Készült: 2024.05.09.04:27:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

4. ülésnap (2022.05.16.),  89-90. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:   87-88   89-90   91-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dócs Dávid képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője: „Nyugat-Nógrádban vannak, akik jobban is teljesíthetnének!” címmel. Megadom a szót képviselő úrnak ötperces időkeretben. Parancsoljon!

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ahogy elnézem itt a majdnem teljesen üres országgyűlési képviselői széksorokat, egyre jobban megértem ennek a megszólításnak a lényegét.

Egy mondatban, ha lehet, akkor reagálnék itt a népszavazás kérdésére is, hiszen hallhattuk, hogy vannak, akiknek nem elég drága a magyar adófizetők pénze, olyannyira nem, hogy képesek elindulni egy olyan versenyen, melynek indulója volt, de nyertese még sosem. Azt gondolom, ez az ablakon kidobott 13 milliárd forint esete. Hallhattunk itt egy szórakoztatóbb vagy sivárságot egy kicsit feloldó, teleshopra hasonlító gasztronómiai és kertészeti rovatot, ez feldobta egy kicsit ezt a napot, de én egy más témával szeretném folytatni.

Napirend utáni felszólalásomban a választókerületemet érintő ügy kapcsán kértem szót. Mivel ismeretes a szlogen: Magyarország jobban teljesít, Nyugat-Nógrád pedig teljesíthetne jobban is, mondhatnám, sok minden másban is, hiszen mindenből a sor végén kullogunk, de én most egy konkrét, rendkívüli, szemléltető és aggályos problémát szeretnék önök elé terjeszteni, amire helyiek hívták fel a figyelmem.

Megyénk észak-keleti régiója a probléma helye, forrása pedig a Karancslapujtőn elhelyezkedő szennyvíztisztító telep, melyben öt település is tulajdonos, a többségi tulajdonosi jogkört viszont a magyar állam gyakorolja az Északmagyarországi Regionális Vízművek képé-ben, tehát az államnak az ügyben közvetlen szerepe is van; ha szerepe van, akkor felelőssége is, ez egyértelmű.

Az ügy valamiért nem vert nagy port, viszont annál nagyobb ökológiai nyomot hagyott maga után. 2021 márciusában ugyanis ennek a szennyvíztisztító telepnek a tisztítóberendezése elromlott, és a közeli patakba, a Dobroda-patakba engedték a tisztítatlan szennyvizet, mely tisztítatlan szennyvíz nemcsak a helyben élőknek okozott óriási problémákat, hanem az Ipolyba torkollván ezt követően kiszivattyúzásra került, és a Komravölgyi-víztározóba került át, ahonnan a környék ivóvízellátása zajlik. Azt gondolom, hogy ez egy rendkívül nagy horderejű dolog, hiszen nem csak a környezetkárosítás az, ami tetten érhető, hiszen jelentések alapján, és hoztam egypár statisztikát is, melyből kiolvasható, hogy az Ipoly és a Dobroda biológiai megfelelősége sajnos szinte nullára csökkent. A Dobroda teljes élővilága kihalt, további problémát okoz pedig, hogy a Komravölgyi-víztározóból egész egyszerűen a környék ivóvízhálózatát látják el, így rengeteg embert érint.

A helyi politikai elit valamiért nem foglalkozott az üggyel, mi viszont azt szeretnénk a helyiek megnyugtatása érdekében és gyakorlatilag járásnyi területek megnyugtatása érdekében, ha a kormány  ha már az államnak is közvetlen felelőssége és szerepe van az ügyben  tenne hathatós intézkedéseket. Hiszen ez a több mint egy éve történt eset a mai napig nincsen rendezve, és a mai napig a megfelelő értékek fölötti értékeket lehet mérni, ami, úgy gondoljuk, hogy további természetkárosodáshoz vezethet, illetve úgy gondoljuk, hogy elfogadhatatlan egy olyan víztározó esetében, amiből ivóvízellátásra van víz kinyerve.

A megyénk keleti felén élők, az esetet elszenvedők valódi megoldást, valódi hathatós intézkedést várnak tehát, így kérem, hogy a kormány a többségi állami tulajdonban lévő zrt.-t végre vegye rá arra, hogy azt úgy vezessék, hogy az elégtelen szolgáltatásuknak ne a nógrádiak igyák meg a levét. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)




Felszólalások:   87-88   89-90   91-92      Ülésnap adatai