Készült: 2024.05.09.21:16:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  142-147. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:24


Felszólalások:   134-141   142-147   148-153      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő asszony nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a pénteki ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Balassa Péter, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a honvédelmi miniszterhez: „Támogatjae a Kormány a Jobbik-Konzervatívok azon követelését, mely szerint az oroszoknak ki kell vonulniuk Ukrajna területéről?” címmel. Balassa Péter képviselő urat illeti a szó.

BALASSA PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnálom, hogy miniszter úr nincs itt személyesen. 2023. március 13-án egy felelőtlen nyilatkozatot tett, amely így hangzott: „A Nyugat mindenkit bele akar préselni a háborúba, és ma Európában már ott tartunk, hogy szinte elfogyott a béketábor és mindenki háborúra készül. Kivéve minket, magyarokat.”

Tisztelettel jelezném a honvédelmi miniszter úrnak, hogy mindenki békét akar, mindenki békét akar ebben a teremben, a parlament falain belül, a parlament falain kívül és egész Európában; és Magyarország biztonságát csakis Európa garantálhatja.

Az egy sajnálatos tény és egy sajnálatos dolog, hogy önök, a Fidesz-propaganda ezt belpolitikai haszonszerzésre használja fel, ugyanis önök az orosz-ukrán határozati javaslatot semmi másra, mint belpolitikai haszonszerzésre használják. Ha önök igazából békét szerettek volna, akkor a Jobbik módosító javaslatát megszavazták volna, amely az igazságos békét jelenti. Az igazságos béke szó szerint így hangzik: „A magyar Országgyűlés felszólítja a kormányt, hogy összhangban az ENSZ Közgyűlésének határozatával és a Vatikán álláspontjával, álljon ki a magyar polgárok biztonságát szavatoló tartós és igazságos béke mellett. Ennek érdekében szólítsa fel a putyini Oroszországot, hogy azonnal vonja ki csapatait Ukrajna területéről, hiszen agresszív támadása okozta a háborút.” Természetesen önök ezt leszavazták. (Rétvári Bence: Ez az első pont!) Így a kormány javaslata azt is eredményezheti, hogy ismét vasfüggöny ereszkedik Magyarországra, és a magyarok a keleti oldalra kerülhetnek.

A fent említett interjúban  és sajnálom, hogy miniszter úr nincs itt  hiába kérdezték, hogy a magyar kormány számára elfogadhatóe, ha az orosz csapatok maradnak Ukrajna területén. Ő nem árulta el az ezzel kapcsolatos hivatalos álláspontját. Véleményünk szerint a béke alapfeltétele, hogy az oroszok hagyják el Ukrajna területét.

Tisztelettel kérdezem miniszter urat, államtitkár urat, hogy mi a magyar kormány álláspontja arról, hogy orosz csapatok maradjanak Ukrajna területén, illetve támogatjáke a Jobbik-Konzervatívok azon követelését, amely szerint az oroszoknak ki kell vonulniuk Ukrajna területéről. Igen vagy nem? Köszönöm válaszát. (Taps a Jobbik és a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Vargha Tamás államtitkár úr válaszol. Öné a szó.

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Több mint egy éve zajlik a háború Oroszország és Ukrajna között, és nincs jele annak, hogy rövid időn belül béke lenne. Mi számtalanszor elmondtuk, hogy mi magyarok békét kívánunk, békét akarunk, a világ legtöbb országa békét szeretne, azonban Európában ennek nem látjuk a jeleit. Ezért a magyar kormány álláspontja világos: azonnali tűzszünetre és béketárgyalások megkezdésére van szükség, hiszen életeket menteni csak így lehet. Ezt tükrözi az a békepárti határozati javaslat is, amelyet az Országgyűlésnek benyújtottunk, amelyet a frakciószövetségünk benyújtott. A béke pártján állunk, és a jövőben is ki szeretnénk maradni az orosz-ukrán háborúból; nem küldtünk sem fegyvert  nem is küldünk , sem katonákat Ukrajnába. Számtalanszor elmondtuk, hogy természetesen elítéljük Oroszország agresszióját.

Ezzel szemben azt látjuk, hogy az Európai Parlament további fegyverszállításokat követel, és a magyar baloldal pedig már a háború kitörése előtt egyértelművé tette, hogy fegyvereket és katonákat akarnak küldeni ebbe a háborúba. Aki ma a háború pártján áll, aki további szankciókat és fegyverszállításokat támogat, kockáztatja a harmadik világháború kitörését, és teljesen szembemegy a magyar érdekekkel.

A magyar kormány továbbra is minden lehetséges módon segíti az ukrajnai menekülteket a legnagyobb humanitárius segélyakció keretében. Székesfehérvár országgyűlési képviselőjeként szeretném elmondani önnek, hogy Székesfehérváron számos, Ukrajnából érkezett ukrán és kárpátaljai magyar ember él és dolgozik, akik közül sokan nem menekültként, hanem még a háború kitörése előtt érkeztek, munkát vállaltak, életvitelszerűen élnek városunkban, és közösségünk megbecsült tagjai. Székesfehérvár érdemben segítette tehát az ideérkező menekültek családegyesítését is. Ők nálunk, Székesfehérváron biztonságban vannak, és számíthatnak közösségünkre.

Szeretném kiemelni azt is, hogy elkötelezett tagja vagyunk mind a NATO szövetségének és az Európai Uniónak, és teljes jogú tagként és szuverén államként Magyarország mindent megtesz a béke érdekében. Azt látjuk, hogy a szankciók nem váltak be, sőt csak rontottak Európa helyzetén. A hibás brüsszeli döntések terheit minden európai család érzi. A baloldal most is teljes erővel támogatja az energiaválságot okozó brüsszeli szankciókat, pedig a háború- és szankciópárti álláspontjuk még az ellenzéki szavazók körében sem népszerű.

Ezek után már csak egyetlen kérdés maradt hátra: vajon a Jobbik támogatjae, megszavazzae a békepárti határozatot? Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Dr. Lukács László György: Putyin-párti javaslatot, helyesbítsünk!  Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

BALASSA PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Nem tudom elfogadni a válaszát. A honvédelmi miniszter úr a mai napig nem vonta vissza a felelőtlen nyilatkozatát. A honvédelmi miniszter úrról már tudjuk, hogy milyen üzletember, de hogy milyen miniszter, azt még nem. Úgy gondolom, hogy egy honvédelmi miniszternek tekintélyt és nyugalmat kell ebben az országban árasztani, és nem pedig riadalmat és belső feszültséget kelteni felelőtlen nyilatkozataival, úgyhogy nem tudom elfogadni a válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a DK és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   134-141   142-147   148-153      Ülésnap adatai