érti mindenki, hogy önök mit tesznek. Nagyon jól érti mindenki! Önök itt belül elröhögcsélhetnek most is, tisztelt fideszes képviselőtársaim, mert ez egy szomorú és tragikus történet, és ezt önök okozzák, önök okozzák hazánk nemzetközi megítélésében. Ez az önök felelőssége lesz a történelem ítélőszéke előtt (Folyamatos közbeszólások a kormánypárti sorokból.  Az elnök csenget.), és meglesz az ítélet: bűnös.

Azt kell mondjam, hogy ebből a szempontból is, még most is gyakorlatilag azt játsszák el egyfajta belpolitikai színjátékként, hogy itt a Fidesz-frakcióban vita van, és ezért delegációt kell küldeni finn és svéd barátainkhoz. Hát, most komolyan! Ha nem lenne ennyire tragikus ez az egész színjáték, ez a szomorújáték, akkor az ember ilyenkor már csak széttárja a kezét, hogy most komolyan, meddig lehet még ezt csinálni, a magyar nemzeti érdekkel végletesen szembemenve?! (Folyamatos közbeszólások a kormánypárti sorokból.  Az elnök csenget.) Biztosan az lesz ennek a vége természetesen, mint mindig, hogy aztán, miután az összes hátrányt elszenvedte hazánk nemzeti megítélése és a nemzeti érdekünk érdekérvényesítése nagyjából a nulla felé konvergál, majd utána, a legeslegutolsó pillanatban aztán elegánsan megszavazzák; de remélem, hogy ez a megszavazás valóban a lehető legrövidebb időn belül aztán megtörténik.

Nézzük meg, hogy kikkel bántak el így az elmúlt hónapokban! Azzal a Svédországgal, akinek a repülőgépeit a Magyar Honvédség használja, akinek a svéd gyártású repülőgépét, a Gripeneket mi használjuk a magyar és az európai szövetségeseink légterének biztosítására. Szóval, komolyan!

Aztán Finnországról: most komolyan, az a Finnország, amely a második világháború során kiváló és hősies honvédő háborút folytatott szintén a szovjet-oroszokkal szemben, tetszenek rá emlékezni, akiknek önök szurkolnak (Közbeszólások a kormánypárti sorokból, köztük Kósa Lajos: KáGéBéla!  Az elnök csenget.), szintén a szovjet-orosz megszállókkal szemben, azt gondolom, hogy ezeket az embereket  és a népről beszélek, nem az egyes parlamenti képviselőikről, igen, vannak szélsőségesen liberális politikusok mindenhol, akik olyanokat hangsúlyoznak, ami hazánkra nézve nem igaz. Igen! És van olyan kritika, például a jog uralmának lebontása, az egypárti túlhatalom, ami pedig jogos kritika. (Dr. Juhász Hajnalka: Keresztény-konzervatív!)

És azt gondolom, hogy ezt a két dolgot nagyon-nagyon fontos volna úgy megbeszélni akár bilaterális alapon, hogy ez egy nyílt és őszinte vita lenne. Mi konzervatív közösségként (Derültség a kormánypárti sorokban.) ebben partnerek vagyunk, de ezt a két dolgot válasszuk ketté! Nem azért kritizálják önöket, mert mindenben gyakorlatilag elítélik önöket politikai szempontból. Nem. Ebben a hosszú folyamatban, amiről mi most beszélünk, igenis az önök politikája megbízhatatlan partnerként mutatta a magyar kormányt, és ez a tragikus. (Kósa Lajos: Bűnös!) Ez a tragikus, tisztelt fideszes képviselőtársaim!

Zárásképpen azt szeretném leszögezni, hogy a mi konzervatív politikai közösségünk, amely 1956. október 23-ának lyukas zászlajában hisz és azt tartja magasra, nem pedig 1956. november 4-ének a békéjét, az akasztófák békéjét, amelyet önök támogatnak... (Közbeszólások a kormánypárti sorokból: Szégyelld magad!) Bizony, ez nagy szégyen, képviselő úr, egyetértek, önöknek nagy szégyene ez (Közbeszólások a kormánypárti sorokból.  Az elnök csenget.), hogy azt támogatják. Azt gondolom, hogy a mai vita és ez a jegyzőkönyv, amiben az ön bekiabálása is, remélem, benne lesz, képviselőtársam, a történelem ítélőszéke előtt meg fogja mutatni, hogy ez az önök szégyene.

Azt kívánom mindenkitől, hogy minél előbb szavazzuk meg svéd és finn barátaink NATO-csatlakozását, mert mi tudjuk, hogy Európa a biztonságunk, az az Európai Unió, amelyből Orbán Viktor és a Fidesz ki akarja vezetni hazánkat. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai