Készült: 2024.05.19.23:23:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

4. ülésnap (2022.05.16.), 34. felszólalás
Felszólaló Menczer Tamás (Fidesz)
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Valóban, az ország energiaellátása és energiabiztonsága rendkívül fontos stratégiai kérdés, így tehát fontos, hogy a valóságról és a tényekről, ezzel együtt a számokról beszéljünk.

A magyar éves kőolaj-felhasználás 65 százaléka érkezik Oroszországból, jegyzem meg, gáz esetében ez az arány 85 százalék, tehát a magyar éves gázfelhasználás 85 százaléka orosz gáz  nem a mi hibánkból, de a diverzifikációra a gáz kapcsán most hosszabban nem térnék ki, mi minden feladatunkat elvégeztük  és az európai éves felhasználásnak is 40-50 százaléka orosz gáz. Tehát csak azt szeretném megjegyezni, hogy azok a javaslatok, hogy húzzunk fel még egy pulóvert és tekerjük lejjebb egy fokkal a hőmérsékletet, a nevetséges kategóriába tartoznak a gáz kapcsán.

De vissza a kőolajhoz! Ez az embargós brüsszeli javaslat valóban, ahogyan ön is utalt rá, jobban sújtana bennünket, mint ahogyan a célzott Oroszországot, sokkal jobban fájna nekünk, mint az oroszoknak. Miről is van szó a valóságban? Arról van szó, hogy ez a javaslat egy problémát okoz, problémát kreál, ráadásul súlyosat, de semmilyen megoldási javaslatot nem tesz hozzá. Ha megnézzük a javaslat következményeit, azt láthatjuk, hogy ha a brüsszeli embargós javaslat megvalósul, akkor elhasználunk sok időt, öt évet, felhasználunk eszméletlen mennyiségű pénzt, és a végén mi lesz az eredmény rengeteg pénz elköltése és több év után? Az, hogy az üzemanyag drágább, jelentősen drágább lesz.

Mit jelent ez számokkal egészen pontosan? A brüsszeli embargós javaslat következménye lenne az, hogy a magyar kőolaj-finomítói technológiát, amely jelenleg orosz olajat tud és képes feldolgozni, át kellene alakítani. Ez 500-550 millió eurós költséget jelentene. Másrészt körülbelül 200 millió eurós költséggel kellene növelni a Horvátországból érkező kőolajvezeték kapacitását, mert az Adria-vezetéken jelenleg kapacitásszűkület van, tehát ez 200 millió eurós beruházás lenne. És minekután 55-60 százalékkal emelkednének az üzemanyagárak, a magyar gazdaságot, a magyar energiaszektort egészen pontosan, olyan mértékben kellene modernizálni, amely szintén 15-18 milliárd eurós költséget jelentene. Tehát olyan számokról és olyan költségekről beszélünk, amelyek egészen elképesztő nagyságrendet jelentenek. A végén csak egy lenne az eredmény: az üzemanyag sokkal drágább lenne, 700-800 forintos üzemanyagárról beszélhetnénk.

Ezért mondtuk azt, hogy a probléma világos, de megoldási javaslat Brüsszelben nincs mögötte. Azt is mondtuk, hogy a magyar családokat ettől meg kell védeni, és valóban, a háború árát ne a magyar emberekkel fizettessék meg. Azt is mondtuk, hogy a szankciós politikát általában nem tartjuk eredményesnek, ezzel együtt öt szankciós csomagot megszavaztunk az egység jegyében, de a magyar energiabiztonság és energiaellátás vörös vonalat jelent.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Talán még annyit, hogy volt itt egy választás az elmúlt időszakban, azt megelőzően egy kampány, és a kampány során két dolog a magyar baloldalról világosan kiderült. Az egyik az, hogy támogatnának olyan szankciókat, mint például ez a brüsszeli olajembargós javaslat, amely szankciók rendkívüli módon sújtanák Magyarországot, hiszen a miniszterelnök-jelöltjük, a baloldal miniszterelnök-jelöltje a kampányban elmondta, hogy olyan szankciók és olyan döntések Brüsszel részéről elfogadhatók számára, amelyek Magyarországot is súlyosan érintenék és Magyarországnak is fájnának. Azt is megtudtuk a baloldalról, hogy háborúpárti, hiszen azt is megtudtuk a miniszterelnök-jelölttől a kampány során, hogy katonákat és fegyvereket is küldene a háborúba. Ezzel szemben a kormány álláspontja világos volt és most is az: nekünk Magyarország energiaellátása vörös vonal, ezt megvédjük, és az is világos, hogy mi a béke pártján állunk, tehát egyébként a NATO-állásponthoz hasonlóan nem küldünk fegyvereket Ukrajnába, és a legfontosabbnak tartjuk, hogy ez a háború Ukrajna határain ne terjedjen túl. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(12.30)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai