Készült: 2024.05.09.13:18:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  273-276. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:   269-272   273-276   277-280      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Komáromi Zoltán, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Dolgozike a minisztériumban valaki, aki ismeri is az egészségügyi intézmények működését?” címmel. Komáromi Zoltán képviselő urat illeti a szó.

DR. KOMÁROMI ZOLTÁN (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az 528/2020. kormányrendelet a rendelőintézetekben dolgozó szakorvosok számára azt írta elő, hogy naponta 6 órát kell a munkavégzés helyén tölteniük, rendelniük. Július 1-jétől egy újabb kormányrendelet ezt napi 8 órára emelte, ami azt mutatja, hogy az illetékeseknek fogalmuk sincs arról, hogy hogyan működnek a rendelőintézetek.

Tájékoztatom önt a helyett a kormánytisztviselő helyett, akinek ez a dolga lenne, hogy a rendelőintézetek általában két műszakban, 8-tól 14, illetve 14 és 20 óra között látják el feladataikat. Sok a nyugdíjas szakorvos, akik többnyire hetente kétszer-háromszor rendelnek napi 6 órában, a hiányszakmában pedig sokan két-három rendelőintézetben dolgoznak heti egy-két napot. Sokuk most választásra kényszerül, melyik intézményben dolgozzék tovább, pótlásuk szinte lehetetlen lesz, a rendelőintézeti munkaórák akár harmadrésze is kieshet emiatt. Az ott lakók ellátása így megszűnik, vagy jóval hosszabb várakozás után jutnak ellátáshoz.

Kisebb rendelőintézetekben ráadásul hely sincs arra, hogy 12 és 16 óra között egyszerre két team dolgozzék, tehát a délelőtti műszakot reggel 6-kor kellene kezdeni, a délutánit pedig 22-kor zárni. Ugyan hány járóbeteg fog reggel 8 óra előtt vagy este 8 óra után szakorvoshoz menni? Egy konferencián Takács államtitkár úr egyenesen azzal érvelt, hogy a megemelt fizetésekért joggal várják el, hogy az orvosok napi 8 órát töltsenek a munkahelyükön. Mivel a rendelőintézetek finanszírozását egy fillérrel sem emelték, az sem várható, hogy ezentúl több beteget lássanak el. A rendeletnek tehát nyilvánvalóan az lesz az egyetlen eredménye, hogy a rendelőintézetek működését tovább nehezíti.

Árulja el, miniszterhelyettes úr: a nagyobb zsúfoltságért és a hosszabb várakozásért önök szerint elegendő kárpótlás lesz a betegeknek, hogy ezentúl az orvosoknak is rosszabb lesz? Köszönöm. (Taps a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Komáromi Zoltán képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azért elég nehéz feladatra vállalkozott, amikor azt próbálta bebizonyítani, hogy ha a rendelőintézetekben nem 6 órát, hanem 8 órát foglalkoznak a betegekkel, akkor ez a betegeknek hátrányos lesz. Azért ezt szerintem kevesen tudják józan ész alapján is elfogadni öntől.

Köszönjük mindenkinek, aki járóbeteg-rendelőkben dolgozik egyébként, hiszen itt van a legnagyobb betegforgalom. A járvány előtt több mint 70 millió orvos-beteg találkozás volt a járóbeteg-rendelőkben, és bár jött az új törvény, két és félszeresére emelkedtek a fizetések, ettől függetlenül az orvos-beteg találkozások száma most 55 millió környékén van a járóbeteg-rendelőkben

Ezért, ha igazán segíteni akarunk a betegeknek, és azt akarjuk, hogy minél hamarabb jussanak ellátáshoz, akkor ugyan fontos az a 200 ezer műtéti beavatkozás is, amely a fekvőbeteg-rendelőkben történik, de az igazi nagy betegforgalom a járóbeteg-rendelőkben van. Ezért volt fontos a háziorvosi praxisok megerősítése, hogy most már nem 860 ezer forint az átlag praxis finanszírozása, hanem 3,1 millió forint, és ezért fontos a járóbeteg-rendelőknek is a fejlesztése.

(20.40)

Tucatszámra építettünk új járóbeteg-rendelőket és újítottunk fel régebbieket, láttuk el ezeket műszerrel. De arra is törekszünk, hogy azok az orvosok, azok az ápolók, akik ott dolgoznak, a lehető legjobb beosztás mellett tudják a betegeket ellátni, hiszen az mindenkinek egyértelmű célja, hogy a várakozási idő csökkenjen, hogy hamarabb lehessen bejutni egy járóbeteg-rendelőbe is egy diagnózisra, egy vizsgálatra; egy visszahívott beteg hamarabb visszakerüljön, hamarabb kezdődjön el a kezelése, ez nekünk is a célunk.

Az az adminisztrációs feladat, ami valóban van minden járóbeteg-rendelőben, ma már nyilván kicsit más, mint ezelőtt 20-30 évvel, amikor ezek a helyi szokások és a jogszabályok kialakultak, amikor valóban volt egy kartonja egy betegnek, a kartont ki kellett keresni egy nagy szekrényből, abba kellett beleírni. Most már EESZT van, digitális egészségügy van, a zsebünkben van az összes leletünk, hiszen az egészségügyi ablak alkalmazásban mi magunk is meg tudjuk nézni a leleteinket, mi magunk is meg tudjuk nézni a receptjeinket, sőt most már akár a gyerekünkét vagy az édesanyánkét is meg tudjuk nézni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Ez egy másfajta ritmus a járóbeteg-rendelőkben; ehhez szeretnénk alkalmazkodni, és ehhez kérjük minden ott dolgozónak is az együttműködését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   269-272   273-276   277-280      Ülésnap adatai