Készült: 2024.05.08.10:50:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2022.06.28.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes, államtitkár úr. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Jobbik képviselőcsoportjából Sas Zoltán képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

SAS ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Az elmúlt napok vitáiban többen, több képviselőtársam jelezte, hogy nagyon jó lenne fontos kérdésekben, nemzeti kérdésekben egy közös nemzeti minimumérdek kialakítása. Maximálisan tudok ezzel a gondolattal azonosulni. Úgy vélem, hogy a honvédelem, illetőleg a katonai és polgári nemzetbiztonsági szolgálatok működésével kapcsolatban ez a közös nemzeti érdek meg is fog tudni valósulni, hiszen a haza védelme, a haza biztonsága olyan nemzeti ügyünk, amelyet támogatni kell, és ez nem pártpolitikai kérdés kell hogy legyen.

Viszont ami gyenge lábakon áll, az a rendvédelem kérdése, hiszen a rendvédelmi illetményalap emelé-sének elmaradása súlyos problémákat tud okozni. Nem hibást, bűnöst vagy felelőst szeretnék keresni, csak arra a jelentős problémára szeretném felhívni a figyelmet, hogy a rendvédelmi illetményalap 2008 óta, azaz 14 éve változatlanul 38 650 forint. Nekem volt alkalmam katonaként és rendőrtisztként is szolgálni a hazát, higgyék el nekem, ez egy rendkívül felemelő és megtisztelő feladat, viszont egy nehéz hivatás, rengeteg lemondással jár. Azt gondolom, hogy méltatlan lenne azt várni a rendőreinktől, hogy mondjanak le a lakhatási igényeikről, mondjanak le a családalapítási elképzeléseikről azért, mert alacsony a bérük. A rendőrök nem ezekről fognak lemondani, hanem lemondanak a szolgálati jogviszonyukról, és elérkeztünk a probléma jelenlegi kicsúcsosodásához, hiszen soha nem látott mértékben szerelnek le a rendőrök, aminek az egyik oka a rendvédelmi illetményalap alacsony szintje, és az a helyzet, hogy sajnos nagyon kevesen választják ezt a pályát, ami szintén részben a fizetések alacsony szintjének köszönhető.

Teljesen világos, képviselőtársak, hogy ha egy pohárból folyamatosan folyik a víz, és a tetején egy pipettacsővel csöpögtetjük bele a vízcseppeket, akkor előbb vagy utóbb ez a pohár ki fog üresedni. Ha a rendőri szakma kiüresedik, a rendőrség képtelen lesz a törvényben előírt kötelező feladatait ellátni, annak nagyon súlyos következményei lesznek. A rendőrség az állam működésének az egyik alappillére. Ha a rendőrség nem tud üzemelni, az az állam működését is jelentősen fogja befolyásolni, rontani fogja. Ugyanakkor nagyon fontos probléma lesz, hogy ha nincs elég rendőr, akkor vajon ki fogja garantálni a közbiztonsághoz fűződő össztársadalmi érdek megvalósulását.

A rendőrök leszerelésének egy másik oka a nehéz szolgálati körülmények. Miről is szeretnék itt beszélni? A déli határszakaszon teljesített szolgálatról. Az elmúlt időszakban azt tapasztalhattuk, hogy az illegális migránsok száma folyamatosan növekszik, szervezetszerűen, csoportosan, felfegyverkezve, sokszor fegyveresen próbálnak átlépni a magyar határszakaszon, és sajnos azt is kell mondanunk, hogy az elmúlt időszakban szinte naponta előfordult, hogy erőszakot alkalmaznak a magyar határőrökkel szemben. Azt gondolom, ez egy tűrhetetlen állapot.

Sajnos, az elmúlt időszakban megnyílt a második front, a keleti front is, hiszen az orosz-ukrán háború sajnálatos következménye az, hogy a keleti határszakasz biztosítása is többletfeladattá vált, valamint az is, hogy a hihetetlenül nagy számú háborús menekültek ellátásában is közre kell működni, ami további többletszolgálati feladatokat eredményez. Ha ez párosul a rendkívül alacsony bérezéssel, akkor talán már érthetjük azt is, hogy miért ilyen magas a pályaelhagyók száma.

No, de mi a megoldás, mi a megfejtés erre a problémakörre? Javasoltuk már korábban is, nemcsak mi, hanem több ellenzéki párt is, és úgy gondolom, hogy a kormánypárti padsorokban is ülnek olyan képviselőtársak, akik egyetértenek azzal, hogy a rendőrök fizetését meg kell emelni. A szolgálati körülményekre vonatkozólag viszont a Jobbik korábban is javasolta az önálló határőrség létrehozását, amit úgy szeretnék önöknek megfogalmazni, hogy hívhatják bárminek, nem kell hogy határőrségnek hívják, az sem kell hogy önálló legyen, tehát nem szükséges, hogy önálló gazdálkodása legyen, lehet a belügyminiszter úr vagy akár az országos rendőrfőkapitány úr irányítása alatt is, de legyen egy olyan szervezet, amely napi 24 órában, évi 365 napban nem csinál semmi mást, csak óvja és védi a magyar határokat.

Ha ezt megspékeljük azzal, hogy létrehozzuk a határvédelmi századokat ismét, akkor egy olyan szervezetünk lesz, ami képzése és felszereltsége okán képes és alkalmas arra, hogy a magyar határok biztonságát hosszú távon, évtizedekre bebetonozza. Az az egy kérdés maradt, hogy vane szándék a rendvédelmi illetményalap emelésére, a rendőri fizetések emelésére, vane szándék egy korszerű és modern határvédelemre, egy önálló határőrség megalakítására, mert ha igen, van, akkor az egy olyan nemzeti minimumérdek, amit, azt gondolom, hogy pártállásra tekintet nélkül támogatni kell, de én magam biztosan támogatni fogom. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)

(10.00)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr adja meg. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A napirend előtti felszólalásokból úgy látom, hogy a baloldal egyes részeinek ilyen karakterépítő felszólalásait látjuk, a Párbeszéd és az LMP verseng, hogy ki a zöldebb. Önök megpróbálnak visszatalálni a 2010-es jobbikos irányvonalhoz, amely rendpártiságot jelentett, csakhogy ma már a Jobbik egyáltalán nem arról szól, mint tíz évvel ezelőtt. Önök most már ugyanúgy Gyurcsány Ferenc egyik tagozata, fasiszta tagozata a baloldalon belül, mint ahogy a többi párt is egy-egy tagozattá vált.

Bár azok a célok egyébként nemesek, hogy valóban az országban a rendet biztosítsuk és a rendőröket becsüljük meg. Csak, tisztelt képviselő úr, akik a saját pártrendezvényükön nem tudják biztosítani a rendet, és ott kell a leginkább félni, mondjuk, egy fiatal nőnek, hogy mi történik vele, ahol a párt elnöke a párt alelnökét jelentgeti fel, aztán igazából kiderül, hogy mégsem jelentgeti fel, csak ez egyfajta ilyen belengetése volt annak, hogy hogyan bánnak a közpénzekkel házon belül. Tehát ha házon belül nem tudnak rendet tartani, akkor kicsit nehéz kifelé azt a képet mutatni, hogy önöknél biztonság van, vagy a rend alapvető érték, mert úgy látjuk, hogy a biztonság sem az disznóvágásokon, és a rend sem az, hogyha a közpénzekkel való gazdálkodásról beszélünk.

Mi viszont igyekeztünk megerősíteni a rendvédelmet, ezért emeltük duplájára a rendvédelemre fordítható forrásokat, mióta kormányzunk. Ez egy 449 milliárd forint körüli összeg volt, amikor átvettük a kormányzást, most pedig ezermilliárd forint körüli összeg az, amit rendvédelemre fordítunk.

