Készült: 2024.05.09.22:58:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  37-40. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:09


Felszólalások:   33-36   37-40   41-46      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Halász János, a Fidesz képviselője, szintén napirend előtt kért szót. Megadom, parancsoljon!

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ukrajnában immár 16 hónapja dúl a háború, a frontok megmerevedtek, a harcok egyre intenzívebbek. Fel kell rá készülnünk, hogy még hosszú ideig háborús fenyegetettségben fogunk élni mi, magyarok is.

A háború mellett ugyanakkor itt van velünk továbbra is egy másik veszély, az illegális migráció. Sajnos, tavaly ismét aggasztó mértékben emelkedett a Magyarországra illegálisan belépni próbáló mígránsok száma. Rengetegen érkeznek a balkáni útvonalon, és növekszik az embercsempész-hálózatok aktivitása is.

A számok aggasztóak. 2022-ben duplájára emelkedett az illegális határátlépési kísérletek száma az előző évihez képest. Amíg 2021-ben csaknem 130 ezer határsértőt fogtak el a magyar hatóságok, addig tavaly több, mint 260 ezer esetben kellett intézkedniük. Az illegális migránsok ráadásul egyre agreszívabbak, és a magyar határnál is egyre több riasztó jelenség látható. 2022-ben 485 esetben követtek el a határvédők vagy a határvédelmi berendezések elleni agresszív támadásokat a migránsok. 51 esetben vol fegyver az illegális migránsoknál, a határ szerb oldalán 104 esetben lövéseket, 24 alkalommal pedig sorozatlövéseket hallottak a határvédők. Láthatjuk, hogy továbbra is embert próbáló feladatnak vannak kitéve rendőreink és határvadászaink. Köszönjük áldozatos helyállásukat, szolgálatukat.

Tisztelt Ház! A déli határszakaszon kívül azonban Brüsszelben is újra meg újra meg kell küzdenünk az illegális migrációval. Sajnos, továbbra is működik az az abszurd koalíció, ami az embercsempészekből, a fizetett jogvédők csapatából és az Unió vezetőinek egy részéből áll.

Múlt héten az uniós Belügyminiszerek Tanácsának brüsszeli ülésén elfogadták annak a mechanizmusnak a jogszabálytervezetét, amely rögzíti, miként kellene szétosztani a bevándorlókat az Unió tagállamai között. Magyarul, ez ismét nem más, mint a mígránskvóta, amelyet korábban már többször megpróbáltak áterőltetni a tagállamokon.

Eddig egy önkéntes kvótát vezettek csak be, de ez nem volt sikeres. Ezért akarja Brüsszel most erőszakkal elosztani a migránsokat. Megint olyan helyzetet teremtene Brüsszel, hogy a tagállamoknak nem lenne beleszólásuk abba, hogy kivel akarnak együtt élni, és kivel nem, saját területükön.

(14.40)

Ez elfogadhatatlan! Ez egy újabb lépés, ami azt bizonyítja, hogy Brüsszel teljes mértékben visszaél a hatalmával. Mi azonban nem engedjük, hogy Brüsszel erőszakkal bevándorlóországot csináljon Magyarországból. A magyarok többször jelezték, hogy nem kérnek a migrációból, és elutasítják a kötelező betelepítéseket. A 2016-os népszavazáson is világosan kinyilvánítottuk véleményünket: a magyarok 98 százaléka nemet mondott a kötelező kvótákra. Mi tiszteletben tartjuk a magyar emberek véleményét, ezért továbbra is elutasítjuk a kötelező kvóta bevezetését.

Tisztelt Ház! Ezzel szemben, ha a baloldalon múlna, már rég bevándorlóország lennénk, hiszen minden olyan ötletet lelkesen támogatnak, ami a migránsok kötelező szétosztásával kapcsolatos. A baloldalt nem érdekli, hogy a magyarok határozott nemet mondtak a kötelező kvótákra. Ők a guruló dollárokért cserébe továbbra is migrációpártiak. Az Európai Parlamentben a magyar baloldal összes képviselője támogatta a migránsok kötelező szétosztására vonatkozó javaslatot. A kötelező migránskvótára igent mondott név szerint Ara-Kovács Attila, Cseh Katalin, Dobrev Klára, Donáth Anna, Gyöngyösi Márton, Molnár Csaba, Rónai Sándor és Újhelyi István is. (Vitályos Eszter: Szép csapat!)

Ebből a legújabb botrányos javaslatból is látszik, hogy Brüsszel továbbra sem megállítani akarja a migrációt, hanem inkább menedzselné azt, beengedné az Európába áramló tömegeket, és arra törekszik, hogy azok az Unió minden tagállamába eljussanak. A magyarok számára ez elfogadhatatlan. Nem fogjuk hagyni, hogy Brüsszel bevándorlóországot csináljon Magyarországból. A Fidesz a magyar emberek érdekeit képviseli. Nem fogjuk engedni, hogy a migránsok kötelező betelepítési kvótáját ránk erőltessék. A kormány ebben a harcban is számíthat a Fidesz-frakcióra, frakciónk teljes erejével támogatja a kormány illegális migrációval szembeni harcát. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Dömötör Csaba államtitkár úrnak.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Sajnos, nem először kell komoly kritikát megfogalmaznunk a brüsszeli döntéshozók irányába. Sajnos, megint az az érzésünk, hogy a brüsszeli politika most már sok ügyben a legrosszabb arcát mutatja.

A legnagyobb probléma, azt hiszem, hogy a demokratikus hozzáállással van. Fajsúlyos, egész Európát, mindenki jövőjét valahogyan érintő kérdésekben úgy hoznak rendkívül gyorsan döntéseket, hogy egyáltalán nem kérik ki az európaiak véleményét, mert ha megtennék, akkor kiderülne, hogy nagyon-nagyon rossz úton járnak.

Nem tudom, hogy milyen helyzetben született meg a „demokratikus deficit” kifejezés, de most kimaxolják. Két nyomós ügyünk van arra, hogy ezt mondjuk. Először is, elképesztően súlyosak az elmúlt év gazdasági döntéseinek, brüsszeli döntéseinek a következményei. Az európai gazdaság lassult le a legjobban. 18 országban csökken az ipari termelés, 15 százalékkal csökkentek a zöldmezős beruházások. Eközben Kína 5 százalék körüli gazdasági növekedésre számíthat, és az amerikai bővülés is nagyobb lesz, mint az európai, és ha ez nem enne elég, akkor az európai infláció réme árnyékot vet az európai gazdasági kilátásokra is, és nincs olyan család Európában, amely ne érezné ennek a hatásait. Nem kellett volna, hogy így legyen. S hogy akarnake ezen változtatni? Egyáltalán nem akarnak, mert irányváltás helyett egy 11. szankciós csomagon törik a fejüket.

A másik ok egy nyolc éve  nyolc éve!  velünk lévő témával kapcsolatos. Önök is nagyon jól tudják itt a Házban, hogy milyen sokszor beszéltünk a migráció témaköréről. Sokan talán már unhatták is, csak a helyzet az, hogy nem az a kérdés, hogy unjuke, hogy mennyiszer beszéltünk erről, hanem az a kérdés, hogy mi lenne a következménye annak, ha megváltoztatnánk a politikánkat, és kinyitnánk az ország kapuit, határait. Szóval, a kérdés az, hogy mit tehetünk egy szerintünk elhibázott politika ellen.

A viták kicsúcsosodási pontja a betelepítési kvóták ügye volt. Ezt a magyarok  nem győzzük elégszer hangsúlyozni  egy népszavazáson 98 százalékos többséggel utasították el. Mi voltunk az egyetlen ország Európában, ahol megkérdezték az állampolgárokat arról, hogy erről mit gondolnak. S mit tesz erre Brüsszel? Az igazat megvallva, vártak egy kicsit, de pár év elteltével mégis elfogadták ezeket a kvótákat, mégis keresztülverték ezeket a betelepítési kvótákat. Ez történt a múlt héten, és olyan jogi megoldást választottak, hogy ne legyen szükség egyhangúságra, többségi szavazással fogadták el, így figyelmen kívül lehetett hagyni a tiltakozó Magyarország és Lengyelország hangját.

Valóban emlékszünk arra, hogy az ellenzéki képviselők hogyan beszéltek álproblémáról, majd hogyan próbálták az egész kvótaügyet letagadni. De egy dolgot elfelejtettünk említeni itt az elmúlt percekben: minekutána letagadták ezeknek a kvótáknak a létezését, amikor állásfoglaláshoz kellett adni a nevüket, akkor nagyon is megtámogatták, tehát így teljes a kép.

Ami az elfogadott javaslatot illeti, most olyan kvótarendszert fogadtak el, amelyben, ha valaki nem akar részt venni, akkor nagyon súlyos büntetést kell fizetnie. Ez be nem fogadott bevándorlónként 8 millió forintos összeg lehet. Arra külön szeretném felhívni a figyelmet, hogy ebben az elfogadott javaslatban van egy kvóta, de az Európai Bizottság már most jelezte, hogy ezt nyílt végűnek képzeli el, tehát valójában sokkal nagyobb lesz majd ez a létszám a későbbiekben.

Van még egy súlyos körülmény, ami minden előbbi tervezetnél súlyosabbá teszi a mostanit. Ez a tervezet előír bevándorlási eljárásokra vonatkozó kötelező kapacitást az egyes tagországok számára. Ennek alapján nem máshol, mint Magyarországon írnák elő a legnagyobb menekültkérelmi kapacitást, az összes kapacitás közel 30 százalékát Magyarországon kellene kialakítani; nem Olaszországban, nem Görögországban, hanem Magyarországon.

Szóval, úgy állunk, hogy akár a háború, akár a migráció ügyét nézzük, nagy mozgásban van a brüsszeli gőzhenger, és nagyon nem érdekli, hogy mit gondolnak erről a magyarok. Nem érdekli őket, hogy mi nem akarunk bevándorlóországot, nem akarunk fegyverküldést, nem akarunk háborút, és a gyermekeinket is meg szeretnénk emellé védeni. Még egy sokadik ok ez arra, hogy a jövő évi választáson egy messziről és mindenki számára jól látható irányváltást akarjunk elérni a brüsszeli politikában. Teljes jogú tagok vagyunk, és élni is fogunk a jogainkkal, hallatni fogjuk a hangunkat, ebben mindenki biztos lehet. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   33-36   37-40   41-46      Ülésnap adatai