Készült: 2024.05.11.15:36:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  218-221. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:   214-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szabó Rebeka képviselő asszony, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Miért nincs környezetvédelmi hatásvizsgálat és társadalmi egyeztetés a balatonföldvári kikötőépítésről?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! Öné a szó.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! A balatonföldvári kikötőépítés ügye évek óta húzódik. Friss fejlemény, hogy a Pécsi Törvényszék idén szeptember 5-ei ítéletét követően a Veszprém Megyei Kormányhivatal ismételten lefolytatta az előzetes vizsgálati eljárást, és megállapította, hogy a létesítendő kikötőnek nincs környezeti hatása, így környezethasználati engedélyhez nem kötött.

Gondolom, hogy önök szerint itt minden rendben van, hiszen a beruházó rendelkezik a szükséges engedélyekkel, amit szokás szerint a jogszabályoknak mindenben megfelelően kapott meg. A kormány hatóságai szerint a Natura 2000-es területen nincs jelentős környezeti hatása annak, hogy egy 311 méteres és egy 225 méteres benyúlású mólószár építése során több ezer köbméter betont és követ öntenek a tóba. A kormányhivatal és a bíróság egyetért abban, hogy szükségtelen a részletes környezeti hatásvizsgálat lefolytatása, mint ahogy bizonyára a társadalmi egyeztetés is az volna.

Pedig a lakosság elkeseredetten tiltakozik, hiszen a helyi építési szabályzat szerint a strand funkciójának megváltoztatása nem engedélyezhető. Márpedig az önkormányzat által is támogatott beruházás egyenesen kettévágná a strand területét. A 175 hajó befogadására alkalmas kikötő csökkentené a vízhez jutás lehetőségét, és ezrek vízparti pihenési lehetőségeit lehetetlenítené el. Ez tehát egy újabb példája a Balaton-part Fidesz-közeli gátlástalan beépítésének. Mindeközben becslések szerint akár 10-15 éven belül oly mértékben romolhat a Balaton vízminősége, hogy lehetetlenné válik benne a fürdőzés. Itt lenne az ideje felismerni az iszonyú környezeti károkat, és betonozás helyett helyreállítani a tó ökoszisztémáját.

Ezért kérdezem tehát, hogy önök szerint valóban több ezer köbméter beton tóba öntésének tényleg nincs környezeti hatása, illetve miért nincs környezeti hatásvizsgálat ennél a beruházásnál, és miért nem folytatnak társadalmi egyeztetést a balatonföldvári kikötőépítésről. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Képviselő asszony kérdésére a választ Farkas Sándor miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, öné a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Elöljáróban fontosnak tartom kiemelni, hogy Magyarország Kormánya elkötelezett a Balaton-part természeti értékeinek megőrzése, a zöldfelületek védelme, továbbá a vízhez kötődő természeti, rekreációs lehetőségek biztosítása iránt. A kormányzati szándékot tükrözi a 2019. március 15-én hatályba lépett új Balaton-törvény, amely a korábbiaknál szigorúbb szabályozással védi a Balaton természeti és épített értékeit.

A kérdésben szereplő ügyben a következőkről tudom tájékoztatni. A Veszprém Megyei Kormányhivatal előzetes vizsgálati eljárást folytatott le. A vizsgálat során a hatóság megállapította, hogy a tervezett beruházás a határozatban tett kikötések betartása mellett nem minősül olyan jelentős környezethasználatnak, ami indokolná a környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatását. A hatóság szakmai szempontok szerint 2021. január 8-án meghozott eljárást lezáró határozatában felhívta a figyelmet, hogy az előzetes vizsgálati eljárást lezáró döntése a beruházás megvalósítására önmagában nem jogosít.

A tervezett kikötő megvalósításához vízjogi létesítési engedélyt is be kell szerezni, a kivitelezési munkálatok csak a véglegessé vált vízjogi létesítési engedély birtokában kezdődhetnek meg. A Mosolygó Balatonföldvárért Egyesület a határozatot megtámadta, és bírósági eljárásban másodrendű alperesként a Balatonföldvári Közös Önkormányzat hivatali jegyzője, valamint harmadrendű alperesként a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság is részt vett.

A Pécsi Törvényszék, ahogy ön is említette, szep-tember 5-én meghozott ítéletében a kormányhivatal döntését ugyan megsemmisítette, de az eljárás jogszerűsége tekintetében hiányosságot nem állapított meg, és egyértelmű iránymutatásokat adott az új eljárásban vizsgálandó kérdésre. November 11-én meghozott (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) új határozatában ezt szakmai szempontok alapján, a vonatkozó jogszabályi környezetre tekintettel hozza meg, az érvényesülést előtérbe helyező, ügyfélbarát módon az eljárását. Kérem megtisztelő figyelmüket és elfogadását a válaszomnak. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   214-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai