Készült: 2024.05.09.21:46:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2023.05.08.),  147-154. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:10


Felszólalások:   139-146   147-154   155-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Brenner Koloman képviselő úr és Lukács László György frakcióvezető úr, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Lukács László György frakcióvezető úré a szó. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Én két dologra tettem javaslatot egy határozati javaslatban, amelyet ajánlok az ön képviselőinek, a 135 fideszes képviselőnek a figyelmébe és elfogadásra. Az egyik az volt, hogy töröljük el a kereskedelmi és iparkamarai kötelező regisztrációt. Ugye, ez egy jó lehetőség lenne Parragh László kamarájának, hogy megmutassa, hogy mi is a valós társadalmi és vállalkozói támogatottsága. Hozzáteszem, én ebben az ügyben elfogult vagyok a vállalkozókkal szemben, én úgy gondolom, hogy ők Magyarországnak az igazi erőtartalékai, és rájuk lehet építeni egy sikeres, gazdaságilag sikeres Magyarországot.

A másik, amit javasoltam, az az egyébként irritáló ötezer forintos kamarai hozzájárulás, amelyet minden egyes évben be kell fizetni Parragh Lászlóéknak, és amellyel a kamara lényegében úgy számol el, hogy ömlesztve egy kimutatást hoz róla. És hogy meggyőzzem önöket, elmondom, hogy mire költötték el az elmúlt időszakban például ezt, és még közel sem teljes a közérdekűadat-kérés. 236 millió forintért vettek chatbotot, amelyet még senki nem látott a vállalkozók közül. Miniszterelnök úr, hogyha önnek lenne okostelefonja, vagy talán az is van, arra egy chatbotot körülbelül 20 euróért tud vásárolni, nem kell rá 236 millió forintot költeni. De hát, pofás székházra is jutott a kamaránál, ugyanis csak a kaució, amiről mi azt gondoljuk, hogy három hónapra kell letenni, 90 millió forintba kerül.

Tehát gondolhatja, miniszterelnök úr, hogy milyen irodát és milyen székházat bérelnek abból a pénzből, amit a vállalkozók megfizetnek! Minden konzervatív számára ez nem normális, aki úgy gondolkodik, hogy a vállalkozóknak cserébe a befizetésükért valamit kapniuk kellene, az pontosan tudja azt, hogy ilyen ostobaságokra nem költhetné a kamara a pénzt, és valójában még súlyosabb a helyzet, ugyanis a kamarai vezető azzal büszkélkedik, hogy a katát lényegében az ő segítségével szüntették meg.

Valójában a kérdések a következők, tisztelt miniszterelnök úr. Hajlandóe a kormány támogatni ezt a kezdeményezést? Ön is tisztességesnek tartjae, hogy ilyenre költi Parragh László a kamara pénzét? Számíthatunke a fideszes képviselők segítségére a vállalkozások megsegítésére, hogy ne csak hitel járjon nekik, ne csak hitelfelvételi lehetőség, hanem valódi segítség? Partnere abban, hogy stop Parragh, stop iparkamara? Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Most tisztelettel megadom a szót a válaszra Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Bár tudom, hogy gyakran ezt írják, tisztelt képviselőtársam, de ne higgyen el mindent, amit írnak: a kormány nem tehet meg akármit. Itt van például rögtön az ön kérése. A kamarát mi nem utasíthatjuk arra, hogy szedjene, ha igen, mennyi tagdíjat, mire használja föl, és így tovább.

(14.30)

Amit mi tehetünk, az az, hogy arra a kérdésre válaszolunk, hogy vane szükség kamarára, és ha van kamara, akkor vane szükség kötelező tagságra. Ezeket a vitákat mi az elmúlt 30 évben folyamatosan folytattuk, és az elmúlt tízegynéhány évben pedig nyugvópontra is juttattuk. A mi döntésünk az volt, hogy kamarára szükség van, tehát a kamaraellenes hangokat nem támogatjuk. Arra is jutottunk, hogy kötelező kamarai tagdíjra is szükség van. Ez megtörtént, ez része a magyar jogrendszernek.

Hogy mire használja fel a kamara az általa beszedett tagdíjat, arról kizárólag a kamara demokratikusan megválasztott testületei tudnak véleményt mondani. Tehát hiába címezi nekem ezeket a kérdéseket, ezekre én nem tudok és nem is akarok válaszolni. Én ezt a kérdést egyébként  több más kérdéssel együtt  nemrégen megvitattam a kamara elnökével. A kamarával való együttműködésből annyit látok, hogy ha nem lenne a kamara és a kötelező tagság, akkor a kamara nem lenne képes azt a segítséget megadni a magyar vállalkozóknak, amit a magyar kormányon keresztül ma meg tud adni, hogy ebben a nagyon nehéz, magas kamatú környezetben kedvezményes hiteleket hirdet meg a vállalkozók számára.

A kamara által a Széchenyi-kártya-rendszerben meghirdetett hitelek nélkül ma semmilyen hitelezés nem lenne Magyarországon, ezért a kamara munkáját kifejezetten pozitívnak, sőt nélkülözhetetlennek ítéli a kormány. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Egyperces viszonválaszra Lukács László György frakcióvezető úré a szó. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Én azért címeztem önnek, mert mégiscsak önre hallgatnak azok a képviselők, akik ön mögött foglalnak helyet, és erről a határozati javaslatról és egyébként később a törvényről nekik kell dönteni.

Tehát mégiscsak ön tudja meggyőzni őket, és én bízom benne, hogy az nekik nem meggyőzés, hogy az egyedüli segítség, amit kínálni akarnak a vállalkozásoknak, az a hitel. Vannak olyan vállalkozások, amelyek nem lesznek képesek hitelt felvenni, és azért lássuk be, egy olyan vállalkozás, amely csak hitelből tud túlélni, amelyiknek nem biztosított például az, hogy azt a növekményt, amit tud szerezni, bérfelzárkóztatásra fordítsa, hogy európai uniós piacokon szerezzen megélhetést  azoknak a vállalkozásoknak a sorsa halálra van ítélve. Ezek a vállalkozások nem tudnak így dolgozni.

A hitel önmagában nem segítség. Tételes segítség és egy szimbolikus üzenet kell, és az 5 ezer forint ebben szimbolikus üzenet. Én tudom, hogy ha úgy nézzük, akkor a vállalkozásoknak nagyon keveset fáj az 5 ezer forint, de mégis bosszantja őket, hogy ők ebből semmit nem látnak vissza, legfeljebb 236 milliós chatbotot vagy egyébként egy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) hitel lehetőségét, amit nem is biztos, hogy fel tudnak venni.

Mi elkötelezettek vagyunk abban, hogy a vállalkozások ezt bérfelzárkóztatásra fordítsák, hogy ezt az Európai Unióban tegyék. Magyarországot hiba lenne kivezetni az Európai Közösségből úgy, ahogy ön tervezi; európai szintű bérekre van szükség, és ehhez a vállalkozásoknak nem hitelre, hanem közvetlen segítségre van szükségük, miniszterelnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat. Parancsoljon!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselőtársam! Az a kép alakul ki itt a szemem előtt, hogy önök valójában nem a kamara mostani vezetésével nem értenek egyet, hanem nem akarnak kamarát. Szerintem a kamaraellenesség ilyen gazdasági helyzetben előnytelen a vállalkozások számára.

Tehát szeretnék kiállni teljesen világosan amellett, hogy Magyarországon legyen kamara, a kamara fogja össze a vállalkozókat, és tegyen javaslatokat a kormánynak a tekintetben, hogy milyen gazdaságpolitikát folytassunk. Erre nekünk szükségünk van, és ez nem is eredménytelen a kamara részéről. Egyetlen adatot szeretnék az ön figyelmébe ajánlani: 2009-ben az úgy volt  2009-ben!  , hogy ha volt egy 10 ezer forintos béremelés, abból a munkavállalónál 2800 forint maradt.

A kamarával közösen kidolgozott új adórendszer eredményeképpen 2022-ben, ha valaki kapott 10 ezer forint béremelést, abból 6400 ott maradt a munkavállalónál. Korábban 2800, most 6400  én így mérem a kamara eredményességét. Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   139-146   147-154   155-164      Ülésnap adatai