Szeretnék egyvalamit helyre tenni, ami az előző felszólalásban is volt és az ön felszólalásában is. Önök valóban azt várták, mintha annak is drukkoltak volna, én úgy éreztem a szavaikból, hogy amikor lejár a koronavírus miatti veszélyhelyzet és lejár a felmondási moratórium, akkor a rendőrségtől meg a kórházakból is tömegesen majd felmondanak az emberek. Önök nagy összeomlást vizionáltak. Aztán a magyar emberek megnyugodhattak. Önök viszont, úgy látom, nagyon csalódottak lettek, hogy a rendőrségnél is 1 százalék körüli az a fluktuáció, ami egy több mint féléves felmondási tilalom után valósul meg, ami, valljuk meg, szinte minden szervezetnél, hogy ha előtte tényleg hosszú hónapokig, fél évig vagy még hosszabb ideig, ha összeadjuk az összes moratóriumi időszakot, lezajlik, utána 1 százaléknyi az, amennyi változás van az alkalmazottak létszámában, akkor az nem kirívó.

Ön arról beszélt, hogy óriási léptékű. Önök ezt várták, ezt tudjuk, ezt láttuk, ezt a saját sajtójukban is építették, hogy itt valami nagyon nagy léptékű felmondási hullám lesz, de hála istennek, ez elmaradt. Lehet, hogy ez önöknek csalódás, de azért a magyar embereknek megnyugvás, hiszen az, hogy itt egy 50 százalékos béremelés volt lényegében, ha összeadom a különböző béremeléseket, hogy volt egy hathavi fegyverpénz kifizetése, ez sokak számára biztonságot jelent. Ha megnézzük a rendőröknek is a számát, itt azért mégiscsak egy 3174 fős emelkedésről beszélhetünk. Tehát lehet, hogy ön arról beszél, hogy pár száz fő a felmondási moratórium végén felmondott, de igazából több ezer fős többletről beszélhetünk az elmúlt években, és ahogy mondtam, fluktuációnak sem túl nagy mértékű bármilyen ekkora léptékű szervezetnél, több tízezres szervezetnél, amit ön mondott nagyságrendként, tisztelt képviselő úr.

Ön is tudja, hogy ráadásul a juttatási rendszert kiegészítettük az elmúlt években, az új előmeneteli és illetményrendszerben azért fontos rész, hogy 2016 óta teljesítményjuttatást is kaphatnak  ennek 12 milliárd forint a keretösszege  a jobban teljesítő rendőrök. Lakhatástámogatási új rendszer is van, ennek is évi 2,8 milliárd forint a kerete. Lakásvásárláshoz is igényelhető támogatás, ennek maximum 20 millió forint az összege. Lakás-korszerűsítéshez is, és ez legfeljebb 5 millió forint összegben vehető igénybe. Hitelkiváltásra is igénybe vehetők ezek a támogatások. Tehát itt valóban a lakhatás az, ami fontos kérdés a rendőrségnél, az is az állam által támogatott célok közé került teljes természetességgel.

A déli határ kérdése. Abban önnek igaza van, tisztelt képviselő úr, hogy hosszú távon nem tartható fenn az, hogy akik csak és kizárólag a határ őrizetével foglalkoznak, ezt a fajta kapacitást a rendőrségtől vonja el hosszú távon ez a feladat. Nem tudhattuk pontosan, amikor kitört a migrációs válság, hogy ez mennyi ideig fog tartani, de most már láthatjuk, hogy ez hosszú ideig tart, és azt is láthatjuk, hogy az idei évben minden szám ezt irányozza elő, egyre növekvő számban fognak megjelenni illegális migránsok, ez évről évre és hónapról hónapra is látható növekedő tendencia. Ráadásul az ukrán-orosz háború is nyilván felerősíti ezt a kérdést. Így hát, ahogy a tegnapi ülésen is elhangzott itt a parlamentben a miniszterelnök úrtól, egy olyan állandó, a rendőrség kötelékében működő olyan állandó erőre lesz szükség, amely csak és kizárólag a déli határ védelmével foglalkozik. Ebben különösebb európai segítségre nem számíthatunk, úgyhogy ebben is magunkra fogunk támaszkodni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai