Készült: 2024.05.09.21:46:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  128-133. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:32


Felszólalások:   122-127   128-133   134-141      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr az államtitkári választ elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! Juhász Hajnalka, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a kultúráért és innovációért felelős miniszterhez: „Miként biztosítja a Kormány a családok védelmét a jelenlegi válságos időszakban?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Napjainkat most már második éve, hogy a háború árnyékában, egy gyökeres változás alatt álló világrendben kell hogy éljük: elhibázott brüsszeli szankciók, energiaválság, hiperinfláció, majd újabb elhibázott uniós és tagállami döntések következtében sodródás egy újabb világháború felé.

A békepárti Magyarország célja ebben a jelenleg kilátástalan helyzetben, hogy hazánk kimaradjon a háborúból, és a globális hatalmi érdekeket kiszolgáló brüsszeli döntéshozók ne a magyar emberekkel fizettessék meg a háború árát. Mi magyarok ugyanis hiszünk abban, hogy a jelenlegi háborús idők ellenére igenis van jövőnk. A jövőt pedig a családok és gyermekeink jelentik számunkra, hiszen ők képezik nemzetünk fennmaradásának zálogát és építőköveit. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ebben a rendkívüli helyzetben továbbra is kiemelten támogassuk őket mind a mindennapi megélhetésükben, mind saját jövőjük továbbépítésében.

Azt gondolom, nem vitás, hogy a polgári kormányra a családok e példátlan válsághelyzetben is nyugodtan számíthatnak. Már a tavalyi évben elfogadott 2023. évi költségvetés is tartalmazta a családok, a nyugdíjak, a munkahelyek és a rezsicsökkentés megvédéséhez szükséges forrásokat, és világossá tette, hogy a kormány a háborús és szankciós válság ellenére is kiemelten kezeli a magyar családok, a gyermekvállalás és a gyermeknevelés támogatását, valamint idős honfitársaink védelmét.

Ezen célokat erősíti a jelenleg a Ház előtt fekvő azon törvényjavaslat is, amely az idei évi költségvetést a háború és a szankciók okozta újabb változásokhoz kívánja igazítani. A csúcsra tört szankciós infláció letörése érdekében a közelmúltban mindösszesen húsz olyan intézkedés született, amelyek közül tíz kifejezetten a családokat és a nyugdíjasokat védi, de a munkahelyek és a vállalkozások védelmét célzó további tíz intézkedés is közvetve segíti a magyar családokat.

Ha a családtámogatások hagyományos formáit nézzük, megállapíthatjuk, hogy egészen 2010 óta folyamatosak azok a családokat támogató és gyermekvállalást ösztönző döntések, amelyek az akkor hivatalba lépő polgári kormány új alapokra helyezett családpolitikája jegyében születtek.

Ma már számtalan olyan támogatási forma áll a családok rendelkezésére, amely az élet minden szakaszában, minden felmerülő nehézség esetén képes segítséget nyújtani a családoknak, a gyermek születését megelőző időszaktól egészen az új otthonba költözésig. Ma már nem jelent szegénységi kockázatot a gyermekvállalás és a gyermeknevelés, nem úgy, mint a baloldal kormányzása idején, amikor megszüntették a családi adórendszert és az otthonteremtési kedvezményeket (Gréczy Zsolt: Sokkal több gyermek született akkor, mint most…), befagyasztották a nyugdíjakat, elvették a 13. havi nyugdíjat, háromszorosára emelték a gáz árát, és további olyan megszorító intézkedéseket hoztak, amelyeknek az árát mind a magyar családokkal fizettették meg.

Ezért kérdezem, miként biztosítja a kormány a családok védelmét a jelenlegi válságos időszakban. Köszönöm a megtisztelő választ. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Vitályos Eszter államtitkár asszony válaszol, öné a szó.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Egyetértek önnel: keresztény-konzervatív értékrend mellett elkötelezett képviselőként szilárd meggyőződésünk, hogy társadalmunk legfontosabb értékei, jövőnk zálogai nem mások, mint gyermekeink. Hisszük és valljuk, hogy minden egyes forint, amit a családokra költünk, a nemzet jövőjébe való befektetés.

