Készült: 2024.05.13.01:23:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

6. ülésnap (2022.05.23.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:09


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Berki Sándor, a Párbeszéd képviselője. Megadom a szót, parancsoljon!

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, házelnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Első alkalommal szólalhatok fel a magyar parlamentben. Mindenekelőtt szeretném elmondani, hogy milyen nagy megtiszteltetés ez számomra, mert egyszerű vidéki magyar romaként is azt gondolom, hogy hazám sorsának irányításában részt venni talán a legnemesebb feladatok egyike. Ezúttal szeretném köszönetemet kifejezni mindazoknak, akik lehetővé tették számomra, hogy ma mint a Párbeszéd politikusa itt lehetek önök között.

Roma származású magyar politikusként elsődleges feladatomnak a romatársadalom ügyét, a vidéki és melós emberek, Nógrád megye és szűkebb hazám, otthonom, Salgótarján városának képviseletét tartom. Mindent meg kívánok tenni annak érdekében, hogy méltóképpen képviseljem honfitársaimat. Ugyan csak pár hete vagyok képviselő, de megtisztelő meghívást kaptam a brüsszeli európai romahétre, ahol többek közt arról volt szó, hogy a romafelzárkóztatásra szánt brüsszeli forrásoknak el kell jutniuk a roma emberekhez, a roma közösségekhez.

A kormány romastratégiája papíron ígéretesnek tűnik, azonban tudjuk, hogy a papír sok mindent elbír. A kérdés az, hogy ebből a stratégiából mi fog ténylegesen megvalósulni, és mi marad csupán ígéret. Tudjuk, hogy a mostani és az előző kormányzatok már több, nagyon jól hangzó stratégiát, cselekvési tervet dolgoztak ki, ennek ellenére a valóság rettentően drámai képet mutat a cigányság helyzetéről.

Annak érdekében, hogy valós, mindenki számára értékelhető eredményeket érhessünk el, és a Magyarországon élő romák helyzetét segítsem, felajánlom önöknek az együttműködésemet. Hagyjuk a múlt viszályait! Forduljunk a jövő és a remélhetőleg közös céljaink felé! Azt gondolom, a romaügy nem párt- vagy jobb- és baloldali kérdés, hanem a magyar társadalom közös ügye, amely felül kell hogy emelkedjen a pártpolitikai nézeteken. Én hiszek a magyar emberekben, hiszek abban, hogy a romaügyet ők is egy társadalom által közösen megoldható és megoldandó feladatnak látják. Én tudom, hogy egy valóban eredményes romastratégia végrehajtása nagyban javítja a magyar társadalom helyzetét is, hiszen egy nemzetet alkotunk.

E nemzet részei a nógrádi és a salgótarjáni emberek is, éppen ezért a Nógrád megyében egyéni mandátumot nyert képviselőtársaimmal is szoros együttműködést tervezek. Vidékiként számomra is fontos a vidék fejlesztése, a vidék felzárkóztatása. Nógrád nem csupán az ország egyik legkisebb, de sajnos az egyik legleszakadtabb megyéje is, pedig páratlan adottságokkal rendelkezik. Az előttünk álló időszakban rengeteg a feladat, és Nógrád felzárkóztatásának érdekében ezen feladatok elvégzése nem tűrhet halasztást. Minden jobbító szándékú javaslat esetén számíthatnak a támogatásomra és együttműködésemre, amely megyénk fejlődését segíti. Éppen ezért szeretném felajánlani segítségemet a két egyéni mandátumot szerző Nógrád megyei képviselőtársamnak.

Természetesen amellett, hogy szívügyemnek tekintem a romaügyet és Nógrád megyét, büszke magyar cigánynak vallom magam. A magyar nemzet tagjaként nem kérdés, hogy minden magyart képviselni és szolgálni szeretnék a parlamenti és az azon kívüli munkám során. Én ide önök közé dolgozni jöttem, dolgozni azon, hogy együttműködve megoldásokat keressünk több évtizedes problémákra. Reményeim szerint az önök részéről is számíthatok hasonló partnerségre, együttműködésre hazánk érdekében. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki sorokban.)

ELNÖK: Válaszadásra Kontrát Károly államtitkár úré a szó.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Legelőször is szeretném elmondani, hogy elfogadjuk a képviselő úr együttműködési szándékát, és mi is fontosnak tartjuk, hogy dolgozzunk együtt a társadalmi felzárkóztatás, a romák felzárkóztatása érdekében. Örülök annak, hogy ezt a szándékát kinyilvánította, és bízzunk abban, hogy összefogva, együtt sikeresen tudunk működni a következő négy esztendőben a társadalmi felzárkóztatás, illetőleg a romák felzárkóztatása érdekében.

(13.20)

Engedje meg, hogy visszatérjek arra, hogy a társadalmi felzárkóztatás kérdése 2019 elején került a Belügyminisztérium irányítása alá, és 2020-ban a magyar nemzeti társadalmi felzárkóztatási stratégiát is elfogadtuk. A 2021-27 közötti időszakra vonatkozó uniós felzárkóztatási fejlesztések a „Felzárkóztatási stratégia 2030” céljain alapulnak. A stratégia célul tűzi ki a munkaerőpiaci integráció, a munkához jutás, a foglalkoztatás erősítését, az esélyteremtő oktatáshoz, az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítását, a területi egyenlőtlenségek csökkentését, a környezeti, valamint a lakhatási feltételek javítását. A végrehajtás érdekében hároméves intézkedési tervek készülnek. Országos szinten létrejöttek a felzárkóztatási politika legfőbb együttműködési, partnerségi fórumai, amelyben a romák és a nem romák egyaránt képviseltetik magukat úgy, ahogy képviselő úr is megfogalmazta ezt célként. Társadalmi Felzárkóztatási és Cigányügyi Tárcaközi Bizottság, valamint Roma Koordinációs Tanács jött létre.

A területi hátrányok enyhítését  a képviselő úr megfogalmazta, hogy milyen területről érkezett, és mi is a célja azon a területen  szolgálja a kormány által 2019-ben elindított „Felzárkózó települések” program, amely 300, a Központi Statisztikai Hivatallal együttműködésben beazonosított leghátrányosabb település közül már 118 helyszínen jelen van. A települések legtöbbjén sikeres az együttműködés, harmónia, békesség van, odaadóak a felek, vannak elképzeléseik és vannak céljaik. Ezt mindenképpen szeretném hangsúlyozni. A szervezési munkát is el kell valakinek végezni, ezt a Belügyminisztérium vállalta, és nagyon fontos feladatának tartja a mai napig is.

Az elmúlt években számos beavatkozás irányult a gyermekek, a gyermekes háztartások jólétének javítására, amelyek pozitív hatásai a számok szintjén már látszanak és megvalósulni látszanak. Kiemelkedő és kiemelendő eredmény, hogy az egyik legveszélyeztetettebb társadalmi csoport, a fiatalok és a gyerekek, a 17 évesnél fiatalabb korosztály körében a szegénységben élők aránya jelentős javulást mutat. Természetesen nem vagyunk elégedettek, mi is többet szeretnénk tenni, és azt szeretnénk, ha ezen a nagyon fontos területen közösen eredményt érnénk el. A roma lakosság körében nő a foglalkoztatottsági ráta. A legkorábbi életkorban segítenek a „Biztos kezdet” gyerekházak. 140 gyerekház működik hazai, nemzeti költségvetési támogatásból, esélyt teremtve naponta 2500 fő gyermek fejlesztésére.

Jelenleg 183 tanoda működik hazai, nemzeti forrásból. A tanodák átlagosan évente 5500 gyermeknek nyújtanak segítséget a mindennapi tanulásban. Minden három év alatti gyermek óvodába járhat (sic!) és napi négyszeri ingyenes étkezést kap. Az Útravaló-ösztöndíj évente 10 ezer hátrányos helyzetű tanulónak ad ösztönzést a tanuláshoz. Azt szeretnénk, ha ez a szám is növekedne. Az „Út a diplomához” ösztöndíj évente több mint 600 hátrányos helyzetű egyetemistának ad lehetőséget az egyetemi tanulmányaik folytatásához. Bízunk abban, hogy ez a szám is nőni fog. A 11 roma szakkollégiumban évente 350 hátrányos helyzetű roma fiatal lakik és tanul, valamint kap ösztöndíjat. Több mint 500 fő már megszerezte a diplomát, és elismert szakmában dolgozik a mindennapokban.

A múlt héten Lőcsei képviselő úr szintén hasonló témában kért szót, és neki is elmondtam, hogy a felzárkóztatás fontos nemzeti kérdés, nemzeti ügy. Dolgozzunk együtt annak érdekében, hogy ezen a területen a következő négy esztendőben még több sikert érjünk el! Köszönöm, hogy meghallgattak, és köszönöm a támogatását. (Taps a kormánypártok és a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai