Készült: 2024.05.31.10:02:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2023.06.13.), 52. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:41


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az emberek csak azért nem hiszik el, hogy a matematika egyszerű, mert nem veszik észre azt, hogy az élet mennyire bonyolult. Neumann János, a XX. század világhírű matematikusa és a világ legnagyobb matematikusa mondta ezt a bölcsességet, és lássuk be, ebben is rendkívül igaza volt.

Háborús időket élünk, háborús időkben pedig olyan költségvetésre van szüksége Magyarországnak, amely garantálja az ország fizikai és gazdasági biztonságát, megvédi a magyar családokat és a munkahelyeket, a nyugdíjakat, és továbbra is fenntartja a rezsivédelmi rendszert.

Az elhúzódó háború, az instabil világgazdasági környezet és az elhibázott brüsszeli politika szankciós hatásai Magyarországot is komoly kihívások elé állították. Az eddig elért eredményeinket azonban nem hagyjuk veszni, éppen ezért, nagyon helyesen, a tisztelt Ház asztalán fekvő, a kormány által benyújtott 2024. évi költségvetés fókuszában a rezsivédelem és a honvédelem áll.

A jövő évi költségvetés megőrzi a Rezsivédelmi Alapot, amely több mint 1360 milliárd forinttal segíti a magyar családokat, az állami és önkormányzati szerveket, az intézményfenntartókat és a vállalatok energiaszámláinak kifizetését. A robbanásszerű költségnövekedés ellenére az átlagfogyasztás mértékéig megvédtük a rezsicsökkentett árakat, melynek köszönhetően egy magyar család átlagos havi szinten 181 ezer forintot tud megtakarítani. A mikrovállalkozások számára az átlagfogyasztás mértéke felett 165 forintról 70 forintra csökkentettük az áram kilowattonkénti árát, ami óriási tehertől óvja meg ezt a szektort.

Itt fontos megemlíteni, tisztelt képviselőtársaim, hogy az egész Európai Unióban a rezsicsökkentett árakon keresztül a magyar kormány költi a legtöbb pénzt rezsitámogatásra, amellyel nagy terhet vesz le a magyar családok és vállalkozások válláról. Az Eurostat közlése szerint a háztartási gáz és villanyáram átlagos ára Magyarországon a legalacsonyabb az egész Európai Unióban.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 2024-es költségvetésben több forrás jutott honvédelmi kiadásokra, így tovább erősödik a Honvédelmi Alap, amelynek kerete 2024-ben 1309 milliárd forint lesz, így az összes honvédelmi kiadás meghaladja majd a NATO által elvárt, bár tucatnyi NATO-tagország által nem teljesített szintet, a GDP 2 százalékát.

A költségvetés egyik kiemelt területe továbbra is a biztonság, ami jól látszik a honvédelemre fordítható összegek nagyságából, hiszen a honvédelmi kiadások 2010-hez képest nyolcszorosára nőttek, így megközelítik az 1800 milliárd forintos összeget. A rendvédelmi kiadások meghaladják az 1300 milliárd forintot, ami 2010-hez képest több mint háromszoros növekedést jelent.

Tisztelt Ház! Ahogy ígértük, háborús időkben is megvédjük a magyar családokat. A jövő évi költségvetésben a háború és az azzal járó rendkívüli kiadások ellenére is több mint 3300 milliárd forintot fordítunk családtámogatásokra és családi adókedvezményekre. 2010 előtt, amikor baj volt, a baloldali kormányok elsőként a családtámogatásokat vették el, a másik oldalon pedig pluszterheket zúdítottak a magyar családok nyakába. A jelenlegi polgári kormány ezzel szemben más utat választott, és azt vallja, hogy háborús időkben is arra kell figyelni, és olyan költségvetést kell készíteni, amely megvédi a családokat és megtartja a családtámogatások rendszerét.

2010 óta egy nagyon erős családtámogatási rendszert sikerült kiépítenünk, amelyet minden korábbi gazdasági kihívás ellenére is fenn tudtunk tartani, sőt a gazdaság kiemelkedő teljesítményének köszönhetően évről évre növelni tudtunk. Mindezek eredményeként elmondható, hogy a jövő évi költségvetésben a családtámogatásokra és családi adókedvezményre fordítható összegek nagysága három és félszer több annál, mint amennyit erre az utolsó baloldali kormányok költöttek.

A kormány a jövő évi költségvetésben is biztosítja a 30 év alatti, illetve a négy vagy több gyermeket vállaló édesanyák, valamint a 25 évnél fiatalabb magyar polgárok személyijövedelemadó-mentességét, biztosítja az iskolás gyerekek ingyenes tankönyvellátását, a gyedet, fenntartja a gyed extrát és a többi más, gyermeknevelést segítő támogatást is.