Az elmúlt 13 évben és a jövőben is minden családpolitikai intézkedésünk következetesen azt a célt szolgálja, hogy gyermeket vállalni ne legyen hátrányosabb helyzet, mint nem vállalni, és minden vágyott gyermek megszülethessen Magyarországon, ehhez szeretnénk hozzájárulni. Ennek érdekében minden évben emeljük a családokra fordított költségvetési összeget, ez 2023-ra eléri a 3357 milliárd forintot. Összehasonlítva: 2010-hez képest, a baloldali kormány által nyújtott évi 960 milliárd forinthoz képest ez több mint három és félszeres összeg, és a GDP 4,3 százalékát jelenti otthonteremtési támogatások nélkül.

(19.30)

Engedje meg, hogy a miniszterelnök urat idézzem: „Nem adjuk fel a legmerészebb tervünket sem, hogy a gyermekes családok anyagi helyzete is jobb legyen, mint azoké, akik nem vállalnak gyermeket.” Ezért minden évben elkötelezettek vagyunk, hogy legyenek olyan újabb családsegítő döntések, ahogy idén is az, hogy a gyermeket vállaló nők 30 éves korukig nem fizetnek személyi jövedelemadót, valamint lehetővé tettük számukra a diákhitel-tartozások teljes elengedését már az első baba érkezésekor.

A családvédelmi akcióterv és az otthonteremtési program több, 2022. év végén lejáró elemét, mint a babaváró támogatást, a falusi CSOK-konstrukciót vagy az adó-visszatérítési támogatást meghosszabbítottuk 2024. december 31-éig. Megreformáltuk az apaszabadság rendszerét, 2023. január 1-jétől már tíz munkanap apasági szabadság illeti meg a dolgozó apákat gyermekük születése vagy örökbefogadása esetén. Emellett a munkavállaló gyermeke nyolcéves koráig kérheti a részmunkaidőben vagy távmunkában történő foglalkoztatását. Történtek intézkedések a tartósan beteg és súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő családok számára is: a magasabb összegű családi pótlékon és családi kedvezményen felül érintett gyermekenként 2023. január 1-jétől havi szinten 10 ezer forint plusz családi adókedvezmény jár.

Fejlesztjük a gyermekvállalás intézményi kereteit is, ezzel is ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy azok az édesanyák, akik arra kényszerülnek, hogy visszatérjenek a munka világába, megtehessék ezt, hiszen ott van számukra a bölcsődei ellátás. 2010-hez képest több mint 85 százalékkal nőtt a bölcsődei ellátást biztosító férőhelyek száma, ma már háromszor annyi településen biztosított az ellátás, mint 2010-ben. Jelenleg közel tízezer újabb bölcsődei férőhely bővítése zajlik.

Örömteli, azt gondolom, hogy ma már több mint 30 kormányzati intézkedés segíti a családok életét, az időkorlát miatt ennek a részletes taglalásába nem mennék bele, de figyelmébe ajánlom a képviselő asszonynak is és minden képviselőtársamnak a Családbarát Magyarország Központ honlapját, ahol minderről részletesen tudnak tájékozódni.

Én őszinte hittel gondolom, hogy intézkedéseink minden magyar számára egyértelműen azt jelzik, hogy megvédjük a családokat akkor is, hogyha éppen ilyen nehéz gazdasági helyzet van, mint amilyen a mostani. A kormánynak a magyar családok az első, hiszen a jövőt (Az elnök csenget.) a magyar családok írják. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Gréczy Zsolt: Soha ilyen kevés magyar gyerek nem született, mint tavaly! Ez a valóság!)

ELNÖK: Megköszönöm az államtitkár asszony válaszát. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr, és az államtitkár asszonynak nagyon szépen köszönöm a részletes válaszát. Valóban a veszélyek korát éljük, egy nagyon nehéz háborús helyzet van, és nagyon fontos, hogy a magyar családok biztonságban érezzék magukat, és azt a családtámogatási modellt, amit a polgári kormány 2010-ben megkezdett, egy ilyen nehéz gazdasági helyzetben folytatni is tudjuk.

Én magam pedig személyesen nagyon büszke vagyok arra, hogy születendő gyermekem egy olyan országba érkezik, ahol ilyen csodálatos családtámogatási rendszer van. Nagyon szépen köszönöm a válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.  Gréczy Zsolt: Úristen! 1952!)




Felszólalások:   122-127   128-133   134-141      Ülésnap adatai