Készült: 2024.05.12.21:23:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  157-166. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:40


Felszólalások:   155-156   157-166   167-176      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom önt és a tisztelt Házat, hogy a miniszterelnök úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Ungár Péter képviselő úr, az LMP frakcióvezetője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Ki fizeti meg a válság költségeit?” címmel. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Miniszterelnök úr a távolléte miatt válaszadásra Orbán Balázs politikai igazgató urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem öntől, elfogadjae a válaszadó személyét.

UNGÁR PÉTER (LMP): Elfogadom, köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Nem megyünk tovább, a frakcióvezető úr jelezte számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Ungár Péter frakcióvezető úré a szó, parancsoljon!

(Szabó Sándor elfoglalja jegyzői helyét.)

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Orbán Balázs! A helyzet az, hogy vannak olyan dolgok, amik számok meg tények, meg így léteznek a világban. Például az, hogy a 2021. évben a Mercedes 41,55 millió eurónyi profitot termelt Magyarországon, ennek 6 százalékát adózta le, a többi visszament Németországba. Ez egy tény. Ezek után önök azt mondták a magyar kisvállalkozásokra, hogy legális adócsalást követnek el a katával.

Az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy nem azok a multik követneke el legális adócsalást, akik nem vesznek részt a magyar közteherviselésben. Társasági adóból a költségvetésbe a tavalyi évben 500 milliárd forint folyt be összesen, a MOL-nak a profitja a tavalyi év utolsó három hónapjában 300 milliárd volt. Ha ön ezt bármilyen szinten fairnek vagy egyenlőnek tartja, akkor itt nagyon nagy problémák vannak véleményem szerint.

Van egy válság, önök ezt eufemisztikusan úgy szokták mondani, hogy az ukrán-orosz háború miatt lett, valójában Vlagyimir Putyin katonai agressziója miatt lett ez a válság, és ez a válság egy értékválasztást vet fel a magyar kormány irányában: a kisvállalkozások hátán egyensúlyozzák ki a magyar költségvetést vagy a német multik hátán? Önök egyértelműen azt a döntést hozták, hogy a magyar kisvállalkozásoknak a hátán fogják megtenni, és azt a döntést hozták, hogy olyan nem tud előfordulni, hogy a Mercedesnek, a német vegyiiparnak vagy bármilyen német nagytőkésnek bármilyen érdeksérelmet okozzanak.

Az a kérdésem, és kérem, ahelyett, hogy elmondja nyolcadjára azt, amit itt volt lehetőségünk meghallani, arra válaszoljon, hogy lesze olyan kormányzati intézkedés, ami miatt a Mercedes részt fog venni a magyar közteherviselésben. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A választ Orbán Balázs politikai igazgató úrtól várjuk. Parancsoljon!

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Azt kell mondanom, hogy nem értek egyet önnel, mert azt látom, hogy azoknak a kormányzati döntéseknek a nagy része, amelyeket itt meghoztunk az elmúlt időszakban, és amelyek az elmúlt tizenkét évre vonatkoznak, pont a kiskeresetűek és pont a legrosszabb helyzetben lévők védelmét szolgálja.

Egyébként a rezsiköltségek és az élelmiszerköltségek a legalacsonyabb jövedelmi decilisbe tartozók számára jelentik a legnagyobb nehézséget. Éppen ezért például a családtámogatási rendszer a nagycsaládosokon keresztül, az árstopok politikája és a rezsicsökkentés pont ezeknek a társadalmi csoportoknak, amelyek a leginkább kiszolgáltatottak, jelentik a legnagyobb segítséget. A jövőben is a legnagyobb segítséget fogják jelenteni, mert a családtámogatási rendszert is fenntartjuk, az árstopok politikáját is meghosszabbítottuk, és a rezsicsökkentés is megmarad az átlagfogyasztásig, ezért a legalacsonyabb benzinárak és energiaárak maradnak Európában. Tehát szerintem ez baloldali nézőpontból is egy védhető álláspont. Bár Nyugat-Európa több baloldali kormánya is elfogadná ezeket az intézkedéseket!

A másik dologgal, amit ön mond, nekem az a problémám, hogy az, amire ön javaslatot tesz, vagy nyilván nem erre tesz javaslatot, mert egy kicsit demagóg módon fogalmazza meg, de ami a javaslatából mint közpolitikai döntés következne, az a termelő vállalatok számára valójában brutális adóemelést jelentene, ami azonnal megjelenne a foglalkoztatottsági számokban. Tehát az a probléma, hogy ezen intézkedések hatására Magyarországon több tízezer, több százezer ember veszítené el a munkáját  szerintünk ez nem egy járható út.

Fontos az, hogy egyébként a befektetések számára, a hazai és a külföldi befektetések számára Magyarország továbbra is egy vonzó célpont legyen, és ennek lesz köszönhető az, hogy 5 százalékos gazdasági növekedés várható az idei évben is, amiből egyébként bizonyos bérnövekedéseket is tudunk finanszírozni (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), amiből az állam működőképességét tudjuk finanszírozni, és amiből egyébként a rezsicsökkentés politikáját is meg lehet védeni. Enélkül az egész dolog, azzal, amit ön javasolna, az egész rendszer összeomlana. Szerintünk ebbe az irányba nem lehet elindulni. Köszönöm szépen, hogy meghallgatott. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra a frakcióvezető úré a szó, parancsoljon!

UNGÁR PÉTER (LMP): Akkor, ha jól értem, azon a sminkesen, aki mondjuk, egy filmforgatásba beszámláz, akire olyan terheket rónak, ami miatt ő meg fog jelenni mint munkanélküli, tehát a kata is hatással van a foglalkoztatásra, őrajta kell kiegyensúlyozni a magyar költségvetést. De az már nagyon nagy veszélyekkel járna, hogyha a Mercedesnek 6 százalék helyett 9,5, ne adj’ isten, 15 százalékot kéne a profitjából adóként befizetnie, ahelyett, hogy mindent elvigyen Németországba.

Itt az történik, hogy egy tőkeerős országba visznek vissza pénzt egy tőkegyenge országból, önök ezt támogatják az adópolitikájukkal, és azért, hogy ezt finanszírozni tudják, felviszik a kisvállalkozások adóterheit. Ezért annak a sminkesnek vagy fodrásznak, aki beszámláz egy reklámforgatásba, az adóterhe kell hogy növekedjen, de mondjuk, a Mercedesnek nem szabad hogy növekedjen az adóterhe. Miért van ez? Mert a szabadságharc mindig Magyarországon van, Németországgal szemben soha. (Kanász-Nagy Máté: Így van!  Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Egyperces viszonválasz illeti meg a politikai igazgató urat is, parancsoljon!

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen. Bár ilyen lelkesen érveltek volna a kata bevezetése mellett is 2012-ben, mint ahogy most érvelnek mellette!  az LMP már akkor is a parlament tagja volt.

A katának az eredeti elképzelése, hogy a lakossági szolgáltatást nyújtó egyéni és kisvállalkozók számára történő kedvező adózási forma legyen. Ennek kialakult egy olyan működése, ami ezen túlmutat. Jelen helyzetben nem fér bele az, hogy nagyvállalatok, pont az ön által kritizált nagyvállalatok például, külföldi tulajdonú vállalatok is tömegesen ilyen formában foglalkoztassák az embereket.

Tehát amit vállaltunk: megmarad a kata, az eredeti szándékoknak megfelelően, sőt kedvezőbb feltételek mellett lehet a katát igénybe venni. Aki ezekből a feltételekből kiszorul, az továbbra is az átalányadózást, kiva-, ekholehetőséget, kedvezményes adózási forma lehetőségét veheti igénybe, vagy egyébként munkavállalóként is végezheti a munkáját, Európában szintén az egyik legkedvezőbb (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) adózási formák, szja és járulékok igénybevételével. Ez az, amit most tudunk ajánlani. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   155-156   157-166   167-176      Ülésnap adatai