Készült: 2024.05.11.08:02:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:   17-20   21-24   25-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel képviselő úr, Jobbik-képviselőcsoport: „Miért nyerészkedne a kormány még a piaci rezsiáron is?” Öné a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Már hallom a kormánypártiak flegma beszólásait, de az a javaslatom, hogy válaszoljanak egy kérdésre: igaze, hogy önök még a piaci árú rezsin is nyerészkedni akarnak? Igaze, hogy megtartják azt a 27 százalékos áfatartalmat a piaci ár felé is elvitt rezsiszámlákon, ami most is egyébként ott van a legtöbb tényező esetében? A rezsicsökkentés eltörlése helyett önöknek ma itt arról kellene beszélni, hogy hogyan és mitől nyugodjanak meg a családosok, a gyermeket nevelők, a nehéz szociális helyzetben lévők és azok a honfitársaink, akik az önök teljesen átgondolatlan, kidolgozatlan, egyszeri benyögésük után most azt érezhetik, hogy egy tökéletesen bizonytalan helyzetben nem ad nekik senki eligazodást, kapaszkodót. És jól érzik sajnos.

A helyzet az, hogy minden rezsiszámlán ott van az áfa, és most látom, hogy böngészik a kis papírjaikat, de nagyon-nagyon egyszerű végiggondolni azt, hogy milyen választ kellene most adniuk. Ha 27 százalék áfa van egy rezsiszámlán, és az a rezsiszámla két-háromszorosára növekedhet, akkor a kormány által realizált áfabevétel is többszörösére fog növekedni. Azok után, hogy a családok többet fizetnek, több terhük lesz, önök fogják zsebre tenni a különbözet egy részét.

Ha van önökben tisztesség, a gúnyos benyögések és a nagymellényes beszólások közepette, egy dolgot jelenthetnek ma itt és most be, azt, hogy nem tartanak igényt arra a pluszáfabevételre, ami azon keletkezik, hogy magyar emberek kényszerből irreálisan többet kell hogy befizessenek. (Dr. Brenner Koloman: Így van!) Ha van önökben tartás, akkor még azt is megnevezik, hogy ezt a be nem szedett áfabevételt hogyan kívánják majd a magyar embereknél hagyni, vagy éppen hogyan kívánnak egyoldalú segítséget nyújtani azok számára, akik gyermeket nevelnek, dolgoznak, viszik ezt a nemzetgazdaságot a hátukon, de most bizonytalanságban vannak azt illetően, hogy mit hoz számukra az ősz.

Egészen elképesztő, ha tipikus példákat nézünk. Vidéki család, aki állatok gondozásából tartja fenn magát, most nagyjából 65 ezer forintot fizet az áramért, az új számítások szerint  részletszabályok nélkül, mert önök még azokat sem tudták letenni az asztalra  400 ezer forintot is fizethetnek, ennek csak az áfatartalma több mint 80 ezer forint. Csak az önök által beszedett áfa több lehet ezen család esetében, mint amit eddig összesen fizettek az áramfogyasztásuk után.

(14.00)

Gyermekes házaspár Budapest agglomerációjában, Kádár-kockában élnek: az eddigi, nagyjából 19 ezer forintos számla helyett csak a havi gázszámla 41 ezer fölé mehet. Számolgassák ki, hogy mennyi ebből az áfa! Azt látják, hogy ha igaz az, amit önök felfestettek a nem túl fényes égre, akkor az az áfatöbblet, amit a magyar emberek befizetnek, több száz milliárdos nagyságrendű lehet. Az önök dolga most az lenne és arra szorítkozna, hogy kijelentsék, hogy nem tartanak igényt magyar emberek pluszbefizetéseire egy ilyen katasztrófahelyzetben, sőt még megtoldhatnák azzal is, hogy hogyan segítik ezeket a magyar embereket.

Érdemes lenne választ találni egy kérdésre  talán a sok minősítgetés és szikladobálás között államtitkári szinten erre is lesz lehetőség -: önök tényleg ennyire kaotikusan kormányoznak, tehát nem tudták, hogy ez fog következni, vagy pedig amikor itt önökkel a költségvetési vitában erről összecsaptunk, akkor tudatosan hazudtak nekünk? Ugyanis az önök költségvetési tervezetében 30 százalékkal több áfabevételre számítanak, 7100 milliárd forint áfát kívánnak Magyarországon behajtani a következő költségvetési évben. Még most két hete is jelezték, hogy még 20 milliárddal több áfát szeretnének elkérni a magyar emberektől, ez benne van az egyik indoklásukban.

Tehát tudták önök előre, hogy ez a 30 százalék pluszáfa már a piaci árú rezsicsökkentésből ered, és az emberek többletbefizetéseit tartalmazza, vagy egész egyszerűen hasraütésszerűen azt mondták, hogy nem tudjuk, mi következik, de most 30 százalékkal több áfát fogunk beszedni? Melyik állítás igaz a kettő közül? Egyik rosszabb, mint a másik. A káoszkormányzás lehet, hogy még rosszabb, mint ha tudatosan hazudtak, mert abban van már némi rutinunk és tapasztalatunk.

A helyzet az, hogy ha önökben van felelősségérzet, most első körben a gyermeket nevelő családosok felé fordulnak, azt mondják, hogy nem csak nagycsaládos-kedvezmény lesz majd egyszer kidolgozva, mert az egy gyerek is gyerek, a két gyerek is gyerek, és minden magyar gyermeket nevelő család számára garantálják azt, hogy nem fog nagyságrendekkel többet fizetni, mint eddig. Ez lenne a felelős magatartás, és utána meg kellene oldanunk a kata kapcsán előállt problémát, és azt, hogy egy tipikus élethelyzetben lévő család ne érezze a létalapját fenyegetve, mert ezekben a pillanatokban ez történik. Teljesen mindegy, hogy kinek van igaza, egy kormány, ha ezt az érzetet idézi elő emberek tömegeiben, alkalmatlan a feladatára.

Azt várom el tehát önöktől, hogy jelentsék ki, nem hajtanak be a piaci árú rezsi miatt több áfát a magyar emberektől, a gyermeket nevelőket pedig biztonságba helyezik, nem holnap, nem holnapután, hanem itt és most. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Menczer Tamás államtitkár úr válaszol, öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt mondta, hogy minősítéseket nem szeretne hallani, de önmagát ettől olyan nagyon nem tartóztatta meg, ha jól figyeltem, de mindegy, fátylat rá. A kérdésére szeretnék mindenekelőtt válaszolni: mit csinál a kormány? Azzal szemben, amit ön állított, a kormány védi a családokat. (Derültség és közbeszólások az ellenzéki sorokból.) Önöktől is, és ezt a magyar emberek tudják. Onnan lehet tudni, hogy tudják, hogy önöket április 3-án minimális mértékben támogatták, és önök azóta is minden választást elvesztenek. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Igen-igen jelentős mértékben. És abból is lehet tudni, tisztelt képviselő úr, hogy a magyar emberek pontosan tudják, hogy ki áll mellettük és ki nem, hogy az ön pártja időközben törpepárttá vált. (Z. Kárpát Dániel közbeszól.) Ez is pontosan mutatja azt, hogy a magyar emberek tisztában vannak a helyzettel. Ahogyan azzal is, hogy lassan öt hónapja tart a háború (Dr. Brenner Koloman közbeszól.), öt hónapja tart a szomszédunkban a háború, és olyan kérdések kerültek elő, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak. Már az, hogy mennyibe kerül az energia, egy nagyon fontos kérdés, de sajnálatos módon már csak a második, az első kérdés az, hogy lesze elegendő. És ennek az oka a háború, valamint az erre adott elhibázott brüsszeli szankciók. (Közbeszólás az ellenzéki sorokból: Halljuk a megoldást!)

Két felvetés volt a szankciókkal kapcsolatban. Az első az, hogy véget vetnek a háborúnak. Kiderült, hogy ez nem igaz, a háború azóta is tart sajnálatos módon, és ez roppant szörnyű és szomorú. A másik felvetés az volt a szankciókkal kapcsolatban, hogy jobban fájnak Oroszországnak, mint a szankciókat kivető Európai Uniónak, európai országoknak, és kiderült, hogy ez a felvetés is téves, az oroszok az emelkedő árak miatt a pénzüknél vannak, Európa pedig óriási válságba süllyedt. (Közbeszólás az ellenzéki sorokból: Ti vagytok kormányon!)

Éppen ezért, mivel az energetika kulcskérdés, a magyar kormány világossá tette, hogy vörös vonalat jelent, a kőolajnál emlékezhetünk arra, hogy kiharcoltuk azt, hogy a vezetékes szállítás kivételt képezzen a szankciók alól, így tudjuk megtartani a 480 forintos literenkénti üzemanyagárat. Zárójelben szeretném megjegyezni, hogy a horvátok is bevezettek ársapkát, csak nem 480 forintnál, hanem 700 forintnál literenként, és az autópályán nincsen. Tehát a kőolajnál kiharcoltuk a szankciók alóli mentességet, a gázszankciókkal kapcsolatban pedig világosan elmondtuk, hogy tárgyalni sem vagyunk hajlandóak gázzal kapcsolatos szankciókról, mert ez veszélybe sodorná Magyarország energiaellátását, és teljesen eltörölné a rezsicsökkentést.

Paks vonatkozásában, ha megengedi még, az áramra is kitérnék. Ugyanis mekkora Paks-barát lett a magyar baloldal! (Derültség és közbeszólások a kormánypárti sorokból, köztük: És egy hét alatt!) Ez egy új hír, annyiban mindenképpen örömteli, hogy kérem, támogassák Paks II. megépítését, mert ha állna Paks II., akkor nem lenne ilyen típusú probléma. (Közbeszólások az ellenzéki sorokból.) De a Paksi Atomerőművel  amely jelenleg működik  kapcsolatban hadd mondjam el, hogy cseréljék le a szakértőiket. Ugyanis a helyzet az, hogy a paksi erőmű kétségtelenül rendkívül fontos pontja az áramellátásnak és a rezsicsökkentés megőrzésének, fenntartásának, rendkívül fontos, de a tények azt mutatják, hogy a magyarországi áramtermelés 50 százalékát adja, a magyarországi fogyasztás 30 százalékát adja, körülbelül 20 százalékban vagyunk kitéve gázerőműveknek és 25-30 százalékban importnak, amelyeknek az ára értelemszerűen jelentősen nőtt. (Arató Gergely közbeszól.) Ezzel együtt Paks kulcskérdés, mint ahogyan Paks II. is. (Z. Kárpát Dániel: Az áfáról beszélj, barátom!)

És még annyira hadd térjek ki, tisztelt képviselő úr és tisztelt Ház, hogy ha már önök a rezsi miatt annyira aggódnak, mint ahogyan most Paks miatt is aggódnak, ami egy egészen új helyzet (Z. Kárpát Dániel: Kell az áfa vagy nem kell az áfa?), a rezsivel kapcsolatban az ön miniszterelnök-jelöltje, akit ön támogatott, ilyeneket mondott: „Nekünk nem az a célunk, hogy megállítsuk a határon a világpiaci árakat.” Most érdekli az ár? Akkor nem érdekelte, tisztelt képviselő úr? (Z. Kárpát Dániel: Viszitek az áfát vagy nem viszitek?) Miért nem fordul a kollégáihoz és a miniszterelnök-jelöltjükhöz, aki azt is mondta, hogy „igenis, érezni kell az energiaár növekedését”? Ezt mondta Márki-Zay Péter, és ön akkor nem aggódott, most pedig rendkívüli módon aggódik. (Folyamatos közbeszólások az ellenzéki sorokból.)

Annyit pedig még talán, tisztelt képviselő úr, hogy ezt a meghasonlást és ezt az összevissza beszédet magyarázhatja az, ami a Jobbiknál történik (Z. Kárpát Dániel közbeszól.), és ilyen értelemben akár elnézőek is lehetnénk, hiszen önök most elveszítették a pártelnöküket, a frakcióvezetőjüket, meg ha jól értem, azt a hölgyet, aki szintén fontos szerepet töltött be az önök pártjában, és én megértem, hogy a búcsú mindig fáj, időt kell adni ennek a kihordására, de ez még nem teszi (Arató Gergely: De mi lesz az áfával?) azt meg nem történtté, hogy önök a rezsicsökkentés eltörlése mellett voltak mindig, mi pedig a rezsicsökkentést és a magyar családokat megvédjük. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-30      Ülésnap adatai