Készült: 2024.05.10.01:13:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  90-95. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:34


Felszólalások:   82-89   90-95   96-103      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szabadi István, a Mi Hazánk képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „Mit akarnak a traumatológiával Zala vármegyében?” címmel. Szabadi István képviselő urat illeti a szó.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Az egészségügyireform-csomaggal kapcsolatos vezérszónoki felszólalásomban áprilisban már jeleztem, hogy a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház traumatológiai osztályát miniszter úr utasítására I-es progresszivitási szintről II-es szintre tervezik átsorolni annak ellenére, hogy nincsenek meg az ehhez szükséges személyi és tárgyi minimumfeltételek. A pártunkhoz beérkezett információk alapján a traumatológián nemhogy a II-es szintet, de az I-es szintet is alig tudják teljesíteni, az állandó ügyelethez nincs elég szakorvos. Az óriási munkateher miatt az orvosoknak nincs egy szabad hétvégéjük sem. A megbízott osztályvezető főorvos pedig nyugdíjasként dolgozik. A szakorvosok osztályos munkát, ügyeleti, készenléti, sürgősségi feladatokat egyaránt ellátnak, és műtenek. A rezidensek nem tudják a traumatológiai képzést teljesíteni, mert a sürgősségi osztályra vannak beosztva, ezért csúszik a szakvizsgájuk. Ha így megy tovább, össze fog omlani az osztály, ahol 2021-ben már volt egy nagy kilépési hullám.

2021. augusztusig a kórház II-es szintű traumatológiai feladatokat látott el egész Zala vármegyéből és Vas vármegye őrségi részéről is érkeztek betegek. A traumatológián 12 szakorvos és 2 rezidens dolgozott, akik az osztályos feladatok mellett műtöttek, és a sürgősségin is be kellett segíteniük, így olykor három helyre voltak egyszerre beosztva. Az egyre növekvő munkateher miatt kezdeményezték a sürgősségi és a traumarendszer szétválasztását, de a kórház vezetése nem volt ebben partner.

2021 júniusában kilenc orvos adta be a felmondását, amit a kórház vezetése úgy kommunikált akkor, hogy az ügyeleti díjak alacsony mértékét sérelmezték. Akkor sem és most sem a pénzről volt szó, hanem a leterheltségről, amit hosszú távon nem lehet csinálni. A kórház közleménye szerint 2021. augusztusban a korábbinál magasabb színvonalon újjáalakult a traumatológia, valójában azonban kénytelenek voltak átsorolni I-es progresszivitási szintre.

(16.00)

Közben hivatástudatból 2021 szeptemberében nyolc orvos visszavonta a felmondását, ketten közülük azonban nem térhettek vissza a kórházba. Egy főorvos jelenleg a Kanizsai Dorottya Kórháznál dolgozik; a volt osztályvezető főorvos életét teljesen ellehetetlenítették, tavaly ősztől már magánklinikán sem alkalmazzák, mert miniszter úr példát akar statuálni vele.

Kérem tisztelt államtitkár úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy a kórház vezetése tájékoztattae önt a traumatológiai osztályon kialakult emberfeletti leterheltségről; a súlyos szakorvoshiány ellenére miért nem engedi visszavenni a volt osztályvezető főorvost, hogy nyugdíjas kollégáját tehermentesítse; miért nem hagyják, hogy a rezidensek a sürgősségi feladatok helyett traumatológiai képzésben részesüljenek.

Várom érdemi válaszát, tisztelt államtitkár úr. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Miniszterhelyettes úr, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, fontos, hogy mindenhol, az ország minden pontján az emberek azt érezzék, hogy megfelelő egészségügyi ellátásban részesülhetnek. Ezért is fontos számunkra, hogy míg a baloldal vizitdíjat vezetett be, míg a baloldal kórházakat zárt be, egészségügyi dolgozókat bocsátott el, ezzel szemben minden kórházat igyekszünk megőrizni, és meg is őriztünk, mióta kormányzunk. Ők kórházakat zártak be, sőt, elmondták a 2022-es választási kampányban, hogy a kórházak 45 százalékát bezárnák, mi viszont mindegyik kórházat és mindegyik osztályt fontosnak tartjuk; amíg csak lehet, ezeket fenntartjuk és fejlesztjük. Most már 2800 milliárd forintot költünk éppen ezért az egészségügyi ellátásra, az emberek egészségére. Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, akkor ez jóval kevesebb volt, 1198 milliárd forint, ebből lett most 2800.

