Készült: 2024.05.09.22:43:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most az MSZP képviselőjének, Vajda Zoltánnak adom meg a szót.

VAJDA ZOLTÁN (MSZP): Tisztelt Országgyűlés! Igazán rendkívüli események történtek az elmúlt napokban Magyarországon. (Rétvári Bence: A körzetedben pláne!) Túlzás nélkül mondható rendkívülinek, mert nem igazán történik ilyen mindennap: a kormány tagjai igazat mondtak, és nem csupán igazat mondtak, de a saját propagandájukkal is szembementek, ráadásul nem is egy miniszter tett így. Varga Judit igazságügy-miniszter kimondta azt, amit mindenki tud, idézem: „Nagyon nagy megszorítások vannak a költségvetésben.” Erre hivatkozott a miniszter asszony az Országos Bírói Tanács ülésén, amikor azt próbálta megmagyarázni, miért nem tudják az igazságügyi alkalmazottak illetményét megemelni akkor, amikor már a Tescóval kell versenyeznie bérekben a magyar igazságszolgáltatásnak. Szerinte  ismétlem  a nagy megszorítások miatt nincs erre lehetőség. Sőt, megtudtuk tőle azt is, hogy nem a Ryanair, nem a baloldal, nem Soros, nem Brüsszel meg nem tudom, még ki vagy mi miatt nincsen lehetőség a pedagógusbér-emelkedésre, az igazságügyi és az egészségügyi bér emelkedésére, hanem Varga Mihály miatt, az igazságügy-miniszter szerint ugyanis Varga Mihály mond mindig nemet minden béremelési javaslatra.

Tisztelt Országgyűlés! Ez nagymértékben leegyszerűsíti a béremelkedési problémákat. A kormánypárti képviselőtársak tessenek meggyőzni Varga Mihályt, és ezek szerint már tárgyalhatjuk is itt, a plenáris ülésen a pedagógusok, az ápolók, a köztisztviselők béremeléséről szóló javaslatokat. Kérem, ne is késlekedjenek, tárgyaljuk meg még a nyári ülésezési szünetünk előtt! Inkább erre hívjanak már össze egy rendkívüli ülést, semmint a gránitszilárdságú Alaptörvényük sokadik módosítására!

Na de igazat mondott Navracsics Tibor és Nagy Márton is. Navracsics bevallotta, hogy az Európai Bizottságnak a burjánzó kormányzati korrupcióval van baja, nem pedig a gyermekvédelminek csúfolt törvényük elleni bosszú címén zárták el az uniós forrásokat. Nagy Márton pedig már egy újabb tabut, a recessziót emlegeti, és semmi jóval nem kecsegtet, pedig már megtippelni sem meri az áremelkedések végét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Napról napra világosabbá válik, hogy Magyarország gazdasági és pénzügyi helyzete katasztrofális irányba halad. Még egyszer felidézve a miniszter asszony szavait: nagyon nagy megszorítások vannak a költségvetésben, továbbá recesszió felé robog az ország, évtizedes csúcsokat dönt az infláció, a forint pedig lassan játékpénzzé válik. És ilyen helyzetben mit tesznek maguk, a kormány? Támadják azt a piaci céget, amely fizetésemelést mer adni a dolgozóinak, elfogadnak egy brutális megszorításokat tartalmazó, átláthatatlan és álomvilágba tartozó számokra épülő költségvetést. Ugyan ki hiszi azt el, hogy jövőre 375 forint körül lesz egy euró vagy alig 5 százalékos lesz az infláció?

Ezzel szemben mit kellene csinálniuk?  megmondom maguknak. Először is, valóban véget kell vetni a háborúnak, jól mondják, de a kormánynak az EU-val folytatott háborúját is be kell fejeznie; csatlakoznunk kell az Európai Ügyészséghez, átfogó antikorrupciós csomagot kell elfogadnunk, hogy le tudjuk hívni a nekünk járó uniós forrásokat. Másodszor, el kell fogadni a globális minimumadót, érthetetlen, hogy önök miért védik a multik extraprofitját. Harmadszor: elég a késlekedésből, minél hamarabb be kell vezetnünk az eurót, mert a Fidesznek hála, a családok vagyonát, pénzét felemészti az infláció és az MNB által leértékelt forint. Negyedszer: a megélhetési válság miatt növelni kell a jóléti kiadásokat. Elfogadhatatlan, hogy 2023-ra a GDP arányában kevesebbet terveznek költeni egészségügyre, oktatásra, nyugdíjakra, mint tette azt 2010-ben az ország egy pénzügyi válság közepén. Mert a számok nem hazudnak, mondom önöknek: az oktatásra 37 százalékkal, az egészségügyre 14 százalékkal, a nyugdíjakra 31 százalékkal kevesebbet fordítanak jövőre, mint tette azt 2010-ben a szocialista kormány.

Ezért azt javaslom, hogy a kormány vonja vissza a költségvetés tervezetét, és készítsen egy újat, amely képes az inflációt kordában tartani, a növekedést ösztönözni és mind az euró bevezetését előkészíteni, mind a megélhetési válságot megfékezni.

Tisztelt Országgyűlés! Ezekkel az intézkedésekkel és  még egyszer  egy új költségvetéssel valóban lehetne segíteni az ország gazdasági és pénzügyi helyzetén, mert amit most tesz a kormány, az nem a magyarokon segít, hanem pont akit önök szóban támadnak, Soros Györgyön és a hozzá hasonló befektetőkön, mert nekik önök miatt már 10 százalékos kamatot fizethetünk a magyar emberek pénzéből.

Hát, ennyit a kormány háborúinak sikeréről! Köszönöm szépen, várom a válaszát, amiben remélem, hogy nem unalmas meg semmitmondó propagandafordulatok lesznek, nem fognak személyeskedni (Rétvári Bence: Mert eddig ez nem az volt?!) meg mindenféle választási eredményekre, akár a közelmúltbeli választásra (Rétvári Bence: Fáj! Nagyon fáj! Az elnök csenget.) hivatkozni. Tiszteljék meg a magyar embereket érdemi szakmai válasszal! Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Ön meg tisztelje meg azzal a válaszadót, hogy előre ne minősítse azt, amit hallani fog! Dömötör Csaba államtitkár úré a szó. (Közbeszólások az ellenzék soraiból: Ajjaj!)

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Én nem akartam felhozni a választási eredményeket, tisztelt képviselő úr, de hogyha már (Közbeszólások az ellenzék soraiból.) felhozta, akkor a fideszes jelöltek két helyen is kétharmad közeli eredménnyel győzték le az önök jelöltjeit. (Taps a kormánypártok soraiban.) Ez nem személyeskedés, hanem tény.

Említette az egészségügy és az oktatás kérdését. Csak a tények kedvéért: az egészségügyre ez a kormány a legutolsó baloldali kormányzati évhez képest 1470 milliárd forinttal költ többet, tehát többet; oktatásra 933 milliárd forinttal költünk többet, közel ezermilliárd forinttal többet, ez azért nagy különbség; és ez az a kormány, amelyik folyamatosan nagy hangsúlyt fektetett a béremelésekre. A nettó reálbérek 2010 óta, hogyha Tóth Bertalan képviselő úrnak is van ideje a beszélgetés közben, mert szerintem fontos, akkor elmondom neki is, hogy 70 százalékkal nőttek a mostani kormányzás alatt  önöknek is volt egy hosszú kormányzati ciklusuk, tizen-egynéhány százalékkal nőttek akkor a nettó átlagbérek. Közel a háromszorosára nőtt a minimálbér, a szakmunkás-minimálbér is. Ebben az évben, miközben járvánnyal és háborús helyzettel is küzdünk, emelkedett a szociális ágazatban dolgozók bére, a kulturális ágazatban dolgozók bére, a tanárok és az óvónők is magasabb fizetést kaptak  itt még további emelésekre van szükség, erről a miniszterelnök a napokban beszélt is , emelkedett az egyetemi oktatók bére, az ápolók béremelési programja is folytatódott, ez egy többlépcsős program, és folytatódik az elmúlt évtizedek legnagyobb orvosibér-emelési programja, és azt még nem is említettem, hogy a hivatásos állomány tagjai, a rendvédelmi állomány tagjai hathavi fegyverpénzt is kaptak.

Most, amikor megélhetési kérdésekről beszélünk, akkor három alapvető különbség van az önök válságkezelési gyakorlata, az önök javaslatai és a mostani jobboldali kormány megközelítése között. Először is, a baloldal eltörölné a rezsicsökkentést; másodszor: adókat emelnének, és megszorításokat akarnak bevezetni; és harmadszor: nyíltan  nyíltan!  lobbiznak azért, hogy Magyarország ne kapja meg a neki járó uniós forrásokat.

Ami a rezsicsökkentést illeti, évek óta hatósági árakkal védjük a magyar családokat, ez havonta több tízezer forintos megtakarítást jelent nekik, és mindent megteszünk azért, hogy a mostani nehéz helyzetben is fenntartsuk a rezsicsökkentést. Ezzel szemben önök, a baloldal még a kampány alatt is egyértelművé tette, hogy ha tehetné, akkor eltörölné, úgy érveltek, hogy az árakat nem lehet megállítani a határon.

Aztán lássuk a megszorításokat! Aki kicsit is ismeri az önök gazdaságpolitikáját (Közbeszólás az ellenzék soraiból.), az tudja, hogy az adóemelés vissza-visszatérő mániájuk. Emelnék a jövedelemadó-kulcsokat, emelnék a társasági adót, költségvetési módosítókat is benyújtottak. Ha jól hallottam, most ön azt kiabálta, hogy az egész hazugság.

(13.40)

Nézze meg, hogy milyen költségvetési módosítókat nyújtanak be! Nézze meg a konkrét javaslatokat, hogy a baloldal hogyan tett arra javaslatot, hogy a személyi jövedelemadó felső kulcsa akár 30 százalékos is legyen, hogyan tettek arra javaslatot, hogy a társasági adó sokkal magasabb legyen! Karácsony Gergely javaslata például 19 százalék a mostani 9 százalék helyett, ez azért nagy különbség.

Szóval, ezek után azt mondani, nem állja meg a helyét azt mondani, hogy a baloldal adót akarna emelni, azért az meredek. Hogyha minket félrevezet, mi ezt megszoktuk, legalább a magyarokat ne próbálják meg félrevezetni. Arról egyébként itt nem is beszéltem, hogy a városokban élőket meg dugódíjjal sarcolnák, minthogyha nem lenne egyébként is épp elég teher a nyakukban.

Hogy mi a helyzet az uniós pénzekkel? Emlékszünk arra, hogy hogyan indítottak nyílt kampányt azért, hogy ezeket ne kapjuk meg. Cseh Katalin  tehát Cseh Katalin!  azt mondta, hogy a problémás kormányoktól meg kell vonni a pénzosztás jogát. Azért a családi vállalkozásuk, gondolom, továbbra is tárt karokkal várja a milliárdokat.

Egy egységes baloldali kampánynyilatkozatban pár héttel ezelőtt azt mondták, hogy ha a Fidesz győz, akkor majd nem jönnek az uniós pénzek. Tehát maguk is nagyon jól tudták (Gelencsér Ferenc: És megjött?  Derültség az MSZP és a Momentum soraiban.), hogy ez a bosszú egyik eszköze. Dobrev Klára egyenesen azon örömködött, hogy  idézem  végre olyan következmény lesz, ami igazán fájni fog Orbánnak. Ennyit a maguk hozzáállásáról. Ez a baloldali hozzáállás valójában nem a miniszterelnöknek fáj, hanem ha a baloldali politika megvalósulna, akkor az egész országnak fájna, hogyha megvalósítanák. Nem tudom, hogy vane jele a megszorításmániának ilyen körülmények között, de nyugodtan kirakhatják a kitűzőjükre.

Úgy látszik ezek után, hogy akár kampány van, akár nincs kampány, akár békeidő van, akár háborús helyzet, akár konjunktúra, akár gazdasági nehézségek, van, ami nem változik, az, hogy a baloldal képtelen az ország érdekeit nézni. Én nagyon-nagyon sajnálom, hogy nem értették meg az április 3-ai választás fő tanulságát. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai