Készült: 2024.05.09.11:05:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  148-153. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:05


Felszólalások:   142-147   148-153   154-159      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a pénteki ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szabadi István, a Mi Hazánk képviselője, interpellációt nyújtott be az energiaügyi miniszterhez: „Hol a havi 181 ezer Ft rezsitámogatás?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A kormányzati kommunikációban tavaly július óta hangoztatják azt, hogy havonta 181 ezer forint kedvezményt kapnak a családok a rezsitámogatáson keresztül. Szeretném megvilágítani, hogy mi is az a 181 ezer forint.

A kedvezmény összegét úgy számolták ki, hogy a gáz és az áram esetében egyaránt a valós piaci árral számolt átlagfogyasztásból, ami havi 203 434 forint, kivonták a kedvezményes tarifákkal számolt átlagfogyasztás összegét, havi 22 257 forintot. 2022. július 21-én valós piaci árként az áram esetében 268,9 forint/kilowatt, a gáznál pedig 1020 forint/köbméter díjat határoztak meg, amit azóta sem változtatott a kormányzati számítás. Miniszterelnök úr tavaly szeptemberben elismerte, hogy az oroszokkal megkötött gázszerződés ára a holland TTF gáztőzsde áraihoz igazodik. A földgáz esetében ez 1020 forint/köbméter ár, ami 400 forint/euróval számolva 232 euró/megawattóra összegre jön ki; csakhogy ilyen magasságban a holland gáztőzsde árai tavaly augusztus 16. és szep-tember 6. között mindössze három hétig jártak, sem előtte, sem utána nem érték el ezt a szintet. A TTF tőzsdei jegyzések tavaly augusztusban tetőztek, amikor 347 euró/megawattóra összeget kellett fizetni a gázért.

(19.50)

Tekintettel arra, hogy az európai gáztárolók időközben megteltek, és az időjárás is kedvezően alakult, a gáz ára szeptembertől drasztikusan csökkent; idén márciustól már csak 50 euró/megawattóra alatt van. Vagyis 400 forintos euróval számolva köbméterenként 211 forint a világpiaci ár. Kijelenthető tehát, hogy a 767 forint/köbméter lakossági piaci árból az áfa és a rendszerhasználati díjak levonása után maradó úgynevezett molekulaár, 547 forint/köbméter december közepe óta tartósan meghaladja a tőzsdei árat. A kormány 700 millió köbméter, úgynevezett különleges földgázkészletet a tervekkel ellentétben tavaly február helyett júliusban, amikor jó magas volt az ár, köbméterenként ezer forint feletti áron vásárolt meg.

Ez óriási hiba volt. A fűtési szezonban igyekeztek ugyan megszabadulni a drágán beszerzett földgázkészlettől, és a lakossággal, intézményekkel, valamint a vállalkozókkal megfizettetni az árát, ugyanis amíg az Európai Unió más országai a 2023-as betározási időszakra gondolva felelősen nem ürítették le a tárolókat, hanem az olcsó piacról szerezték be közben a földgázt, nálunk a napi fogyasztás 60 százaléka ezekből a tárolókból származott. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a lakossági piaci árakat 2023. április 30-áig rögzítette.

Kérem szíves válaszukat arra vonatkozóan, hogy májustól tervezike az alacsony világpiaci áraknak megfelelően a lakossági piaci árak csökkentését. Továbbá egyértelmű válaszát kérem arra vonatkozóan, hogy vane közvetítő cég beiktatva a Gazprom és az MVM közé az orosz gáz beszerzésének lebonyolításában. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak, aki az interpellációra válaszol.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy abban egyetértünk, vagy remélem, hogy egyetértünk, hogy az európai energiaválság ellenére is sikerült fenntartanunk a 2013 óta működő és a magyar embereknek komoly segítséget jelentő rezsicsökkentést. Hazánk már tíz éve az egyik legtöbbet fordította a lakossági rezsiköltségek alacsonyan tartására Európában.

A nemzetközi energiaválság dacára Magyarország 2022-ben a GDP-je közel 6 százalékát fordította rezsivédelemre, ezzel pedig az uniós rangsor negyedik helyén állunk. Ha nem lenne rezsicsökkentés, akkor több százezren vagy millió feletti számban mentek volna tönkre magyar emberek, családok azért, mert nem tudták volna kifizetni az egekbe szökött energiaárakat.

Nem néztük tétlenül az extraprofit keletkezését sem. A kormány elvonta az energiavállalatoknál, bankoknál, kereskedelmi multiknál jelentkező extraprofitot, és létrehozta belőle a Rezsivédelmi Alapot, amelynek az összegét 2600 milliárd forintra növelte. Ebből 2023 végéig változatlan formában fenn tudjuk tartani a lakossági rezsicsökkentést az átlagfogyasztás mértékéig, magyarul: egész évben változatlan marad a csökkentett gáz-, áram- és távhőár. De érvényben marad a nagycsaládosok, a társasházak, a többgenerációs családi házak, az állami vagy önkormányzati tulajdonú bérlemények gázárkedvezménye és az elektromos gyógyászati eszközökkel élők áramkedvezménye is.

Az MVM összesítése szerint az augusztustól február végéig kiadott lakossági áramszámlák 65 százaléka és a gázszámlák 80 százaléka kizárólag rezsicsökkentett tételeket tartalmazott, vagyis a lakossági felhasználók jelentős része, átlagosan háromnegyede nem lépte túl az átlagfogyasztási értékeket. A kormány a lakossági fogyasztók támogatása mellett lehetővé tette az egyes állami, önkormányzati és egyházi intézmények, alapítványi egyetemek számára a korábbi változó áras szerződésekről a fix árakra átállást. Március eleje óta több mint 1100 befogadott kérelem alapján összesen mintegy 8400 fogyasztási helyen élvezhetik a rögzített árú gázszolgáltatás előnyeit a következő gázév kezdetéig, szeptember végéig. A kormány ezt pedig kiterjesztette az áramellátásra is, 1200 jogosult több mint 20 ezer fogyasztási helyen juthat újonnan rögzített árakon áramhoz április 1-jétől az év végéig. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal múlt héten közzétett nemzetközi ár-összehasonlító statisztikája alapján a lakossági fogyasztók számára februárban a hazai áram- és földgázárak továbbra is Európa legkedvezőbbjei voltak.

Néhány példát, ha nézünk: az áramért Pozsonyban és Varsóban több mint dupláját, Prágában négyszeresét, Rómában, Londonban, Berlinben és Dublinban több mint ötszörösét fizetik az emberek a magyarországi rezsicsökkentett árnak. Földgáz esetében ezek a különbségek még nagyobbak: Zágrábban, Pozsonyban, Bukarestben és Varsóban több mint dupláját, Vilniusban és Tallinnban háromszorosát, Szófiában és Ljubljanában négyszeresét, Prágában hatszorosát, Amszterdamban hétszeresét, Rómában és Bécsben nyolcszorosát, Stockholmban a tizenkétszeresét kellett fizetniük a lakossági fogyasztóknak. Az osztrák energiahivatal szerint Ausztriában például januárban 12,8 százalékkal nőtt az energia ára az előző hónaphoz képest.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány mindent megtesz azért, hogy Magyarország ne keveredjen bele a háborúba, és annak árát ne a magyar embereknek kelljen megfizetniük. Szeretném kérni képviselő úrnak és a frakciójának is a támogatását ezzel a politikával kapcsolatban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár asszony válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Tisztelt Államtitkár Asszony! A válaszát azért sem tudom elfogadni, mert egyrészt nem kaptam választ a kérdéseimre, másrészt pedig a közvetítő cég beiktatása nem példa nélküli a gázbeszerzéseknél. Ugyanis a régi orosz gázszerződés esetében a földgáz-értékesítést 1994-től a MOL és a Gazprom által alapított Panrus Gáz Zrt. végezte, amely cég még 2020-ban is 4,2 milliárd köbméter gázt adott el. Tevékenységét 2021. október 1-jével, az új orosz gázszerződés aláírása után fejezte be, majd 2022. január 1-jével jogutód nélkül meg is szűnt. A KSH adatai alapján 2022-ben az orosz gázt a holland gáztőzsde áraihoz képest még az időbeli csúszást figyelembe véve is 7-8 százalékkal vásárolta drágábban.

A magyar családoknak joguk van tudni tehát azt, hogy vane felesleges árdrágító tényező a gázszerződésben, mert igenis rendkívül drágán tudják megvásárolni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   142-147   148-153   154-159      Ülésnap adatai