Az orvosbéreket is a járvány ideje alatt emeltük meg radikálisan, és vezettük ki egyúttal a hálapénzt. A kormányzásunk kezdetén egy kezdő orvos 129 500 forintos bruttó alapbérrel rendelkezett; most ez 687 837 forint. Egy pályája végén lévő orvos 41 éves gyakorlattal a kormányzásunk elején 262 345 forintos bruttó alapbérrel rendelkezett; most nem 262 ezer, hanem 2 380 057 forint ugyanez a bér. Igyekeztünk megbecsülni az orvosokat.

Ami a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház traumatológiáját illeti konkrétan, tisztelt képviselő úr, itt a kettes progresszivitási szinthez, tehát az előrelépéshez szükséges szakmai tudás és tárgyi minimumfeltételek mind rendelkezésre állnak. A személyi feltételek biztosításával kapcsolatban pedig a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, az Országos Kórházi Főigazgatóság és a traumatológiai szakmai kollégium egyeztetése megtörtént.

A rezidensek kapcsán: az osztályon dolgozó szakorvosok és szakdolgozók a feladataikat kiválóan ellátják, és öt rezidens is szakképzését tölti az intézményben. Nem került a szakképzési tervük módosításra, tehát semmifajta csúszás így nincsen. A traumatológiai szakképzésnek kötelező eleme a sürgősségi képzés. Öt rezidens szakképzési tervei közül négy még a régebbi rendszerben, régebbi szakképzési terv alapján hat hónapos sürgősségi gyakorlatot tölt, egy fő pedig két hónapos sürgősségi gyakorlatot tölt, de semmifajta módon, semmilyen formában a traumatológiai képzésük nem sérült.

Éppen azért, hogy minél magasabb színvonalú legyen az ellátás, a Pécsi Tudományegyetem Traumatológiai Klinikájával közösen került sor a traumatológiai tanszék létrehozására, így került sor a gyermektraumatológiai ellátás bővítésére is, illetve korszerűsítésére, ami megtörtént, illetve így sikerült elérni a minimál invazív technikával történő csípőprotézis-műtétek számának megemelését is, ami, azt hiszem, hogy mindenkinek az érdekét szolgálja.

Úgyhogy, tisztelt képviselő úr, örülök, hogy önt is érdekli ez a kérdéskör, örülök, hogy foglalkozik vele, de ön is láthatja, hogy amit itt az ellátás helyben való fejlesztéséért meg lehet tenni, azt itt helyben igyekeznek is megtenni. Nem csupán arról van szó tehát, hogy a baloldal kórházbezáró és -leépítő tevékenységével szemben mi fenntartjuk a vidéki kórházaknak is a működését, hanem fejlesztjük is azokat, éppen azért, hogy ne kelljen más megyébe vagy Budapestre utazni akkor, ha valakinek bármilyen sürgős esetben segítségre van szüksége. Úgyhogy itt a fejlesztéseknek már szép eredményei is vannak, és a jövőben is ez várható, és ahogy említettem, a rezidensek pedig a képzési tervük szerint haladnak. Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Öné a szó.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! A válaszát, tisztelt államtitkár úr, nem tudom elfogadni, tekintettel arra, hogy mindenáron a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórháznál akarnak II-es szintű traumatológiai ellátást létrehozni, amikor az I-es szint teljesítéséhez még mindig nincs elég ügyeletes szakorvos. Ezzel szemben a Kanizsai Dorottya Kórház jelenleg I-es szinten működő traumatológiai osztálya el tudná látni a II-es szintű feladatokat, be is adták a kérelmet a működési engedélyük módosítása iránt, amit azonban elutasítottak. Ennek oka ismeretlen, és sokan nem értik, hogy ez miért történik. Ezt vélik aggasztónak is. Emiatt viszont jelenleg Zala vármegyében nincs II-es szintű traumaellátó hely, így Szombathelyre vagy Kaposvárra, illetve a Pécsi Tudományegyetemre küldik a súlyosabb betegeket.

A betegellátás biztonsága érdekében a Mi Hazánk Mozgalom követeli, hogy a Kanizsai Dorottya Kórház mielőbb kapja meg a II-es szintű ellátáshoz az engedélyt, emellett áldásos lenne, hogy a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórháznak is adottak legyenek ezek a lehetőségei. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)




Felszólalások:   82-89   90-95   96-103      Ülésnap adatai