Tisztelt Országgyűlés! Ahogy miniszter úr expozéjában is elmondta, Magyarország Kormánya a nyugdíjasokkal kötött megállapodás értelmében a háborús időkben is megőrzi a nyugdíjak értékét, biztosítja az inflációkövető nyugdíjemelést, és garantálja a már teljes egészében visszaépített és megemelt 13. havi nyugdíj folyósítását, amire a kormány 2024-ben több mint 450 milliárd forintot fog költeni. A nyugdíjakra és nyugdíjszerű ellátásokra fordítható költségvetési források mindezekkel együtt 2024-ben 6542 milliárd forintra emelkednek, ami egy óriási összeg, és ami biztosítja azt, hogy amit ígértünk, azt a későbbiekben is vállalni fogjuk.

Megőrizzük a nyugdíjak reálértékét, garantáljuk az inflációkövető nyugdíjemelést, mely intézkedéseknek köszönhetően a nyugdíjak, tisztelt hölgyeim és uraim, 2010 óta a duplájukra nőttek. 2022-ben pedig már ötödik alkalommal tudtuk a gazdaság teljesítőképességének köszönhetően a nyugdíjprémiumot kifizetni a nyugdíjasok számára, amit, ahogy miniszter úr elmondta, a baloldali kormányok egyetlenegyszer sem tettek meg a 2010-et megelőző időszakban.

(13.20)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A nyugdíjak összegét 2023 januárjától 15 százalékkal megemeltük előre, a várható inflációs hatások kiküszöbölésére, hiszen ahogy ígértük, a nyugdíjak reálértékét minden évben megőrizzük.

Emellett azokat az idős nyugdíjasokat is támogatja a kormány, akik ugyan már elérték a nyugdíjjogosultságukat, de továbbra is  helyesen  aktív szereplői kívánnak maradni a magyar munkaerőpiacnak. Részükre 2024-ben is fennmarad a jövedelmük szociálishozzájárulási adó- és járulékmentessége. Itt fontos megjegyezni, hogy a baloldal a szocialista kormányzás alatt több olyan intézkedésről döntött, amelyek különösen nagy csapást jelentettek idős honfitársaink számára. 2009-ben 2,2 millió embertől vették el a 13. havi nyugdíjat; ezzel párhuzamosan csökkentették a nyugdíjak reálértékét, a Gyurcsány-kormány idején, 2008-ban 8 százalékkal, majd a Bajnai-kormány idején, 2009-ben újabb 6,4 százalékkal. Itt érdemes szembeállítani a polgári kormány nyugdíjasokkal kapcsolatos intézkedéseit, azt az egyezséget, amelyet megkötöttünk velük, hogy mi nem reálértéket csökkentünk, mi nem 13. havi nyugdíjat veszünk el, hanem mi 13. havi nyugdíjat állítunk vissza, és megőrizzük reálértéken a nyugdíjak vásárlóértékét, hogy a nehéz, háborús inflációs időkben is a nyugdíjasok ugyanolyan vagy esetleg még nagyobb összeggel tudjanak vásárolni, mint amit a háborús infláció előtti időszakban tehettek meg.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! „Ne fogadd el azoktól a kritikát, akikhez soha nem fordulnál tanácsért!” Morgan Freeman Oscar-díjas színész mondta ezt, ebben nagyon nagy igaza van. És ha végiggondoljuk a színész tanácsát, akkor ez ugyanígy igaz a magyar Országgyűlésre is.

Emlékezzenek vissza, tisztelt képviselőtársaim, hányszor támadott bennünket az ellenzék olyan intézkedések kapcsán, amelyek egyébként a magyar emberek, a magyar társadalom érdekeit szolgálták. Én itt ültem ezekben a padsorokban, tisztelt képviselőtársaim, amikor Orbán Viktor 2010-ben azt ígérte, hogy egymillió új munkahelyet teremtünk; a baloldal kiröhögött bennünket. Aztán, amikor azt mondtuk, hogy visszaállítjuk majd a 13. havi nyugdíjat, ugyanígy viselkedtek; egyetlen intézkedést sem szavaztak meg, ami a magyar emberek számára sorsdöntő kérdés volt.

Most pedig az infláció letörésének intézkedési csomagjából sem szavaztak meg egyetlenegy intézkedést sem; és folyamatosan vitatják azt, amit megint csak a kormány állít  és amiben százszázalékosan támogatják a Fidesz képviselői , hogy év végére egy számjegyűre csökkenti az inflációt Magyarországon. Én hiszem, és az eddigi adatok alapján láthatóan reálisan ezt el is fogjuk tudni érni, és ahogy a jövő évi költségvetésben tervezte a Pénzügyminisztérium, a jövő évben már egy sokkal enyhébb, évi átlagos szinten 6 százalékos inflációval tudunk kalkulálni.

Megőriztük a gazdaság működőképességét, és a korábbi sikerekre támaszkodva idén is tud bővülni a magyar gazdaság, ami nem természetes dolog Európában, hiszen nézzük csak meg a német gazdaságot, amely már recesszióba fordult. Nálunk továbbra is fenntartható lesz a gazdasági növekedés, és 2024-ben 4 százalékos további gazdasági növekedéssel számol a kormány, amire szükségünk is lesz ahhoz, hogy pluszbevételeket tudjunk elérni, amelyekkel a további fejlődést fenn tudjuk tartani.

Ahogy azt Varga Mihály pénzügyminiszter úr is elmondta az expozéjában, 2024-ben 2,9 százalékos GDP-arányos hiánycéllal és az államadósság további csökkentésével számolunk, ami így 66,7 százalékra fog csökkenni. Ez sem természetes, tisztelt hölgyeim és uraim! Ha végignéznek az európai uniós tagországokon, megnézik az uniós, nálunk egyébként jobb gazdasági helyzetben lévő uniós tagországok költségvetését, akkor ott is az látszik, hogy nem az elsődleges szempontjuk a stabilitás és a költségvetési hiány csökkentése; a mi jövő évi 66,7 százalékos szintünk 10 százalékkal lesz alacsonyabb, mint az uniós átlag.

Tehát én nagyon örülök annak, hogy a kormány a nehéz időkben is komolyan veszi a költségvetési stabilitást; ez egy nagyon komoly üzenet a piacnak is. Ennek köszönhetjük azt is, hogy stabilan finanszírozható az államadósság, és a Magyarországra beáramló működő tőke pedig az idei évben meghaladja a 28 százalékot, amivel elsők leszünk az európai uniós tagországok között. Ez rendkívül fontos, hiszen a munkahelyeket csak úgy tudjuk megőrizni  és így tudjuk a gazdasági növekedést fenntartani , ha a beruházások folyamatosan nőnek nálunk.

A magyar költségvetés 2010-ben alig 2600 milliárd forintot tudott fordítani a közszférában dolgozók béreire; ehhez képest ez 2024-ben meg fogja haladni a 6460 milliárd forintot. Ez is nagyon fontos, hiszen meg kell becsülni azokat, akik közalkalmazottként és köztisztviselőként dolgoznak, és ezzel szolgálják a magyar társadalmat. 2024-ben, ahogy már említettem, jóval alacsonyabb lesz az áremelkedés üteme, ami nagyobb mozgásteret is fog majd adni a költségvetés számára.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Magyarország a kedvezőtlen körülmények ellenére  a 2010-es évek tudatos építkezéseinek köszönhetően  ismételten erős ellenálló képességéről tett tanúbizonyságot. A 2021. évi rekordmértékű, 7,2 százalékos gazdasági növekedést 2022-ben 4,6 százalékos bővülés követte, majd, ahogy arról beszéltem, az idei évben egy 1,1 százalékos növekedésre számíthatunk.

A 2020-2030 közötti évtized a veszélyek, a bizonytalanságok és a háborúk kora. Mindemellett fokozódó migrációs és inflációs nyomás nehezedik országunkra. Magyarország eddig is csak magára számíthatott a határok védelmében, ennek ellenére a legfontosabb célunk továbbra is az, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból; ne a magyar emberek fizessék meg a háború árát; a határainkat pedig, ahogy eddig is, továbbra is biztonságban tudhassuk.

Tisztelt Ház! Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a 2022. év milyen nehézséget okozott és mennyire kiszámíthatatlan volt. Már látjuk azt ennek az évnek a feléhez érve, hogy ez az esztendő is elképesztő kihívásokat jelent számunkra. A következő, a 2024. év még a stabilizáció, a védekezés és a biztonság fenntartásának éve lesz.

Mindezek tudatában szükségünk lesz arra, hogy minden eszközt megragadjunk annak érdekében, hogy ezt a stabilitást fenn tudjuk tartani, a magyar munkahelyeket meg tudjuk őrizni, a magyar bérek és fizetések vásárlóerejét meg tudjuk őrizni, és a nyugdíjasok biztonságát a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzésével fenn tudjuk tartani. Az a bizalom, tisztelt képviselőtársaim, amely a magyar választópolgárok és a magyar kormány között kialakult, eredményezte azt, hogy bármilyen nehéz időkben kellett bármilyen döntést meghoznunk, az Európai Bizottság vagy az Európai Parlament bármilyen ügyben támadta Magyarországot, mi minden esetben ki tudtunk tartani a magyar érdekek mellett, és ez a 2024-es költségvetés továbbra is ezt tartja szempontként maga előtt, ezt a célt tűzi ki maga elé, és azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ezekkel a számokkal képesek leszünk arra, hogy ezeket a célokat 2024-ben meg tudjuk valósítani.

Egység, erő és kőkemény munka  erre lesz szükségünk a következő időkben. Ha mindannyian összefogunk, ha mindannyian hozzátesszük a magunk tudását, a magunk képességeit, akkor, azt gondolom, hogy 2024-ben is sikeres évet zárhatunk. Ezt kívánom a magyar kormánynak, hogy a korábbi évekhez hasonlóan ugyanazzal a precizitással, ugyanazzal a következetességgel hajtsa végre a költségvetési törvényt, mi pedig, képviselőtársaim, ebben támogassuk. Sőt, arra kérem a parlament többi frakciójának képviselőjét is, hogy támogassák a 2024-es költségvetést, hiszen ha valamikor, a jövő évi költségvetés végrehajtásában még nagyobb szükség lesz arra, hogy összefogjunk, együttműködjünk, együtt gondolkozzunk.

Ne az egyéni sikereket, ne az egyéni érdekeket vegyük figyelembe, hanem Magyarország, a magyar nép érdekeit! Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai