Készült: 2024.05.08.06:01:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  105-108. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:   101-104   105-108   109-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszter úrnak: „Mikor tervezi a kormány megállítani a családi adókedvezmény értékvesztését?” címmel. Z. Kárpát Dániel képviselő urat, jegyző urat illeti a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Nem áll távol tőlem az a filozófia, hogy ne az alanyi jogon járó, gyermekek utáni támogatásokat növeljük az egekbe  bár ott is egy inflációkövetés azért ráférne a rendszerre , hanem inkább a munkához kötötteket. Önmagában ezzel a filozófiával nekem a világon semmiféle bajom nem lenne.

Azt látjuk ugyanakkor, hogy a családi adókedvezmény értéke az erről szóló 2011-es, 2012-es döntés óta folyamatosan párolog el az infláció miatt, és az utóbbi években egyszer volt egy kiegészítés, ugye, a kétgyerekesek esetén nőtt az érték, de akkor sem az inflációt utolérő módon. Így fordulhatott elő az, hogy gyerekszámtól függően a családi adókedvezmény értékének az egyharmada-fele elpárolgott az utóbbi években. Ezzel párhuzamosan a családi pótlék értékének is több mint 60 százaléka elpárolgott, tehát talán a két leggyakoribb, gyermekek után járó támogatási forma folyamatosan veszít az értékéből.

Miniszterhelyettes Asszony! Nekem van egy javaslatom, amely arról szólna, hogy duplázzuk meg a családi adókedvezmény összegét. A kormány viszonyulását kérdezem ezzel kapcsolatban, hiszen ezzel a megduplázással az infláció által elvett értéket vissza lehetne adni a magyar családoknak. Nyilván az volt a jogalkotói szándék, hogy erre minden évben számíthassanak, nem csak a döntéskor. Ha ez a szándék, akkor viszont az inflációval növelni kell az értékét ennek a támogatási formának.

A második kérdésem is ugyanilyen egyértelmű: támogatjáke azt, hogy inflációkövetővé váljanak ezek a nagyon-nagyon fontos családi támogatási formák, tehát, hogy minden év január 1-jén az előző évi hozzáférhető inflációs adattal súlyozzák és emeljék meg az értékét a családi adókedvezménynek minden egyes esztendőben? Önmagában tehát nem a családi adókedvezményről és a családtámogatási rendszerről vitatkozunk, nem is akarunk negatív előjelet tenni ez elé, hanem ha van egy erről szóló döntés, azt szeretnénk betartatni az értékállósággal együtt, mert értelme akkor van a családtámogatásnak, ha kiszámítható, a kiszámíthatóság feltétele pedig az, hogy az inflációval növekedjen az összeg minden évben. Erről várom megtisztelő álláspontját. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Z. Kárpát Dániel képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszonynak.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedje meg nekem, hogy talán egy picit távolabbról kezdjem! A 2010 előtti családpolitika nem támogatta az egy és két gyermeket nevelőket, és a háromgyermekeseknek is csak minimális állami hozzájárulás járt. Az akkori szocialista kormányok 2005-ben eltörölték az egy- és kétgyermekes családok adókedvezményét, a háromgyerekesekét pedig radikálisan csökkentették. 2010-ben, amikor családbarát fordulatot hirdetett meg a kormány, ennek kiemelt része és az egyik fő zászlóshajója volt a családi adókedvezmény 2011-es bevezetése.

Azt lehet mondani, hogy a családi adózás a családpolitikánk egyik fő alappillére azóta is.

(13.50)

És igen, mi a segélyezés helyett abban hiszünk, hogy mindenki lehetősége és képessége szerint munkából teremtse meg a családja anyagi biztonságát, ezért a családi adókedvezmény intézményén keresztül jelentős pénzügyi támogatást hagyunk a családi kasszában, nem pedig elpárolog, ahogyan képviselő úr fogalmazott.

Kezdetben csak a személyi jövedelemadóra vonatkozó családi adókedvezményt több lépésben kibővítettük a járulékokra is: ’14-től az szja mellett a nyugdíj- és egészségbiztosítási, 2020 júliusától pedig a munkaerőpiaci járulékból is érvényesíthető. Sőt, a kétgyermekeseknek járó kedvezményösszeg 2015 és ’19 között az eredeti összeg kétszeresére is emelkedett. 2020 óta a négy- vagy többgyermekes anyák teljes szja-mentességet élvezhetnek. 2023. január 1-jétől havi szinten 10 ezer forint plusz családi adókedvezmény jár tartósan beteg és súlyosan fogyatékos gyermekenként. Az elérhető adókedvezményeknek köszönhetően összességében, azt lehet mondani, hogy 2011 és ’22 között több mint 4000 milliárd forint többlet maradt a családoknál, nem pedig elpárolgott, ahogyan a képviselő úr fogalmazott. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Nehéz helyzet van, súlyos gazdasági helyzet van, de ennek ellenére is a családok védelmét és a támogatásukat tekintjük az egyik legfontosabb feladatunknak. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   101-104   105-108   109-112      Ülésnap adatai